Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Vac Rental | E-Edition | Home RSS
 
 
 

VALLEY ISLE SCOREBOARD

February 12, 2008
The Maui News
Hawaii Youth Soccer Association

Standings
BOYS
U10 Gold
WLTPts
Excel 9850217
Makawao Bulldogs51116
MUSC 9842113
Kihei Crossfire43012
Manuia 98 Gold32211
Team Tropix Gold1425
Kula Thunder 981425
MUSC 990700
Saturday’s Results
Makawao Bulldogs 2, MUSC 98 0
Excel 98 3, Kihei Crossfire 0
U10 Silver
WLTPts
Kula Thunder 9961119
Excel 9951217
Team 808 Soljahs51217
Manuia 98 Silver43113
Team Tropix Silver34110
Excel 200034110
Maui Blazers3509
Kula Thunder 20002606
Maui Strikers 20001703
Saturday’s Results
Excel 99 3, Excel 2000 0
Maui Blazers 3, Maui Strikers 2000 0
Kula Thunder 99 1, Team 808 Soljahs 1
Manuia 98 Silver 3, Team Tropix Silver 0
U12
WLTPts
MUSC 9671021
MUSC 9762018
Manuia 9662018
Maui Strikers52116
U11B Manuia 9744012
Kula Thunder 9634110
Lahaina SC 962606
Excel 962606
Maui's Finest0800
Saturday’s Results
Manuia 96 3, Lahaina 96 2
Excel 96 3, MUSC 96 0
Maui Strikers 3, Manuia 97 0
MUSC 97 3, Kula Thunder 1
U14
WLTPts
MUSC 9451015
Manuia31211
Lahaina SC 9431211
Maui Strikers 9432110
MUSC 9532110
Maui Strikers 951514
Lahaina SC 950611
Saturday’s Results
Maui Strikers 94 3, Maui Strikers 94 0
Manuia 4, MUSC 95 1
MUSC 94 3, Lahaina 95 0
GIRLS
U10 Gold
WLTPts
Pono SC 9880024
Kihei Girls Gold52015
Kula Thunder 983409
Manuia 982506
Maui Race Girls0700
Saturday’s Results
Pono SC 98 3, Kula Thunder 98 0
Manuia 3, Maui Race Girls 0
U10 Silver
WLTPts
Pono SC 9990027
Westside Rivals81024
Team Tropix62119
Makawao Bulldogs63018
Kihei Girls Silver44113
Lanakila SC44113
Pono SC 20002617
Haiku2706
Kula Thunder Silver1803
Manuia 990900
Saturday’s Results
Haiku Wasabi 3, Pono 2000 1
Pono 99 3, Manuia 99 0
Lanakila SC 3, Kula Thunder Silver 0
Makawao Bulldogs 2, Kihei Girls Silver 1
West Side Rivals 3, Team Tropix 1
U12 Gold
WLTPts
Team Tropix 9671021
Manuia 9642113
Pomaikai Wahine43012
Ikaika Strikers1514
Ohana SC1603
Saturday’s Results
Team Tropix 96 4, Manuia 96 2
Pomaikai SC 4, Ohana SC 1
U12 Silver
WLTPts
Excel 9681024
Team 80872021
Kula Thunder 9654015
Soccer Rockers54015
Na Mo‘o2706
Tropix 970900
Saturday’s Results
Excel 96 3, Team Tropix 97 0
Soccer Rockers 3, Na Mo‘o 1
Kula Thunder 1, Team 808 0
U14
WLTPts
MUSC 9460018
Manuia41113
Excel 9442012
Team 80832110
Team Tropix2506
Kula Rootz1503
Ohana SC1603
Saturday’s Results
Ohana SC 2, Team Tropix 94 0
MUSC 94 4, Team 808 1

PADDLING

Lulu’s Triangle Race

Sunday’s Results

Surfski

Elite—1. Eric Rohozinski 1:16:10.73, 2. Wally Bouchard 1:16:55.87, 3. Svar Hartman 1:24:02.02.

Men

55 and over—Jack Dyson 1:28:21.43.

Short course—1. Bram DenHaan 49:23.61, 2. Robin Bolos 56:33.08.

Women

Open—Megan Quale 1:19:47.48.

OC-1

Men

Elite—1. Mael Carey 1:16:29.14, 2. George Dagan 1:20:07.63, 3. Allen Duarte 1:21:46.55, 4. Daryl Smith 1:21:49.61, 5. Nabil Vogele 1:22:31.07.

18-29—1. Carter Evans 1:22:35.41, 2. Aaron Brummel 1:25:10.90.

30-39—1. Ramone Mullen 1:23:03.64, 2. Kawika Ting 1:24:07.38, 3. Pedro Gapero 1:28:29.76, 4. Sean Allen 1:33:06.81.

40-49—1. Kevin Sarich 1:23:28.14, 2. Eric Mitchell 1:24:23.39, 3. Chuck Barrett 1:24:24.57, 4. Spud Lenhardt 1:25:04.11, 5. Ricky Balidoy 1:29:52.64.

50-59—1. Aaron Placourakis 1:24:22.99, 2. Biggie Lara 1:25:39.49, 3. Wendall DeVera 1:25:44.78, 4. Jono Fadriquela 1:27:05.31, 5. Marti Traver 1:32:09.40, 6. Joey Hertz 1:34:00.95, 7. Barry Chang 1:37:21.30, 8. Chris Overall 1:41:51.52.

60 and over—1. Bill Gearon 1:30:17.27, 2. Hank Johnson 1:30:45.63, 3. Pete Martin 1:30:48.68, 4. Tom Wright 1:32:54.10, 5. Bob Getzen 1:35:23.52, 6. James Woessner 1:37:35.30.

Short course, open—1. Eric Goertz 54:04.09, 2. John Salse 57:58.16, 3. Pedro Gapero 58:04.89, 4. Tony Ancog 58:10.22, 5. Ken Pearsall 58:11.19, 6. Derek Barona 1:00:05.74.

Short course, novice A—1. Joe Ferguson 51:08.23, 2. Cody Vares 52:42.76, 3. Ron Johnston 54:14.67, 4. Timothy Lara 56:57.01, 5. Mark Schuster 1:05:38.44, 6. Keneke Burgmaier 1:09:16.76.

Short course, novice B—1. Todd Bosse 55:42.13, 2. Stan Zitnik 59:53.69, 3. Hugh England 1:04:15.93, 4. Kainoa Perryman 1:04:30.59.

Women

Elite—1. Margie Kawaiaea 1:28:34.01, 2. Andrea Moller 1:30:09.36, 3. Theresa Felgate 1:30:27.11.

18-29—1. Tiare Lawrence 1:36:03.29, 2. Kaimana Lee 1:39:37.22.

40-49—1. Trez Harrisson 1:31:17.77, 2. Carla Fadriquela 1:33:55.18.

50-59—1. Jeanette Ka‘auamo 1:41:23.79, 2. Faith Mori 1:43:34.19, 3. Beth Faust 1:43:48.17.

Short course, open—1. Deb Pearsall 1:05:53.87, 2. Jonica Hall 1:11:50.03.

Short course, novice A—Brandis Sarich 56:17.85.

Short course, novice B—1. Angela Dunbar 55:47.33, 2. Danielle Kuck 59:27.50, 3. Stacy Thorlakson 1:00:15.64, 4. Lauren Franzwa 1:00:22.34, 5. Dawnalyn Fujiwara 1:00:36.56, 6. Deanna Salse 1:11:53.41.

Short course, 60 and over—1. Florida Town 1:02:49.81, 2. Nancy Plenty 1:03:26.73, 3. Judy Martter 1:08:26.53, 4. Diane Wetzel 1:08:57.08.

OC-2

Men—Jason Moore/Lance Hevizy 1:28:37.31.

Women—1. Alice Luther/Ellen Federoff 1:33:30.95, 2. Denise Guerin/Vanessa Weiss 1:34:07.62, 3. Anita Anderson/Lea Giddens 1:41:02.11.

Coed—1. Barb Querry/Felipe Gomes 1:16:58.92, 2. Keri Mehling/Don Mehling 1:19:44.32, 3. Mel and Tyson Kubo 1:21:01.21.

Short course—1. Grant Senner/Gerry Debenedetti 54:25.90, 2. Keahi Ho/Kaeli Ho 54:36.55, 3. Katherine Longstaff/William Lagemann 54:53.35, 4. Alan Kuiper/Jacob Kuiper 55:49.50, 5. Rick and Noa Herrera 57:52.26.

Paddleboard

Open—1. Brad Quinto 1:09:27.00, 2. Ron Erickson 1:11:31.00.

Standup Paddleboard

Men—1. Mark Jackson 1:02:34.00, 2. Greg Sheehan 1:05:49.00, 3. Chris Whitesides 1:11:08.00, 4. Peter Konohia 1:13:34.00, 5. Michael Kini 1:14:45.00, 6. Norman Mezin 1:15:30.00, 7. Trip Lynch 1:21:23.00.




GOLF

ROYAL KAANAPALI GOLF CLUB

38th Annual Good Guy Tournament

Saturday’s Results

Men

1. Riff Washburn, 2. Joe Sullivan, 3. Mike McElroy, 4. Mike Pendergast, 5. Scott Kinoshita, 6. Derek Escalera, 7. Richard Armijo, 8. Mike Vaughn.

Closest to the pin—Royal Kaanapali No. 8, Hugh O’Reilly; Kaanapali Kai No. 11, Scott Kinoshita.

Women

1. Linda Damaso, 2. Gina Parola, 3. Elaine Gallant-Weiss.

Closest to pin—Royal Kaanapali No. 8, Patti O’Reilly; Kaanapali Kai No. 11, Gina Parola. Team chipping contest

1. Hugh O’Reilly and Richard Armijo, 2. Nestor Damaso and Felix Charpentier.



LAHAINA FIL-AM GOLF CLUB

Sunday’s Results

At Kahili Golf Course

A flight—R. Ped 67, S. Ikeda 68, M. Sarandria 69, G. Bellows 71, G. Aguirre 72, A. Alvarez 72, P. Hashimura 73, T. Tuipoluto 74, R. Pata 75, C. Caliva 79, N. Domingo 80, P. HIlario 80, P. Nakbet 80, A. Dobo 81, C. Hiron 82.

B flight—C. Baclay 67, R. Balinbin 69, B. Aguirre 69, R. Ruiz 70, M. Molina 72, T, Moore 72 ,J. Hashimura 73, E. D. Cruz 74, B. Felicilda 76, M. Catugal 76, C. Anapan 77, T. Long 77, Tu Phaa 78, B. Angset 80.

Closest to pin—A, No. 6, Sharky Ikeda; No. 8, Mike Sarandria; No. 13, Mike Sarandria; No. 16, Arnel Alvarez. B, No. 6, Cito Baclay; No. 8, Phil Am; No. 13, Terry Moore; No. 16, Ben Aguirre.

Aces of the month—A, Richard Ped. B, Cito Baclay.

PUKALANI LADIES GOLF CLUB

Sunday’s Results

At Pukalani Country Club

Ace of the month—Patti Hofmann 65, Sue Lacomb 70, Teresa Rebolledo 72.

Closest to pin—Hole No. 3, Amy Yorke; No. 8, Janice Teruya; No. 14, Sue Lacomb; No. 16, Jae Thompson.

Low putts—Jo Maldonado 29.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web