Valley Isle Scoreboard

Softball

SENIOR SOFTBALL LEAGUE

Sunday’s Results

At War Memorial Little League fields

Da Mix Breeds 10, Maui Paniolos 9

Guavas 14, Gomes Trucking 9

Toros 18, Gomes Trucking 15

Pookela 13, Toros 1

Pookela 10, Ka Newa 6

Maui Raiders 17, Monarchs 5

Paninis 18, Oloz 11

Dragons 13, Pono As 0

*****

Golf

RGC GOLF CLUB

Sunday’s Results

At Pukalani Country Club

Net scores-James Palafox 66, Ed Tesoro 66,Wayne Edrada 68,Gary Oura 69, Mark Shimamura 69,Miles Suzuki 69.

Low gross-Mark Shimamura 69.

Par 3 winners-No. 3: Ed Tesoro; No. 8: Ron Ishikawa; No. 14: Ed Tesoro; No. 16: Mark Shimamura.

Skin winners-Ed Tesoro, Jeff Mahoney, Aaron Carney.

Valley Isle Scoreboard

MULTISPORT

TriLanai 3 Hills Ultra

Saturday’s Results

50-mile course

Cycling

Men-1. Johan Miranda 3:32:47, 2. Roberto Ramos 3:46:46, 3. Erol Ackdoe 3:59:20, 4. John Salse 4:07:16, 5. Tad Craig 4:10:56, 6. Mishkin Derakhshan 4:18:04, 7. Darren Russell 4:34:44, 8. Delane Roberts 5:11:52, 9. Daniel Schultz 6:39:14.

Women-1. Courtney Bollman 4:15:56, 2. Melissa Rajesh 4:36:31, 3. Violeta Russell 5:25:41.

Ultramarathon

Men-1. Alan Ryan 8:21:55, 2. Jeffrey Fong 9:16:54, 3. Edde Kanai 11:03:40, 4. Todd Meadows 11:03:43, 5. Jason Grammo 11:33:38, 6. Charles Griffin 12:41:42, 7. Arvel Shults 12:41:42, 8. Michael Hee 12:53:22.

Women-1. Victoria Daniel 9:30:03, 2. Jacqueline Tellei 10:05:42, 3. Judy Carluccio 10:44:03, 4. Kelly Sutcliffe 11:58:15, 5. Elisa Schasse 11:59:15, 6. Jacki Doppelmayer 12:53:21.

Valley Isle Scoreboard

Sailing

HSCA Sailing Canoe Race

July 18 Results

Kaunakakai to Kailua, Oahu

Traditional-1. Olukai, Kauai (Otsuji) 5:26; 2. White Orchid Wedding, Maui (Glauser) 5:28; 3. Hawaiian Paddle Sports, Maui (Lara) 5:32; 4. Maui Jim, Kauai (Jones) 5:36; 5. Hui Nalu Canoe Club, Oahu (Brown) 5:43; 6. Aston Whaler, Oahu (Kincaid) 6:08; 7. Team Liquid Aloha, Oahu (Miller) 6:21.

Unlimited-1. Bioastin Hulakai, Hawaii (Balanga) 5:11.

Open-1. Molokai Canoe Club, Molokai (Duvauchelle) 5:39.

Sunday’s Results

Kailua, Oahu to Haleiwa, Oahu

Traditional-1. Hawaiian Paddle Sports, Maui (Lara) 5:07:00; 2. Maui Jim, Kauai (Jones) 5:07:30; 3. Olukai, Kauai (Otsuji) 5:11; 4. White Orchid Wedding, Maui (Glauser) 5:12; 5. Team Liquid Aloha, Oahu (Miller) 5:28; 6. Aston Whaler, Oahu (Kincaid) 5:44.

Unlimited-1. Bioastin Hulakai, Hawaii (Aldridge) 5:36.

Open-1. Molokai Canoe Club, Molokai (Duvauchelle) 5:55.

Bowling

Valley Isle Bowling League

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Strike Force 13, Mix Plate 12, Unrespectable’s 11, Da Hui 10, Maui Peahi Jaws 9.5, No Ka Oi 7.5, Da Kru 7, Hui Paani 5, Mmm…Good 2.

High series (handicap)-Chad Watanabe 680, Cedric Luna 679, Steve Fujita 678, Walfredo Saltiban 666, David Calhau Jr. 651, Kimberly Uradomo 648, Frederick Brittain 642, Terell Nakihei 633, Tami-Ann Calhau 633, Chadwick Kaumoo 625, Victoria Baldovi-Wong 618, Zachary Kekona 614, Eulogio Cabero 612, Robert Davis 610, Joseph Aviles Jr. 605, Celine Belanger 602, David Calhau Sr. 601, Brad Taguiped 601.

High game (scratch)-Robert Davis 236, Chad Watanabe 228, David Calhau Jr. 224, Tami-Ann Calhau 219, Eulogio Cabero 214, Kimberly Uradomo 211-202, Steve Fujita 208, Wesley Wong 207, Frederick Brittain 205, Cedric Luna 204-201.

Golf

Pukalani Terrace Golf Club

Saturday’s Results

At Pukalani Country Club

1. Jo Maldonado 69, 2. Doug Lopez 69, 3. Dennis Sugiyama 72.

Closest to the pin-No. 3: Doug Lopez; No. 8: Dennis Sugiyama; No. 14: Ernie Ayala.

Maui Hawaiian Men Golf Club

July 18 Results

At Waiehu Municipal Golf Course

A flight-Scotty Deponte 66, Andy Pascua 69, Henry AhSam 70.

B flight-Daniel Namahou 64, Mike Deponte 71, Andy Kaaea 71.

Low gross-Scotty Deponte 70.

Closest to the pin-No. 2: Terry Gomes; No. 5: Henry AhSam; No. 8: Dereck Kaina; No. 16: Harry Fong.

Valley Isle Scoreboard

Softball

Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League fields

Maui Paniolos 13, Gomes Trucking 9

Guavas 10, Da Mix Breeds 4

Po’okela 11, Guavas 4

Ka Newa 30 ,Toros 17, 8 innings

Paninis 6, Maui Raiders 4

Pono A’s 13, Oloz 7

Dragons 15, Monarchs 14

Bowling

Aloha Friday League

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Fred B’s 33, Rosemarie’s 30, Brian’s 30, Lee’s 25.5, Rich’s 24, Celine’s 20.5, Fred C’s 18.5, Wes’s 10.5.

High series (handicap)-Kimo Kenyon 640, Frederick Calhau Jr. 637, Ernestine Kahalekai 626, Benny Cariaga 616, Brian De Ponte 606, Patsy Kaeo 600.

High game (scratch)-Frederick Calhau Jr. 211, Kimo Kenyon 202.

Holo Doubles League

Sunday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Karen/Brian 42.5, Donna/Ricky 37, Ipo/Paul 37, Celine/Jr 37, Malia/Dewaine 35, Chaco/Toy 30, Kalola/Ben 28, Tani/Kimo 28, Carmen/Odell 26, Francine/Eugene 26.

High series (handicap)-Dewaine Higa 702, Paul Kaauwai 646, Ricky Baqui 638, Ipo Calhau 628, Kimo Kenyon 618, Eugene Perriera 616, George Toyama 611, Odell Marino 610, Carmen Ragudo 603.

High game (scratch)-Dewaine Higa 223-211.

Valley Isle Scoreboard

Iao Valley 10K

Saturday’s Results

Overall winners

Male-1. David Skousen 42:38, 2. Jacob Higa 42:48, 3. Nicholas Godart 43:17.

Female-1. Seanna Robinson 41:48, 2. Lindsay Wilbur 44:04, 3. Blake Chronister 45:23.

Age-group winners

Male

Under 18-Brandon Farnsworth 46:44.

19-29-Jacob Groves 49:10.

30-39-Armen Salaquinto 49:44.

40-49-Jon McEwan Jr. 46:08.

50-59-Brad Farnsworth 50:36.

60 and over-Bob Lash 57:13.

Female

19-29-Rebekah Fear 1:00:36.

30-39-Kathleen Wilson 50:09.

40-49-Nicola Gifford 52:12.

50-59-Rita Cognion 54:08.

60 and over-Maureen Keller 1:11:51.

Special recognition-Wheelchair: Barbara Barnhart; Walker: Sandy Knapp.

Valley Isle Scoreboard

Kaanapali Beach Hotel Golf Club

Saturday’s Results At The Dunes at Maui Lani

A flight-George Reinhardt 67, Lando Tabon 72, Mike Sado 73.

B flight-Valerie Wright 62, Susan Reinhardt 68, Marci Sado 70.

Closest to the pin-No. 3: George Reinhardt. No. 6: Mike Sado. No. 8: Sonny Domingo. No. 17: Marci Sado

Fewest putts-Lando Tabon, 28.

Valley Isle Scoreboard

SAND VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Saturday’s Results

At Kanaha Beach Park

Open 18-1. Danielle Brown and Amy Ozee, 2. Colton Cowell and Reed Yanomine, 3. Noah Rohozinski and Ian Roth, 4. Hunter Marrs and Martin Hamilton, 5. Reilley Marrs and Erica Pilotin, 6. Javan Fernandez and Alea Cervantes, 7. Julia Bianco and Casey Arakaki, 8. Kiana Hyman and Trenton Steele, 9. Emma Pilotin and Kiana Correa, 10. J.D. Pells and Luca Connor, 11. Noah Hammon and Kailer Jones, 12. Dominique Wenzler-Steves and Kaika Milanio, 13. Brahma Heitz and Anuhea Shanna Baisa, 14. Antonio Mason and Malcolm Mason.

Girls 18-1. Danielle Brown and Amy Ozee, 2. Kiana Hyman and Erica Pilotin, 3. Alea Cervantes and Javan Fernandez, 4. Saje Kanemitsu and Nicole Fatheree, 5. Emma Pilotin and Kiana Correa, 6. Julia Bianco and Danielle Bergson, 7. Casey Arakaki and Ana Lavongtheung, 8. Ella Connor and Mileina Sniffen, 9. Maygan Patch and Haylee Patch, 10. Jordyn Omura and Laura Dodson, 11. Demari Gonzales and Anuhea Shanna Baisa, 12. A.J. Aschoff and Mia Glinn, 13. Tatum Jones and Judy West.

Girls 14-1. Mileina Sniffen and Ramona Borchers, 2. Sevilla Leuteneker and Anuhea Akeo, 3. Kai Carbajal and Luca Connor, 4. Victoria Martins and Madeline Sylvester, 5. Thomas Russell and Tyler Russell, 6. Aden Heitz and Mia Glinn, 7. Ella Connor and Kaiea Kalahiki, 8. Megan Bouthillier and Sofia Connor, 9. Jesse Coralle and Brianna Jay, 10. Brahma Heitz and Tia Devereux, 11. Dyllyn Kahalehau and Ka’ena Cervantes, 12. Emma Ayresman and Sam Sheidler, 13. Jamie Nees and Willow Roan.

Valley Isle Scoreboard

Golf

AJA Maui Women’s Golf Club

Saturday’s Results At Maui Country Club

Low net-Merle Momita 70, Vicki Nagata 70, J.J. Pomroy 71, Juanita Nagata 71.

Closest to the pin-No. 7: Juanita Nagata. No. 16: Myrna Gouveia.

RGC Golf Club

Sunday’s results At Maui Nui Golf Club

Low net-Wayne Omura 57, Clyde Imai 60, Gerry Caliva 62, Miles Suzuki 63, Casey Ching 64.

Low gross-Mark Shimamura 71.

Closest to the pin-No. 3: Gerry Caliva.

No. 7: Wayne Omura. Nos. 12, 17: Randy Naga-mine. No. 14: Miles Suzuki.

Skins-Casey Ching, Wayne Omura, Glenn Ono, Mark Shimamura, Victor Inouye.

Maui Fil-Am July Ace

Sunday’s Results At Kahili Golf Course

A flight-David Balmores 65, Rodrigo Villa 68, Vince Tesoro 68, Rolando Taasan 68.

B flight-Charles Calvan 70, Paul Facuri 70, Timmy Medeiros 71, Cindy Catugal 73.

A flight closest to the pin-No. 6: David Balmores. Nos. 8, 17: Nestor Damaso. No. 13: Roy Sumajit.

B flight closest to the pin-Nos. 6, 16: Charles Calvan. No. 8 Joe Lara. No. 13: Paul Facuri.

Bowling

AJA Bowling League

Tuesday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Elaine’s 20, Tomodachi’s 15, Kim Chee’s 15, Unknown 13.5, Marge’s 13, Ijiwaru’s 12, Doug’s 11.5, Higa’s 10, Pauline’s 9, 950 1.

High series (handicap)-Kevin Tanaka 732, Troy Yokoyama 709, Dwayn Kim 662, Bruce Ikeda 661, Ricky Komatsu 657, Doug Carillo 656, Susan Ventura 641, Ridge Higa 634, Allison Ishikawa 633, Roy Kawachi 630, Nancy Sasada 630, Mabel Otani-Ono 627, Rodney Carillo 615, Steve Harada 615, Mike Suyama 615, Pauline Kitada 612, Lou Ann Higa 610, Jeremy Chang 603, Aaron Takahashi 602.

High game (scratch)-Kevin Tanaka 232-215, Rodney Carillo 225, Bruce Ikeda 213, Ricky Komatsu 211-211, Aaron Takahashi 211, Miles Takabayashi 211, Jeremy Chang 208, Troy Yokoyama 201, Steve Harada 201.

Valley Isle Bowling League

Wednesday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Strike Force 9, Da Hui 9, Mix Plate 8, Unrespectables 8, Maui Peahi Jaws 6.5, Da Kru 6, Hui Pa’ani 5, No Ka Oi 4.5, MmmGood 2.

High series (handicap)-Steve Fujita 664, Terell Nakihei 643, Dewaine Higa 634, Eulogio Cabero 634, Corey Gushikuma 631, Chad Espiritu 629, Chad Watanabe 624, Davy Gallarde 621, Kauka Kuamoo 619, Tami-Ann Calhau 616, Joseph Aviles Jr. 615, Paul Kaau-wai 610, Frederick Brittain 605, Marc Kim Sr. 601.

High games (scratch)-Eulogio Cabero 234, Corey Gushikuma 232, Kauka Kuamoo 221, Steve Fujita 213-213, Chad Espiritu 206, Don Tavares 205, Terell Nakihei 200.

Valley Isle Scoreboard

Aloha Friday League

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Fred B’s 29, Rosemarie’s 27, Brian’s 27, Rich’s 24, Lee’s 23.5, Celine’s 18.5, Fred C’s 17.5, Wes’s 9.5.

High series (handicap)-Rosemarie De Cambra 631, Kimo Kenyon 625, Ernestine Kahalekai 617, Frederick Calhau Jr. 603.

Holo Doubles League

Sunday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Karen/Brian 38.5, Donna/Ricky 37, Celine/JR 33, Ipo/Paul 33, Chaco/Toy 30, Kalola/Ben 28, Malia/Dewaine 26.5, Tani/Kimo 26, Carmen/Odell 24, Francine/Eugene 24.

High series (handicap)-Eugene Perreira 649, Tani Kenyon 621, Donna Baqui 609, Kyra Calhau 606, Carmen Ragudo 605, Brian DePonte 601, Dewaine Higa 601, Celine Belanger 600.

High game (scratch)-Dewaine Higa 214, Celine Belanger 202.

Valley Isle Scoreboard

Paddleboarding

Poi Bowl

Sunday’s Results

Maliko Gulch to Kahului Harbor

Male

Paddleboard

Stock

30-45-1. Jeremy Walker 1:43:03.

46-59-1. Don Alderman 1:42:24.

Unlimited

30-45-1. Dan Mann 1:25:10.

46-59-1. Michael Porra 1:28:22.

Stand-up Paddleboard

12-6

16 and under-1. Alex Mawae 1:47:09.

30-45-1. Takaaki Ishii 1:56:13.

46-59-1. Claudio Carneiro 1:47:18.

14-0

16 and under-1. Dylan Alderman 1:49:41.

17-29-1. Travis Baptiste 1:17:53, 2. Ethan Koopmans 1:23:46.

30-45-1. Armie Armstrong 1:22:33, 2. Bart De Zwart 1:25:27, 3. Andy Fermo 1:39:03, 4. Adam Cole 1:39:51, 5. Claveau Benjamin 1:40:28, 6. Adam Quandt 1:41:41, 7. Lee McLean 1:43:59, 8. Mike Jucker 1:46:02, 9. Zoltan Bazso 2:00:00.

46-59-1. Buzzy Kerbox 1:27:56, 2. Jeremy Stephenson 1:30:07, 3. Thomas Gallagher 1:37:30, 4. Sempere Michelpierre 1:45:30, 5. Geoffrey James 1:53:45, 6. Sam Pae 1:55:31, 7. Frank Rueger 2:30:48 .

Unlimited

29 and under-1. Connor Baxter 1:11:59, 2. Matt Nottage 1:14:44, 3. Vinnicius Martins 1:16:47, 4. James Casey 1:16:50, 5. Ryan Murphy 1:18:30, 6. Lincoln Dews 1:18:34, 7. Kaeo Abbey 1:45:49.

30-45-1. Jeremy Riggs 1:16:36, 2. Livio Menelau 1:17:59, 3. Tomoyasu Murabayashi 1:18:52, 4. Beau O’Brian 1:19:55, 5. Muller Franck 1:20:42, 6. Amarico Pinheiro Jr. 1:26:28, 7. Kosuke Matsuyama 1:30:25, 8. Tim Wyers 1:30:47, 9. Kieran O’Riordan 1:30:57, 10. Rob Walton 1:33:29, 11. Jeffrey Oltman 1:34:02, 12. Anewy David 1:35:38, 13. Ia Wyatt Santos 1:38:57, 14. Evan Green 1:42:07, 15. Cameron Harvey 1:45:01, 16. Roberto Araujo 1:51:57.

46-59-1. Robert Teriitehau 1:23:03, 2. Scott Trudon 1:23:42, 3. Phil Gregory 1:24:27, 4. Art Aquino 1:24:28, 5. Gregg Leion 1:31:12, 6. Claudio Chain 1:36:37, 7. Dale Chapman 1:36:44, 8. Randy Royse 1:37:05, 9. David Bond 1:38:22, 10. John Alexiou 1:40:07, 11. Paul Matthews 1:47:45, 12. Greg Harbottle 1:48:44, 13. Peter Shepherd 1:51:58, 14. Shawn Tierney 2:14:59.

60 and over-1. Chikara Tsumura 1:36:29, 2. Michael Dillon 2:00:14, 3. Pete Martin 2:22:28.

Female

Stand-up Paddleboard

12-6

29 and under-1. Annie Reickert 2:03:50.

14-0

29 and under-1. Kali’a Alexiou 1:41:54, 2. Lana Hardiman 1:56:16.

30-45-1. Jenny Alderman 1:56:15, 2. Michelle Fernandes Freire 1:57:30, 3. Susie Grace 2:28:59.

46 and over-1. Tomoe Yasu 1:53:59, 2. Jaecey Suda 2:03:13.

Unlimited

29 and under-1. Lara Claydon 1:53:42.

30-45-1. Penelope Strickland 1:24:43, 2. Lena Ribeiro 1:37:36, 3. Gail Walker 1:40:25, 4. Sharon Baldwin 1:54:48.

46 and over-1. Devin Blish 1:26:41, 2. Siri Schubert 1:51:02, 3. Margaret King 2:11:55.

Swimming

Maui Age Group Association

Saturday’s Results At Kihei Aquatic Center

Session A

Boys

8 and under

25 butterfly-1. Ryan Ong, Maui Swim Club, 25.66; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 26.45; 3. Makoa Page, Maui Dolphins, 30.14; 4. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 41.77. 100 freestyle relay-1. Maui Dolphins A (Dylan Dunn, Kiele Barrett, Ollie Dunn, Jai Galicinao) 2:02.40, 2. Island Aquatics A 2:14.69. 25 backstroke-1. Ryan Ong, Maui Swim Club, 26.47; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 27.03; 3. Ollie Dunn, Maui Dolphins, 30.46; 4. Luke Adams, Kihei Swim Club, 30.69; 5. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 31.12. 25 breaststroke-1. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 28.35; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 29.45; 3. Ryan Ong, Maui Swim Club, 32.39. 25 freestyle-1. Ryan Ong, Maui Swim Club, 20.08; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 21.07; 3. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 25.36; 4. Luke Adams, Kihei Swim Club, 26.69; 5. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 29.22. 50 backstroke-1. Lyonid Manriquez, Island Aquatics, 49.57; 2. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 49.73; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 52.21; 4. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 55.19; 5. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 1:00.99. 50 breaststroke-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 51.06; 2. Lyonid Manriquez, Island Aquatics, 52.53; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 1:01.44; 4. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 1:01.89. 50 butterfly-1. Lyonid Manriquez, Island Aquatics, 53.63. 50 freestyle-1. Lyonid Manriquez, Island Aquatics, 43.52; 2. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 47.41; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 49.00; 4. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 50.10; 5. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 59.75.

9-10

100 individual medley-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 1:44.02; 2. Lyonid Manriquez, Island Aquatics, 1:44.83; 3. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 1:53.94. 200 freestyle relay-1. Maui Dolphins A (Ryan Wise, Reese Williams, Jack Stewart, T.J. Barrett) 3:01.39, 2. Maui Swim Club A 3:18.96. 200 medley relay-1. Maui Dolphins A (Reese Williams, Ryan Wise, T.J. Barrett, Jack Stewart) 3:18.70. 50 backstroke-1. Matthew Takakura, Hawaii Swim Club, 43.27; 2. Reese Williams, Maui Dolphins, 44.13; 3. Ryan Wise, Maui Dolphins, 53.08; 4. Caedon Asato, Maui Swim Club, 56.78; 5. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 57.06. 50 breaststroke-1. Matthew Takakura, Hawaii Swim Club, 48.84; 2. Ryan Wise, Maui Dolphins, 50.84; 3. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 57.27; 4. Caedon Asato, Maui Swim Club, 1:01.38; 5. Jack Stewart, Maui Dolphins, 1:21.64. 50 butterfly-1. Matthew Takakura, Hawaii Swim Club, 43.44; 2. Reese Williams, Maui Dolphins, 47.14; 3. Ryan Wise, Maui Dolphins, 56.15. 50 freestyle-1. Ryan Wise, Maui Dolphins, 41.38; 2. Reese Williams, Maui Dolphins, 41.59; 3. Matthew Takakura, Hawaii Swim Club, 41.63; 4. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 45.01; 5. Caedon Asato, Maui Swim Club, 49.65.

11-12

100 breaststroke-1. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 1:30.83; 2. Tyler Chaco, Island Aquatics, 1:44.97; 3. Kainalu Ball, Island Aquatics, 2:02.96. 100 freestyle-1. Liam Gillis, Kihei Swim Club, 1:10.53; 2. Kainalu Ball, Island Aquatics, 1:39.91. 100 individual medley-1. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 1:25.03; 2. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 2:26.33. 50 backstroke-1. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 37.22; 2. Tyler Chaco, Island Aquatics, 47.58; 3. Kainalu Ball, Island Aquatics, 48.38; 4. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 1:01.28. 50 breaststroke-1. Quincey Augustine, Kihei Swim Club, 42.28; 2. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 1:10.41. 50 butterfly-1. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 38.57; 2. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 1:18.96. 50 freestyle-1. Tyler Chaco, Island Aquatics, 35.87; 2. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 56.77.

13-14

100 backstroke-1. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:11.43; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:11.91. 100 breaststroke-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 1:16.57; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:23.53; 3. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:24.52. 100 butterfly-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:09.96; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:12.03. 100 freestyle-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:01.38; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:03.02. 200 individual medley-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 2:36.16.

15-18

100 backstroke-1. Jacob Black, Island Aquatics, 1:21.22. 100 breaststroke-1. Jacob Black, Island Aquatics, 1:35.08.

Open

200 freestyle relay-1. Hawaii Swim Club A (Kobe Lilio, Aaren Orquia, Matthew Takakura, Vincent McNabb) 2:03.29. 200 medley relay-1. Hawaii Swim Club A (Vincent McNabb, Aaren Orquia, Kobe Lilio, Matthew Takakura) 2:17.44.

Girls

8 and under

100 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Anna Corpuz, Paige Asato, Caitlyn Antonio, Kaysa Ong) 1:34.90, 2. Maui Dolphins A 1:46.65. 100 medley relay-1. Maui Swim Club A (Paige Asato, Kaysa Ong, Anna Corpuz, Caitlyn Antonio) 1:40.41. 25 backstroke-1. Ryenna O’Neill, Island Aquatics, 21.70; 2. Paige Asato, Maui Swim Club, 25.27; 3. Mahea Neil, Maui Dolphins, 28.18; 4. Mikaela Braxton, Kihei Swim Club, 29.38; 5. Caitlyn Antonio, Maui Swim Club, 30.71. 25 breaststroke-1. Paige Asato, Maui Swim Club, 31.13; 2. Caitlyn Antonio, Maui Swim Club, 31.83; 3. Mahea Neil, Maui Dolphins, 34.12. 25 butterfly-1. Paige Asato, Maui Swim Club, 33.38; 2. Caitlyn Antonio, Maui Swim Club, 36.12; 3. Kealohi Devlin, Maui Dolphins, 43.76. 25 freestyle-1. Ryenna O’Neill, Island Aquatics, 21.10; 2. Mahea Neil, Maui Dolphins, 22.58; 3. Caitlyn Antonio, Maui Swim Club, 26.15; 4. Paige Asato, Maui Swim Club, 26.53; 5. Kelsie Tamayose, Maui Dolphins, 27.86. 50 backstroke-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 46.00; 2. Lily Barrett, Maui Dolphins, 49.08; 3. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 49.94. 50 breaststroke-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 49.03; 2. Lily Barrett, Maui Dolphins, 57.25; 3. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 59.82. 50 butterfly-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 47.71; 2. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 48.76; 3. Lily Barrett, Maui Dolphins, 53.00. 50 freestyle-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 39.44; 2. Lily Barrett, Maui Dolphins, 41.63; 3. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 44.42.

9-10

100 individual medley-1. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 1:29.51; 2. Allie Crews, Hawaii Swim Club, 1:31.28; 3. Charie Salacup, Maui Swim Club, 1:33.01; 4. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 1:37.88; 5. Tulip Hori, Maui Swim Club, 1:38.49. 200 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Kyra Ong, Tulip Hori, Charie Salacup, Sophia Mortejo) 2:33.78. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (Kyra Ong, Charie Salacup, Tulip Hori, Sophia Mortejo) 2:51.53. 50 backstroke-1. Kyra Ong, Maui Swim Club, 43.31; 2. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 43.70; 3. Helena Colletta, Maui Dolphins, 43.92; 4. Tulip Hori, Maui Swim Club, 45.94; 5. Sundi King, Island Aquatics, 47.02. 50 breaststroke-1. Charie Salacup, Maui Swim Club, 46.01; 2. Kyra Ong, Maui Swim Club, 48.37; 3. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 50.28; 4. Tulip Hori, Maui Swim Club, 50.65; 5. Helena Colletta, Maui Dolphins, 53.26. 50 butterfly-1. Allie Crews, Hawaii Swim Club, 40.16; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 41.65; 3. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 41.89; 4. Helena Colletta, Maui Dolphins, 45.28; 5. Charie Salacup, Maui Swim Club, 47.77. 50 freestyle-1. Kyra Ong, Maui Swim Club, 34.02; 2. Charie Salacup, Maui Swim Club, 34.09; 3. Tulip Hori, Maui Swim Club, 36.35; 4. Sundi King, Island Aquatics, 37.97; 5. Brinlee Page, Maui Dolphins, 42.14.

11-12

100 individual medley-1. Afton Page, Maui Dolphins, 1:17.82; 2. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 1:29.44; 3. Kenzie Kubo-Li, Hawaii Swim Club, 1:30.08; 4. Kaitlyn Otani-Hernandez, Maui Swim Club, 1:33.89; 5. Alexis Asato, Maui Swim Club, 1:34.58. 100 backstroke-1. Zoe Smith, Island Aquatics, 1:21.56. 100 freestyle-1. Maria King, Island Aquatics, 1:06.46; 2. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 1:07.94; 3. Zoe Smith, Island Aquatics, 1:10.22; 4. Ada Qunell, Island Aquatics, 1:13.08; 5. Kami Bodlorick, Island Aquatics, 1:21.53. 200 freestyle relay-1. Hawaii Swim Club A (Mari Yamamoto, Erin Tanaka, Kaydence Lilio, Kamille Pellettieri) 2:09.06, 2. Maui Swim Club A 2:24.25, 3. Maui Dolphins A 2:26.44. 200 individual medley-1. Tally Daksla, Maui Swim Club, 3:09.01. 200 medley relay-1. Hawaii Swim Club A (Mari Yamamoto, Erin Tanaka, Kamille Pellettieri, Kaydence Lilio) 2:20.58, 2. Maui Swim Club A 2:42.84. 50 backstroke-1. Afton Page, Maui Dolphins, 35.72; 2. Ada Qunell, Island Aquatics, 36.66; 3. Olivia Augustine, Kihei Swim Club, 37.33; 4. Miriam Halverson, Maui Swim Club, 39.02; 5. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 40.49. 50 breaststroke-1. Erin Tanaka, Hawaii Swim Club, 39.51; 2. Afton Page, Maui Dolphins, 41.27; 3. Alexis Asato, Maui Swim Club, 42.50; 4. Kenzie Kubo-Li, Hawaii Swim Club, 46.22; 5. Miriam Halverson, Maui Swim Club, 47.38. 50 butterfly-1. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 35.06; 2. Erin Tanaka, Hawaii Swim Club, 35.70; 3. Afton Page, Maui Dolphins, 36.26; 4. Zoe Smith, Island Aquatics, 37.59; 5. Mei Welch-Bernasek, Maui Dolphins, 39.34. 50 freestyle-1. Afton Page, Maui Dolphins, 30.59; 2. Erin Tanaka, Hawaii Swim Club, 30.95; 3. Ada Qunell, Island Aquatics, 32.62; 4. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 33.82; 5. Kenzie Kubo-Li, Hawaii Swim Club, 34.07.

13-14

100 backstroke-1. Jessica Baker, Island Aquatics, 1:19.65; 2. Taryn Sato, Maui Swim Club, 1:20.12; 3. Naomi Takakura, Hawaii Swim Club, 1:23.44. 100 breaststroke-1. Jessica Baker, Island Aquatics, 1:24.19; 2. Naomi Takakura, Hawaii Swim Club, 1:30.21; 3. Rina Hata, Island Aquatics, 1:32.58. 100 freestyle-1. Taryn Sato, Maui Swim Club, 1:06.16; 2. Rina Hata, Island Aquatics, 1:07.41; 3. Kady Tanaka, Hawaii Swim Club, 1:07.69; 4. Jessica Baker, Island Aquatics, 1:11.39; 5. Naomi Takakura, Hawaii Swim Club, 1:16.47. 200 individual medley-1. Jessica Baker, Island Aquatics, 2:50.51; 2. Naomi Takakura, Hawaii Swim Club, 2:53.17; 3. Taryn Sato, Maui Swim Club, 2:54.70; 4. Rina Hata, Island Aquatics, 2:56.43.

15-18

100 backstroke-1. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:09.72. 100 breaststroke-1. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:17.90; 2. Jaymee Lopes, Maui Swim Club, 1:19.59. 100 butterfly-1. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:08.46. 100 freestyle-1. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:01.45; 2. Jaymee Lopes, Maui Swim Club, 1:07.39. 200 individual medley-1. Jaymee Lopes, Maui Swim Club, 2:39.72.

Session B

Boys

8 and under

50 freestyle-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 37.45.

9-10

50 butterfly-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 37.04. 50 breaststroke-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 40.72. 50 freestyle-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 31.52. 50 backstroke-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 36.66.

11-12

100 backstroke-1. Kian Leonard, Kihei Swim Club, 1:08.83. 100 breaststroke-1. Kian Leonard, Kihei Swim Club, 1:20.14. 100 freestyle-1. Kian Leonard, Kihei Swim Club, 59.01; 2. Quincey Augustine, Kihei Swim Club, 1:13.27. 100 individual medley-1. Kian Leonard, Kihei Swim Club, 1:09.19; 2. Liam Gillis, Kihei Swim Club, 1:18.34; 3. Quincey Augustine, Kihei Swim Club, 1:18.39. 50 backstroke-1. Vincent McNabb, Hawaii Swim Club, 30.75; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 32.76; 3. Liam Gillis, Kihei Swim Club, 36.83. 50 breaststroke-1. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 36.53; 2. Vincent McNabb, Hawaii Swim Club, 36.84; 3. Liam Gillis, Kihei Swim Club, 39.39. 50 butterfly-1. Kian Leonard, Kihei Swim Club, 29.59; 2. Vincent McNabb, Hawaii Swim Club, 29.89; 3. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 30.39; 4. Quincey Augustine, Kihei Swim Club, 32.32; 5. Liam Gillis, Kihei Swim Club, 35.01. 50 freestyle-1. Vincent McNabb, Hawaii Swim Club, 27.38; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 28.58.

13-14

100 backstroke-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 1:08.68. 100 freestyle-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 58.15. 200 individual medley-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 2:25.69.

15-18

100 freestyle-1. Jacob Black, Island Aquatics, 1:11.22.

Girls

9-10

50 breaststroke-1. Allie Crews, Hawaii Swim Club, 43.31. 50 freestyle-1. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 34.89; 2. Allie Crews, Hawaii Swim Club, 39.07. 100 individual medley-1. Kyra Ong, Maui Swim Club, 1:33.39. 50 backstroke-1. Allie Crews, Hawaii Swim Club, 39.64; 2. Charie Salacup, Maui Swim Club, 42.40.

11-12

100 backstroke-1. Ada Qunell, Island Aquatics, 1:20.30. 100 breaststroke-1. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 1:16.02. 100 freestyle-1. Olivia Augustine, Kihei Swim Club, 1:10.54. 100 individual medley-1. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 1:11.63; 2. Olivia Augustine, Kihei Swim Club, 1:19.83; 3. Ada Qunell, Island Aquatics, 1:24.41. 50 backstroke-1. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 33.44; 2. Maria King, Island Aquatics, 34.71; 3. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 35.03. 50 breaststroke-1. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 38.50; 2. Tally Daksla, Maui Swim Club, 41.22; 3. Olivia Augustine, Kihei Swim Club, 41.81. 50 butterfly-1. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 30.53; 2. Maria King, Island Aquatics, 31.88; 3. Olivia Augustine, Kihei Swim Club, 34.31. 50 freestyle-1. Maria King, Island Aquatics, 30.28; 2. Mei Welch-Bernasek, Maui Dolphins, 30.40.

13-14

100 backstroke-1. Dani Bodlorick, Island Aquatics, 1:10.56; 2. Kaimalie Nonaka, Hawaii Swim Club, 1:17.75. 100 breaststroke-1. Kaimalie Nonaka, Hawaii Swim Club, 1:21.50; 2. Kady Tanaka, Hawaii Swim Club, 1:27.76. 100 butterfly-1. Kaimalie Nonaka, Hawaii Swim Club, 1:09.16; 2. Kady Tanaka, Hawaii Swim Club, 1:13.47; 3. Dani Bodlorick, Island Aquatics, 1:14.64. 100 freestyle-1. Dani Bodlorick, Island Aquatics, 1:01.57; 2. Kaimalie Nonaka, Hawaii Swim Club, 1:01.65. 200 individual medley-1. Dani Bodlorick, Island Aquatics, 2:34.77.

Mixed

12 and under

100 freestyle relay-1. Island Aquatics A (Ada Qunell, Tiago Shoup-Banega, Lyonid Manriquez, Kami Bodlorick) 1:10.33. 100 medley relay-1. Island Aquatics A (Zoe Smith, Lyonid Manriquez, Ada Qunell, Tiago Shoup-Banega) 1:15.89, 2. Island Aquatics B 1:28.95.

Open

200 freestyle relay-1. Island Aquatics A (Brandon Kwock-Fukuda, Jacob Black, Jessica Baker, Dani Bodlorick) 1:56.81, 2. Maui Swim Club A 1:57.95. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (Taryn Sato, Mikaila Daksla, Caleb Halverson, Ka’eo Kaupalolo) 2:11.83, 2. Island Aquatics A 2:16.02.

Motor sports

Paradise Speedway Maui

Saturday’s Results At Puunene

Four-cylinder bomber A

Main event-1. Trevor Seki, 2. Schuyler Toyama.

Trophy dash winner-Trevor Seki.

Four-cylinder bomber B

Main event-1. Marjorie Hunkins, 2. Matt Simons.

Trophy dash winner-Matt Simons.

Four-cylinder modified/truck

Main event-1. Bill Miles, 2. Joe Dirt.

Trophy dash winner-Randy St. Germain.

V8 bomber

Main event-1. Earl Frye.

Trophy dash winner-Earl Frye.

Street stock

Main event-1. Anthony Nay, 2. Gary Pescador.

Trophy dash winner-Anthony Nay.

Super street

Main event-1. Les Fernandez.

Trophy dash winner-Les Fernandez.

Sprint

Main event-1. Ata Barton, 2. Tim Nay.

Trophy dash winner-Ata Barton.

Softball

Maui Senior League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Guavas 12, Ka Newa 0

Da Mix Breeds 16, Ka Newa 15

Po’okela 10, Gomes Trucking 4

Toros 16, Maui Paniolos 11

At War Memorial Little League Field No. 2

Pono A’s 15, Maui Raiders 12

Monarchs 12, Paninis 0

Dragons 14, Oloz 8

Golf

Maui Country Club Men’s July Ace

July 5 Results At Maui Country Club

Low net-Larry DeMello 67, Dennis Ouchi 68, Dave Neto 68, Leroy Rocha 68, Tom Greenley 69, Jerry Sugimura 69, Roy Takahashi 70, El Izon 70, Paul MacLaughlin 70.

Valley Isle Scoreboard

SAND VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Saturday’s Results

At Kanaha Beach Park

Open 18-1. Ian Martins and Noah Rohozinski, 2. Danielle Brown and Amy Ozee, 3. Hunter Marrs and Martin Hamilton, 4. Ian Roth and Reilley Marrs, 5. Phoebe Fickbohm and Emma Pilotin, 6. Hinano Clarke and Austin Peters, 7. Kiana Hyman and Kaden Moore, 8. C.J. Ozee and Ethan Preseaux, 9. Johnny Lawrence and Javan Fernandez, 10. Erickson Shull and Noah Jarrett, 11. Antonio Mason and Trent Steele, 12. Dominique Wenzler-Steves and Kaika Milanio, 13. Kailer Jones and Steve West.

Girls 18-1. Danielle Brown and Amy Ozee, 2. Phoebe Fickbohm and Allie Rudow, 3. Shayla Hoeft and Emma Pilotin, 4. Julia Bianco and Erica Pilotin, 5. Alea Cervantes and Javan Fernandez, 6. Kiana Hyman and Isabel Bennett, 7. Nicole Fatheree and Danielle Bergson, 8. A.J. Aschoff and Mileina Sniffen, 9. Jordyn Omura and Taylor Tavares, 10. Kaena Cervantes and Malia Bennett, 11. Maygan Patch and Casey Arakaki, 12. Taitum Jones and Makayla Marrs, 13. Dominique Wenzler-Steves and Xiana Crenshaw, 14. Ella Connor and Judy West.

Open 14-1. Amy Russell and Thomas Russell, 2. Kai Carbajal and Tyler Russell, 3. Sevilla Leuteneker and Megan Bouthillier, 4. Victoria Martins and Kaiea Kalahiki, 5. Mileina Sniffen and Jesse Coralle, 6. Ella Connor and Madeline Sylvester, 7. Kaena Cervantes and Malia Bennett, 8. Sofia Connor and Dyllyn Kahalehau, 9. A.J. Aschoff and Aden Heitz, 10. J.J. Aschoff and Brahma Heitz, 11. K.J. Aschoff and Ramona Borchers, 12. Tia Devereux and Amaya Genovia, 13. Noelani Aguera and Samantha Shneider.

Open-1. Nyck Yashiro and Rocky DeLyon, 2. Kawika Siciak and Jeramia McMullen, 3. Erik Pounder and Norm Miller, 4. Chad Miller and Markitosan Forrster, 5. Phoebe Fickbohm and Amy Ozee, 6. Kaden Moore and Kiana Hyman, 7. Alec Peterson and Danielle Brown.

_______________

BOWLING

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Elaine’s 17, Kim Chee’s 14, Tomodachi 13, Unknown 11 1/2, Marge’s 11, Doug’s 9 1/2, Ijiwaru’s 9, Pauline’s 8, Higa’s 6, 950 1.

High series (handicap)-Narciso Baylosis 692, Jeremy Chang 683, Miles Takabayashi 682, Dwayne Kim 679, Chad Nagata 664, Nancy Sasada 653, Ron Kimura 649, Bruce Ikeda 647, Derek Reformina 639, Susan Ventura 639, Lori Carillo 637, Kevin Tanaka 636, Amy Kodama 634, Sharon Hedani 631, Ryan Hedani 631, Steve Fujita 627, Randal Nagamine 623, Steve Harada 618, Darryl Munetake 617, Rodney Carillo 600, Allyson Higa 600.

High games (scratch)-Chad Nagata 242-233, Narciso Baylosis 221, Ron Kimura 212-208-205, Darryl Munetake 207, Jeremy Chang 205, Miles Takabayashi 203, Kevin Tanaka 202, Rodney Carillo 202, Steve Harada 200.

# # #

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Unrespectables 8, Maui Peahi Jaws 67, Da Hui 6, Strike Force 5, Mix Plate 4, Da Kru 4, Hui Pa’ani 3, MmmGood 2, No Ka Oi 1.

High series (handicap)-Robert Davis 694, Eulogio Cabero 671, Steve Fujita 660, Wesley Wong 659, Corey Gushikuma 644, Michelle Peroff 629, Kevin Tanaka 628, George Toyama 622, Kyra Calhau 619, Celine Belanger 619, Wesley Apo 611, Becky Espiritu 611, Frederick Brittain 610, Dewaine Higa 609, Kazu Hamaguchi 608, Malia Keanini-Higa 607, David Calhau Jr. 606, Zachary Kekona 605, Ashley Kobayashi 601.

High games (scratch)-Robert Davis 243-213, Eulogio Cabero 237-208, Corey Gushikuma 237, Steve Fujita 236, Wesley Wong 223-200, Kevin Tanaka 216-212, Frederick Brittain 206, Marc Kim Jr.

_______________

GOLF

MAUI COUNTRY CLUB WOMEN’S JULY ACE

Thursday’s Results

At Maui Country Club

Low net-Wilma Vorfeld 68, Dot Tam Ho 71, Myriam Takamatsu 72, Jami Ullrich 72.

Low gross-Mia Hew 77.

Fewest putts-Mae Karimoto 26.

# # #

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Pukalani Country Club

Low net-Sunny Morreira 66, John Powers 69, Doug Lopez 69.

Closest to the pin-No. 3: Yuri Masuda. Nos. 8, 16: John Powers. No. 14: Ernie Ayala.

Valley Isle Scoreboard

Bowling

ALOHA FRIDAY LEAGUE

Friday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Fred B’s 26, Brian’s 26, Rosemarie’s 23, Rich’s 21, Lee’s 20.5, Celine’s 18.5, Fred C’s 16.5, Wes’s 8.5.

High series (handicap)-Carl Kauhane 617, Brian De Ponte 608, Antoinette Brittain 605.

Valley Isle Scoreboard

SOCCER

MAUI CUP

At Keopuolani Park

Sunday’s Results

Boys

Under 8

Final

Maui Cobras 2, Albion 1

Under 9

Third-place match

Pono 6, Keahi 0

Final

Slammers 3, Maui United 1

Under 10

Semifinals

Maui United 1, Excel 0

Surf 2, Albion 1

Fifth-place match

Kona Crush 5, Keahi 0

Final

Maui United 2, Surf 1

Under 11

Round robin

Kona Crush 6, Hono Galaxy 0

Maui United 4, Hono Galaxy 0

Under 12-13

Third-place match

Excel 4, Surf 0

Final

Maui United 2, Pookela 0

Under 15-18

Third-place match

Keahi 1, Maui United 00 1, tie

Final

Maui United 98 1, Kona Eagles 0

Girls

Under 8

Third-place match

Maui Crush 3, Maui United 2

Final

Surf 2, Eastside 0

Under 10

Third-place match

Maui Girls 1, Maui United 1, tie

Final

Surf 3, Rush 1

Under 11-13

Third-place match

Maui Cobras 1, Surf 0

Final

Maui Girls 1, Kona Crush 0

Under 14

Third-place match

Pono 1, Mini Masakadas 1, tie

Final

Hilo Chicas 2, Maui United 0

BASEBALL

PONY LEAGUE PONY (13-14)

STATE TOURNAMENT

At Maehara Stadium

Saturday’s Late Result

Oahu 17, Hilo 2

Sunday’s Results

Maui Area 2, Hilo 1

Mililani 8, Maui Area 7

PONY LEAGUE PONY-13

STATE TOURNAMENT

Sunday’s Result

At Maehara Stadium

Hilo 5, Maui 1

PONY LEAGUE MUSTANG (9-10)

STATE TOURNAMENT

Sunday’s Results

At War Memorial Complex

Maui Host 5, Kapolei 3

Aiea 5, Maui B 3

Maui Host 13, Aiea 1

PONY LEAGUE PINTO (7-8)

STATE TOURNAMENT

Sunday’s Results

At War Memorial Complex

Championship bracket

West Oahu 7, Windward 6

Mililani 15, Kauai 0

West Oahu 11, Waianae Blue 5

Maui Host 8, Mililani 7

Consolation

Aiea 13, Hilo Green 1

Kona 18, Hilo Gray 10

Kapolei 5, Maui Area 3

Windward 15, Aiea 1

LITTLE LEAGUE SENIOR (15-16)

STATE TOURNAMENT

Sunday’s Result

At Eddie Tam Fields

PEARL CITY 3, HONOLULU 2

Honolulu0100001-2

Pearl City030000x-3

Hailama Kaikaina IV, Makoa Peresa (2), Chris Nam (4) and Avery Serna. Matt Aribal, Keano Nicholson (5) and Caleb Nishijo. 2B-Pearl City: Nicholson 2.

Leading hitters-Micah Balderas 2-3, run. Pearl City: Nicholson 2-3, 2 RBI.

SOFTBALL

MAUI SENIOR LEAGUE

Sunday’s Results

At Keopuolani Park

Da Mix Breeds 15, Gomes Trucking 4

Po’okela 15, Da Mix Breeds 3

Ka Newa 22, Maui Paniolos 6

Guavas 9, Toros 8

Dragons 12, Paininis 11

Maui Raiders 13, Oloz 5

Monarchs 14, Pono A’s 4

Valley Isle Scoreboard

SOCCER

MAUI CUP

At Keopuolani Park

Friday’s Late Results

Girls

Under 8

Surf 3, Maui United 1

Under 10

Rush 2, Maui Girls 1

Surf 2, Maui United 0

Under 11-13

Maui Girls 1, Surf 0

Boys

Under 8

Albion 4, Kailua Kings 1

Maui Cobras 3, Maui United 0

Under 10

Surf 0, Excel 0, tie

Maui United 4, Keahi 0

Under 11

Kona Crush 1, Hono Galaxy 0

Under 15-18

Maui United 98 1, Keahi 0

Saturday’s Results

Girls

Under 8

Eastside 2, Maui United 1

Surf 2, Maui Crush 1

Eastside 2, Surf 2, tie

Under 10

Maui Girls 3, Maui United 0

Surf 1, Rush 0

Under 11-13

Kona Crush 3, Surf 1

Maui Girls 4, Maui Cobras 1

Maui Cobras 2, Surf 1

Under 14

Hilo Chicas 3, Mini Masakadas 0

Maui United 2, Pono 1

Boys

Under 8

Albion 4, LJSA Chelsea 2

Maui United 2, Kailua Kings 1

Albion 4, Maui Cobras 2

LJSA Chelsea 1, Maui United 1, tie

Under 9

Slammers 1, Pono 0

Maui United 3, Keahi 0

Slammers 3, Keahi 0

Maui United 2, Pono 0

Under 10

Surf 3, Kona Crush 0

Maui United 3, Albion 3, tie

Excel 4, Keahi 0

Albion 4, Kona Crush 1

Under 11

Maui United 6, Hono Galaxy 0

Maui United 1, Kona Crush 1, tie

Under 12-13

Maui United 3, Surf 0

Pookela 7, Excel 0

Under 15-18

Maui United 98 4, Maui United 00 0

Keahi 1, Kona Eagles 1, tie

Kona Eagles 2, Maui United 0

_______________

BASEBALL

PONY LEAGUE PONY (13-14) STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Maehara Stadium

Maui Host 10, Mililani 0

Maui Area 7, Kona 1

Mililani 15, West Oahu 0

Hilo vs. Oahu, late

MAUI AREA 7, KONA 1

Kona ………… 010 ….. 000 ….. 0-1 ….. 4 ….. 1

Maui Area ….. 003 ….. 040 ….. x-7 ….. 8 ….. 1

T. Estrella and K. Rivera. Ryan Marti and Brandon Yoshikwawa. 3B-Maui: Brody McCorriston. 2B-Maui: Jordan Mitsumura.

Leading hitter-Maui: Mitsumura 2-3, run.

# # #

PONY LEAGUE PONY-13 STATE TOURNAMENT

Saturday’s Result

At Maehara Stadium

Hilo 6, Maui 5

# # #

PONY LEAGUE MUSTANG (9-10) STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At War Memorial Complex

Kauai 18, Aiea 7

Maui Area 5, Hilo 4

Kapolei 14, Windward 2

Mililani 9, Maui Host 7

# # #

PONY LEAGUE PINTO (7-8) STATE TOURNAMENT

Friday’s Results

At War Memorial Complex

Waianae Red 11, Hilo Gray 0

Waianae Blue 9, Kona 6

Kapolei 12, Aiea 9

Maui Area 20, Hilo Green 16

Waianae Red 11, Maui Host 9

Hilo Gold 12, Waianae Blue 2

Windward 13, Kapolei 3

West Oahu 13, Hilo Gray 0

Kauai 13, Kona 6

Mililani 32, Maui Area 0

# # #

LITTLE LEAGUE SENIOR (15-16) STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Eddie Tam Fields

PEARL CITY 13, KAILUA 3, 6 INNINGS

Kailua ……………….. 003 …… 000-3

Pearl City …………… 150 ….. 232-13

Shane Carr, Brandon Stone (2), Micah Tupua (5), Kaeo DePonte (6) and Arthur Kahalewai, Jacob Poole. Carson Okada, Kulia Neal (3) and Caleb Nishijo. 3B-Pearl City: Christian Onomura. 2B-Pearl City: Onomura, Nainoa Chun.

Leading hitters-Pearl City: Chun 3-4, 2 RBI, 4 runs; Onomura 2-3, 2 RBI, 2 runs; Jansen Shigeta 2-3, 2 runs; Brannon Liu 2-4, run.

CENTRAL EAST MAUI 15, HONOLULU 4

6 INNINGS

Central East Maui ….. 400 ….. 812-15

Honolulu …………….. 200 ……. 200-4

Damien Awai, Nigel Mayfield (4), Micah Jio (5) and Orion Miyasato-Farias. Hailama Kaikaina, Ethan Momohara (1), Christopher Nam (4), Alexander Wong (6) and Avery Serna. 3B-Central East Maui: Awai. 2B-Central East Maui: Miyasato-Farias. Honolulu: Serna, Wong.

Leading hitters-Central East Maui: Miyasato-Farias 2-4, 3 RBI, 2 runs; Awai 2-3, RBI, 3 runs; Waylon Golis-Bacos 2-3, 2 RBI, run; Iokepa Supnet 2-2, RBI, run. Honolulu: Serna 2-2, 3 RBI.

Valley Isle Scoreboard

BASEBALL

PONY LEAGUE PONY (13-14) STATE TOURNAMENT

Friday’s Results

At Maehara Stadium

Mililani 6, Kona 3

Hilo 8, Maui Area 6

Oahu 13, West Oahu 0

HILO 8, MAUI AREA 6

Maui Area ….. 113 ….. 010 ….. 0-6 ….. 7 ….. 4

Hilo ………….. 410 ….. 003 ….. x-8 ….. 7 ….. 2

Chase Mata, Jordan Mitsumura (4) and Brandon Yoshikawa. Derik Canion, Naehu Leialoha (4), Ayson Mar (5), Ocean Gabiona (6) and Anthony De Sa, Derek Blane. 2B-Maui Area: Mitsumura, Kamahao Acpal. Hilo: De Sa.

Leading hitters-Maui Area: Kolten Texeira 2-4, RBI, run; Dylan Catiel 2-2, RBI; Kamahao Acpal 1-3, RBI, 2 runs. Hilo: Gabiona 4-4, 3 runs; Canion 2-3, RBI.

# # #

PONY LEAGUE PONY-13 STATE TOURNAMENT

Friday’s Result

At Maehara Stadium

Maui 4, Hilo 2

# # #

PONY LEAGUE MUSTANG (9-10) STATE TOURNAMENT

Friday’s Results

At War Memorial Complex

Mililani 5, Maui B 1

Maui Host 8, Hilo 7

Aiea 16, Windward 4

Kauai 13, Kapolei 2

# # #

PONY LEAGUE PINTO (7-8) STATE TOURNAMENT

Friday’s Results

At War Memorial Complex

Windward 22, Kauai 4

Hilo Gray 14, Hilo Green 12

Waianae Red 17, Maui Area 1

Kona 19, Kapolei 7

Waianae Blue 15, Aiea 5

Hilo Gold 8, West Oahu 7

Maui Host 14, Windward 7

Hilo Gold 4, Mililani 1

# # #

LITTLE LEAGUE SENIOR (15-16) STATE TOURNAMENT

CENTRAL EAST MAUI 16, PEARL CITY 6

5 INNINGS

Central East Maui ….. 842 ….. 02-16

Pearl City ……………. 004 ……. 02-6

Logan Cabrera, Travis Delima (4) and Orion Miyasato-Farias. Brannon Liu, Nainoa Chun (1), Dillon Hasegawa (3), Jansen Shigeta (5) and Caleb Nishijo. 2B-Central East Maui: Micah Jio 2, Cabrera. Pearl City: Christian Onomura.

Leading hitters-Central East Maui: Jio -3, 6 RBI, 3 runs; Bryant Nakagawa 3-3, 3 RBI, run; Iokepa Supnet 3-3, RBI, 2 runs; Cabrera 2-4, RBI, run.

HONOLULU 5, KAILUA 4, 8 INNINGS

Kailua ……… 000 ….. 040 ….. 00-4

Honolulu ….. 001 ….. 101 ….. 11-5

Kaina Tagupa, Shane Carr (7), Jacob Poole (7), Noah Ota (8) and Micah Tupua. Makoa Paresa, Christopher Nam (4), Ethan Momohara (6), Hailami Kaikaina (8) and Avery Serna. 3B-Kailua: Poole. Honolulu: Alexander Wong. 2B-Kailua: Royce Kojiro. Honolulu: Kaikaina.

Leading hitters-Kailua: Poole 3-4, RBI, run. Honolulu: Wong 3-5, RBI, run; Momohara 2-4, 2 RBI, run; Serna 2-4, RBI; Kaikaina 2-4.

_______________

SAND VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Friday’s Results

At Kanaha Beach Park

18 open-1. Martin Hamilton and Noah Rohozinski, 2. Danielle Brown and Amy Ozee, 3. Ian Roth and Reilley Marrs, 4. Noah Hammons and Ian Martins, 5. Hunter Marrs and Kailer Jones, 6. Hinano Clarke and Austin Peters, 7. Javan Fernandez and John Lawrence, 8. Sevilla Leuteneker and Kiana Hyman, 9. Phoebe Fickbohm and Ethan Preseaux, 10. C.J. Ozee and Antonio Mason, 11. J.D. Pells and Julia Bianco, 12. Saje Kanemitsu and Justin Quitoriano.

18 girls-1. Amy Ozee and Danielle Brown, 2. Javan Fernandez and Alea Cervantes, 3. Phoebe Fickbohm and Shayla Hoeft, 4. Julia Bianco and Maygan Patch, 5. Sevilla Leuteneker and Isabel Bennett, 6. Haylee Patch and Erika Preseaux, 7. Kiana Hyman and Makayla Marrs, 8. Nicole Fatheree and Saje Kanemitsu, 9. Jordyn Omura and Megan Dorheim, 10. A.J. Aschoff and Ella Connor, 11. Taitum Jones and Skye Buzianis, 12. Danielle Bergson and Judy West.

14 open-1. Thomas Russell and Tyler Russell, 2. Brahma Heitz and Luca Connor, 3. Malia Bennett and Kaena Cervantes, 4. A.J. Aschoff and Noelani Aguera, 5. Madeline Sylvester and Kaiea Kalahiki, 6. Brianna Jay and K.J. Aschoff, 7. Mileina Sniffen and Kai Carbajal, 8. Amy Russell and Jessie Corralle, 9. Mia Holmberg and L. Holmberg, 10. Ella Connor and Mei Welch-Bernasek, 11. Tia Devereux and Amaya Genovia, 12. Lana Kelmenson and Lillian Palmore, 13. J.J. Aschoff and Sofia Connor, 14. Mahina Schwartz and Izabelle Palmore, 15. Olivia DuBach and Sam Scheidler, 16. Kamakani Enos-Chong and Hana Scheidler, 17. Aden Heitz and Troy Williams, 18. Willow Roan and Ava Buzianis.

Valley Isle Scoreboard

Bowling

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Elaine’s 13, Kim Chee’s 11, Marge’s 10, Unknown 10, Tomodachi’s 9, Pauline’s 8, Souf’s 7, Ijiwaru’s 6, Higa’s 5, 950 1.

High series (handicap)-Kathy Ibara 698, Clyde Imai 665, Allyson Higa 652, Aaron Takahashi 649, Aleka Carillo 648, Kyle Iwaishi 643, Ryan Hedani 643, Randal Nagamine 641, Yukie Kanno 637, Jeremy Chang 628, Doug Carillo 628, Darryl Munetake 625, Robyn Kim 625, Lori Carillo 624, Mike Suyama 619, Ridge Higa 617, Bruce Ikeda 615, Steve Fujita 612, Amy Kodama 611, Mabel Otani-Ono 604, Ricky Komatsu 602, Sharky Ikeda 601.

High game (scratch)-Troy Yokoyama 224, Clyde Imai 220, Kathy Ibara 215, Ridge Higa 212.

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Da Hui 4, Unrespectables 3, Hui Pa’ani 2, Maui Peahi Jaws 2, Da Kru 2, Strike Force 2, MmmGood 2, Mix Plate 1, No Ka Oi 0.

High series (handicap)-Michelle Peroff 681, Terell Nakihei 655, Marc Kim Jr. 650, Malia Keanini-Higa 641, Kauka Kuamoo 640, Tami-Ann Calhau 637, Gary Collins Jr. 631, Paul Kaauwai 619, Corey Gushikuma 608, Wesley Apo 601, Robert Davis 601.

High games (scratch)-Marc Kim Jr. 233-201, Robert Davis 222, Terell Nakihei 216, Gary Collins Jr. 213, Kauka Kuamoo 203, Michele Peroff 202, Corey Gushikuma 201.

GOLF

MAUI HAWAIIAN GIRLS GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

A flight-Ui Nishikawa 72, Huanani Kauhaa Po 78.

B flight-Paaki Peleholani 69, Leolani Sylva 72.

C flight-Kaaumiana Vinge 70, Kuulei Werner 72.

Closest to the pin-Nos. 2, 8: Haunani Kauhaa Po.

A flight fewest putts-Ui Mishikawa 28.

B flight fewest putts-Hulali Harima 31, Ilima Kaaa 31, Kahoku Cohen 31, Lehua Okamura 31.

C flight fewest putts-Kalea Pinto 26.

Valley Isle Scoreboard

Polo

Jacaranda Cup

Sunday’s Results

At Manduke Baldwin Polo Arena

Lead line-Mini Elite White 5, Mini Hurricanes 2

Walk trot-Elite Onyx 2, Team Makebelieve 0

Jacaranda Cup-Hawaiian Hurricanes 10, Jimmy Lewis Boards 9

Kapuna Lead Line-Royal Salute Whiskey White 5, Royal Salute Navy 5, tie

Track and field

East Maui Parks and Recreation Meet

Friday’s Results

At the War Memorial Stadium

Girls

9

Standing Long Jump-1. Kyrah Kalilikane 4-8, 2. Mana Kanada-Bascar 4-8, 3. Patience Jenks 3-9.50.

Softball Throw-1. Staysia Haleakala 66.03, 2. Kyrah Kalilikane 51.04, 3. Patience Jenks 32.06.

50-1. Staysia Haleakala 8.47, 2. Mana Kanada-Bascar 9.22, 3. Secrett-Lee Katlyn Wong 9.47, 4. Kyrah Kalilikane 9.81, 5. Patience Jenks 11:41.

100-1. Staysia Haleakala 16.20, 2. Mana Kanada-Bascar 20.15.

10

Standing Long Jump-1. Maja Szpunar 6-0, 2. Noelani Kanada-Bascar 5-6.50, 3. Devon Hardy 5-5.50.

Softball Throw-1. Secrett-Lee Katlyn Wong 42.0.

400-1. Devon Hardy 1:24.

50-1. Ava Davis 7.95, 2. Maja Szpunar 8.38, 3. Noelani Kanada-Bascar 8.97, 4. Shayla Randle 9.62.

100-1. Devon Hardy 15.94, 2. Ava Davis 16.32, 3. Maja Szpunar 16.84, 4. Noelani Kanada-Bascar 17.85, 5. Shayla Randle 19.97.

11

Standing Long Jump-1. Raffa Gano 6-5.

Softball Throw-1. Keeya Bicoy 126.07, 2. Raffa Gano 62.06.

400-1. Raffa Gano 1:26.

100-1. Olivia DuBach 15.69.

200-1. Olivia DuBach 34.44, 2. Raffa Gano 34.72.

12

100-1. Keeya Bicoy 14.90.

200-1. Keeya Bicoy 30.22.

13

800-1. Lilia Davis 3:11:19.

100-1. Rondennette Smith-Marras 16.59.

200-1. Rondennette Smith-Marras 35.06.

14

Standing Long Jump-1. Kelsey-Lee Bicoy 6-7.50, 2. Audrey Spiker 6-5.25, 3. Genesis Jenks 5-5.

Softball Throw-1. Kelsey-Lee Bicoy 111.09, 2. Genesis Jenks 67.06.

1,600-1. Audrey Spiker 6:24.

100-1. Kelsey-Lee Bicoy 16.25, 2. Genesis Jenks 20.06.

200-1. Audrey Spiker 30.28.

Boys

9

Standing Long Jump-1. Rohan Fahland 4-6.50, 2. James Moniz-Kekumu 4-0.

Softball Throw-1. Dylan Schnitzer 89.01, 2. James Moniz-Kekumu 62.0, 3. Rohan Fahland 59.07, 4. Gavin Spiker 57.10, 5. Akira Iwata 55.03.

400-1. Rohan Fahland 1:31 2. Akira Iwata 1:39.

50-1. James Moniz-Kekumu 10.40.

100-1. Dylan Schnitzer 13.87, 2. Gavin Spiker 18.87, 3. Akira Iwata 18.90.

200-1. Dylan Schnitzer 33.91, 2. Rohan Fahland 39.91, 3. Gavin Spiker 42.59.

10

Standing Long Jump-1. Kingzlee Min 6-1.50, 2. Devin Rey Ceballos-Lagazo 4-11.

Softball Throw-1. Mykah Jenks 75.0, 2. Devin Rey Ceballos-Lagazo 36.0.

400-1. Noa DuBach 1:35.

50-1. Kingzlee Min 8.18, 2. Noa DuBach 8.91, 3. Trent Tsukiyama 9.00, 4. Devin Rey Ceballos-Lagazo 9.41, 5. Mykah Jenks 10.05.

100-1. Kingzlee Min 16.10, 2. Mykah Jenks 20.38.

12

Standing Long Jump-1. Jaden Pladera 6-9.50, 2. Ka’eo Keomaka 5-5.

400-1. Ka’eo Keomaka 1:12.

800-1. Ka’eo Keomaka 2:56.

100-1. Jaden Pladera 13.19.

200-1. Jaden Pladera 31.72, 2. Ka’eo Keomaka 31.97.

13

Standing Long Jump-1. Gerah-Miah Jenks 5-9, 2. Cory Rittmeister 5-2.

Softball Throw-1. Gerah-Miah Jenks 110.10, 2. Cory Rittmeister 100.08.

1,600-1. Griffin Hardy 6:20.

800-1. Griffin Hardy 3:11:40.

100-1. Marcus Kamakaiwi 14.57, 2. Cory Rittmeister 16.30, 3. Gerah-Miah Jenks 19.25.

200-1. Marcus Kamakaiwi 32.00.

14

Standing Long Jump-1. Alexander Fahland 7-0.75, 2. Tristan Andre 7-0.50.

Softball Throw-1. Alexander Fahland 127.0.

1,600-1. Alexander Fahland 5:55.

100-1. Tristan Andre 13.50.

200-1. Tristan Andre 28.56, 2. Alexander Fahland 31.43.

Open

400 Relay-Griffin Hardy, Alexander Fahland, Marcus Kamakaiwi, Rohan Fahland 1:09.66; Olivia DuBach, Ava Davis, Devon Hardy, Maja Szpunar 1:10.35; Kelsey-Lee Bicoy, Mykah Jenks, Keeya Bicoy, Kyrah Kalilikane 1:11.44; Jonah Rittmeister, James “Kimo” Moniz-Kekumu, Cory Rittmeister, Noelani Kanada-Bascar 1:14.10.

Valley Isle Scoreboard

Baseball

DISTRICT III LITTLE LEAGUE

MAJORS (11-12) TOURNAMENT

Tuesday’s Result

At Eddie Tam Fields

WEST MAUI 4, KIHEI 3

Kihei………….201…….000-3……7…..3

West Maui….001…….003-4……3…..0

Aizeah Lakalaka, William Gleed (6) and Wyland Blair. Liam Chadli, Kamu Kanaha (5) and Ross Panlasigui. 2B-Kihei: Bode Woodard, Joey Koch; West Maui: Ben Zeigler. 3B-Kihei: Laa Asuega-Stark.