Valley Isle Scoreboard

Golf

MIL Standings

BOYS

[TABULATED_DATA]

x-clinched championship

Today’s Match

Seabury Hall vs. King Kekaulike at Pukalani Country Club, 3:30 p.m.

End of regular season

Maui AJA Women’s Golf Club

Saturday’s Results At The Dunes at Maui Lani

Low net-Jeong Hee Pomroy 63, Hidemi Hiraga 65, Ernette Asato 70, Laurie Ah Sau 71, Vickie Ann Nagata 71.

Closest to the pin-No. 3: Sue Duncan 11-2. No. 17: Hidemi Hiraga 12-61?2.

Most improved player 2015-Claire Pinto.

Waiehu Women’s Golf Club

Sunday’s Results At Waiehu Municipal Golf Course

Low net-Laurie Ah Sau 71, Ann Nakagawa 72, Joan Davis 74, Ernette Asato 75, Michan Yoshida 75.

Fewest putts-Overall: Michan Yoshida 29, Ernette Asato 29. Front: Michan Yoshida 13. Back: Ernette Asato 13.

Closest to the pin-No. 16: Ernette Asato.

Softball

Maui Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Monarchs 9, Maui Raiders 7

Monarchs 14, Toros 13

Guavas 19, Pono Seniors 3

Da Mix Breeds 13, Pono Seniors 1

At War Memorial Little League Field No. 2

Ka Newa 19, Kolohe 1

Oloz 9, Kolohe 7

Gomes Trucking 15, Paninis 14

Po’okela 17, Paninis 0

Po’okela 10, Dragons 2

Valley Isle Scoreboard

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

At Kula

Thursday’s Results

18s boys-1. Hunter Marrs and Reilley Marrs, 2. Austin Peters and Noa Vierra, 3. Ian Martins and Bryan Tabujara, 4. Kalan Birnie and Christian Jenkins, 5. Ian Roth and Erickson Shull, 6. Clair Peck and Dylan Newbro, 7. Noah La’a Garcia and Raphael Adolpho.

Friday’s Results

14s King of the Beach-1. Mileina Sniffen, 2. Ozzy Marriott, 3. Thomas Russell, 4. Madeline Sylvestor, 5. Tyler Russell, 6. Caitlin Nemil, 7. Caeley Hodges, 8. Jade Davis, 9. Dyllyn Kahalehau, 10. Keala Giblin, 11. David Chasen, 12. Chasey Koomoa-Sidney, 13. Tia Devereux, 14. Montana Disegna.

_______________

MIL TRACK AND FIELD

KAMAKEA MEET

Thursday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

Girls

100 hurdles-1. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 16.31; 2. Kaeana Anguay, Baldwin, 17.43; 3. Makena Dougherty, Seabury Hall, 18.49; 4. May Molina, Maui High, 19.70; 5. Devin Aruda, Kamehameha Maui, 20.30; 6. Lexa Ora’a, Lahainaluna, 21.65.

100-1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 12.69; 2. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 13.16; 3. Mindy Kimura, Baldwin, 13.30; 4. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 13.34; 5. Erica Pilotin, Seabury Hall, 13.65; 6. Mya Myers, Baldwin, 13.70; 7. Sela Panuve, Baldwin, 13.70; 8. Ava Shipman, Seabury Hall, 14.09; 9. Angelie Mae Balanay, Maui High, 14.11; 10. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 14.38; 11. Megan Cernal, King Kekaulike, 14.56; 12. Lena Rodriguez, Maui High, 14.64; 13. Stephanie Han, Lahainaluna, 14.80; 14. Alisha Dingman, Kihei Charter, 14.93; 15. Ofeinahelot Filikitonga, Lahainaluna, 15.59; 16. Seana Lanias, Kamehameha Maui, 16.59; 17. Kylie Lynn Takushi, King Kekaulike, 17.15.

1,500-1. Emily Craig, Maui High, 5:20.93; 2. Darby Mulligan, Seabury Hall, 5:26.59; 3. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 5:41.51; 4. Elan Estomo, Maui High, 5:44.24; 5. Kassie Inouye, Baldwin, 6:00.19; 6. Poepoe Sarai, Kamehameha Maui, 6:01.34; 7. Alexandra Teoh, Baldwin, 6:10.86; 8. Nichelle Enomoto, Maui High, 6:17.77; 9. Madison Gera, Kihei Charter, 6:20.40; 10. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 6:23.09; 11. Kaylie Ho, Kamehameha Maui, 6:44.29.

400 relay-1. Baldwin A 52.08, 2. Seabury Hall A 52.62, 3. Maui High A 54.33, 4. Baldwin B 55.53, 5. Lahainaluna A 55.90, 6. King Kekaulike A 56.49, 7. Maui High B 58.15, 8. Lahainaluna B 59.68.

400-1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 1:00.68; 2. Claire Borthwick, Seabury Hall, 1:02.42; 3. Veronica Winham, Seabury Hall, 1:03.53; 4. Maile Dougherty, Seabury Hall, 1:04.19; 5. Kayla Hackett, King Kekaulike, 1:05.82; 6. Natasha Currence, Lahainaluna, 1:06.69; 7. Lyric Love, King Kekaulike, 1:07.79; 8. Mikino Kumugai, Lahainaluna, 1:08.03; 9. Kiley Kochi, King Kekaulike, 1:11.52; 10. kaila pojas, Baldwin, 1:14.90; 11. Tihanee Freitas, Maui High, 1:15.77; 12. Angelica Nicole Ober, Maui High, 1:18.36; 13. Lexa Ora’a, Lahainaluna, 1:21.15; 14. Jacqueline Agorilla, Baldwin, 1:22.15.

300 hurdles-1. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 50.19; 2. Makena Dougherty, Seabury Hall, 51.30; 3. Kaeana Anguay, Baldwin, 54.50; 4. Alexa Narayan, Maui Prep, 58.59.

800-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 2:21.07; 2. Maya Reynolds, Kihei Charter, 2:29.44; 3. Kayla Hackett, King Kekaulike, 2:49.09; 4. Dominiqu Wenzler-Steves, Kihei Charter, 2:51.63; 5. Kassie Inouye, Baldwin, 2:52.80; 6. Roselle Ann Halunajan, Maui High, 2:52.87; 7. Genesis Gil, King Kekaulike, 2:52.94; 8. Alexandra Teoh, Baldwin, 2:56.79; 9. Poepoe Sarai, Kamehameha Maui, 3:00.56; 10. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 3:02.83; 11. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 3:07.46; 12. Kaylie Ho, Kamehameha Maui, 3:09.17; 13. Elisabeth Parish, Kihei Charter, 3:09.33.

200-1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 26.29; 2. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 26.87; 3. Claire Borthwick, Seabury Hall, 27.27; 4. Sela Panuve, Baldwin, 28.17; 5. Maile Dougherty, Seabury Hall, 28.34; 6. Mindy Kimura, Baldwin, 28.49; 7. Veronica Winham, Seabury Hall, 28.71; 8. Alssie Casayuran, Maui High, 29.13; 9. Natasha Currence, Lahainaluna, 29.36; 10. Mikaela Bega, Kamehameha Maui, 29.68; 11. Jamie Lee Aruda, Baldwin, 30.89; 12. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 31.06; 13. Shianne Fontanilla, Maui High, 31.42; 14. Ofeinahelot Filikitonga, Lahainaluna, 33.22; 15. Kylie Lynn Takushi, King Kekaulike, 36.45.

3,000-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 10:40.54; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 11:33.94; 3. Darby Mulligan, Seabury Hall, 11:42.74; 4. Emily Craig, Maui High, 11:57.54; 5. Nicole Daniels, Maui High, 11:58.34; 6. Poepoe Sarai, Kamehameha Maui, 13:14.44; 7. Kassie Inouye, Baldwin, 13:20.64; 8. Alexandra Teoh, Baldwin, 13:54.94; 9. Cassidy Matsuda, Maui High, 13:59.34; 10. Madison Gera, Kihei Charter, 14:03.14; 11. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 14:15.04; 12. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 14:23.34.

1,600 relay-1. Seabury Hall A 4:27.96, 2. Maui High A 4:37.38, 3. Baldwin A 4:48.94, 4. Lahainaluna A 4:49.11, 5. Baldwin B 4:57.13.

Discus-1. Tanifa Maea, Baldwin, 107-5; 2. Alexis Henderson, King Kekaulike, 98-2; 3. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 85-3; 4. Mele Mataele, Baldwin, 75-2; 5. Tai-Li Tangatailoa, Lahainaluna, 75-0; 6. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 74-4; 7. Anela Ramos, Baldwin, 73-5; 8. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 71-9; 9. Natalie Warrington, Kamehameha Maui, 65-9; 10. Jaedyn Miguel, Maui High, 65-4; 11. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 64-3.

Pole vault-1. Maygan Patch, Lahainaluna, 9-0.

Long jump-1. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 16-0 1/4; 2. Claire Borthwick, Seabury Hall, 15-1; 3. Cassidy Otto, Maui Prep, 14-5 3/4; 4. Sascia Campos-Ewaliko, Baldwin, 14-3 1/2; 5. Charlie Abreu, King Kekaulike, 13-9 3/4; 6. Erica Pilotin, Seabury Hall, 13-8; 7. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 13-7 3/4; 8. Mikaela Bega, Kamehameha Maui, 13-5 3/4; 8. Jaden Viloria, Baldwin, 13-5 3/4; 10. Alexa Narayan, Maui Prep, 12-9 3/4.

Triple jump-1. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 33-5 1/4; 2. Sela Panuve, Baldwin, 32-10; 3. Maile Dougherty, Seabury Hall, 32-0 1/4; 4. Maygan Patch, Lahainaluna, 31-6 1/2; 5. Cassidy Otto, Maui Prep, 31-2 3/4; 6. Erica Pilotin, Seabury Hall, 30-10 3/4; 7. Keely Logan, Kamehameha Maui, 30-10 1/2; 8. Charlie Abreu, King Kekaulike, 29-5; 9. Alexa Narayan, Maui Prep, 29-1 3/4; 10. Mikaela Bega, Kamehameha Maui, 28-7 1/4; 11. karly Cairme, Baldwin, 26-8 3/4; 12. Alesha Casayuran, Maui High, 24-6 1/4; 13. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 23-4 3/4.

High jump-1. Keely Logan, Kamehameha Maui, 4-6; 2. Alexa Narayan, Maui Prep, 4-6; 3. Charlie Abreu, King Kekaulike, 4-4; 4. Kristi Echiverri, Maui High, 4-2; 4. Cassidy Otto, Maui Prep, 4-2.

Shot put-1. Alexis Henderson, King Kekaulike, 36-2 1/2; 2. Makena Dougherty, Seabury Hall, 31-6 1/4; 3. Jaedyn Miguel, Maui High, 30-2 3/4; 4. Anela Ramos, Baldwin, 29-8 1/2; 5. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 28-8; 6. Tanifa Maea, Baldwin, 27-9 1/2; 7. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 27-1 1/4; 8. Mele Mataele, Baldwin, 26-9; 9. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 24-4 1/2; 10. Tai-Li Tangatailoa, Lahainaluna, 24-1; 11. Jena Arcanado, Lahainaluna, 22-6 1/4; 12. Natalie Warrington, Kamehameha Maui, 21-8; 13. Kerysin Gilbert, Kamehameha Maui, 21-0 1/2; 14. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 20-6.

* * *

Boys

110 hurdles-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 14.86; 2. Kamal Golaube, Lahainaluna, 15.47; 3. Johnny Dimuro, Baldwin, 16.58; 4. Jarred Lunes, Lahainaluna, 18.57; 5. Aaron Yogi, Lahainaluna, 19.77; 6. Aaron Veincent, Kamehameha Maui, 20.37.

100-1. Bailey Kaopuiki, Baldwin, 11.09; 2. Isaiah Payne, Seabury Hall, 11.42; 3. Brennan Taberna, King Kekaulike, 11.69; 4. Darian Cremer, Baldwin, 11.72; 5. Andrew Lawson, Kihei Charter, 11.97; 6. Damon Martin, Kamehameha Maui, 11.97; 7. Renz Vergara, Baldwin, 12.06; 8. Jake Mateaki, Kamehameha Maui, 12.06; 9. Dylan Brand, Maui High, 12.07; 10. Allan Cadelinia, Maui High, 12.09; 11. Sam Wyner, St. Anthony, 12.15; 12. Allen Surbida, Maui High, 12.30; 13. Cameron Hanisch, Seabury Hall, 12.32; 14. Taiana Ornellas, St. Anthony, 12.32; 15. Arik Mendoza, King Kekaulike, 12.42; 16. Josh Acidera, Seabury Hall, 12.47; 17. Jake Lasater, Kihei Charter, 12.55; 18. Ryan Riley, Kihei Charter, 12.60; 19. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 12.63; 20. Nolan Lehman, Maui Prep, 13.40; 21. Nyles Pokipala-Waiohu, Lahainaluna, 13.57; 22. Rafe Reynolds, King Kekaulike, 13.69.

1,500-1. Shaye Thorup, Maui High, 4:26.54; 2. Tyler Cooper, Baldwin, 4:30.81; 3. Dalton Aganos, King Kekaulike, 4:33.71; 4. Dylan Vega, Maui High, 4:38.47; 5. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 4:41.28; 6. Dean Omura, Lahainaluna, 4:41.59; 7. Kai Sears, Baldwin, 4:43.73; 8. Cy Tamanaha, Baldwin, 4:50.98; 9. Brody McCorriston, Maui High, 4:57.61; 10. Kai Imuma-Nakaaki, Seabury Hall, 5:00.17; 11. Forest Blessum, Kihei Charter, 5:12.45; 12. Andrew Amaral, Kamehameha Maui, 5:13.75.

400 relay-1. Baldwin A 44.73, 2. King Kekaulike A 45.11, 3. Kamehameha A 46.33, 4. Baldwin B 47.33, 5. Maui High A 47.48, 6. Kihei Charter A 47.80, 7. Lahainaluna B 50.70.

400-1. Ikaika Renauld, Kamehameha Maui, 54.23; 2. Carver Locke, Lahainaluna, 54.24; 3. Kainalu Marquez, Baldwin, 54.31; 4. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 54.53; 5. Jasper Par, Maui High, 55.69; 6. Brendan James, Seabury Hall, 56.49; 7. Alexander Harrington, Baldwin, 56.68; 8. Josh Acidera, Seabury Hall, 57.05; 9. Jacob Madariaga, Maui High, 57.08; 10. Tristan Andre, St. Anthony, 58.03; 11. Andrew Austin, Lahainaluna, 58.55; 12. Keev Kutsuna, Baldwin, 58.56; 13. Gunnar Locke, Lahainaluna, 59.60; 14. Riley Shields, Kihei Charter, 59.97; 15. Sam Wyner, St. Anthony, 1:00.65; 16. Jake Lasater, Kihei Charter, 1:01.08; 17. Lanakila Kowalski, Kamehameha Maui, 1:01.31; 18. Nolan Lehman, Maui Prep, 1:03.30; 19. Sixto Carcamo III, Maui High, 1:04.81; 20. Ian Miguel, Kihei Charter, 1:15.21.

300 hurdles-1. Kamal Golaube, Lahainaluna, 40.60; 2. Johnny Dimuro, Baldwin, 43.79; 3. Tyler Leigh, Baldwin, 47.09; 4. Aaron Yogi, Lahainaluna, 47.21; 5. Aaron Veincent, Kamehameha Maui, 48.02; 6. Jarred Lunes, Lahainaluna, 48.80; 7. gillian anchetta, Baldwin, 53.34.

800-1. Kolbe Fontanilla, Baldwin, 2:08.47; 2. Aleksander Paet, Baldwin, 2:09.11; 3. Caleb Soo Hoo, Baldwin, 2:15.65; 4. Dylan Vega, Maui High, 2:16.45; 5. Luke Burkhart, King Kekaulike, 2:18.12; 6. Dean Omura, Lahainaluna, 2:20.34; 7. Josh Acidera, Seabury Hall, 2:20.42; 8. Riley Shields, Kihei Charter, 2:23.65; 9. Andrew Amaral, Kamehameha Maui, 2:29.18; 10. Kia’i Molina, Maui High, 2:35.85; 11. Nolan Lehman, Maui Prep, 2:38.58; 12. Elenar Rasos, Maui High Boys, 2:39.61.

200-1. Bailey Kaopuiki, Baldwin, 22.21; 2. Isaiah Payne, Seabury Hall, 22.96; 3. Micah Taberna, King Kekaulike, 23.72; 4. Shane Ribucan, King Kekaulike, 24.04; 5. Dylan Brand, Maui High, 24.36; 6. Allan Cadelinia, Maui High, 24.40; 7. Jake Mateaki, Kamehameha Maui, 24.53; 8. Brendan James, Seabury Hall, 24.54; 9. Bishop Wicks, Baldwin, 24.93; 10. Jevan Watson, Kamehameha Maui, 25.07; 11. Taiana Ornellas, St. Anthony, 25.20; 12. Kainalu Lacno, Baldwin, 25.21; 13. Sam Wyner, St. Anthony, 25.28; 14. Jake Lasater, Kihei Charter, 25.29; 15. Andrew Austin, Lahainaluna, 25.42; 16. Tristan Andre, St. Anthony, 26.03; 17. Kahoku Kealoha, Maui High, 26.77; 18. Nolan Lehman, Maui Prep, 28.38.

3,000-1. Tyler Cooper, Baldwin, 10:04.04; 2. Deion Giron, Maui High, 10:12.74; 3. Dalton Aganos, King Kekaulike, 10:19.24; 4. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 10:29.54; 5. Dean Omura, Lahainaluna, 10:36.04; 6. Cy Tamanaha, Baldwin, 11:06.24; 7. Kai Imuma-Nakaaki, Seabury Hall, 11:12.64; 8. Darius Soo Hoo, Baldwin, 12:12.24; 9. Fredmariel Guerrero, Lahainaluna, 12:26.54.

1,600 relay-1. Baldwin A 3:40.31, 2. Kamehameha A 3:44.49, 3. Lahainaluna A 3:48.12, 4. King Kekaulike A :51.79, 5. Baldwin B 3:52.99, 6. Kihei Charter A 4:01.07, 7. King Kekaulike B 4:04.23.

Discus-1. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 136-11; 2. Manu Ngahe, Baldwin, 129-5; 3. Mosese Felemi, Lahainaluna, 123-0; 4. Mahonri Anitema, Maui High, 122-4; 5. Andre Vaivela, Baldwin, 120-0; 6. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 117-10; 7. Joseph Sigrah, King Kekaulike, 116-9; 8. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 107-10.

Pole vault-1. Sean Fukuhara, Baldwin, 13-6; 2. Anis Bel, Lahainaluna, 13-0; 3. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 12-0; 4. Edward Omine, Baldwin, 11-0; 5. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 10-6.

Long jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 22-11 1/4; 2. Cole Christie, Seabury Hall, 18-11 3/4; 3. Darian Cremer, Baldwin, 18-8 1/2; 4. Edmund Foronda II, Maui High, 18-2 3/4; 5. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 18-1 3/4; 6. John Michael Ibe, Maui High, 18-1 1/4; 7. Bruce Luis, Maui High, 17-11 1/2; 8. Bailey Honda, Lahainaluna, 17-10 3/4; 9. Shane Ribucan, King Kekaulike, 17-8 1/4; 10. Jett Aganos, King Kekaulike, 17-1 3/4; 11. Haaheo Au, Lahainaluna, 17-1 1/4; 12. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 17-0.

Triple jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 46-2 1/4; 2. Chayse Tamaki, Baldwin, 43-0; 3. Carver Locke, Lahainaluna, 38-10 1/2; 4. Kyle Shultz, Lahainaluna, 38-6 1/2; 5. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 34-8; 6. Cy Defrancia, Baldwin, 33-1 1/4; 7. Mitchell Hirose, Maui High, 32-7 1/2; 8. Fredmariel Guerrero, Lahainaluna, 32-0 3/4; 9. Trey Metoyer, King Kekaulike, 31-9 3/4; 10. Darius Lauture, King Kekaulike, 29-2 1/2.

High jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 6-4; 2. Dylan Brand, Maui High, 5-10; 3. Edmund Foronda II, Maui High, 5-8; 4. Cameron Hanisch, Seabury Hall, 5-6; 5. Chayse Tamaki, Baldwin, 5-6; 6. Trey Metoyer, King Kekaulike, 5-6; 7. Isaiah Tanner, Lahainaluna, 5-4; 8. Andrew Austin, Lahainaluna, 5-4; 9. Reece Pascua, Lahainaluna, 5-4; 10. Ryan Schwindler, Baldwin, 5-4.

Shot put-1. Jarred Paranada, Baldwin, 43-5; 2. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 43-1 1/2; 3. Aaron Batulayan, Maui High, 40-2 1/2; 4. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 38-3 1/2; 5. Joseph Sigrah, King Kekaulike, 37-10; 6. Mahonri Anitema, Maui High, 37-9 1/4; 7. Nathan Garduque, Maui High, 35-0 1/2.

_______________

GOLF

MAXXX GOLF

Saturday’s Results

At Kapalua Bay Course

Low net-Overall: Bob Johnston 73. Front: Bob Johnston, Jeff Cocker 38. Back: Bob Johnston 35.

Closest to the pin-No. 3: Bob Johnston. No.5 Tyler Armijo. No. 12: Bob Johnston. No. 17: Richard Armijo.

_______________

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Da Hui 11, Mix Plate 10, Palaka 8, Hui Pa’ani 7, Strike Force 5, Unrespectables 5, MmmGood 5, Das Kru 5, No Ka Oi 4.

High series (handicap)-Cedric Luna 673, Ashley Kobayashi 662, Raymond Jackson 660, David Calhau Jr. 651, Corey Gushikuma 646, Marc Kim Sr. 630, Becky Espiritu 623, Dewaine Higa 617, Lesley Uemae 608, John Koao 608, Kristine Kim 601.

High games (scratch)-Raymond Jackson 248, Robert Davis 237, Corey Gushikuma 236-223, Francisco Rapis 210, Ricky Komatsu 210, Ashley Kobayashi 210-209, Dewaine Higa 208, Zachary Kekona 204, David Calhau Jr. 203-200, Cedric Luna 201, Chadwick Kuamoo 200.

Valley Isle Scoreboard

Softball

SENIOR SOFTBALL LEAGUE

Sunday’s Results

At War Memorial Little League fields

Ka Newa 10, Paninis 3

Toros 10, Gomes Trucking 7

Monarchs 11, Dragons 10

Da Mix Breeds 18, Dragons 6

Po’okela 22, Kolohe 2

Po’okela 18, Guavas 5

Guavas 12, Oloz 2

Maui Raiders 10, Oloz 7

Maui Raiders 18, Pono Seniors 6

Valley Isle Scoreboard

Beach Volleyball

Aloha Volleyball

King of the Beach 14 and Under

Tuesday’s Results

At Kula

1. Montana Disegna, 2. Mileina Sniffen, 3. Ozzy Marriott, 4. Kristen Breidis, 5. Ross Peck, 6. Tia Devereux, 7. Chasey Koomoa-Sidney, 8. Madeline Dougherty.

Bowling

AJA Bowling League

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Doug’s 17, Daijobu’s 12, Pauline’s 12, Marge’s 11, Higa’s 11, Tomodachi’s 9, Ijiwaru’s 9, Kim Chee’s 9, Elaine’s 5, 950 5.

High series (handicap)-Mike Ishikawa 754, Chad Nagata 686, Gerald Suzuki 683, Brooke Higa 676, Dwayn Kim 672, Edwin McCary 651, Ricky Komatsu 647, Scott Miyashiro 646, Robyn Kim 641, Bruce Ikeda 638, Kevin Tanaka 626, Kelly Kaoni 617, Paul Sakugawa 617, Cindy Watanabe 612, Rodney Carillo 612, Lori Carillo 609, Henric Kurosawa 609, Amy Kodama 609, Darryl Munetake 606, Narciso Baylosis 600.

High game (scratch)-Ricky Komatsu 259-203, Gerald Suzuki 227, Chad Nagata 219-203, Dwayn Kim 218, Dewaine Higa 211, Douglas Carillo 210, Bruce Ikeda 209, Brooke Higa 205, Robert Hashiro 205, Edwin McCary 204, Ron Kimura 201.

Valley Isle Scoreboard

GOLF

MAUI HAWAIIAN GIRLS GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

A flight-Na’u Feike 69, Anela Tam Ho 71, Kealohapoinaole Asato 73.

B flight-Pa’aki Peleholani 72, Joanie Davis 72, Lehua Okamura 74.

C flight-Kamakaauwahilani Murakane 66, Auli’i Poaipuni 69.

Closest to the pin-No. 2: Kealoha Asato. No. 8: Laakea Au Sau. No. 16: Na’u Feike.

KAANAPALI BEACH GOLF CLUB

Saturday’s Results

At The Dunes at Maui Lani

A flight-Susan Reinhardt 70, Bob Bakmaz 73, Mike Sado 76.

B flight-Darryl Munetake 71, Johnny Ferea 72, Joyce Zaragosa 73.

Fewest putts-Bob Bakmaz 31, Darryl Munetake 31.

Closest to the pin-No. 3: Marci Sado. No. 6: Bob Bakmaz. No. 8: Bob Bakmaz. No. 17: Dennis Sasai.

Valley Isle Scoreboard

Track and Field

YAMAMOTO INVITATIONAL

Saturday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

Girls

100 hurdles-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 15.16; 2. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 16.65; 3. Kaeana Anguay, Baldwin, 16.99; 4. Makena Dougherty, Seabury Hall, 17.62; 5. Liliola Vehikite, Lahainaluna, 19.03; 6. May Molina, Maui High, 21.28; 7. Lexa Ora’a, Lahainaluna, 21.45; 8. Michaella Manuel-Sagon, Maui High, 22.68.

100-1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 12.57; 2. Kaitlin Smith, Baldwin, 13.08; 3. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 13.15; 4. Claire Borthwick, Seabury Hall, 13.25; 5. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 13.34; 6. Mya Myers, Baldwin, 13.57; 7. Sela Panuve, Baldwin, 13.64; 8. Alssie Casayuran, Maui High, 13.90.

1,500-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 4:52.47; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 5:15.70; 3. Emily Craig, Maui High, 5:21.93; 4. Darby Mulligan, Seabury Hall, 5:25.87; 5. Kassie Inouye, Baldwin, 5:44.63; 6. Nicole Daniels, Maui High, 5:44.84; 7. Roselle Ann Halunajan, Maui High, 5:47.50; 8. Savanna Valdez, King Kekaulike, 5:53.57; 9. Madison Gera, Kihei Charter, 6:22.50; 10. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 6:25.43.

400 relay-1. Baldwin A 54.27, 2. Maui High A 54.27, 3. Lahainaluna A 55.69, 4. King Kekaulike A. 59.83.

400-1. Maya Reynolds, Kihei Charter, 58.96; 2. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 1:03.51; 3. Maile Dougherty, Seabury Hall, 1:03.74; 4. Natasha Currence, Lahainaluna, 1:04.34; 5. Kayla Hackett, King Kekaulike, 1:06.20; 6. Kristi Echiverri, Maui High, 1:07.82; 7. Alssie Casayuran, Maui High, 1:09.14.

300 hurdles-1. Makena Dougherty, Seabury Hall, 49.59; 2. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 49.61; 3. Liliola Vehikite, Lahainaluna, 53.74; 4. Kaeana Anguay, Baldwin, 55.31; 5. Alexa Narayan, Maui Prep, 1:00.55; 6. Michaella Manuel-Sagon, Maui High, 1:05.41; 7. Lexa Ora’a, Lahainaluna, 1:06.32.

800-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 2:22.83; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:29.01; 3. Jules Giron, Maui High, 2:38.76; 4. Emily Craig, Maui High, 2:43.98; 5. Hailee-Adrianna Sanchez, Maui High, 2:46.32; 6. Kayla Hackett, King Kekaulike, 2:57.64; 7. Kassie Inouye, Baldwin, 2:57.69; 8. Elisabeth Parish, Kihei Charter, 3:14.29.

200-1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 26.08; 2. Maya Reynolds, Kihei Charter, 26.25; 3. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 26.72; 4. Claire Borthwick, Seabury Hall, 27.06; 5. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 27.85; 6. Sela Panuve, Baldwin, 28.02; 7. Natasha Currence, Lahainaluna, 28.49; 8. Lyric Love, King Kekaulike, 28.90.

3,000-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 11:32.43; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 11:53.80; 3. Darby Mulligan, Seabury Hall, 12:01.28; 4. Tory Chamberlain, Maui High, 12:59.84; 5. Jules Giron, Maui High, 13:11.97; 6. Kassie Inouye, Baldwin, 13:55.39; 7. Madison Gera, Kihei Charter, 14:03.26; 8. Nichelle Enomoto, Maui High, 14:06.79; 9. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 14:23.51; 10. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 14:57.59.

1,600 relay-1. Seabury Hall A 4:20.16, 2. Maui High A 4:30.54, 3. Baldwin A 4:57.81, 4. King Kekaulike A 5:20.65.

Discus-1. Tanifa Maea, Baldwin, 112-9; 2. Alexis Henderson, King Kekaulike, 107-1; 3. Haile Evangelista, Maui High, 87-3; 4. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 86-11; 5. Mele Mataele, Baldwin, 81-10; 6. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 78-8; 7. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 77-6; 8. Natalie Warrington, Kamehameha Maui, 70-3; 9. Jaedyn Miguel, Maui High, 68-0.

Pole vault-1. Maygan Patch, Lahainaluna, 9-0.

Long jump-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 17-101?2; 2. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 16-33?4; 3. Claire Borthwick, Seabury Hall, 15-53?4; 4. Maile Dougherty, Seabury Hall, 15-31?2; 5. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 14-51?4; 6. May Molina, Maui High, 14-43?4; 7. Charlie Abreu, King Ke-kaulike, 14-11?2; 8. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 13-61?2.

Triple jump-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 36-61?4; 2. Maile Dougherty, Seabury Hall, 33-13?4; 3. Kacy-Lyn Navarro, Baldwin, 32-101?4; 4. Keely Logan, Kamehameha Maui, 32-43?4; 5. Maygan Patch, Lahainaluna, 31-101?2; 6. Cassidy Otto, Maui Prep, 30-73?4; 7. Alexa Narayan, Maui Prep, 29-11; 8. Charlie Abreu, King Kekaulike, 29-71?2.

High jump-1. Keely Logan, Kamehameha Maui, 4-10; 2. Cassidy Otto, Maui Prep, 4-8; 3. Alexa Narayan, Maui Prep, 4-6; 4. Charlie Abreu, King Kekaulike, 4-4; 5. Alisha Dingman, Kihei Charter, 4-4; 6. Elsie Bechert, King Kekaulike, 4-2.

Shot put-1. Alexis Henderson, King Kekaulike, 33-3; 2. Makena Dougherty, Seabury Hall, 31-73?4; 3. Jaedyn Miguel, Maui High, 30-0; 4. Tanifa Maea, Baldwin, 29-1; 5. Mele Mataele, Baldwin, 28-8; 6. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 26-6; 7. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 25-103?4; 8. Haile Evangelista, Maui High, 25-10.

Boys

110 hurdles-1. Kiernan Leighton Mateo, Baldwin, 14.71; 2. Kamal Golaube, Lahainaluna, 15.18; 3. Edilito Ranchez, Maui High, 16.01; 4. Rey Cadiz, Baldwin, 16.55; 5. Michael Jef Rabara, Maui High, 18.26; 6. Jarred Lunes, Lahainaluna, 18.34; 7. Aaron Yogi, Lahainaluna, 19.91.

100-1. Bailey Kaopuiki, Baldwin, 10.97; 2. Isaiah Payne, Seabury Hall, 11.25; 3. Shane Ribucan, King Kekaulike, 11.43; 4. Micah Taberna, King Kekaulike, 11.45; 5. Justice Crozier, Kihei Charter, 11.68; 6. Damon Martin, Kamehameha Maui, 11.71; 7. Max Mochizuki, Kihei Charter, 11.73; 8. Sam Prevost, Eric Hamber High, 11.80.

1,500-1. Dalton Aganos, King Kekaulike, 4:30.04; 2. Kai Sears, Baldwin, 4:36.43; 3. Dylan Vega, Maui High, 4:37.98; 4. Tyler Cooper, Baldwin, 4:39.11; 5. Dean Omura, Lahainaluna, 4:44.19; 6. Deion Giron, Maui High, 4:48.01; 7. Cy Tamanaha, Baldwin, 4:52.57; 8. Nicholas Stevenson, King Kekaulike, 4:57.09; 9. Josh Acidera, Seabury Hall, 4:59.05; 10. Kai Mitchell, Seabury Hall, 5:44.84.

400 relay-1. Baldwin A 44.13, 2. King Kekaulike A 45.26, 3. Kamehameha Maui A 47.16, 4. Lahainaluna A 50.54.

400-1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 51.25; 2. Sam Prevost, Eric Hamber High, 52.45; 3. Justice Crozier, Kihei Charter, 52.67; 4. Kainalu Marquez, Baldwin, 53.55; 5. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 54.32; 6. Carver Locke, Lahainaluna, 55.04; 7. Cole Christie, Seabury Hall, 55.09; 8. Aleksander Paet, Baldwin, 55.95.

300 hurdles-1. Kamal Golaube, Lahainaluna, 41.17; 2. Edilito Ranchez, Maui High, 43.61; 3. Rey Cadiz, Baldwin, 44.58; 4. Johnny Dimuro, Baldwin, 45.48; 5. Aaron Yogi, Lahainaluna, 46.92; 6. Jarred Lunes, Lahainaluna, 48.76.

800-1. Ikaika Renauld, Kamehameha Maui, 2:06.46; 2. Zachary Anguay, Baldwin, 2:07.22; 3. Shaye Thorup, Maui High, 2:12.43; 4. Josh Acidera, Seabury Hall, 2:15.18; 5. Caleb Soo Hoo, Baldwin, 2:16.15; 6. Luke Burkhart, King Kekaulike, 2:16.29; 7. Dylan Vega, Maui High, 2:17.81.

200-1. Bailey Kaopuiki, Baldwin, 22.06; 2. Isaiah Payne, Seabury Hall, 22.57; 3. Shane Ribucan, King Kekaulike, 23.34; 4. Brennan Taberna, King Kekaulike, 23.47; 5. Sam Prevost, Eric Hamber High, 24.08; 5. Dylan Brand, Maui High, 24.24; 7. Justice Crozier, Kihei Charter, 24.46; 8. Taiana Ornellas, St. Anthony, 25.06.

3,000-1. Dalton Aganos, King Kekaulike, 10:12.44; 2. Kai Sears, Baldwin, 10:25.96; 3. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 10:29.15; 4. Deion Giron, Maui High, 10:32.00; 5. Tyler Cooper, Baldwin, 10:32.63; 6. Brody McCorriston, Maui High, 11:20.69; 7. Cy Tamanaha, Baldwin, 11:23.96; 8. Forest Blessum, Kihei Charter, 11:53.02; 9. Kai Mitchell, Seabury Hall, 12:14.66; 10. Kia’i Molina, Maui High, 12:47.08.

1,600 relay-1. Kihei Charter A 3:38.08, 2. Baldwin A 3:38.37, 3. Kamehameha Maui A 3:40.45, 4. Seabury Hall A 3:40.83, 5. Maui High A 3:49.45, 6. King Kekaulike A 3:50.60, 7. Lahainaluna A 3:53.67.

Discus-1. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 137-9; 2. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 131-10; 3. Javin Smith, Maui High, 127-8; 4. Manu Ngahe, Baldwin, 124-3; 5. Mosese Felemi, Lahainaluna, 123-9; 6. Andre Vaivela, Baldwin, 117-1; 7. Joseph Sigrah, King Kekaulike, 112-0; 8. Aaron Batulayan, Maui High, 105-5; 9. Gavin Arista, Baldwin, 98-2; 10. Leo’n Williams, King Kekaulike, 90-7; 11t.. Kai Hemmitt, Kihei Charter, 79-11; 11t.. Storm Crozier, Kihei Charter, 79-11; 13. Ian Miguel, Kihei Charter, 73-2.

Pole vault-1. Sean Fukuhara, Baldwin, 14-1; 2. Edward Omine, Baldwin, 12-3; 3. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 12-2; 4. Shawn Silva, Baldwin, 11-6; 5. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 10-5.

Long jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 23-23?4; 2. Jocel Aquino, Baldwin, 20-61?2; 3. Cole Christie, Seabury Hall, 19-83?4; 4. Max Mochizuki, Kihei Charter, 19-01?2; 5. Anis Bel, Lahainaluna, 18-61?4; 5. Carver Locke, Lahainaluna, 18-53?4; 7. Kyle Shultz, Lahainaluna, 18-13?4.

Triple jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 45-43?4; 2. Chayse Tamaki, Baldwin, 44-83?4; 3. Jocel Aquino, Baldwin, 43-111?2; 4. Cole Christie, Seabury Hall, 39-93?4; 5. Carver Locke, Lahainaluna, 38-93?4; 6. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 34-7; 7. Ronnie Espiritu Jr., Lahainaluna, 33-101?4; 8. Trey Metoyer, King Kekaulike, 32-33?4.

High jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 6-63?4; 2. Dylan Brand, Maui High, 5-10; 3. Ryan Schwindler, Baldwin, 5-6; 4. Chayse Tamaki, Baldwin, 5-6; 5. Trey Metoyer, King Kekaulike, 5-4; 6. Jacob Madariaga, Maui High, 5-4; 7. Reece Pascua, Lahainaluna, 5-4.

Shot put-1. Jarred Paranada, Baldwin, 45-9; 2. Javin Smith, Maui High, 41-10; 3. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 40-111?4; 4. Aaron Batulayan, Maui High, 38-2; 5. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 34-3; 6. Mosese Felemi, Lahainaluna, 34-1; 7. Gavin Arista, Baldwin, 33-71?2.

Road Racing

VALLEY TO THE SEA RACES

Saturday’s Results

5K

Starting and ending at Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary

Female

Overall-1. Elein Lenzi 22:34, 2. Marissa Engelson 22:43, 3. Cindy O’Brien Hugh 25:20.

17 and under-1. Jillian Veerman 31:41, 2. Erin Gallaher 33:18, 3. Lydia Szabo 34:47, 4. Katie Ratsoy 35:43, 5. Madeline Gallaher 37:41, 6. Abby Moss 40:23, 7. Katherine Eckert 41:08, 8. Elizabeth Fortenber 56:03.

18-39-1. Elein Lenzi 22:34, 2. Marissa Engelson 22:43, 3. Jiillian Swaddling 27:45, 4. Marisa Ellis 28:10, 5. Rika Torres 30:11, 6. Elisabeth Giammona 32:19, 7. Joelle Hepler 34:16, 8. Kaylee Robinson 36:11, 9. Rachel Mader 36:17, 10. Sarah Bartel 51:55.

40-49-1. Allison Keel 28:10, 2. Nancy Moore 29:47, 3. Christine Ratsoy 30:44, 4. Doris Prough 31:37, 5. Anna O’Boyle 33:33, 6. Manon Dostie 34:35, 7. Heather Szabo 34:58, 8. Gale Ranta 35:35, 9. Fiona Eckert 41:20, 10. Dawn Mitchell 41:41, 11. Pamela Goosen 41:56, 12. Gina Van Gundy 42:39, 13. Kenyarda Woodard 44:53, 14. Dionne Fortenberry 56:03.

50-59-1. Cindy O’Brien Hugh 25:20, 2. Renae Lani Anderson 25:44, 3. Lila Lawrence 30:46, 4. Victoria Takayesu 30:55, 5. Jayne Chatterton 31:55, 6. Marcy Engelson 32:35, 7. Dennice Henshaw 34:13, 8. Debi Morgan 35:07, 9. Jill Kirker 35:18, 10. Nancy Newcommon 39:46, 11. Barbara Cochran 45:23, 12. Haunani Kirkland 51:30.

60-69-1. Mary Trottle 36:45, 2. Barbara Richardson 45:40.

Male

Overall-1. Peter Ellis 16:47, 2. Matt Lenzi 22:24, 3. Mark Lorenzo 23:24.

17 and under-1. William Ratsoy 28:55, 2. Gar Szabo 30:13, 3. Michael Elvester 31:08, 4. Gavin Veerman 35:17, 5. Quinn Goosen 36:11, 6. Colby Goosen 36:16, 7. Riley Goosen 41:56.

18-39-1. Peter Ellis 16:47, 2. Rick Walbourne 31:37, 3. Troy Hashimoto 31:45, 4. Robbie Elvester 32:11, 5. Stuart Moss 34:14, 6. Artemio Sabas 35:48, 7. Michael Martin 48:38.

40-49-1. Matt Lenzi 22:24, 2. Eric Szabo 30:14, 3. Tom Goodrum 31:55, 4. Patrick Goosen 36:14, 5. Mike Eckert 41:20, 6. David Mitchell 41:42, 7. Mike Van Gundy 42:38, 8. Sam Carruth 43:37.

50-59-1. Mark Lorenzo 23:24, 2. Jeff Swaddling 24:47, 3. Brad Ratsoy 25:53, 4. Robert Engelson 26:13, 5. Chris Chatterton 31:55, 6. Chuck Mader 34:13, 7. Don Morgan 34:56, 8. Sam Moss 40:24, 9. Robert Scott Harkne 45:23, 10. Geoff Kirkland 51:02.

60-69-1. Rick Hugh 24:58, 2. Paul Laviolette 28:03, 3. Clarence Fune 28:25, 4. Bob Troutman 29:46, 5. Jeff Zalewsky 39:47, 6. Daniel Reitz 45:40.

70 and over-1. Noel Olsen 25:09, 2. Larry Linville 35:42.

10K

Starting and ending at Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary

Female

Overall-1. Lindsay Goldthorpe 48:26, 2. Ashely Astrella 53:21, 3. Jessica Dickson 53:22.

18-39-1. Lindsay Goldthorpe 48:26, 2. Ashely Astrella 53:21, 3. Jordan Nichols 57:38, 4. Clara Liang 58:15, 5. Liana Laviolette 1:00:56, 6. Melina Murayama 1:02:18, 7. Hui Ho 1:03:01, 8. Summer Robbins 1:03:56, 9. Elva Fan 1:06:30, 10. Joelle Pandey 1:06:36, 11. Autumn Watson 1:18:04.

40-49-1. Jessica Dickson 53:22, 2. Tia Hubbard 55:02, 3. Daisy Dumais 56:18, 4. Julie Veerman 1:01:17, 5. Ellie Peters 1:04:59, 6. Nichole Spelman-Por 1:17:41, 7. Maryann Hughes 1:25:11.

50-59-1. Marilynn Yeghiazari 1:03:10, 2. Jill Harkness 1:03:20, 3. Catherine Watson 1:19:34.

60-69-1. Sally Sullivan 1:02:49.

Male

Overall-1. Milan Sreckovic 44:39, 2. Jacob Weiner 48:34, 3. Daniel Mendez 49:20.

17 and under-1. Jacob Weiner 48:34, 2. Dylan Laviolette 49:42, 3. Lucas Laviolette 1:00:11, 4. Jack Peters 1:03:43, 5. Randell Borge 1:06:46.

18-39-1. Daniel Mendez 49:20, 2. Levi Dickson 51:25, 3. Matthew Porter 55:04, 4. Brice Purden 55:12, 5. Marc Takamori 56:02, 6. Jason Tepora 57:23, 7. Jay Peters 1:05:06, 8. Curtis Palmeira 1:08:18.

40-49-1. Duane Ranta 49:27, 2. Brandon Arnds 57:34, 3. Dave Giesbrecht 1:00:09.

50-59-1. Milan Sreckovic 44:39, 2. Kirk Milhoan 51:25, 3. Long Tian 51:54, 4. Tom Henshaw 55:00, 5. Kevin Nichols 57:56.

60-69-1. Jim West 1:03:28.

70 and over-1. Scott Wooding 54:52.

Half-Marathon

Iao Valley to Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary

Female

Overall-1. Mary Coordt 1:27:28, 2. Chelsey Freeman 1:32:10, 3. Takara Taylor 1:32:27.

18 and under-1. Tania Dupont 2:14:44, 2. Keanna Lundy.

19-29-1. Alexa Loney 1:35:50, 2. Mika Yamaguchi 1:36:22, 3. Melissa Feuerwerger 2:00:02, 4. Rachel Boyle 2:01:26, 5. Raeann Legler 2:08:19, 6. Lucy Woodward 2:10:04, 7. Paris Paetzold 2:12:10, 8. Signe Delcom Pickar 2:12:24, 9. Sarah Ching 2:17:33, 10. Amie Gerber 2:19:06, 11. Morgan Reitz 2:20:28, 12. Alicia Riley 2:22:43, 13. Leilani Akamine 2:58:44, 14. Danae Meier 3:04:27, 15. Angela Crowder-Ladd 3:08:38.

30-39-1. Chelsey Freeman 1:32:10, 2. Takara Taylor 1:32:27, 3. Cora Freeman 1:32:33, 4. Ashley McKenney 1:32:56, 5. Leigh Galarita 1:45:28, 6. Beth Downs 1:45:33, 7. Katina Soares 1:47:35, 8. Emilie Barruet 1:53:18, 9. Mikela Yarawamai 1:55:48, 10. Melody Johnson 1:56:03, 11. Catherine Fiddick 1:56:52, 12. Kelly Sutcliffe 1:57:11, 13. Jolene Giles 1:57:18, 14. Thelma Licea 1:58:05, 15. Jessica Roberts 2:01:15, 16. Jennifer Lee 2:01:23, 17. Jessica Ziemer 2:01:23, 18. Natalie Alcorn 2:01:28, 19. Alexandria Rawlyck 2:01:41, 20. Carolyn Spence 2:02:57, 21. Ana Yarawamai 2:05:29, 22. Kristin Rashid 2:05:31, 23. Floribel Elies 2:05:54, 24. Tracy Bento 2:08:21, 25. Donna Ibuyan 2:09:13, 26. Annie Oliver 2:09:15, 27. Krystle Silva 2:09:17, 28. Kelly Bryce 2:09:18, 29. Alison Berry 2:09:27, 30. Mandy Bell 2:09:37.

40-49-1. Mary Coordt 1:27:28, 2. Marcy Beard 1:37:40, 3. Kim Brekke 1:41:32, 4. Dannica Stevenson-W. 1:41:49, 5. Tiffany Green 1:44:19, 6. Amy Stuever 1:46:32, 7. Sarah Martinez 1:47:57, 8. Sandra Beaudoin 1:48:36, 9. Heather Barnhill 1:49:40, 10. Tammie Mitchell 1:49:42, 11. Pamela Askew 1:50:42, 12. Darcy Ledesma 1:55:14, 13. Kellie Peters 1:55:46, 14. Amy Rase 1:59:27, 15. Jody Salazar 1:59:56, 16. Portia Resnick 2:00:57, 17. Kim Felker 2:02:59, 18. Brenda Messingham 2:05:39, 19. Melody Emricson 2:08:00, 20. Tammi Mannering 2:08:21, 21. Tiffany Cooper 2:13:31, 22. Helen Purden 2:14:27, 23. Susan Mears 2:14:46, 24. Joyce Harris 2:17:04, 25. Melissa Chung 2:18:13, 26. Diana Curtis 2:18:14, 27. Tonia Jordan 2:18:18, 28. Annette David 2:19:33, 29. Karen Martin 2:20:45, 30. Michelle Hendricks 2:20:46.

50-59-1. Ingrid Currie 1:32:39, 2. Sandy Stepan 1:35:15, 3. Deborah Mattheus 1:37:34, 4. Karen Harmer 1:44:25, 5. Michelle Ancheta 1:49:49, 6. Natalie Marleau 1:51:52, 7. Susan Baudin 1:56:02, 8. Cindy Macdonald 1:58:43, 9. Kip Payne 2:00:36, 10. Karen M. Smith 2:03:40, 11. America Salinas 2:09:06, 12. Cheryl Iseberg 2:09:15, 13. Dallas Paetzold 2:12:42, 14. Jenna Durbin 2:13:29, 15. Miki Lewis 2:15:06, 16. Kay Dawson 2:16:42, 17. Adele Pruett 2:16:54, 18. Jennifer Nguyen 2:17:04, 19. Rowena Estayo 2:23:45, 20. Tracey Rossi 2:24:52, 21. Karyl Sanders 2:41:15, 22. Carolyn Mobley 2:44:30, 23. Lisa Barlow 2:45:40, 24. Denise Ban Shigeta 2:52:26, 25. Luz Medina 2:58:36, 26. Wendy Funk 3:08:01.

60 and over-1. Michelle Carr 1:50:09, 2. Emma Fay 2:09:29, 3. Maria Camacho 2:18:38, 4. Beth Reitz 2:20:29, 5. Cindy Yarawamai 2:23:32, 6. Lorna Cole 2:32:02, 7. Laura Kelly 2:44:27, 8. Karen Ostlund 2:45:39, 9. Barb Conboy 2:54:27.

Male

Overall-1. John Beard 1:20:48, 2. Sage Sarchet 1:22:26, 3. Trent Prough 1:23:05.

18 and under-1. Kai Payne 1:50:53.

19-29-1. Andres Caicedo 1:26:25, 2. Chris McManus 1:43:01, 3. Kaulana Saltiban 1:43:34, 4. Jeff Carpenter 1:49:02, 5. Christopher Ladd 1:50:20, 6. Matt Boyle 1:51:20, 7. Martin Schantz 1:55:20, 8. Geoff Gerschke 1:59:09, 9. Davis Kambeitz 2:15:56.

30-39-1. Chris Coffeen 1:29:44, 2. Orion Cruz 1:30:38, 3. Erick Domingo 1:35:30, 4. Benjamin Morrell 1:35:58, 5. Mike Taylor 1:38:35, 6. Clayton Thompson 1:40:44, 7. Lester Domingo 1:41:05, 8. Jean-Francoi Lavoie 1:41:22, 9. Jason Bell 1:44:11, 10. Tim Peters 1:46:18, 11. Josh Fisher 1:49:34, 12. Ronald Fukushima 1:49:49, 13. Heath Payne 1:51:28, 14. Michael Rudd 1:52:10, 15. Cody Rizzo 1:53:52, 16. Ian Haskins 1:56:47, 17. Daniel Rase 1:57:10, 18. Kristopher Comegys 1:57:59, 19. Rory Farrell 1:58:02, 20. Jeremy Nelson 2:00:00, 21. Tony Frisica 2:00:15, 22. Fraser Rawlyck 2:01:36, 23. Mark Smyth 2:02:58, 24. Alexander Young 2:04:31, 25. Scott Kaneshina 2:17:12, 26. Sheridan Zalewski 2:20:45, 27. Dustin Rashid 2:22:03, 28. Clark Province 2:23:05, 29. Adam Goss 2:29:05, 30. Erwin Domingo 2:33:46.

40-49-1. Sage Sarchet 1:22:26, 2. Trent Prough 1:23:05, 3. Nicholas Eugster 1:27:30, 4. John McEwan 1:27:33, 5. Charles Tomlinson 1:38:29, 6. Richard Elvester 1:39:33, 7. Kipley Fiebig 1:41:10, 8. Thomas Hoffman 1:43:10, 9. Jason Haner 1:43:49, 10. Ron Hiebert 1:44:13, 11. Patrick Green 1:44:25, 12. David Knight 1:44:39, 13. Mark Doll 1:45:15, 14. Eric Meier 1:45:55, 15. Jordan Minter 1:46:27, 16. Gary Wade 1:48:15, 17. Laurent Delattre 1:52:07, 18. Mark Martin 1:54:03, 19. Kelly Vogt 1:58:43, 20. Philip McKenna 2:03:52, 21. Joseph Smith 2:16:53, 22. Robert Aponte 2:18:58, 23. Garren Oura 2:19:53, 24. Reynante Agbayani 2:26:55, 25. Garret Fujieda 2:32:44.

50-59-1. John Beard 1:20:48, 2. Jerry Richardson 1:35:22, 3. Charl Mattheus 1:37:25, 4. Todd Meissner 1:37:42, 5. Christopher Lough 1:44:06, 6. Jeff Stepan 1:45:22, 7. Jim Lynch 1:45:44, 8. Robert Brault 1:45:50, 9. Rob Currie 1:48:45, 10. Rob Gallaher 1:53:09, 11. Turgut Berkmen 1:53:51, 12. Kevin Odell 1:55:53, 13. Chris Taylor 1:56:51, 14. Gregg Gerschke 1:59:08, 15. Jeffrey Willits 2:05:53, 16. Tom Wiltfong 2:08:44, 17. Scott Dawson 2:14:07, 18. Francois Milliet 2:16:03, 19. Joe Pruett 2:16:54, 20. Ronald Ancheta 2:29:04, 21. Douglas Romey 2:35:48, 22. Beat Gerber 2:38:55, 23. Yuri Popov 2:48:26.

60 and over-1. Mo Bundon 1:45:22, 2. Robert Nelson 2:00:00, 3. Jesse Smalls 2:01:00, 4. Rob Bartholomew.

Marathon

Starting and ending at Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary

Female

Overall-1. Lauren Weimer 3:51:54, 2. Shelly Cooper 4:12:08, 3. Jill Ciraulo 4:19:30.

19-29-1. Lauren Weimer 3:51:54, 2. Kendra Leary 4:31:59, 3. Ali Bedbury 4:47:14.

30-39-1. Sarah Elsasser 4:32:21, 2. Sara Denure 5:10:49, 3. Aubrey Miller 5:58:48, 4. Catherine Higgins 5:59:12.

40-49-1. Angela Sy 4:42:53, 2. Krystine Yoon 5:49:08.

50-59-1. Shelly Cooper 4:12:08, 2. Jill Ciraulo 4:19:30, 3. Laura Colombo 4:36:49, 4. Kathy Halligan 5:32:37.

Male

Overall-1. Curt Cebula 3:11:37, 2. Daniel Cohen 3:16:08, 3. T.J. Farrell 3:25:50.

18 and under-1. Daniel Cohen 3:16:08, 2. Keaton Riley 4:43:39, 3. Tanner Riley 4:43:39, 4. Zachary Vermeulen 5:08:58.

19-29-1. Curt Cebula 3:11:37, 2. Joshua Baker 3:44:50, 3. Evan Bicoy 3:50:24, 4. George Massey 3:52:20, 5. Micah De La Cruz 4:10:21, 6. Ricky Zein 4:27:37, 7. Jorge Parra 4:55:00, 8. Joshua Miller 5:58:48.

30-39-1. T.J. Farrell 3:25:50, 2. Sam Lareau 4:04:05, 3. Edde Kanai 4:08:41, 4. Jason Oertli 4:11:33, 5. Robert Topper 4:19:48, 6. Jerod Marson 4:20:02, 7. Andrew Garwitz 4:28:02, 8. Davin Wada 4:33:11, 9. Matt Prissel 5:10:49, 10. Paul Berry 5:27:07.

40-49-1. Vincent Ma 3:44:39, 2. Chris Reyos 3:57:34, 3. Stephen Wright 4:15:45, 4. Laurence Topper 4:19:54, 5. James Green 4:26:12, 6. Bryan Riley 4:43:39, 7. John Roberts 4:49:26, 8. Gurinder Singh 4:59:53, 9. Erik Thomsen 5:19:24.

50-59-1. Steve Griffin 3:54:52, 2. James Pszanka 4:12:48, 3. Jeff Turk 4:14:59, 4. Rick Jensen 4:25:39, 5. Joe Weaver 5:12:16.

60 and over-1. John Gorman 3:52:21, 2. Thomas Craven 4:04:17, 3. Rick Lukasek 4:32:43, 4. Richard Adam 4:34:12, 5. Robert Bishton 4:48:25, 6. George Southgate 5:25:06, 7. Rich Holmes 5:33:20, 8. Frank Bartocci 6:10:19.

MAUI 5K FOR KIDS

Sunday’s Results

Starting and ending at Maalaea Harbor Shops

Female

Overall-1. Ann Heuerman 19:20, 2. Heidi Heuerman 21:24, 3. Erin Lenzi 23:52.

6 and under-1. Halyn Rico 56:46.

7-8-1. Bella Nania-Cole 42:14, 2. Anela Tavares 45:41, 3. Jolie Kusunoki 46:05, 4. Annaliese Witter 53:29, 5. Napua Jost Ikeda 54:37, 6. Hina Nakagawa 55:14, 7. Summer Weiner 1:04:27.

9-10-1. Lindsay Ambrozic 29:02, 2. Iris Weiner 30:21, 3. Molly Vanden Bos 31:31, 4. Sofia Gelos 31:31, 5. Tanya Kari 35:04, 6. Mylee Nuehring 36:41, 7. Shayna Toro 36:45, 8. Mila Artzi 37:51, 9. Phoenix Decoite 38:55, 10. Shairene Mei Bayle 41:56, 11. Kathryn McCall 45:21, 12. Chloe Shim 45:23.

11-12-1. Kami Echiverri 24:55, 2. Kira McCreesh 25:11, 3. Elizabeth Thibaudeau 26:37, 4. Rio Imperato 28:56, 5. Regan Kloppe 31:14, 6. Maya Miller 31:14, 7. McKenzie Kubo-Li 32:37, 8. Kathryn Oneill 35:31, 9. Sydnie Matsuda 37:14.

13-14-1. Nadia Engert 31:27, 2. Ana-Malia Fernandez 37:18, 3. Kaumaka Johnson 47:43, 4. Lindsey Kimoto 1:06:20, 5. Jayda Cortez 1:06:20, 6. Ella Mitnick 1:06:21, 7. Tawny Kiyota 1:06:22.

15-16-1. Kristi Echiverri 24:06, 2. Madi McCreesh 24:06, 3. Molly Mitchell 24:17, 4. Kaleimaile Eldredge 28:37.

17-19-1. Sarah Heuerman 23:59, 2. Emily Bradley 28:19, 3. Lauren Birkeness 34:36, 4. Katelyn Mollak 35:27.

20-24-1. Gabriela Celestial 38:39, 2. Jandie Carino 43:50, 3. Racheal Kristine Delfino 44:29, 4. Colleen Uechi 45:21, 5. Samantha Stone 50:45, 6. Kelly Jane Ratte 1:03:23.

25-29-1. Sharayah Burden 25:09, 2. Corrie Drellack 31:56, 3. Rachelle Sparkman 33:35, 4. Krystle Alcain 36:26, 5. Erika Hirouji 40:44, 6. Cherry Bumanglag 47:43, 7. Laura Lonski 50:51.

30-34-1. Andrea Cooper 26:23, 2. Melina Murayama 30:51, 3. Cristalani Treu 31:52, 4. Anabelle Domingo 33:06, 5. Samantha Toro 36:44, 6. Sara Larrimer 36:50, 7. Chrystalline Sagario 38:30, 8. Wendy Cardiff 40:19, 9. Sally Bayle 41:55, 10. Marlet Ancheta 44:28, 11. Cindy Lulu 44:58, 12. Danielle Short 46:05, 13. Sandy Fujiwara 46:47, 14. Melekai Jenson 46:51, 15. Janice Pardo 48:30, 16. Julie Bucaneg 48:44, 17. Nicole Heinlein 50:50, 18. Kristi Ota 51:27, 19. Hazel Aningat 56:45, 20. Gina Smith 56:46, 21. Lorinda Gail Kottke 1:03:23.

35-39-1. Kristin Carlisle 25:28, 2. Carrie Matthes 27:17, 3. Sally Daganzo 30:22, 4. Selby Gleason-Henry 30:37, 5. Mary Leyva 31:15, 6. Ragnhild Jenkins 32:47, 7. Kate Welch 34:58, 8. Ginifer Nania-Cole 36:09, 9. Charlene Lyon 39:41, 10. Carey Gelos 41:03, 11. Jen Maydan 42:39, 12. Rachel Walls 47:26, 13. Sara Hansen 50:45.

40-44-1. Hannah Jameson 23:57, 2. Mylene Motomura 29:00, 3. Tannis Termehr 29:55, 4. Meghan McCarthy-Grant 30:16, 5. Amy Petersen 34:34, 6. Dyahnee Goosby 34:39, 7. Leni Tanaka 35:00, 8. Jessica Gerdel 36:03, 9. Vilma Agapay 36:09, 10. Tara Nuehring 36:36, 11. Lisa Yoshikawa 37:44, 12. Jessica Decoite 38:55, 13. Melissa Nakashima 41:30, 14. Cynthia Petrillo 42:42, 15. Rachelle Kloppe 43:52.

45-49-1. Tracy Dignum 25:07, 2. Lori Birkeness 29:04, 3. Brenda Mariucci 30:12, 4. Misty Fukushima 30:17, 5. Karin Engert 31:27, 6. Candy Stahl 31:48, 7. Rochelle Manuel 34:16, 8. Milena Kari 35:05, 9. Lisa Agdeppa 36:12, 10. Mika Frostad 36:59, 11. Kaleo Li 37:01, 12. Lorelle Peros 37:19, 13. Liezl Lao 42:01, 14. Kimberly Lewis 45:15, 15. Heidi Michel-Bunyard 45:54, 16. Alena Bolor 45:55, 17. Wendy Hatchie 50:27, 18. Lisa Silva 51:27, 19. Naomi McCall 53:24, 20. Lynnette Witter 53:28, 21. Monika Jost 55:13, 22. Dawn Nishimoto 1:01:12.

50-54-1. Christi Wilde 25:53, 2. Elizabeth Heuerman 27:38, 3. America Salinas 28:05, 4. Mark Heuerman 28:11, 5. Traci Townsend 38:12, 6. Susan Andersonjones 39:50, 7. Jocelyn Moniz 45:20, 8. Jane Gose 46:16, 9. Cheryl Dee 49:33, 10. Carlene Quarre 50:01, 11. Mariette Gelfand 54:42, 12. Lisa Tamanaha 1:01:12.

55-59-1. Noriko Hoge 27:59, 2. Marty Bianski 31:06, 3. Barbara Rudow 35:33, 4. Jane Redford 40:28, 5. Michele Ahina-Gomes 44:14, 6. Lila Lawrence 45:20, 7. Lundie Robb 46:31, 8. Jules Patao 53:10, 9. Dianne Lynn Deliz 55:07, 10. Eva Reilly 56:09, 11. April Gragas 1:01:11.

60-64-1. Nancy Roush 33:22, 2. Lorna Cole 42:14, 3. Lori Teragawachi 45:42, 4. Evelyn Kajiwara 58:25.

80 and over-1. Peg McCarthy 1:01:42.

Male

Overall-1. Jonathan Horvath 17:10, 2. Colin Dignum 17:45, 3. Tyler Cooper 19:17.

6 and under-1. Kyson Yoshikawa 37:43, 2. Jonah Shim 39:09, 3. Oliver Martin 39:50, 4. Caden Daniels 41:51, 5. Jay Weiner 1:04:28.

7-8-1. Kakahi Kapua’ala 26:13, 2. Sayde Kusunoki 27:26, 3. Eli Adams 28:37, 4. Travis Henry 28:53, 5. Noah Mickelson 32:28, 6. Kaiden Yoshikawa 37:44, 7. Kazuo Wade 40:53, 8. Kason Nuehring 41:09, 9. Cyrus Maydan 42:39, 10. Dan Canaveral III 51:54.

9-10-1. Enzo Queirolo 22:50, 2. Byron Ellis 28:39, 3. Rylan Agapay 29:24, 4. Jarred Peros 34:22, 5. James McCall 35:25, 6. Kahiau Snyder 36:53, 7. Andrew Motomura 39:45, 8. Jerome Kau 41:50, 9. Nathan Heinlein 50:52.

11-12-1. Connor Kong 23:12, 2. Anson Agapay 24:23, 3. Ray Frostad 24:57, 4. Joseph Petrillo 25:07, 5. Jeremy Peros 25:25, 6. Jake Linck 26:12, 7. Colten Decoite 27:16, 8. Isaac Delima 28:07, 9. Jake Andersonjones 30:30, 10. Sevy Sconfienza 31:17, 11. Danelle Daniels 32:50, 12. Noam Artzi 34:36, 13. Jarin Tateishi 48:21, 14. Brock Grant 1:01:42.

13-14-1. Josh Linck 21:18, 2. Kai Frostad 24:21, 3. Haven Sullivan 25:26, 4. Joshua Ibe 25:33, 5. James Kim 27:34, 6. Collin Katz 28:02, 7. Eric Rivera 30:57, 8. Nathan Domingo 32:45, 9. Skyler Delos Santos 32:47, 10. Marc-Adrian Domingo 32:47, 11. Fernan Aquino 33:28, 12. Noah Manuel 36:10, 13. Kyle Kloppe 36:49, 14. Cody John Sakamoto 40:47.

15-16-1. Cy Tamanaha 22:18, 2. Antonio Mason 25:00, 3. Rory Grant 27:40, 4. Kyle Fuchikami 48:22.

17-19-1. Dominic Petrillo Jr. 23:53.

20-24-1. J.P. Pardo 22:55.

25-29-1. Jonathan Allen 22:05, 2. Austin Hampton-Derego 23:47, 3. Brady Sparkman 25:31, 4. Aaron Tirado 26:23, 5. Bryant Sparkman 27:08, 6. Eric Frankum 28:49, 7. Randolph Gazmen 33:14, 8. Jaydon Isobe 34:58, 9. Carmelo Delfino 43:50, 10. Jaycel Pardo 48:30.

30-34-1. Erick Justin Domingo 23:20, 2. Joshua Romero 26:08, 3. Brian Anderson 26:29, 4. Ronald Fukushima 27:18, 5. Harvey Bucaneg 31:12, 6. Lester Domingo 31:28, 7. Erik Drellack 31:55, 8. Jacob Romero 38:25, 9. Kristopher Lulu 44:58.

35-39-1. Keawe Mo’o 21:43, 2. Morgan Gerdel 22:35, 3. Keenan Reader 26:36, 4. Jesse Begley 27:26, 5. Archie Domingo 27:38, 6. Laurence Rico 29:03, 7. Barry Reese 30:08, 8. Ryun Carver 33:47, 9. Timothy Shim 39:09, 10. Julius Galanto 40:33, 11. Jonathon Weiner 1:04:29.

40-44-1. Jay Ellis 20:06, 2. Fred Sconfienza 23:53, 3. Owen Langer 24:04, 4. Nathanial Mickelson 25:01, 5. Chuck Decoite 27:47, 6. Robert Agapay 29:35, 7. Wayne Thibaudeau 30:50, 8. Adam Miller 31:17, 9. Olivier Vanden Bos 31:31, 10. Dominic Petrillo Sr. 31:32, 11. Billy Treu 31:52, 12. Hisajiro Yoshikawa 37:48, 13. Ian Wade 40:53, 14. Benjamin Thorpe Kottke 55:06.

45-49-1. Dennis Queirolo 21:17, 2. Mike McCreesh 23:51, 3. Darcy Motomura 26:04, 4. Leroy Laulusa 26:30, 5. Lucky Echiverri 26:53, 6. Ronald Manuel 26:55, 7. Scott Katz 28:14, 8. David Adams 28:38, 9. Alf Imperato 28:56, 10. Craig Mariucci 30:13, 11. John Frostad 31:28, 12. Greg Ambrozic 32:01, 13. Albert Arcinas 34:21, 14. Matthew Snyder 36:53, 15. Dan Nuehring 41:08, 16. Ken Clapper 49:10.

50-54-1. Sidney Sparkman 24:14, 2. Steve Horvath 24:21, 3. Mark Lorenzo 24:41, 4. Kevin McElwee 27:13, 5. Jacques Perwin 29:04, 6. David Jenkins 32:52, 7. Grant Fuchikami 34:59, 8. David Mason 37:07, 9. Mike Parsons 38:11, 10. Dirk Patao 40:41, 11. Pat McCall 53:24.

55-59-1. Nick Kalmeta 20:11, 2. Patrick Gragas 49:10, 3. Michael Mitchell 53:05, 4. Richard Reilly 55:56, 5. Wayne Kajiwara 58:26.

60-64-1. John Gorman 22:55, 2. Dylan McFarland 27:49, 3. Christopher Chow 28:05, 4. Bobby Powers 32:31, 5. Dan Thane 34:50, 6. Michael Roush 39:54, 7. Allan Robb 46:32.

65-69-1. Clarence Fune 29:42.

70-74-1. Ron Reader 29:25, 2. Jack Leibert 46:22.

75-79-1. Patrick Higgins 33:18.

Swimming

MAUI AGE GROUP

SWIMMING ASSOCIATION

Saturday’s Results

At Pukalani Pool

Boys

8 and under

25 backstroke-1. Dillon Swasy, Island Aquatics, 29.50; 2. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 31.10; 3. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 32.05; 4. Jordan Smith, Island Aquatics, 40.88; 5. Aaden Tokushima, Maui Dolphins, 45.69; 6. Liam Roberts, Island Aquatics, 55.05; 7. Jaden Penn, Island Aquatics, 55.78. 25 breaststroke-1. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 30.60; 2. Dillon Swasy, Island Aquatics, 32.47; 3. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 37.19. 25 butterfly-1. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 32.64; 2. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 34.37. 25 freestyle-1. Aaden Tokushima, Maui Dolphins, 30.74; 2. Jaden Penn, Island Aquatics, 33.46; 3. Liam Roberts, Island Aquatics, 38.08; 4. Jordan Smith, Island Aquatics, 38.22; 5. Bode Davis, Kihei Swim Club, 39.50.

9-10

25 backstroke-1. Eli Wynne, Island Aquatics, 26.33; 2. Jack Stewart, Maui Dolphins, 27.90. 25 breaststroke-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 31.99; 2. Wenbin Li, Maui Dolphins, 34.15; 3. Eli Wynne, Island Aquatics, 34.76. 25 butterfly-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 34.44. 25 freestyle-1. Wenbin Li, Maui Dolphins, 35.51. 50 backstroke-1. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 48.61; 2. Brandon Maher, Kihei Swim Club, 49.05; 3. Ryan Ong, Maui Swim Club, 52.48; 4. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 1:00.18; 5. Dillon Gunderson, Maui Swim Club, 1:05.71; 6. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 1:06.82. 50 breaststroke-1. Makoa Page, Maui Dolphins, 49.92; 2. Brandon Maher, Kihei Swim Club, 50.78; 3. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 54.07; 4. Ryan Ong, Maui Swim Club, 55.40; 5. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 55.51; 6. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 56.03; 7. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 1:13.86. 50 butterfly-1. Ryan Wise, Maui Dolphins, 44.64; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 49.86; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 51.95; 4. Ryan Ong, Maui Swim Club, 53.48; 5. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 54.43; 6. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 55.95; 7. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 1:19.92. 50 freestyle-1. Brandon Maher, Kihei Swim Club, 36.41; 2. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 43.04; 3. Eli Wynne, Island Aquatics, 44.81; 4. Ilyan Manriquez, Island Aquatics, 49.50; 5. Dillon Gunderson, Maui Swim Club, 52.91; 6. Jack Stewart, Maui Dolphins, 56.09; 7. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 56.27; 8. Dillon Swasy, Island Aquatics, 57.14. 100 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Makohia Hong, Ryan Ong, John Mark Castagnola, L.J. Almiron) 1:19.09, 2. Maui Dolphins A 1:20.63, 3. Island Aquatics B 2:17.15. 100 backstroke-1. Ryan Wise, Maui Dolphins, 1:34.95; 2. Makohia Hong, Maui Swim Club, 1:39.67. 100 breaststroke-1. Makohia Hong, Maui Swim Club, 1:55.71; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 1:56.27. 100 freestyle-1. Makohia Hong, Maui Swim Club, 1:31.48; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 1:34.41; 3. Ryan Ong, Maui Swim Club, 1:35.74; 4. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 1:37.41; 5. Makoa Page, Maui Dolphins, 1:42.89. 100 individual medley-1. Brandon Maher, Kihei Swim Club, 1:38.49; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 1:43.78; 3. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 1:45.04; 4. Calvin Augustine, Kihei Swim Club, 2:28.28. 200 freestyle-1. Ryan Wise, Maui Dolphins, 2:53.82. 200 individual medley-1. Ryan Wise, Maui Dolphins, 3:22.13.

11-12

50 backstroke-1. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 54.75. 50 breaststroke-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 37.82; 2. Quincey Augustine, Kihei Swim Club, 43.51; 3. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 55.67; 4. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 57.20. 50 butterfly-1. Tyler Chaco, Island Aquatics, 40.52; 2. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 56.11; 2. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 56.11. 50 freestyle-1. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 30.41; 2. Tyler Chaco, Island Aquatics, 33.27; 3. Conner Gunderson, Maui Swim Club, 40.00; 4. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 47.52; 5. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 50.62. 100 backstroke-1. Quincey Augustine, Kihei Swim Clu

Valley Isle Scoreboard

SOFTBALL

MIL STANDINGS

[TABULATED_DATA]

Saturday’s Results

Molokai 33, St. Anthony 6

Molokai 15, St. Anthony 0

Wednesday’s Games

Lahainaluna at Maui High, 4 p.m.

King Kekaulike vs. Baldwin at Maui High, 6 p.m.

Valley Isle Scoreboard

Rodeo

Hawaii High School Rodeo Association

At Kaonoulu Ranch Arena

Note: Results unofficial

High School Division

Saturday’s Results

Dally team roping-1. Nicholas Lopes/Kalae Masada 17.25, 2. Trystin Hooper/Kaena Poouahi 28.70.

Girls breakaway-1. Caysie Ann Medeiros 3.62, 2. Victoria Albiar-Kunishi 6.08.

Barrel racing-1. Victoria Albiar-Kunishi 17.625, 2. Caysie Ann Medeiros 17.896, 3. Lilyana Ferguson 18.077, 4. Anuhea Awai-Dickson 18.999, 5. Diana Lopes 19.441, 6. Kali Lehiwa Apo 23.647, 7. Maysen Medeiros 25.220.

Tie-down roping-1. Trystin Hooper 19.02, 2. NIcholas Lopes 20.94, 3. Kaena Poouahi 21.20, 4. Kalae Masada 27.76.

Goat tying-1. Kali Lehiwa Apo 14.04, 2. Victoria Albiar-Kunishi 14.29, 3. Anuhea Awai-Dickson 21.77, 4. Diana Lopes 33.91.

Steer wrestling-1. Koby Jacobson 28.16.

Pole bending-1. Caysie Ann Medeiros 23.453, 2. Anuhea Awai-Dickson 25.339, 3. Victoria Albiar-Kunishi 27.27, 4. Kali Lehiwa Apo 39.132.

Double mugging-1. Kali Lehiwa Apo/Kawika Akahi 48.63.

Poowai’u-1. Trystin Hooper 25.96, 2. Kaena Poouahi 27.30, 3. Travis Mendes 48.51

Sunday’s Results

Team roping-1. Trystin Hooper/Kaena Poouahi 11.01.

Girls breakaway roping-1. Caysie Ann Medeiros 4.48, 2. Kali Lehiwa Apo 8.66, 3. Cassidy Asing 21.14, 4. Diana Lopes 22.05.

Barrel racing-1. Victoria Albiar-Kunishi 17.172, 2. Caysie Ann Medeiros 17.636, 3. Anuhea Awai-Dickson 17.773, 4. Cassidy Asing 18.104, 5. Diana Lopes 19.327, 6. Maysen Medeiros 19.400, 7. Kali Lehiwa Apo 24.175.

Tie-down roping-1. Nicholas Lopes 14.32, 2. Koby Jacobson 26.07, 3. Trystin Hooper 26.54, 4. Travis Mendes 28.91.

Goat tying-1. Caysie Ann Medeiros 16.54, 2. Cassidy Asing 18.70, 3. Anuhea Awai-Dickson 21.72, 4. Maysen Medeiros 23.29, 5. Kali Lehiwa Apo 24.48, 6. Diana Lopes 28.57.

Steer wrestling-1. Kawika Akahi 21.01, 2. Isaiah Naauao-Asing 21.15.

Pole bending-1. Cassidy Asing 23.454, 2. Caysie Ann Medeiros 23.570, 3. Anuhea Awai-Dickson 26.698, 4. Victoria Albiar-Kunishi 26.854, 5. Kali Lehiwa Apo 29.173.

Double mugging-1. Kali Lehiwa Apo/Kawika Akahi 37.49, 2. Trystin Hooper/Kaena Poouahi 45.10, 3. Victoria Albiar Kunishi/Keaghan Gomes 47.70.

Poowai’u-1. Kaena Poouahi 33.97, 2. Keaghan Gomes 37.50, 3. Trystin Hooper 40.18

Junior Division

Saturday’s Results

Girls breakaway roping-1. Aryka Diego 8.22.

Boys breakaway roping-1. Daniel Miranda 7.25.

Barrel racing-1. Aryka Diego 21.799, 2. Emily Ferguson 25.820.

Chute dogging-1. Dylan Aguiar 3.23, 2. Keanu Kamai 16.29, 3. Kapena Kamai 18.05.

Girls goat tying-1. Aryka Diego 24.14, 2. Emily Ferguson 24.75.

Boys goat tying-1. Daniel Miranda 14.75.

Ribbon roping-1. Daniel Miranda/Aryka Diego 11.75, 2. Dylan Aguiar/Alexis Camara 13.47.

Pole bending-1. Aryka Diego 30.405, 2. Emily Ferguson 33.326.

Bull riding-1. Colten Decoite 61.

Sunday’s Results

Girls breakaway roping-1. Aryka Diego 5.07.

Boys breakaway roping-1. Daniel Miranda 4.41.

Barrel racing-1. Aryka Diego 20.544, 2. Emily Ferguson 24.877.

Chute dogging-1. Kapena Kamai 4.44, 2. Dylan Aguiar 4.68, 3. Keanu Kamai 8.91, 4. Colten Decoite 11.49.

Tie-down roping-1. Dylan Aguiar 23.48.

Girls goat tying-1. Aryka Diego 23.50.

Boys goat tying-1. Daniel Miranda 18.30, 2. Dylan Aguiar 20.23, 3. Keanu Kamai 25.76.

Ribbon roping-1. Daniel Miranda/Aryka Diego 13.36.

Pole bending-1. Aryka Diego 28.123, 2. Emily Ferguson 32.980.

Keiki

Saturday’s and Sunday’s Results

Kindergarten to 2nd grade

Dummy roping-1. Colten Kehano 11.61, 2. Ka’apuni Aarona 19.28, 3. Sara Rose Cluney 28.81.

Barrel racing-1. Colten Kehano 23.032, 2. Nanea Bonacorsi 33.413, 3. Kaapuni Aarona 36.513, 4. Sara Rose Cluney 89.353.

Goat undecorating-1. Colten Kehano 9.99, 2. Kaapuni Aarona 10.87, 3. Nanea Bonacorsi 11.87, 4. Sara Rose Cluney 17.58.

Pole bending-1. Colten Kehano 36.548, 2. Nanea Bonacorsi 48.361, 3. Kaapuni Aarona 56.199, 4. Sara Rose Cluney 79.806.

Calf mugging-1. Colten Kehano/Kaapuni Aarona 52.47.

Calf riding-1. Colten Kehano 3.65, 2. Kaapuni Aarona 1.33.

3rd-5th grade

Barrel racing-1. Elizabeth Miranda 17.762, 2. Frank Bonacorsi 18.556, 3. C.J. Medeiros 18.801, 4. Kaimi Kamai 20.726, 5. Kalena Rae Kehano 21.163, 6. Kaylia Ferguson 21.246, 7. Chaya Gomes 26.619, 8. Violet Aarona 28.947, 9. Pheonix Decoite 32.932.

Boys goat tying-1. C.J. Medeiros 30.31, 2. Frank Bonacorsi 53.75.

Girls goat tying-1. Kalena Rae Kehano 23.32, 2. Kaimilani Kamai 24.39, 3. Elizabeth Miranda 26.13, 4. Kaylia Ferguson 31.40, 5. Violet Aarona 36.67.

Breakaway roping-1. Kalena Rae Kehano 14.93.

Pole bending-1. Elizabeth Miranda 22.540, 2. Frank Bonacorsi 25.032, 3. Kaylia Ferguson 26.930, 4. C.J. Medeiros 27.342, 5. Kaimilani Kamai 29.125, 6. Kalena Rae Kehano 34.213, 7. Chaya Gomes 34.645, 8. Violet Aarona 39.552.

Calf mugging-1. Elizabeth Miranda/Chaya Gomes 25.15, 2. Elizabeth Miranda/Kaylia Ferguson 25.29, 3. Kalena Rae Kehano/Frank Bonacorsi 26.96, 4. C.J. Medeiros/Violet Aarona 29.93, 5. Kalena Rae Kehano/Phoenix Decoite 31.63.

Calf riding-1. Frank Bonacorsi 2.64, 2. C.J. Medeiros 2.62, 3. Violet Aarona 2.48, 4. Kalena Rae Kehano 2.42.

Volleyball

Aloha Volleyball Sand Volleyball Tournament

Thursday’s Results At Kula courts

18 and under-1. Reilley Marrs and Hunter Marrs, 2. Danielle Brown and Ian Martins, 3. Kainalu Kubo and Devlin “Sunny” Aki, 4. Kalan Birnie and Erickson Shull, 5. Dylan Newbro and Clair Peck.

Valley Isle Scoreboard

Water Polo

MIL Standings

[TABULATED_DATA]

Tuesday’s Results

Baldwin 16, King Kekaulike 4

Maui High 9, Seabury Hall 6

Saturday’s Matches

Baldwin vs. Seabury Hall at Kamehameha Maui, 8:30 a.m.

Lahainaluna vs. King Kekaulike at Kamehameha Maui, 9:45 a.m.

Maui High at Kamehameha Maui, 11 a.m.

Golf

RGC Golf Club

Sunday’s Results At Pukalani Country Club

Low net-Casey Ching 70, Irving Koja 71, Ron Ishikawa 71, James Palafox 71, Gerry Caliva 72.

Low gross-Ron Ishikawa 75.

Closest to the pin-No. 3: Val Ogata. No. 8: James Palafox. No. 14: Glenn Ono. No. 16: Irving Koja.

Skins-Ron Ishikawa 2, Gerry Caliva, Irving Koja.

Valley Isle Scoreboard

Softball

Maui Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Gomes Trucking 13, Monarchs 10

Toros 17, Oloz 5

Toros 16, Pono Seniors 4

Po’okela 18, Maui Raiders 4

At War Memorial Little League Field No. 2

Da Mix Breeds 13, Paninis 0

Da Mix Breeds 16, Kolohe 2

Dragons 20, Ka Newa 6

Ka Newa 11, Guavas 10

Golf

Pukalani Ladies Golf Club

Sunday’s Results At Pukalani Country Club

Low net-Linda Briske 67, Sue Lacomb 67, Terri Pike 69

A flight fewest putts-Amy Nelson 29

B flight fewest putts-Terri Pike 31.

A flight closest to the pin-No. 3: Jae Thompson. No. 8: Perry Lee 14: Patti Brown-Hofmann 16 Jo Maldonado.

B flight closest to the pin-No. 3: Sue Lacomb. No. 8: Donna Powers. No. 14: Terri Pike. No. 16: Lynne Gregg.

Maui Country Club Best Nine

Sunday’s Results At Maui Country Club

Low net-Ron Furukawa 31, Jerry Sugimura 32, Larry Demello 33, Leroy Rocha 33.

Bowling

Aloha Friday League

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Brian’s 28, Lee’s 26, Rich’s 25, Kanale’s 22, Rose’s 21, Fred B.’s 20, Wes’ 17.

High series (handicap)-Lee Kuhaulua 669, Tan Altinbay 652, Brian De Ponte 633, Frederick Brittain 626, Kimo Kenyon 601, Patsy Kaeo 600.

High game (scratch)-Lee Kuhaulua 210.

Holo Doubles League

Sunday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Ipo/Brian 49, Malia/Dewaine 48, Kathy/Toy 451?2, Celine/Junior 42, Donny/Ricky 411?2, Karen/Ben 40 1?2, Becky/Chad 39, Tani/Kimo 37, Carmen/Odell 37, Francine/Eugene 24.

High series (handicap)-Kathy Shimada 625, Ricky Baqui 623, Brian De Ponte 621, Donna Baqui 611, Dewaine Higa 610.

High game (scratch)-Dewaine Higa 211-205.

Valley Isle Scoreboard

TRACK AND FIELD

91ST ANNUAL KIWANIS CLUB OF MAUI INTERMEDIATE SCHOOL MEET

BOYS

6th Grade

Chinning the bar-1. Isiah Kekahuna-Hernandez, Iao, 10.

Shot put-1. Aaron Hue Sing, Iao, 35-5; 2. Jonathon Bacos, Iao, 34-9; 3. Jaxon Grossman, Kalama, 33-1.

Long jump-1. Kelvyn Saito, Iao, 13; 2, Jaden K. K. Pladera, St. Anthony, 12-11; 3. Nakoa Benjamin, Maui Waena, 12-2.

High jump-1. Noah Reisenhauer, Seabury Hall, 4-3; 2. Koenig Biegel, Seabury Hall, 4-2; 3. Maverick Zipf, Lokelani, 4-0.

400-Heat 1: 1. Edwin Domingo, Maui Waena, 1:10.14; 2. Ka’eo Keomaka, Kamehameha Maui, 1:10.52; 3. Jaxon Grossman, Kalama, 1:11.11. Heat 2: 1. Dakota Aganos, Kalama, 1:13.40; 2. Jerecho Aquino, Iao, 1:19.20; 3. Mathias Collins, Lahaina, 1:23.40. Heat 3: 1. Holden Leffler, Iao, 1:27.83; 2. Maxx Cherry, Lahaina, 1:29.88.

200-Heat 1: 1. Kainoa Monkres, Kamehameha Maui, 30.81; 2. Brody Reformina, St. Anthony, 31.93; 3. Daven Enomoto, Iao, 32.08. Heat 2: 1. Caiden Andrist, Lokelani, 31.23; 2. Noah Reisenauer, Seabury Hall, 31.30; 3. Ian Kikuchi, Iao, 31.52. Heat 3: 1. Justus Ceniza, Lokelani, 31.09; 2. Luc Guidroz, Seabury Hall, 33.11; 3. Kilo Namahoe, Iao, 34.71.

100-Heat 1: 1. Chad Curtis, Lokelani, 13.05; 2. Kelvyn Saito, Iao, 13.88; 3. Jonah Walker, Kamehameha Maui, 15.27. Heat 2: 1. Isiah Kekahuna-Hernandez, Iao, 13.87; 2. Nakoa Benjimin, Maui Waena, 14.52; 3. Jinsei Mateaki, Kamehameha Maui, 14.92. Heat 3: 1. Davin Lewis, Lokelani, 13.94; Jaden K.K. Pladera, St. Anthony, 13.98; 3. Jonathon Bacos, Iao, 14.11.

50-Heat 1: 1. Buddy Corpuz, Iao, 7.02; 2. Brandon Stenger, Kalama, 7.96; 3. Laakea Armitage, Lahaina, 8.36. Heat 2: 1. Maverick Zipf, Lokelani, 8.02; 2. Kyle Kavagianes, Iao, 9.42.

400 relay-1. Justus Ceniza, Zayden White, Davin Lewis, Chad Curtis, Lokelani, 58.64; 2. Kelvyn Saito, Jonathan Bacos, Isiah Kekahuna-Hernandez, Buddy Corpuz, Iao, 58.93; 3. Ross Peck, Noah Reisenhauer, Luc Guidroz, Keoni Biegel, Seabury Hall, 59.02.

7th Grade

Chinning the bar-1. Teancum Aiwohi, Kamehameha Maui, 25; 2. Matthew Kaimiola, Kamehameha Maui, 19; 3. Aden Kinoshita, Iao, 18.

Shot put-1. Archie Cacho, Lokelani, 36-7; 2. Pokai Kanaele, Kalama, 34; 3. Sheldon Dudoit, Kamehameha Maui, 31-10.

Long jump-1. Jason Geffe, Lokelani, 15-6; 2. Keeshan Agbayani, Lahaina, 15-3; 3. Alec Tolentino, Kamehameha Maui, 14-6.

High jump-1. Maikalani Wong, Kamehameha Maui, 4-8; 2. Riley Johnson, Lokelani, 4-6; 3. Kiha Kahalehau, Kamehameha Maui, 4-4.

400-Heat 1: 1. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 1:05.21; 2. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 1:06.08; 3. Shane Taylor, Kihei Charter, 1:07.83. Heat 2: 1. Caden Sconfienza, Maui Waena, 1:11.58; 2. Kai Frosted, Kalama, 1:14.33; 3. Parker Timmons, Seabury Hall, 1:15.27. Heat 3: 1. John Fernandez, Kalama, 1:11.37; 2. Kaipo Borge, Kamehameha Maui, 1:21.67.

200-Heat 1: 1. Duke Kapua, Montessori, 27.77; 2. Keeshan Agbayani, Lahaina, 29.40; 3. Zayden Ramos, Lokelani, 29.69. Heat 2: 1. Jeremy Peros, Maui Waena, 27.92; 2. William Yudis, Haleakala, 28.42; 3. Steven Eggenmeyer, Lokelani, 29.30. Heat 3: 1. Dylan Almeida, Kamehameha Maui, 30.74; 2. Anson Agapay, Maui Waena, 31.77.

100-Heat 1: 1. Jason Geffe, Lokelani, 12.42; 2. Nicki Liwanag, Lahaina, 13.86; 3. Alec Tolentino, Kamehameha Maui, 13.87. Heat 2: 1. Maikalani Wong, Kamehameha Maui, 13.81; 2. Edwin Estabillo, Lokelani, 13.98; 3. Gabriel Finau, Kalama, 14.30. Heat 3: 1. Isaiah Souza, Kamehameha Maui, 13.24; 2. Nathan Domingo, Maui Waena, 14.24; 3. Riley Johnson, Lokelani, 14.55.

50-Heat 1: 1. Teancum Aiwohi, Kamehameha Maui, 6.93; 2. Kenneth Stenger, Kalama, 7.33; 3. Will Casco, Lahaina, 8.33. Heat 2: 1. Nick Liwanag, Lahaina, 7.24; 2. Ikua Kamaka, Kamehameha Maui, 7.37; 3. Noah Tavares, Iao, 7.37.

Heat 3: 1. Matthew Kaimiola, Kamehameha Maui, 7.55; 2. Archie Cacho, Lokelani, 7.55; 3. Zackory Hokoana, Kalama, 7.63.

400 relay-1. Isaiah Souza, Alec Tolentino, Ikua Kamaka, Teancum Aiwohi, Kamehameha Maui, 54.1; 2. Steven Eggenmeyer, Edwin Estabillo, Archie Kacho, Jason Geffe, Lokelani, 55.4; 3. Shayden Aoyagi, Gabriel Finau, Zackory Hokoana, Kenneth Stenger, Kalama, 57.4.

8th grade

Chinning the bar-1. Adam Yamashita, Iao, 10.

Shot put-1. Kialoa Rano, Kamehameha Maui, 30-11; 2. Creighton Purdy, Kamehameha Maui, 29-9; 3. AJ Pagan, Kamehameha Maui, 28-3.

Long jump-1. Roman Wilson, Lokelani, 17-5; 2. Haku Dudoit, Kamehameha Maui, 15-10; 3. Elija Finau, Kalama, 15-6.

High jump-1. Caleb Sylva, Kalama, 5-2; 2. Joshua Ibe, Maui Waena, 5-0; 3. Keanu Rindlisbacher, Kamehameha Maui, 5-0.

400-Heat 1: 1. Kanai O’Connor, Kalama, 1:04.17; 2. Bryan Soliven, Maui Waena, 1:06.48; 3. Micah Hallsten, Doris Todd, 1:08.36. Heat 2: 1. Joshua Ibe, Maui Waena, 1:01.45; 2. Kekoa Labajo, Kamehameha Maui, 1:03.05; 3. Landon Kahalehau-Tonga, Iao, 1:05.24. Heat 3: 1. Gabe Arcas, Kamehameha Maui, 1:08.52; 2. Adam Yamashita, Iao, 1:10.27; 3. Richard Olmos, Maui Waena, 1:10.99.

200-Heat 1: 1. Roman Wilson, Lokelani, 24.6; 2. Keanu Rindlishacher, Kamehameha Maui, 27.17; 3. Marcus Kamakahiwa, Kalama, 29.80. Heat 2: 1. Dawson Tokishi, Maui Waena, 26.17; 2. Sheldon Gomez, Kalama, 28.14. Heat 3: 1. Johnny Tonyokwe, Maui Waena, 28.05; 2. Kapono Mossman, Kalama, 34.46.

100-Heat 1: 1. Sam Ostermiller, Kamehameha Maui, 12.64; 2. Caleb Sylva, Kalama, 12.83; 3. Dannen Manzanillo, Maui Waena, 13.64. Heat 2: 1. Grayson Tanaka, Kamehameha Maui, 12.77; 2. Nainoa Antonio, Kamehameha Maui, 12.86; 3. Mark Balanay, Maui Waena, 13.58. Heat 3: 1. Ralph Cacayorin, Lokelani, 13.33; 2. Matthew Vares, Kalama, 14.68; Tyler Kuapahi, Iao, 14.68.

50-Heat 1: 1. Elijah Finau, Kalama, 6.80; 2. Noah Zolotow, Seabury Hall, 6.86; 3. Kalae Tom, Kamehameha Maui, 7.23. Heat 2: 1. Haku Dudoit, Kamehameha Maui, 6.78; 2. Ezekiel Pagan, Kalama, 6.98; 3. Solomon Uu, Iao, 7.04. Heat 3: 1. William Thompson, Kamehameha Maui, 6.96; 2. Coby Ravida, Iao, 7.11; 3. Lawrence Pagdilao, Maui Waena, 8.55.

400 relay-1. Graydon Tanaka, Haku Dudoit, Nainoa Antonio, Sam Ostermiller, Kamehameha Maui, 51.08; 2. Dannen, Joshua Ibe, Mark Balanay, Johnny Tonyokwe, Maui Waena, 53.68; 3. Ralph Cacayorin, Christian Lee, Riley Johnson, Roman Wilson, Lokelani, 53.88.

* * *

GIRLS

6th Grade

Flex arm hang-1. Taeja Valoroso, Kalama, 55.19; 2. Anela Maier, Iao 40.59; 3. Makenzi Kubo-Li, Iao, 23.15.

Long jump-1. Ashanti Sherman, Kalama, 12-5; 2. Madelyn Dougherty, Seabury Hall, 12-4; 3. Mackenzie Ventura, Kamehameha Maui, 11-6.

Softball throw-1. Robynn Yoshida, Lokelani, 149-9; 2. Taylor Sakamoto, Kalama, 139-6; 3. Carly Haupu-Waiohi, Kalama, 92.

400-Heat 1: 1. Chloe Toma, Iao, 1:12.90; 2. Emeli Muagututia, Kalama, 1:15; 3. Kaylee Volner, Seabury Hall; 1:15.61. Heat 2: 1. Hope Phillips, Kalama, 1:14.27. 2. Mckenzi Kubo-Li, Iao, 1:14.98; 3. Shae Golan, school not available, 1:15.24.

200-Heat 1: 1. Zoe Rehrer, Seabury Hall, 30.92; 2. Ki’iola Rilveria, Kalama, 31.62; 3. Haley Mahoe, Kamehameha Maui, 35.52. Heat 2: 1. Ashanti Sherman, Kalama, 31.59; 2. Jena Johannes, Lokelani, 33.08; 3. Ela Oliviera, Carden, 33.71. Heat 3: 1. Tayloer Sakamoto, Kalama, 31.68; 2. Sierra Tanner, Lokelani, 36.42.

100-Heat 1: 1. Mackenzie Ventura, Kamehameha Maui, 14.30; 2. Madelyn Dougherty, Seabury Hall, 14.90; 3. Gracie Turnbull, Iao, 15.08. Heat 2: 1. Deja Campos, Lokelani, 15.17; 2. Ava Notarangelo, Seabury Hall, 15.74; 3. Mia Kamakahiwa, Kalama, 15.90. Heat 3: 1. Teiva Miller, Lokelani, 14.98; 2. Eliana Akinaka, Kalama, 16.08; 3. Sean Sakamoto, Kamehameha Maui, 17.23.

50-Heat 1: 1. Olivia Dubach, Iao, 7.90; 2. Kyla McEvoy, Kalama, 8.43; 3. Jamie Higa, Kamehameha Maui, 8.48. Heat 2: 1. Taeja Valoroso, Kalama, 8.08; 2. Isabelle Greig, Kamehameha Maui, 8.14; 3. Lexie Galam, Iao, 8.20. Heat 3: 1. Jhennesy Galiciano, Lokelani, 7.96; 2. Zeriyah Hughes Orozco, Iao, 9.05; 3. Kawai Apollo, Kamehameha Maui, 9.11.

400 relay -1. Zoe Rehrer, Ava Notarangelo, Kaylee Volner, Madelyn Dougherty, Seabury Hall, 1:03.02; 2. Gracie Turnbull, McKenzie Kubo-Li, Olivia Dubach, Chloe Toma, Iao, 1:03.17; 3. Taylor Sakamoto, Mia Kamakahiwa, Ashanti Sherman, Ki’iola Rilveria, Kalama, 1:03.71.

7th Grade

Flex arm hang-1. Maya Miller, Carden, 32.16; 2. Elizabeth Thibadeau, Carden, 27.54; 3. Ana Fernandez, Maui Waena, 19.04.

Long jump-1. Caetlyn Johannes, Lokelani, 13-8; 2. Tie Maile Crowe, Carden, 12-5, Jade Brochers, Haleakala, 12-5; 3. Keala Ching, Kamehameha Maui, 12-4.

Softball throw-1. Kiralynn Francisco-Pu, Kalama, 147-8; 2. Kina Silva, Lokelani, 116-5. 3. Britney Segundo, Lokelani, 114.

400-Heat 1: 1. Teani Arakawa, Kalama, 1:08.52; 2. Ashley Akamine, Lahaina, 1:14.70; 3. Ana Fernandez, Maui Waena, 1:15.61. Heat 2: 1. Rochelle Balala, Maui Waena, 1:17.38; 2. Rebecca Segura, Lahaina, 1:19.40; 3. Keala Bouwens, Doris Todd, 1:21.08.

200-Heat 1: 1. Caetlyn Johannes, Lokelani, 29.86; 2. Destinee Roberts, Doris Todd, 31.92; 3. Elizabeth Ankney, Lahaina, 34.36. Heat 2: 1. Essence Nomura, Maui Waena, 30.27; 2. Aira Baguyo, Lokelani, 32.46; 3. Shaye Pua, Kalama, 37.40. Heat 3: 1. Makenna Okuda, Lokelani, 35.11; 2. Sydnie Matsuda, Maui Waena, 36.96; 3. Kaylee Tavares, Kalama, 38.71.

100-Heat 1: 1. Kiralynn Francisco, Kalama, 13.86; 2. Cynthia Tongi, Lokelani, 14.55; 3. Keala Ching, Kamehameha Maui, 14.88. Heat 2: 1. Emma Ayersman, Kalama, 14.55; 2. Zia Palmore, Haleakala, 14.68; 3. Hiilani Arai, Lokelani, 15.11. Heat 3: 1. Jade Brochers, Haleakala, 14.30; 2. Azure Quitevias, Lokelani, 15.20; 3. Darcy Catan-Lono, Kalama, 15.85.

50-Heat 1: 1. Kate Laurion, Kalama, 7.86; 2. Lea Stuart, Montessori, 7.89; 3. Sienna Poepoe, Kamehameha Maui, 8.24. Heat 2: 1. Maile Meanor, Kamehameha Maui, 7.74; 2. Chanelle Cortez, Lokelani, 7.77; 3. Mileina Sniffen, Haleakala, 8.08.

400 relay -1. Kate Laurion, Emma Ayersman, Kiralynn Francisco-Pu, Teani Arawaka, Kalama, 59.78; 2. Caetlyn Johannes, Azure Quitevias, Aria Baguyo, Cynthia Tongi, Lokelani, 1:00.46; 3. Ana Fernandez, Jasmine Macato, Essence Nomura, Shirley Julian, Maui Waena, 1:02.52.

8th Grade

Flex arm hang-1. Krystel Jacinto, Kalama, 53.16; 2. Camiya Bell, Lokelani, 47.27; 3. Nanea Estrella, Kalama, 46.53.

Long jump-1. Montana DiSegna, Carden, 13-8; 2. Kahiau Bonacorsi, Kamehameha Maui, 12-5; 3. Maya Khin, Maui Waena, 10-11.

Softball throw-1. Avei Silifaiva, Iao, 171-4; 2. Kylenna Rieta, Iao, 166-7; 3. Cathy-Alisha Hokoana, Kalama, 162-8.

High jump-1. Sofia Salvatierra, Kamehameha Maui, 4-2; 2. Kayla Fernandez-Roy, Iao, 4-0; 3. Izabelle Palmore, Haleakala, 4.0.

400-Heat 1: 1. Skyler Sands, Kalama, 1:08.06; 2. Kahiau Bonacorsi, Kamehameha Maui, 1:10.49; 3. Victoria Teoh, Emmanuel Lutheran, 1:11.20. Heat 2: 1. Meika Dunnill, Kalama, 1:13.33; 2. Ku’ualoah Bailey, Kamehameha Maui, 1:20.11. Heat 3: 1. Kiana-Lynn Miayshiro, Kalama, 1:38.27.

200-Heat 1: 1. Kylenna Rieta, Iao, 30.02; 2. Aryana Johnson, Seabury Hall, 33.49; Kauilani Garso-Steward, Kalama, 33.71. Heat 2: 1. Kayla Fernandez-Roy, Iao, 30.52; 2. Sophia Horovitz, Seabury Hall, 32.02; 3. Rondennette Smith-Marras, Kalama, 32.14. Heat 3: 1. Alyssa Leano, Kalama, 32.20; 2. Shaina Kalalau Johnson, Maui Waena, 35.17.

100-Heat 1: 1. Nanea Estrella, Kalama, 13.46; 2. Montana D Segna, Carden, 14.34; 3. Waipuilani Estrella Beauchamp, Iao, 14.59. Heat 2: 1. Kana Mateaki, Kamehameha Maui, 14.20; 2. Krystel Jacinto, Kalama, 14.78; 3. Samantha Martinez, Iao, 14.78. Heat 3: 1. Avei Silifaiva, Iao, 14.58; 2. Vija Bautista, Maui Waena, 15.27; 3. Gina Casey, Lokelani, 15.66.

50-Heat 1: 1. Tysja-Lee Kaanana, Iao, 7.30; 2. Zoe Asue, Kalama, 7.83; 3. Sofia Salvatierra, Kamehameha Maui, 8.18. Heat 2: 1. Isabelle Collier, Iao, 7.40; 2. Madelyn LaCount, Kalama, 8.96; 3. Sophie Shadle, Lokelani, 9.09. Heat 3: 1. Lehiwa Hokoana-Kulukulualani, Iao, 7.14; 2. Cathy-Alisha Hokiana, Kalama, 7.92; 3. Jasmin Clayton, Lokelani, 9.02.

400 relay -1. Meika Dunnill, Krystel Jacinto, Skyler Sands, Nanea Estrella, Kalama, 57.74; 2. Kayla Fernandez-Roy, Kylenna Rieta, Waipuilani Estrella Beauchamp, Tysja-Lee Kaanana, Iao, 58.42; 3. Maila Warner, Kahiau Bonacorsi, Kana Mateaki, Ailana Suehiro, Kamehameha Maui, 1:00.49.

# # #

KAMEHAMEHA RELAYS

Friday’s Results

At Kanaiaupuni Stadium

Girls

100 hurdles-1. Mia Daly, King Kekaulike, 16.78; 2. Erika Preseault, Seabury Hall, 17.54; 3. Makena Doughery, Seabury Hall, 17.61; 4. Michaella Manuel-Sagon, Maui High, 22.47.

100-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 13.96; 2. Maya Reynolds, Kihei Charter, 14.23; 3. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 14.26; 4. Amira Kern, King Kekaulike, 14.43; 5. Mindy Kimura, Baldwin, 14.44; 6. Kacy-Lyn Navarrof, Baldwin, 14.64; 7. Kayla Tuitele, Kamehameha Maui, 14.71; 8. Mya Myers, Baldwin, 14.73; 9. Erica Pilotin, Seabury Hall, 14.75; 10. Sadie Ansai, Baldwin, 14.92; 11. May Molina, Maui High, 15.05; 12. Makamae Aquino, Kamehameha Maui, 15.13; 13. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 15.35; 14. Angelie Mae Balanay, Maui High, 15.63; 15t. Kiley Kochi, King Kekaulike, 15.94; 15t. Kailiana Todd, King Kekaulike, 15.94; 17. Kainani Hema, Maui High, 16.02; 18. Shianne Fontanilla, Maui High, 16.16; 19. Lena Rodriguez, Maui High, 16.24; 20. Alisha Dingman, Kihei Charter, 16.62.

1,500-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 5:12.51; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 5:25.12; 3. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 5:49.57; 4. Elan Estomo, Maui High, 5:51.65; 5. Darby Mulligan, Seabury Hall, 5:56.36; 6. Nicole Daniels, Maui High, 6:12.91; 7. Savanna Valdez, King Kekaulike, 6:30.83; 8. Samantha Villon, Maui High, 6:32.75; 9. Nichelle Enomoto, Maui High, 6:35.54; 10. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 6:36.88; 11. Cassidy Matsuda, Maui High, 6:38.74; 12. Madison Gera, Kihei Charter, 6:47.16; 13. Kaylie Ho, Kamehameha Maui, 7:10.79; 14. Kalila Phillips, Baldwin, 7:28.02; 15. Jennie Lopez, Baldwin, 7:30.23; 16. Althea Pittman, Baldwin, 7:30.27; 17. Marisa McPhee, Baldwin, 7:34.58; 18. Shana Mae Gabyeron, Baldwin, 7:52.19.

400 relay-1. Baldwin A 53.73, 2. Baldwin B 54.13, 3. Seabury Hall A 54.72, 4. Kamehameha Maui A 55.25, 5. Maui High 57.04, 6. Lahainaluna A 57.41, 7. King Kekaulike A 59.12, 8. Maui B 59.31, 9. Kamehameha Maui A 1:03.16, 10. Lahainaluna A 1:09.52.

400-1. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 1:04.94; 2. Maile Dougherty, Seabury Hall, 1:05.17; 3. Natasha Currence, Lahainaluna, 1:07.82; 4. Kayla Hackett, King Kekaulike, 1:09.33; 5. Poepoe Sarai, Kamehameha Maui, 1:10.65; 6. Jennea Nagura, King Kekaulike, 1:17.06; 7. Angelica Nicole Ober, Maui High, 1:19.81.

300 hurdles-1. Makena Doughery, Seabury Hall, 51.66; 2. Erika Preseault, Seabury Hall, 53.25; 3. Mia Daly, King Kekaulike, 53.94; 4. Liliola Vehikite, Lahainaluna, 57.41; 5. Lexa Ora’a, Lahainaluna, 1:09.53; 6. Michaella Manuel-Sagon, Maui High, 1:09.82.

Sprint medley relay-1. Kamehameha Maui A 2:06.43, 2. Baldwin A 2:06.56, 3. Seabury Hall A 2:09.82, 4. Lahainaluna A 2:10.67, 5. Maui High A 2:10.75, 6. Kihei Charter A 2:13.61, 7. Baldwin B 2:17.74.

Distance medley relay-1. Seabury Hall A 15:05.16, 2. Maui High A 16:13.33, 3. Baldwin A 16:24.72, 4. King Kekaulike A 16:56.25.

1,600 relay-1. Seabury Hall A 4:32.95, 2. Kamehameha Maui A 4:49.91, 3. Maui High A 5:03.96, 4. Baldwin B 5:26.17, 5. Baldwin A 5:49.02.

Discus-1. Tanifa Maea, Baldwin, 98-8; 2. Alexis Henderson, King Kekaulike, 88-0; 3. Anela Ramos, Baldwin, 82-3; 4. Haile Evangelista, Maui High, 80-0; 5. Jaedyn Miguel, Maui High, 78-7; 6. Mauliola Gonsalves, Kamehameha Maui, 78-5; 7. Mele Mataele, Baldwin, 73-7; 8. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 72-0; 9. Sofia Serena, Kihei Charter, 71-3; 10. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 68-3; 11. Jaslynne Kanoeau, Lahainaluna, 65-10; 12. Natalie Warrington, Kamehameha Maui, 64-7; 13. Jasmine Casey, Kamehameha Maui, 63-3; 14. Shelley Keahi, Lahainaluna, 57-4; 15. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 56-10; 16. Seaira Busse, King Kekaulike, 55-5; 17. April Serrano, Lahainaluna, 51-2; 18. Kerysin Gilbert, Kamehameha Maui, 44-3; 19. Kristen Jones, Kihei Charter, 36-10.

Long jump-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 17-11 1/4; 2. Quinn williams, Kamehameha Maui, 16-0; 3. Sascia Campos-Ewaliko, Baldwin, 15-11; 4. Claire Borthwick, Seabury Hall, 15-6; 5. Jaden Viloria, Baldwin, 15-4 1/4; 6. Erica Pilotin, Seabury Hall, 14-8 1/4; 7. Hannah Patrick, Kamehameha Maui, 14-5 1/2; 8. May Molina, Maui High, 14-5; 9. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 14-0; 10. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 13-5; 11. Alesha Casayuran, Maui High, 13-1 /4; 12. Deja Cala Nakamura, Baldwin, 13-0 1/2; 13. Charlie Abreu, King Kekaulike, 12-7 1/4; 14. Shaina Uyechi, Kamehameha Maui, 12-5 1/2; 15. Alex Abraham, Seabury Hall, 12-3 1/4; 16. Mikaela Bega, Kamehameha Maui, 11-9.

Triple jump-1. Maile Dougherty, Seabury Hall, 33-9; 2. Kaitlin Smith, Baldwin, 33-6; 3. Erica Pilotin, Seabury Hall, 32-2 1/2; 4. Quinn Williams, Kamehameha Maui, 31-5 1/2; 5. Keely Logan, Kamehameha Maui, 30-3 1/4; 6. Hannah Patrick, Kamehameha Maui, 29-10 3/4; 7. Alex Abraham, Seabury Hall, 27-11 3/4; 8. Karly Cairme, Baldwin, 26-1 1/4; 9. Alesha Casayuran, Maui High, 24-1 3/4; 10. Jacqueline Agorilla, Baldwin, 23-1 1/2.

High jump-1. Keely Logan, Kamehameha Maui, 4-7; 2. Kacy-Lynn Navarro, Bears, 4-5; 3. Charlie Abreu, King Kekaulike, 4-3; 4. Alisha Dingman, Kihei Charter, 4-1; 5. Dominique Wenzler-Steves, Kihei Charter, 3-11.

Shot put-1. Makena Doughery, Seabury Hall, 31-4 1/2; 2. Alexis Henderson, King Kekaulike, 31-0 1/2; 3. Jena Arcanado, Lahainaluna, 27-5; 4. Tupou Elizabeth Saia, Lahainaluna, 27-3; 5. Mele Mataele, Baldwin, 27-0 1/4; 6. Anela Ramos, Baldwin, 26-9 3/4; 7. Tanifa Maea, Baldwin, 26-9; 8. Delisa Rano, Kamehameha Maui, 26-2 3/4; 9. Jasmine Casey, Kamehameha Maui, 25-9 1/2; 10. Sofia Serena, Kihei Charter, 25-5 1/2; 11. Alex Abraham, Seabury Hall, 23-8 1/2; 12. Jaslynne Kanoeau, Lahainaluna, 23-6 1/4; 13. Kristen Jones, Kihei Charter, 23-4; 14. Natalie Warrington, Kamehameha Maui, 22-10 1/4; 15. Jordan Keahi, Lahainaluna, 22-7 3/4; 16. Mauliola Gonsalves, Kamehameha Maui, 22-0; 17. Kerysin Gilbert, Kamehameha Maui, 21-2 3/4; 18. Seaira Busse, King Kekaulike, 20-8; 19. M’Chelle Aguinaldo, Lahainaluna, 18-0 1/4; 20. Michele Romero, King Kekaulike, 16-4 1/2.

800-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 2:26.72; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:33.65; 3. Elan Estomo, Maui High, 2:50.68; 4. Jules Giron, Maui High, 2:52.54; 5. Dominique Wenzler-Steves, Kihei Charter, 2:55.52; 6. Kayla Hackett, King Kekaulike, 2:55.61; 7. Kassie Agonoy, Baldwin, 2:56.46; 8. Kassie Inouye, Baldwin, 2:57.92; 9. Roselle Ann Halunajan, Maui High, 2:59.39; 10. Genesis Gil, King Kekaulike, 2:59.45; 11. Alexandra Teoh, Baldwin, 2:59.63; 12. Shelby Ferrier, Seabury Hall, 3:19.61; 13. Elisabeth Parish, Kihei Charter, 3:27.33; 14. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 3:33.24.

200-1. Claire Borthwick, Seabury Hall, 29.22; 2. Amira Kern, King Kekaulike, 30.28; 3. Natasha Currence, Lahainaluna, 30.63; 4. Maile Dougherty, Seabury Hall, 31.83; 5. Jaden Viloria, Baldwin, 32.74; 6. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 32.95; 7. Kainani Hema, Maui High, 33.18; 8. Shianne Fontanilla, Maui High, 33.51; 9. Alesha Casayuran, Maui High, 33.62; 10. Tihanee Freitas, Maui High, 33.75; 11. Stephanie Han, Lahainaluna, 34.05; 12. Lena Rodriguez, Maui High, 34.24; 13. Ofeinahelot Filikitonga, Lahainaluna, 34.66.

* * *

Boys

110 hurdles-1. Edilito Ranchez, Maui High, 18.89; 2. Ronson Ishikawa, Baldwin, 20.18; 3. Hunter Matschke, Baldwin, 20.72; 4. Tristan Apalanop, Baldwin, 21.24; 5. Aaron Veincent, Kamehameha Maui, 21.31; 6. Michael Rebolledo, Baldwin, 21.49; 7. Kamana Eugenio, Kamehameha Maui, 22.02; 8. Gillian Anchetta, Baldwin, 22.29.

100-1. Shane Ribucan, King Kekaulike, 11.94; 2. Micah Taberna, King Kekaulike, 12.25; 3. Justice Crozier, Kihei Charter, 12.33; 4. Brennan Taberna, King Kekaulike, 12.36; 5. Damon Martin, Kamehameha Maui, 12.37; 6. Renz Vergara, Baldwin, 12.52; 7. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 12.67; 8. Darian Cremer, Baldwin, 12.78; 9. Bishop Wicks, Baldwin, 12.84; 10. Ammon Hoaka Walters, Lahainaluna, 12.91; 11. Josh Acidera, Seabury Hall, 13.02; 12. Taiana Ornellas, St. Anthony, 13.15; 13. Allen Surbida, Maui High, 13.18; 14. John Michael Ibe, Maui High, 13.23; 15. Kei Sakai, St. Anthony, 13.25; 16. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 13.38; 17. Daniel Kapua, Kamehameha Maui, 13.44; 18. Sam Wyner, St. Anthony, 13.51; 19. Dylan Brand, Maui High, 13.53; 20. Genesis Miguel Hidalgo, Maui High, 13.56; 21. Keev Kutsuna, Baldwin, 13.76; 22. Tevita Takitaki, King Kekaulike, 13.82; 23. Ryan Riley, Kihei Charter, 13.91; 24. Tristan Ah-Yat, Kamehameha Maui, 13.93; 25. Reece Pascua, Lahainaluna, 14.06; 26. Brayden Fontanilla, Maui High, 14.17; 27. Gideon Aiwohi, Kamehameha Maui, 14.34; 28. Christian Reinhardt, Baldwin, 14.42; 29. Darian Rezendes, St. Anthony, 14.71; 30. Malakai Baldwin, Kihei Charter, 15.55.

1,500-1. Kai Sears, Baldwin, 4:43.40; 2. Tyler Cooper, Baldwin, 4:43.41; 3. Devin Bio, Baldwin, 4:50.82; 4. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 4:51.13; 5. Dean Omura, Lahainaluna, 4:55.84; 6. Deion Giron, Maui High, 4:56.04; 7. Kawika Fernandez, Maui High, 4:59.33; 8. Kainalu Estrella, Lahainaluna, 5:03.48; 9. Cy Tamanaha, Baldwin, 5:05.85; 10. Kai Imuma-Nakaaki, Seabury Hall, 5:21.61; 11. Forest Blessum, Kihei Charter, 5:28.49; 12. Josh Kepler, Kihei Charter, 5:28.66; 13. Brody Yamada, Kamehameha Maui, 5:33.77; 14. Davin Kiyubo, Baldwin, 5:35.25; 15. Joseph Musto, King Kekaulike, 5:38.78; 16. Ian Tsang, Seabury Hall, 5:39.06; 17. Kai Mitchell, Seabury Hall, 6:18.27; 18. Matthew Nakashima, King Kekaulike, 6:44.42.

400 relay-1. Baldwin A 43.74, 2. King Kekaulike A 45.55, 3. Kamehameha Maui A 47.43, 4. Maui High A 48.16, 5. King Kekaulike B 49.11, 6. Lahainaluna B 52.52, 7. Lahainaluna A 53.74, 8. Baldwin A 59.45, 9. Baldwin B 1:00.48, 10. Kamehameha Maui A 1:00.67, 11. Maui High A 1:01.63.

400-1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 53.04; 2. Zachary Anguay, Baldwin, 53.95; 3. Ikaika Renauld, Kamehameha Maui, 54.67; 4. Justice Crozier, Kihei Charter, 55.26; 5. Cole Christie, Seabury Hall, 55.74; 6. Max Mochizuki, Kihei Charter, 56.32; 7. Kainalu Marquez, Baldwin, 56.83; 8. Alexander Harrington, Baldwin, 57.61; 9. Dalton Aganos, King Kekaulike, 57.66; 10. Brendan James, Seabury Hall, 58.08; 11. Jasper Par, Maui High, 58.46; 12. Andrew Austin, Lahainaluna, 58.74; 13. Hesed Garcia-Beteran, Lahainaluna, 58.75; 14. Cy ornellas, Kamehameha Maui, 59.65; 15. Tyler Leigh, Baldwin, 1:00.82; 16. Riley Shields, Kihei Charter, 1:00.83; 17. Arik Mendoza, King Kekaulike, 1:01.03; 18. Ryan Laberinto, Maui High, 1:02.57; 19. Elenar Rasos, Maui High, 1:05.81; 20. Linole Sagario, Maui High, 1:06.39; 21. Isaiah Henderson, King Kekaulike, 1:06.52; 22. Narayan Pereda, Baldwin, 1:11.21.

300 hurdles-1. Kamal Golaube, Lahainaluna, 43.89; 2. Rey Cadiz, Baldwin, 45.06; 3. Edilito Ranchez, Maui High, 46.13; 4. Hunter Matschke, Baldwin, 46.75; 5. Ronson Ishikawa, Baldwin, 48.84; 6. Aaron Veincent, Kamehameha Maui, 49.37; 7. Jarred Lunes, Lahainaluna, 49.46; 8. Aaron Yogi, Lahainaluna, 49.63; 9. Michael Jef Rabara, Maui High, 50.21; 10. Taiana Ornellas, St. Anthony, 50.51; 11. Kekoa Souza, King Kekaulike, 50.82; 12. Aiden Elf, Baldwin, 50.84; 13. Austin Murray, Baldwin, 53.58; 14. Kamana Eugenio, Kamehameha Maui, 55.22; 15. Johntaylor Gupton, Lahainaluna, 56.55.

Sprint medley relay-1. Baldwin A 1:45.28, 2. Seabury Hall A 1:46.03, 3. Kamehameha Maui B 1:46.65, 4. Maui High A 1:47.12, 5. Baldwin B 1:48.01, 6. King Kekaulike A 1:49.07, 7. Lahainaluna A 1:49.62, 8. Kihei Charter A 1:51.21, 9. Kamehameha Maui A 1:51.81.

Distance medley relay-1. King Kekaulike A 12:59.91, 2. Lahainaluna A 13:12.90, 3. Maui High A 14:12.22, 4. Kihei Charter A 14:25.15, 5. King Kekaulike B 14:45.03, 6. Seabury Hall A 14:48.79, 7. Baldwin B 15:23.37.

1,600 relay-1. Baldwin A 3:46.67, 2. Kamehameha Maui A 3:54.22, 3. Lahainaluna A 3:56.35, 4. Seabury Hall A 3:59.65, 5. Baldwin B 4:00.93, 6. King Kekaulike A 4:04.01, 7. Maui High A 4:07.94, 8. Maui High B 4:19.51.

Discus-1. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 123-2; 2. Mosese Felemi, Lahainaluna, 120-1; 3. Javin Smith, Maui High, 119-8; 4. Andre Vaivela, Baldwin, 114-10; 5. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 113-0; 6. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 109-4; 7. Manu Ngahe, Baldwin, 106-8; 8. Joseph Sigrah, King Kekaulike, 91-8; 8. Aaron Batulayan, Maui High, 91-8; 10. Gavin Arista, Baldwin, 90-8; 11. Jason Kaya, Baldwin, 87-11; 12. Henry Kahiamoe, Baldwin, 85-10; 13. Storm Crozier, Kihei Charter, 83-3; 14. Ikaika Viela, Lahainaluna, 81-9; 15. Ian Miguel, Kihei Charter, 81-1; 16. Makai Mossman, Kamehameha Maui, 79-0; 17. Braedon Medina, Maui High, 76-0; 18. Kai Hemmitt, Kihei Charter, 74-1; 19. Isaac Lazo, Maui High, 69-6; 20. Kawehi Flores-Akiona, Kamehameha Maui, 67-10; 21. Kauwila Gormley, Kamehameha Maui, 67-0; 22. Joshua Kailiehu, Kamehameha Maui, 63-9; 23. Yaakov Bengersnsom, Kihei Charter, 51-10; 24. John Caguioa, Lahainaluna, 50-3; 25. Augustine Santiensanio, Kihei Charter, 49-10.

Long jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 22-3 1/2; 2. Kei Sakai, St. Anthony, 20-0 1/4; 3. Cole Christie, Seabury Hall, 19-8; 4. Anis Bel, Lahainaluna, 19-7 3/4; 5. Carver Locke, Lahainaluna, 19-1 1/2; 6. Max Mochizuki, Kihei Charter, 18-11 3/4; 7. Shane Ribucan, King Kekaulike, 18-9 3/4; 8. Haaheo Au, Lahainaluna, 18-7 1/2; 9. Bruce Luis, Maui High, 18-5 1/2; 10. Kyle Baroso, King Kekaulike, 18-4 3/4; 11. John Michael Ibe, Maui High, 18-4 1/2; 12. Darian Cremer, Baldwin, 18-2 1/4; 13. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 17-10; 14. Kainalu Lacno, Baldwin, 17-8 1/2; 15. Mitchell Hirose, Maui High, 17-5; 16. Michael Rebolledo, Baldwin, 16-10; 17. Tristan Ah-Yat, Kamehameha Maui, 16-8 3/4; 18. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 16-6 1/4; 19. Ty Tau-a, Kamehameha Maui, 15-8 1/4; 20. Nyles Pokipala-Waiohu, Lahainaluna, 15-6 1/4; 21. Nathanial Cremer, Baldwin, 15-2; 22. Niko Baclig, Maui High, 15-0 1/2.

Triple jump-1. Carver Locke, Lahainaluna, 39-11 1/4; 2. Nicholas Endo, Baldwin, 35-9 1/2; 3. Ronnie Espiritu Jr., Lahainaluna, 35-4; 4. Christian Reinhardt, Baldwin, 35-1 1/2; 5. Ian Collier, Baldwin, 34-11; 6. Tyler Reece Adachi, Baldwin, 34-1; 7. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 33-8 1/4; 8. Elijah Ragudo, Lahainaluna, 33-3; 8. Damien DeFrancia, Baldwin, 33-3; 10. Bailey Honda, Lahainaluna, 33-2 1/2; 11. Fredmariel Guerrero, Lahainaluna, 31-11.

High jump-1. Chayse Tamaki, Baldwin, 5-5; 1. Andrew Austin, Lahainaluna, 5-5; 2. Isaiah Tanner, Lahainaluna, 5-5; 3. Jocel Aquino, Baldwin, 5-5; 4. Reece Pascua, Lahainaluna, 5-1; 4. Shawn Silva, Baldwin, 5-1; 5. Jacob Madariaga, Maui High, 5-1; 8. Ammon Hoaka Walters, Lahainaluna, 4-11; 9. Gunnar Locke, Lahainaluna, 4-9; 10. Darius Lauture, King Kekaulike, 4-7.

Shot put-1. Jarred Paranada, Baldwin, 43-8; 2. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 42-5; 3. Andre Vaivela, Baldwin, 41-10; 4. Javin Smith, Maui High, 39-4 3/4; 5. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 35-4; 6. Manu Ngahe, Baldwin, 35-3; 7. Mosese Felemi, Lahainaluna, 34-6; 8. Aaron Batulayan, Maui High, 34-5 1/4; 9. Gavin Arista, Baldwin, 33-8 1/2; 10. Makai Mossman, Kamehameha Maui, 31-10 3/4; 11. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 31-5; 12. Kai Hemmitt, Kihei Charter, 31-3; 13. Storm Crozier, Kihei Charter, 28-10; 14. Isaac Lazo, Maui High, 27-5 1/2; 15. Taniela Oto, Baldwin, 26-5; 16. Ikaika Viela, Lahainaluna, 25-8 1/2; 17. John Caguioa, Lahainaluna, 25-7 1/2; 18. Augustine Santiensanio, Kihei Charter, 25-2; 19. Ian Miguel, Kihei Charter, 24-7 1/2; 20. Kawehi Flores-Akiona, Kamehameha Maui, 24-6 1/2; 21. Joshua Kailiehu, Kamehameha Maui, 24-0 1/4; 22. Yaakov Bengersnsom, Kihei Charter, 20-10; 23. Kauwila Gormley, Kamehameha Maui, 20-7; 24. Braedon Medina, Maui High, 20-0.

800-1. Kolbe Fontanilla, Baldwin, 2:18.32; 2. Aleksander Paet, Baldwin, 2:20.41; 3. Nicholas Stevenson, King Kekaulike, 2:23.23; 4. Kawika Fernandez, Maui High, 2:24.86; 5. Luke Burkhart, King Kekaulike, 2:25.77; 6. Deion Giron, Maui High, 2:26.88; 7. Josh Acidera, Seabury Hall, 2:31.72; 8. Andrew Amaral, Kamehameha Maui, 2:32.25; 9. Kia’i Molina, Maui High, 2:42.86; 10. Ian Tsang, Seabury Hall, 2:43.34; 11. Randy Kahiamoe, Baldwin, 2:43.92.

200-1. Shane Ribucan, King Kekaulike, 24.55; 2. Justice Crozier, Kihei Charter, 24.64; 3. Max Mochizuki, Kihei Charter, 25.64; 4. Taiana Ornellas, St. Anthony, 26.12; 5. Amery Dudoit, Kamehameha Maui, 26.23; 6. Jake Mateaki, Kamehameha Maui, 26.31; 7. Allen Surbida, Maui High, 26.38; 8. Brendan James, Seabury Hall, 26.42; 9. Joshua Tanicala, King Kekaulike, 26.56; 10. Kainalu Lacno, Baldwin, 26.64; 11. Keev Kutsuna, Baldwin, 27.18; 12. Ammon Hoaka Walters, Lahainaluna, 27.37; 13. Nathanial Cremer, Baldwin, 27.46; 14. Darian Rezendes, St. Anthony, 27.52; 15. Sam Wyner, St. Anthony, 27.62; 16. Genesis Miguel Hidalgo, Maui High, 27.66; 17. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 27.79; 18. Brayden Reys-Sojot, Baldwin, 27.91; 19. Nikolas Acain-Licata, Maui High, 28.21; 20. Damien DeFrancia, Baldwin, 28.63; 21. Brayden Fontanilla, Maui High, 28.64; 22. Jeremy Gonzalez, Lahainaluna, 28.82; 23. Connor Jones, Kihei Charter, 29.39; 24. Rafe Reynolds, King Kekaulike, 29.55.

_______________

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Hui Paani 4, Da Hui 4, Strike Force 4, Mmm…Good 4, Mix Plate 3, Palaka 1, No Ka Oi 0, Unrespectable’s 0, Da Kru 0.

High series (handicap)-Dewaine Higa 708, Chad Watanabe 689, Steve Fujita 655, Wayne Kaauwai 644, Raymond Jackson 641, Sharky Ikeda 634, Malia Keanini-Higa 629, Marc Kim Jr. 620, Gary Collins Jr. 620, Ione Calhau 616, Chad Espiritu 614, Zachary Kekona 606, Celine Belanger 603, Kristine Kim 603, James Enriques 601, Kazu Hamaguchi 600.

High game (scratch)-Chad Watanabe 258, Dewaine Higa 234-213, Steve Fujita 234, Sharky Ikeda 234, Marc Kim Jr. 217, John Souza Sr. 214, Zachary Kekona 212, Roland Caniaveral 209, Gary Collins Jr. 207-204, Raymond Jackson 206, Chadwick Kuamoo 200.

_______________

GOLF

MAUI COUNTRY CLUB

Thursday’s Results

At Spreckelsville

Ladies’ Ace

Low net-Dot Tam Ho 66, Myriam Takamatsu 67, Mae Karimoto 70.

Low gross-Ethelyn Stisher 91.

Fewest putts-Mari Ann Kato 27.

Sunday’s Results

Men’s Ace

Low net-Les Hondo 66, Gerry Ross 67, Ed Hanna 68, Hito Hirayama 68, Pocket Loney 69, Chick Decoite 69.

Valley Isle Scoreboard

Beach Volleyball

Aloha Volleyball

11 and Under Beach Volleyball Intramural Spring Season Finale

Thursday’s Results At Kula

1. Lahela Pond and Troy Williamson, 2. Sofia Connor and JJ Aschoff, t3. Jamie Nees and Ben Havranek, t3. Henry Devereux and Nikki Toyama, t5. Aleah Phillips and Maja Phillips, t5. Isabel Havranek and Casper Peters.

Bowling

Aloha Friday League

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Rich’s 25, Brian’s 24, Lee’s 22, Rose’s 21, Kanale’s 19, Fred B’s 16, Wes’s 16.

High series (handicap)-Richard Baqui 658, Frederick Calhau Jr. 632, Kimo Kenyon 625, Sandy Keanini 611, Carl Kauhane 606.

High game (scratch)-Kanale Kahalekai 213.

MBC Holo Doubles League

Sunday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Ipo/Brian 45, Malia/Dewaine 44, Celine/Jr 42, Kathy/Toy 41.5, Becky/Chad 39.5, Donna/Ricky 37.5, Karen/Ben 37.5, Tani/Kimo 37, Carmen/Odell 32, Francine/Eugene 24.

High series (handicap)-Odell Marino 625, Dewaine Higa 615, Malia Keanini-Higa 615, Kathy Shimada 612, Chad Espiritu 604.

High game (scratch)-Dewaine Higa 254, Chad Espiritu 208, Malia Keanini-Higa 202, Odell Marino 200.

AJA Bowling League

Tuesday’s Results At Maui Bowling Center

High series (handicap)-Kelly Kaoni 689, LouAnn Higa 684, Jeremy Chang 680, Troy Yokoyama 659, Les Okamura 657, Gerald Suzuki 646, Sharon Hedani 644, Dewaine Higa 641, Paul Sakugawa 637, Vanessa Baylosis 633, Robin Fukagawa 633, Pauline Kitada 631, Ryan Hedani 625, Lori Carillo 622, Roy Kawachi 619, Kenric Kurosawa 617, George Toyama 614, Allyson Higa 610, Mabel Otani-Ono 609, Jay Nashiwa 601.

High game (scratch)-Ron Kimura 233, Kelly Kaoni 213, Edwin McCary 205, Roy Kawachi 204, Jeremy Chang 204, Aaron Takahashi 203, Dewaine Higa 201-200, Jay Nashiwa 200.

Valley Isle Scoreboard

Motor Sports

Paradise Speedway Maui

Saturday’s Results At Puunene

Youth

Main event-1. Keoki Decoite-Peters.

Trophy dash-Keoki Decoite-Peters.

Four-cylinder Bomber

Main event-1. Doug Pitzer, 2. Marc Provonsha.

Trophy dash-Doug Pitzer.

Four-cylinder Modified/Truck

Main event-1. Randy St. Germain, 2. Mike Walter.

Trophy dash-Randy St. Germain.

Street Stock

Main event-1. Reuben Fulks, 2. Gary Pescador.

Trophy dash-Reuben Fulks.

Super Street

Main event-1. Jonathan Perry, 2. Les Fernandez.

Trophy dash-Les Fernandez.

Sprint Exhibition

Main event-1. Ikaika O’Brien, 2. Doug Fitch.

Trophy dash-Doug Fitch.

Golf

RGC Golf Club

Sunday’s Results At The Dunes at Maui Lani

Low net-Irving Koja 70, Randy Nagamine 70, Victor Inouye 72, Miles Suzuki 72, Vince Tesoro 72, Glenn Okuda 72, Ed Tesoro 72.

Low gross-Glenn Okuda 78.

Closest to the pin-No. 3: Ed Tesoro. No. 6: Avery Chang. No. 8: Irving Koja. No. 17: Pefu Tagaloa.

Skins-Victor Inouye 2, Glenn Okuda 2, Irving Koja, Randy Nagamine, Ed Tesoro, Vince Tesoro, Ron Ishikawa.

Maui FIL-AM Golf Club

Sunday’s Results At Pukalani Country Club

A flight-Rodrigo Villa 68, Baye Balmores 70, Ireneo Balmores 71, Ernesto Cayaban 73.

B flight-Tan Brauns 68, Simeon Facuri 69, Vince Tesoro 72, Kalani Vierra 73.

A flight closest to the pin-No. 8: Rolando Taasan. No. 14: Timmy Medeiros. No. 16: Rodrigo Villa.

A flight closest to the pin-No. 3: Vince Tesoro. No. 8: Steve Tesoro. No. 14: Tan Brauns. No. 16: Ricky Facuri.

Softball

Maui Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Da Mix Breeds 13, Guavas 8

Ka Newa 16, Maui Raiders 15

Dragons 17, Kolohe 6

Dragons 22, Paninis 7

At War Memorial Little League Field No. 2

Monarchs 15, Pono Seniors 14

Gomes Trucking 20, Pono Seniors 8

Gomes Trucking 14, Oloz 2

Po’okela 11, Toros 10

Valley Isle Scoreboard

GOLF

HSJGA JUNIOR TOUR SERIES

Saturday’s First Round

At Kahili Golf Course

Girls

7-10

Ariya Soldwisch92+20

Maile Wong95+23

Jaylen Wan123+51

11-12

Rachael Wang81+9

Kailey Oki87+15

Payten Shimizu88+16

Kelsie Sparks98+26

13-14

Lana Calibuso-Kwee79+7

Millburn Ho80+8

Joy Callinan82+10

Elisa Mieko Nishimoto86+14

Lacey Uchida89+17

Boys

7-10

Reagan Miles88+16

Renner Tay Chumley90+18

Ethan Chapital94+22

11-12

Marshall Y. Kim Jr.75+3

Caleb Blaine Chumley75+3

Dysen Park76+4

Ian Haziel Chapital76+4

Dillon Ikaika Jonke77+5

Anson Cabello88+16

Puniawa Vedder93+21

13-14

Davis Lee73+1

Kolbe Irei78+6

Isaiah Kanno85+13

Ethan M. Hironaga86+14

Aidan Oki91+19

Hudson Holland94+22

Pierce Dowd106+34

# # #

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Pukalani Country Club

Low net-Perry Lee 72, Dick Gregg 74, Jo Maldonado 75.

Closest to the pin-Nos. 8, 16: Jo Maldonado.

_______________

TRACK AND FIELD

MIl MEET NO. 3

Friday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

Girls

100 hurdles-1. Kaitlin Smith, Baldwin, 15.16; 2. Kacy-Lyn Navarrof, Baldwin, 18.30; 3. Erika Preseault, Seabury Hall, 19.01.

100-1. Ani Nitta, Kamehameha Maui, 13.37; 2. Claire Borthwick, Seabury Hall, 13.53; 3. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 13.54; 4. Kacy-Lyn Navarrof, Baldwin, 13.71; 5. Mya Myers, Baldwin, 13.82; 6. Kaena Anguay, Baldwin, 13.89; 7. Maile Daughtery, Seabury Hall, 14.20; 8. Tavi Viela, Lahainaluna, 14.60; 9. Leah Campos, Lahainaluna, 14.84; 10. Shianne Fontanilla, Maui High, 14.92; 11. Lena Rodriguez, Maui High, 14.97; 12. Jasmine Casey, Kamehameha Maui, 14.98; 13. Megan Cernal, King Kekaulike, 15.13; 14. Kristine Aquino, Molokai, 15.24; 15. Judy Ann Delos Reyus, Lahainaluna, 15.26; 16. Nairene Bishaw, Molokai, 17.10.

1,500-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 5:01.37; 2. Emily Craig, Maui High, 5:38.86; 3. Savanna Valdez, King Kekaulike, 5:47.70; 4. Nichelle Enomoto, Maui High, 6:11.64; 5. Alexa Narayan, Maui Prep, 6:12.31; 6. Nicole Peckenpaugh, Seabury Hall, 6:21.15; 7. Madison Gera, Kihei Charter, 6:31.39; 8. Althea Pittman, Baldwin, 7:19.98.

400 relay-1. Baldwin A 52.64, 2. Kamehameha Maui A 54.58, 3. Seabury Hall A 54.68, 4. Baldwin B 56.91.

400-1. Maya Reynolds, Kihei Charter, 58.91; 2. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 1:02.33; 3. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 1:05.56; 4. Natasha Currence, Lahainaluna, 1:07.90; 5. Kayla Hackett, King Kekaulike, 1:08.27; 6. Alssie Casayuran, Maui High, 1:08.97; 7. Jules Giron, Maui High, 1:09.30.

300 hurdles-1. Erika Preseault, Seabury Hall, 51.64; 2. Sara Mutzenburg, Seabury Hall, 56.94; 3. Alexa Narayan, Maui Prep, 1:01.61.

800-1. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:30.64; 2. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 2:43.60; 3. Jules Giron, Maui High, 2:43.62; 4. Emily Craig, Maui High, 2:45.97; 5. Kassie Agonoy, Baldwin, 2:47.99; 6. Hailee-Adrianna Sanchez, Maui High, 2:49.42; 7. Dominiqu Wenzler-Steves, Kihei Charter, 2:57.53; 8. Kayla Hackett, King Kekaulike, 3:00.21; 9. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 3:01.44; 10. Krysta Santos, Baldwin, 3:19.71; 11. Elisabeth Parish, Kihei Charter, 3:24.69.

200-1. Maya Reynolds, Kihei Charter, 26.51; 2. Claire Borthwick, Seabury Hall, 27.58; 3. Mindy Kimura, Baldwin, 28.15; 4. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 28.39; 5. Natasha Currence, Lahainaluna, 28.63; 6. Ava Shipman, Seabury Hall, 28.90; 7. Mya Myers, Baldwin, 29.52; 8. Lytiana Akinaka, King Kekaulike, 29.95; 9. Megan Cernal, King Kekaulike, 30.71; 10. Shianne Fontanilla, Maui High, 30.81; 11. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 31.30; 12. Lena Rodriguez, Maui High, 31.38; 13. Kristine Aquino, Molokai, 33.05; 14. Nairene Bishaw, Molokai, 37.39.

3,000-1. Ava Shipman, Seabury Hall, 11:18.58; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 11:51.98; 3. Sara Mutzenburg, Seabury Hall, 12:11.89; 4. Savanna Valdez, King Kekaulike, 12:38.74; 5. Tory Chamberlain, Maui High, 12:39.03; 6. Alexa Narayan, Maui Prep, 13:31.06; 7. Karina Arroyo-Haro, Lahainaluna, 14:12.74.

1,600 relay-1. Seabury Hall A 4:26.17, 2. Maui High A 4:27.52, 3. Baldwin A 4:45.68, 4. Baldwin B 4:54.62.

Discus-1. Tanifa Maea, Baldwin, 96-10; 2. Anela Ramos, Baldwin, 92-11; 3. Haile Evangelista, Maui High, 92-10; 4. Alexis Henderson, King Kekaulike, 92-1; 5. Melekatoanga Tupou, Maui High, 80-7; 6. Jaedyn Miguel, Maui High, 77-0; 7. Sofia Serena, Kihei Charter, 76-0; 8. Nikki Pillejara, Lahainaluna, 68-0; 9. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 67-6; 10. Mauliola Gonsalves, Kamehameha Maui, 66-4; 11. Sehja Pedro, Molokai, 63-10; 12. Kori DeRouin, Molokai, 59-3; 13. Seaira Busse, King Kekaulike, 56-5; 14. Kristen Jones, Kihei Charter, 41-8.

Pole vault-1. Cassidy Tumaneny, Baldwin, 7-0.

Long jump-1. Claire Borthwick, Seabury Hall, 15-0; 2. Jenna Carvalho, Seabury Hall, 14-6 3/4; 3. Hannah Patrick, Kamehameha Maui, 14-6 1/2; 4. Lily Gavigan, Kamehameha Maui, 14-1 3/4; 5. Jaden Viloria, Baldwin, 13-7 3/4; 6. Charlie Abreu, King Kekaulike, 12-8 1/4; 7. Deja Cala Nakamura, Baldwin, 12-1 1/4; 8. Judy Ann Delos Reyus, Lahainaluna, 12-0 1/4; 9. Shaina Uyechi, Kamehameha Maui, 11-6 3/4.

Triple jump-1. Hannah Patrick, Kamehameha Maui, 30-5 3/4; 2. Alexa Narayan, Maui Prep, 28-9 3/4; 3. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 23-6 1/4.

High jump-1. Cassidy Otto, Maui Prep, 4-10; 2. Dominiqu Wenzler-Steves, Kihei Charter, 4-8; 3. Charlie Abreu, King Kekaulike, 4-2; 4. Elsie Bechert, King Kekaulike, 4-0.

Shot put-1. Kori DeRouin, Molokai, 31-0; 2. Alexis Henderson, King Kekaulike, 30-6 1/2; 3. Jaedyn Miguel, Maui High, 30-6; 4. Sehja Pedro, Molokai, 30-4 1/2; 5. Tanifa Maea, Baldwin, 27-9; 6. Anela Ramos, Baldwin, 27-4 1/2; 7. Mele Mataele, Baldwin, 26-3 1/2; 8. Jasmine Casey, Kamehameha Maui, 25-6 1/2; 9. Sofia Serena, Kihei Charter, 25-5 1/2; 10. Haile Evangelista, Maui High, 25-3 1/4; 11. Shirley Dudoit, King Kekaulike, 24-9; 12. Kristen Jones, Kihei Charter, 24-2; 13. Mauliola Gonsalves, Kamehameha Maui, 23-8; 14. Jena Arcanado, Lahainaluna, 23-5 1/4; 15. Jordan Keahi, Lahainaluna, 22-5; 16. Sarah Wilhelm, Maui Prep, 20-7; 17. Seaira Busse, King Kekaulike, 18-6 3/4.

Boys

110 hurdles-1. Kiernan Leighton Mateo, Baldwin, 14.96; 2. Rey Cadiz, Baldwin, 16.48; 3. Edilito Ranchez, Maui High, 17.38; 4. Johnny Dimuro, Baldwin, 17.63; 5. Jarred Lunes, Lahainaluna, 18.42.

100-1. Bailey Kaopuiki, Baldwin, 11.07; 2. Isaiah Payne, Seabury Hall, 11.32; 3. Shane Ribucan, King Kekaulike, 11.43; 4. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 11.44; 5. Micah Taberna, King Kekaulike, 11.63; 6. Max Mochizuki, Kihei Charter, 11.64; 7. Justice Crozier, Kihei Charter, 11.71; 8. Brennan Taberna, King Kekaulike, 11.78; 9. Renz Vergara, Baldwin, 11.84; 10. Dylan Brand, Maui High, 12.02; 11. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 12.09; 12. Ammon Hoaka Walters, Lahainaluna, 12.10; 13. Brendan James, Seabury Hall, 12.21; 14. Allen Surbida, Maui High, 12.32; 15. Justice Tihada, Lahainaluna, 12.38; 16. Jake Lasater, Kihei Charter, 12.61; 17. Edel-Mark Alvarez, Molokai, 12.64; 18. Genesis Hidalgo, Maui High, 12.77; 19. Gavin Sanchez-Aea, Molokai, 13.47; 20. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 13.59; 21. Isaiah Lightfoot-Lani, Molokai, 14.55.

1,500-1. Dalton Aganos, King Kekaulike, 4:36.94; 2. Kai Sears, Baldwin, 4:37.00; 3. Tyler Cooper, Baldwin, 4:39.03; 4. Shaye Thorup, Maui High, 4:40.90; 5. Devin Bio, Baldwin, 4:42.17; 6. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 4:48.80; 7. Deion Giron, Maui High, 4:52.96; 8. Dylan Vega, Maui High, 4:58.53; 9. Ian Tsang, Seabury Hall, 5:39.34; 10. Kai Mitchell, Seabury Hall, 6:06.06.

400 relay-1. Baldwin A 43.61, 2. King Kekaulike A 45.09, 3. Kihei Charter A 47.20, 4. Lahainaluna A 47.77, 5. Baldwin B 48.03, 6.Maui High A 49.79.

400-1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 53.58; 2. Zachary Anguay, Baldwin, 53.66; 3. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 55.32; 4. Alexander Harrington, Baldwin, 56.32; 5. Jasper Par, Maui High, 56.73; 6. Brendan James, Seabury Hall, 56.89; 7. Joshua Tanicala, King Kekaulike, 57.06; 8. Hesed Garcia-Beteran, Lahainaluna, 57.91; 9. Kamal Golaube, Lahainaluna, 1:00.19; 10. Amery Dudoit, Kamehameha Maui, 1:00.82; 11. Kyle Baroso, King Kekaulike, 1:04.24; 12. Elenar Rasos, Maui High, 1:05.55; 13. Ian Miguel, Kihei Charter, 1:15.48.

300 hurdles-1. Kiernan Leighton Mateo, Baldwin, 40.66; 2. Edilito Ranchez, Maui High, 44.31; 3. Johnny Dimuro, Baldwin, 45.12; 4. Hunter Matschke, Baldwin, 47.00; 5. Jarred Lunes, Lahainaluna, 48.42; 6. Kekoa Souza, King Kekaulike, 48.95.

800-1. Ikaika Renauld, Kamehameha Maui, 2:05.98; 2. Kainalu Marquez, Baldwin, 2:10.70; 3. Aleksander Paet, Baldwin, 2:12.56; 4. Caleb Soo Hoo, Baldwin, 2:16.36; 5. Shaye Thorup, Maui High, 2:17.32; 6. Josh Kepler, Kihei Charter, 2:17.36; 7. Dean Omura, Lahainaluna, 2:19.32; 8. Andrew Amaral, Kamehameha Maui, 2:22.79; 9. Kai Mitchell, Seabury Hall, 3:04.10.

200-1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 22.90; 2. Jocel Aquino, Baldwin, 23.65; 3. Dylan Brand, Maui High, 24.30; 4. Amery Dudoit, Kamehameha Maui, 24.47; 5. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 25.77; 6. Genesis Hidalgo, Maui High, 26.17; 7. Justice Tihada, Lahainaluna, 26.27; 8. Kekoa Souza, King Kekaulike, 26.50; 9. Edel-Mark Alvarez, Molokai, 26.66; 10. Connor Jones, Kihei Charter, 27.52; 11. Gavin Sanchez-Aea, Molokai, 29.42; 12. Isaiah Lightfoot-Lani, Molokai, 34.31.

3,000-1. Dalton Aganos, King Kekaulike, 10:04.44; 2. Kai Sears, Baldwin, 10:04.90; 3. Tyler Cooper, Baldwin, 10:12.16; 4. Po’okela Akiona, King Kekaulike, 10:17.47; 5. Dean Omura, Lahainaluna, 10:30.74; 6. Deion Giron, Maui High, 10:41.18; 7. Fredmariel Guerrero, Lahainaluna, 10:53.66; 8. Ian Tsang, Seabury Hall, 11:58.52.

1,600 relay-1 Baldwin A 3:39.93, 2. Kihei Charter A 3:46.36, 3. Baldwin B 3:48.31, 4. Maui High A 3:52.08, 5. Baldwin C 3:56.00, 6. Kamehameha Maui A 3:56.01, 7. Maui High B 4:03.87, 8. Lahainaluna A 4:25.50.

Discus-1. Andre Vaivela, Baldwin, 135-4; 2. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 123-10; 3. Manu Ngahe, Baldwin, 119-7; 4. Micah Ah-Haupu, Kamehameha Maui, 118-3; 5. Mosese Felemi, Lahainaluna, 116-6; 6. Mahonri Anitema, Maui High, 112-9; 7. Preston Pascua, Molokai, 107-0; 8. Gavin Arista, Baldwin, 103-3; 9. Aaron Batulayan, Maui High, 96-6; 10. Laa Akina-Sumarnap, Molokai, 94-6; 11. Leo’n Williams, King Kekaulike, 93-6; 12. Josh Fukumoto, Molokai, 83-6; 13. Ian Miguel, Kihei Charter, 76-8; 14. Makai Mossman, Kamehameha Maui, 76-7; 15. Kai Hemmitt, Kihei Charter, 72-7; 16. Augustine Santiensanio, Kihei Charter, 47-11.

Pole vault-1. Sean Fukuhara, Baldwin, 14-7; 2. Anis Bel, Lahainaluna, 12-6; 3. Quinn Hottendorf, Kamehameha Maui, 11-0.

Long jump-1. Jocel Aquino, Baldwin, 21-3 3/4; 2. Shane Ribucan, King Kekaulike, 19-3; 3. Darian Cremer, Baldwin, 18-10 1/2; 4. Cole Christie, Seabury Hall, 18-7 1/4; 5. Ivan Upfold-Pante, Lahainaluna, 18-3 1/2; 6. Chayse Tamaki, Baldwin, 18-2 1/2; 7. John Michael Ibe, Maui High, 18-0; 8. Joshua Romero, King Kekaulike, 17-4 1/4; 9. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 16-6; 10. Jett Aganos, King Kekaulike, 16-3; 11. Bruce Luis, Maui High, 14-11 3/4; 12. Cole Nielson, Maui Prep, 13-9 3/4; 13. Carver Locke, Lahainaluna, 8-10 1/2.

Triple jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 46-8; 2. Jocel Aquino, Baldwin, 44-7 1/4; 3. Chayse Tamaki, Baldwin, 44-5 3/4; 4. Carver Locke, Lahainaluna, 40-1; 5. Kyle Segundo, Kamehameha Maui, 32-10 1/4; 6. Fredmariel Guerrero, Lahainaluna, 32-4 1/2.

High jump-1. Laakea Kahoohanohano-Davis, Baldwin, 6-4; 2. Dylan Brand, Maui High, 6-0; 3. Trey Metoyer, King Kekaulike, 5-8; 3. Ryan Schwindler, Baldwin, 5-8; 3. Chayse Tamaki, Baldwin, 5-8; 6. Cole Nielson, Maui Prep, 5-2.

Shot put-1. Preston Pascua, Molokai, 42-11; 2. Andre Vaivela, Baldwin, 42-0 3/4; 3. Jarred Paranada, Baldwin, 41-5; 4. Micah Ah-Haupu, Kamehameha Maui, 40-10; 5. Manu Ngahe, Baldwin, 37-7; 6. Aaron Batulayan, Maui High, 35-5 1/2; 7. Mosese Felemi, Lahainaluna, 34-2; 8. Laa Akina-Sumarnap, Molokai, 31-11 1/2; 9. Josh Fukumoto, Molokai, 31-4; 10. Matini Perlas-Kai, Lahainaluna, 31-0; 11. Makai Mossman, Kamehameha Maui, 30-5; 12. Leo’n Williams, King Kekaulike, 25-11 1/2.

Junior varsity

Girls

100 hurdles-May Molina, Maui High, 18.41. 100-Sela Panuve, Baldwin, 13.75. 1,500-Darby Mulligan, Seabury Hall, 5:41.82. 400 relay-1. Maui High B 53.73. 400-Maile Dougherty, Seabury Hall, 1:06.17. 300 hurdles-Lexa Ora’a, Lahainaluna, 1:07.05. 800-Roselle Ann Halunajan, Maui High, 2:54.66. 200-Sela Panuve, Baldwin, 28.11. 3,000-Darby Mulligan, Seabury Hall, 12:25.59. 1,600 relay-Baldwin A 5:10.72. Discus-Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 81-0. Long jump-May Molina, Maui High, 14-6 1/2. Triple jump-Erica Pilotin, Seabury Hall, 30-8 1/4. High jump-Alisha Dingman, Kihei Charter, 4-6. Shot put-Delisa Rano, Kamehameha Maui, 27-2.

Boys

110 hurdles-Tristan Aplanalp, Baldwin, 21.13. 100-Damon Martin, Kamehameha Maui, 11.82. 1,500-Kawika Fernandez, Maui High, 4:51.46. 400 relay-Baldwin A 47.18. 400-Arik Mendoza, King Kekaulike, 57.64. 300 hurdles-Rey Cadiz, Baldwin, 46.64. 800-Kolbe Fontanilla, Baldwin, 2:09.86. 200-Tristan Andre, St. Anthony, 24.84. 3,000-Cy Tamanaha, Baldwin, 11:09.49. 1,600 relay-King Kekaulike B 3:52.12. Discus-Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 98-0. Pole vault-Edward Omine, Baldwin, 11-6. Long jump-Bailey Honda, Lahainaluna, 17-6 1/4. Triple jump-Ian Collier, Baldwin, 37-9 3/4. High jump-Isaiah Tanner, Lahainaluna, 5-8. Shot put-Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 33-9.

_______________

WATER POLO

[TABULATED_DATA]

Saturday’s Results

K-Sizzle 50, Young Gunz 18 vs

Rise Up 32, Black Top 14

@letes 44, Game of Throws 22

Most HI 29, Washed Up 7

Saturday, March 12

At Keopuolani Park

H-Maile vs. Young Gunz, 8 a.m.

Black Top vs. Most HI, 9 a.m.

@letes vs. Rise Up, 10 a.m.

Washed Up vs. K-Sizzle, 11 a.m.

Valley Isle Scoreboard

GOLF

WAIEHU WOMEN’S GOLF CLUB

Monday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

Low net (x-ace of the month)-Joan Davis 69, x-Ernette Asato 71, Jeonghee Pomroy 72, Juanita Nagata 74, June Werner 75.

Closest to the pin-Nos. 2, 16: Ernette Asato.

Fewest putts-Overall: Ernette Asato 30. Front: Gwen Kauhaapo 15, Ernette Asato 15. Back: Ernette Asato 15.

_______________

BOWLING

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Pauline’s 7, Marge’s 6, Doug’s 6, Higa’s 6, Ijiwaru’s 4, Elaine’s 3, Tomodachi’s 3, Daijobu’s 3, Kim Chee’s 2.

High series (handicap)-Douglas Carillo 693, Aleka Carillo 671, Vanessa Baylosis 660, Mabel Otani-Ono 644, Nadine Suyama 642, George Toyama 641, Allyson Higa 640, Paul Takayama 637, Robert Hashiro 635, Kathy Ibara 624, Scott Miyashiro 623, Sharky Ikeda 623, Karen Higa 622, Amy Kodama 622, Bruce Ikeda 622, LouAnn Higa 621, Ryan Hedani 621, Dennis Doi 619, Cindy Watanabe 616.

High game (scratch)-Bruce Ikeda 213, Sharky Ikeda 212, Kevin Tanaka 205, Steve Fujita 204, Leslie Okamura 201.

Valley Isle Scoreboard

Golf

MAUI AJA WOMEN’S GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

Low net-Ernette Asato 70.

Two-person better ball-Ernette Asato and Sue Duncan 61, Myriam Takamatsu and Mari Ann Kato 66, Shirley Nishikawa and June Werner 66.

Closest to the pin-No. 2: Kathy Oura.

MAUI HAWAIIAN MEN

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

Low net-Henry Ah Sam 65, Pat Borge 66, Blackie Kaholokula 68.

Low gross-Scotty Deponte 76.

Closest to the pin-No. 2: Andy Pascua. No. 8: Henry Ah Sam. No. 16: Scotty Deponte.

Valley Isle Scoreboard

Baseball

MAUI AJA LEAGUE

Tuesday’s Result

At Maehara Stadium

CHAMPIONSHIP

Happy Hour 5, Asahi’s 0

Asahi’s ………. 000 ….. 000 ….. 0-0 ….. 1 ….. 0

Happy Hour … 000 ….. 140 ….. x-5 ….. 7 ….. 0

Kory Takamura and Gavin Takakura. David Rapanot and Joey Tam Ho. W-Rapanot. L-Takamura. 2B-Happy Hour: Tam Ho.

Leading hitter-Happy Hour: Ikaika Lau Hee 2-3.

Final standings

Happy Hour 9-3, Asahi’s 8-4, Daimyo 6-6, Maui A’s 2-10

Batting champion

Jordin Galicinao, Asahi’s, .400 (14-for-35)

RBI champion

Grant Koga, Asahi’s, 7 (by tiebreaker)

Outstanding player

Ikaika Lau Hee, Happy Hour

***

Softball

MAUI SENIOR SOFTBALL LEAGUE

Sunday’s Results

At War Memorial Little League Field No. 1

Ka Newa 19, Pono Seniors 2

Ka Newa 18, Toros 5

Da Mix Breeds 16, Toros 14

Da Mix Breeds 14, Maui Raiders 10

At War Memorial Little League Field No. 2

Monarchs 19, Oloz 18

Guavas 18, Dragons 8

Gomes Trucking 11, Po’okela 3

Paninis 10, Kolohe 6

***

Bowling

ALOHA FRIDAY LEAGUE

Friday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Lee’s 22, Rich’s 31, Brian’s 20, Rose’s 17, Fred B.’s 16, Wes’ 16, Kanale’s 15.

High series (handicap)-Cindy Torres 629, Kimo Kenyon 624.

High game (scratch)-Kimo Kenyon 218, Dorothy Smith 200.

HOLO DOUBLES LEAGUE

Sunday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Ipo/Brian 44, Celine/Junior 41-1/2, Malia/Dewaine 40, Becky/Chad 37-1/2, Kathy/Toy 37-1/2, Tani/Kimo 37, Donna/Ricky 35-1/2, Karen/Ben 34, Carmen/Odell 29, Francine/Eugene 24.

High series (handicap)-Tani Kenyon 629, Kimo Kenyon 624, Kathy Shimada 620, Ipo Calhau 601.

High game (scratch)-Dewaine Higa 201.

Valley Isle Scoreboard

Baseball

MAUI AJA BASEBALL

Sunday’s Results

At Maehara Stadium

DAIMYO 8, ASAHI’S 7, 8 INNINGS

Asahi 101 .. 002 .. 30-7 .. 14 . 3

Daimyo 023 .. 010 .. 11-8 .. 11 .. 4

Roy Meinen, Jacob Chong (3), Gavin Takakura (7) and Takakura, Dean Kawamura. Allen Castro, Kalaika Kahoohalahala (7) and Jay Texeira. 2B-Asahi’s: Takakura 2, Micah Jio. Daimyo: Jharid Racadio 2, Kahoohalahala, Casey Kawaguchi.

Leading hitters-Asahi’s: Jio 2-4, run, 2 RBI; Jordin Galicinao 3-4; Takakura 3-5, run; Chong 2-4. Daimyo: Racadio 3-4, 2 runs; Sammy Sutton 3-4, 2 runs; Castro 2-4, 2 runs.

HAPPY HOUR 11, MAUI A’S 1, 5 INNINGS

Maui A’s . 000 .. 01- 1 … 5 .. 2

Happy Hour .. 450 .. 2x- 11 .. 8 .. 0

Justin Cayaban, Ryan Ginoza (2), Devin Cabos-Santiago (2), Aaron Joyo (5) and Joyo, Josh Shirota. Ikaika Lau Hee, Aronne Santos (5) and Logan Kanamu. 2B-Happy Hour: Joey Tam Ho.

Leading hitters-Happy Hour: Kanamu 2-2, 2 runs; Royce Fukuroku 2-4, 2 runs.