Valley Isle Scoreboard

Baseball

LITTLE LEAGUE MINOR (9-10) DIVISION STATE TOURNAMENT

Monday’s Result

At Eddie Tam Complex

West Side Hawaii 5, Aiea 4

*****

Bowling

ALOHA FRIDAY LEAGUE

Friday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Kanale’s 59-1/2, Fred B.’s 55, Brian’s 55, Lee’s 53, Rose’s 50, Rich’s 49, Wes’ 43-1/2.

High series (handicap)-Ben Cariaga 662, Rose De Cambra 608, Frederick Calhau Jr. 606, Richard Baqui 602.

High game (scratch)-Kanale Kahalekai 211.

HOLO DOUBLES LEAGUE

Sunday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Ipo/Odell 18, Celine/Junior 17, Malie/Dewaine 17, Carmen/Brian 13, Kathy/Toy 12, Becky/Mark 12, Karen/Ben 11-1/2, Tani/Kimo 9-1/2, Donna/Ricky 9, Francine/Eugene 1.

High series (handicap)-Fred Calhau Jr. 622, Kimo Kenyon 616, Brian Deponte 602.

Valley Isle Scoreboard

Swimming

MAUI AGE-GROUP

SWIMMING ASSOCIATION

Saturday’s Results At Sakamoto Pool

Male

10 and under

50 backstroke-1. Carter Bozich, Lahaina, 40.87; 2. L.T. Stancil, Lahaina, 43.57; 3. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 46.07; 4. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 47.49; 5. Makohia Hong, Maui Swim Club, 48.82; 6. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 52.20; 7. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 53.98; 8. Ryan Ong, Maui Swim Club, 54.54. 50 backstroke-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 1:02.54; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 1:06.76; 3. Calvin Augustine, Kihei, 1:07.54; 4. Kai Pelletteiri, Hawaii Swim Club, 1:08.74; 5. Luke Adams, Kihei, 1:09.04; 6. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 1:11.89; 7. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 1:14.99; 8. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 1:24.18. 50 breaststroke-1. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 53.04; 2. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 53.87; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 54.55; 4. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 57.52; 5. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 58.20; 6. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 59.80; 7. Ryan Ong, Maui Swim Club, 1:01.46; 8. Jack Stewart, Maui Dolphins, 1:04.77. 50 butterfly-1. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 41.08; 2. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 49.05; 3. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 49.66; 4. Makohia Hong, Maui Swim Club, 54.23; 5. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 56.27; 6. Ryan Ong, Maui Swim Club, 56.32; 7. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 1:01.82; 8. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 1:05.30. 50 freestyle-1. L.T. Stancil, Lahaina, 35.18; 2. Carter Bozich, Lahaina, 35.44; 3. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 37.79; 4. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 37.94; 5. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 41.05; 6. Makohia Hong, Maui Swim Club, 41.27; 7. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 41.35; 8. Trey Cerizo, Maui Swim Club, 43.63. 50 freestyle-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 42.82; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 46.90; 3. Luke Adams, Kihei, 48.57; 4. Calvin Augustine, Kihei, 50.79; 5. Kai Pelletteiri, Hawaii Swim Club, 51.16; 6. Jack Stewart, Maui Dolphins, 52.78; 7. John Mark Castagnola, Maui Swim Club, 53.54; 8. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 58.67. 100 breaststroke-1. L.T. Stancil, Lahaina, 1:33.87; 2. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 2:01.52; 3. Makoa Page, Maui Dolphins, 2:06.03. 100 butterfly-1. Carter Bozich, Lahaina, 1:27.29. 200 freestyle-1. Carter Bozich, Lahaina, 2:41.03; 2. L.T. Stancil, Lahaina, 2:42.15; 3. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 3:51.13; 4. Calvin Augustine, Kihei, 4:17.46. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (DeeJay Seegmiller Jr., Dezmond Seegmiller, Andrew Alonso, Makohia Hong) 3:12.44, 2. Maui Swim Club B 4:23.46.

10-12

200 backstroke A-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 2:29.37. 200 breaststroke B-1. Jaden Yip, Lahaina, 2:50.41; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 2:53.86; 3. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 3:21.50.

11-12

50 backstroke-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 32.85; 2. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 35.88; 3. Mathew Iverson, Lahaina, 37.16; 4. Quincey Augustine, Kihei, 40.28; 5. Ryan Wise, Maui Dolphins, 50.43; 6. Sola Wada, Hawaii Swim Club, 51.77; 7. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 55.27; 8. Macallan Padon, Maui Swim Club, 56.35. 50 freestyle-1. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 29.70; 2. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 30.09; 3. Mathew Iverson, Lahaina, 30.48; 4. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 32.32; 5. Ryan Wise, Maui Dolphins, 37.06; 6. Sola Wada, Hawaii Swim Club, 38.31; 7. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 42.41; 8. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 44.07. 100 breaststroke-1. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 1:20.33; 2. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 1:36.92; 3. Ryan Wise, Maui Dolphins, 1:44.43; 4. Quincey Augustine, Kihei, 1:47.11; 5. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 2:05.11; 6. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 2:11.93; 7. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 2:20.92. 100 butterfly-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 1:10.76; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 1:14.04; 3. Jaden Yip, Lahaina, 1:14.19; 4. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 1:14.37; 5. Quincey Augustine, Kihei, 1:20.88; 6. Mathew Iverson, Lahaina, 1:25.81. 200 freestyle-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 2:15.73; 2. Jaden Yip, Lahaina, 2:22.28; 3. Mathew Iverson, Lahaina, 2:30.75; 4. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 2:38.48; 5. Quincey Augustine, Kihei, 2:42.56; 6. Ryan Wise, Maui Dolphins, 3:02.69; 7. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 3:43.46; 8. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 3:52.54. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (Jaiden Mallo, Jacen Mallo, Talan Mortejo, Macallan Padon) 3:39.12.

13-14

50 breaststroke-1. Aaron Saito, Hawaii Swim Club, 39.40; 2. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 40.42; 3. Tyler Chaco, Island Aquatics, 45.22; 4. Nolan Brown, Lahaina, 50.02. 50 freestyle-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 28.57; 2. Slater Fleck, Lahaina, 28.95; 3. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 29.14; 4. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 30.28; 5. Liam Gillis, Kihei, 31.93; 6. Nolan Brown, Lahaina, 32.28; 7. Tyler Chaco, Island Aquatics, 34.83; 8. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 34.94. 100 butterfly-1. Aaron Saito, Hawaii Swim Club, 1:06.13; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:10.93; 3. Slater Fleck, Lahaina, 1:11.30; 4. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 1:14.02; 5. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 1:18.11; 6. Liam Gillis, Kihei, 1:19.56; 7. Kian Leonard, Kihei, 1:20.97; 8. Nolan Brown, Lahaina, 1:40.60. 100 freestyle-1. Slater Fleck, Lahaina, 1:01.63; 2. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 1:03.18; 3. Aaron Saito, Hawaii Swim Club, 1:04.73; 4. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:05.35; 5. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 1:09.38; 6. Kian Leonard, Kihei, 1:17.14; 7. Tyler Chaco, Island Aquatics, 1:18.73; 8. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 1:20.21. 200 backstroke-1. Aaron Saito, Hawaii Swim Club, 2:36.44; 2. Kian Leonard, Kihei, 2:48.50; 3. Ka’eo Kaupalolo, Maui Swim Club, 2:53.14. 200 breaststroke-1. Brandon Kwock-Fukuda, Island Aquatics, 3:04.56; 2. Liam Gillis, Kihei, 3:15.58; 3. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 3:23.52; 4. Kian Leonard, Kihei, 3:32.91. 800 freestyle-1. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 10:10.84; 2. Kian Leonard, Kihei, 11:50.45; 3. Liam Gillis, Kihei, 11:59.15. 1,500 freestyle-1. Slater Fleck, Lahaina, 18:56.86.

15-16

50 freestyle-1. Austin Decambra, Hawaii Swim Club, 29.32; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 30.00. 100 butterfly-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:17.79. 100 freestyle-1. Austin Decambra, Hawaii Swim Club, 1:05.94; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:09.48. 200 backstroke-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 2:52.15. 200 breaststroke-1. Austin Decambra, Hawaii Swim Club, 2:56.53.

17-18

50 freestyle-1. Jared Gaastra, Lahaina, 25.94. 100 freestyle-1. Jared Gaastra, Lahaina, 55.41. 200 backstroke-1. Jared Gaastra, Lahaina, 2:20.80. 800 freestyle-1. Jared Gaastra, Lahaina, 9:12.55.

19 and over

50 breaststroke-1. Spencer Eldred, Maui Dolphins, 35.64. 100 freestyle-1. Kevin Drake, Maui Dolphins, 1:05.70.

Open

200 medley relay-1. Lahaina Swim Club A (Jaden Yip, Slater Fleck, Mathew Iverson, Jared Gaastra) 2:15.36, 2. Maui Swim Club A 2:20.51.

Girls

10 and under

50 backstroke-1. Brinlee Page, Maui Dolphins, 51.26; 2. Lily Barrett, Maui Dolphins, 51.84; 3. Gabby Jones, Hawaii Swim Club, 1:04.68; 4. Lila Brown, Lahaina, 1:10.45; 5. Jessica Davis, Kihei, 1:14.73; 6. Darsee Seegmiller, Maui Swim Club, 1:16.52. 50 backstroke-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 36.71; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 40.12; 3. Helena Colletta, Maui Dolphins, 42.76; 4. Charie Salacup, Maui Swim Club, 45.92; 5. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 49.36; 6. Ava Castillo, Maui Swim Club, 51.18; 7. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 51.25; 8. Kaylie Lopes, Maui Swim Club, 52.45. 50 breaststroke-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 51.13; 2. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 52.43; 3. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 55.53; 4. Ciana Cooper, Island Aquatics, 56.62; 5. Amanda Carter, Hawaii Swim Club, 57.29; 6. Lily Barrett, Maui Dolphins, 57.86; 7. Joli Fong, Maui Dolphins, 57.88; 8. Kaylie Lopes, Maui Swim Club, 1:00.57. 50 butterfly-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 35.38; 2. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 44.50; 3. Joli Fong, Maui Dolphins, 45.14; 4. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 47.31; 5. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 48.88; 6. Amanda Carter, Hawaii Swim Club, 50.10; 7. Lily Barrett, Maui Dolphins, 51.04; 8. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 52.53. 50 freestyle-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 31.39; 2. Danna Hernandez-Herrera, Lahaina, 32.46; 3. Tulip Hori, Maui Swim Club, 33.47; 4. Helena Colletta, Maui Dolphins, 36.05; 5. Brinlee Page, Maui Dolphins, 36.48; 6. Charie Salacup, Maui Swim Club, 36.85; 7. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 37.47; 8. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 40.36. 50 freestyle-1. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 38.48; 2. Joli Fong, Maui Dolphins, 38.59; 3. Ava Castillo, Maui Swim Club, 38.87; 4. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 41.05; 5. Amanda Carter, Hawaii Swim Club, 41.78; 6. Lily Barrett, Maui Dolphins, 41.84; 7. Ciana Cooper, Island Aquatics, 42.98; 8. Ryenna O’Neill, Island Aquatics, 44.70. 100 breaststroke-1. Danna Hernandez-Herrera, Lahaina 1:27.88; 2. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 1:33.83; 3. Charie Salacup, Maui Swim Club, 1:41.64; 4. Ava Castillo, Maui Swim Club, 1:43.88; 5. Helena Colletta, Maui Dolphins, 1:48.85; 6. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 1:59.12. 100 butterfly-1. Danna Hernandez-Herrera, Lahaina, 1:20.30; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 1:23.73; 3. Helena Colletta, Maui Dolphins, 1:35.82. 200 freestyle-1. Danna Hernandez-Herrera, Lahaina 2:36.54; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 2:37.39; 3. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 3:11.02; 4. Joli Fong, Maui Dolphins, 3:12.41. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (Karissa Ginoza, Charie Salacup, Tulip Hori, Kaysa Ong) 2:35.01, 2. Maui Dolphins A 3:03.26, 3. Maui Swim Club B 3:06.71.

10-12

200 backstroke A-1. Afton Page, Maui Dolphins, 2:45.68; 2. Maria King, Island Aquatics, 2:50.13; 3. Keanna Campbell, Island Aquatics, 2:54.42. 200 breaststroke B-1. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 3:16.24; 2. Mikahala Mokiao, Maui Dolphins, 3:46.98.

11-12

50 backstroke-1. Afton Page, Maui Dolphins, 35.34; 2. Keanna Campbell, Island Aquatics, 39.02; 3. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 40.92; 4. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 40.96; 5. Noelle Sheveland, Lahaina, 41.49; 6. Nicole Cook, Spokane, 42.13; 7. Ashlyn Robinson, Kihei, 43.34; 8. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 43.71. 50 freestyle-1. Maria King, Island Aquatics, 31.19; 2. Yuna Lee, Lahaina, 31.33; 3. Afton Page, Maui Dolphins, 31.44; 4. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 32.31; 5. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 32.85; 6. Nicole Cook, Spokane, 33.70; 7. Noelle Sheveland, Lahaina, 35.04; 8. Angelina Rakestraw, Lahaina, 35.16. 100 breaststroke-1. Keanna Campbell, Island Aquatics, 1:27.10; 2. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 1:29.13; 3. Noelle Sheveland, Lahaina, 1:30.18; 4. Yuna Lee, Lahaina, 1:32.70; 5. Angelina Rakestraw, Lahaina, 1:34.03; 6. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 1:38.10; 7. Brookie Jones, Hawaii Swim Club, 1:44.75; 8. Nicole Cook, Spokane, 1:46.40. 100 butterfly-1. Maria King, Island Aquatics, 1:18.53; 2. Yuna Lee, Lahaina, 1:19.39; 3. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 1:23.36; 4. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 1:24.78; 5. Angelina Rakestraw, Lahaina, 1:34.45; 6. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 1:45.62; 7. Brookie Jones, Hawaii Swim Club, 1:48.61. 200 freestyle-1. Yuna Lee, Lahaina, 2:28.51; 2. Afton Page, Maui Dolphins, 2:34.13; 3. Angelina Rakestraw, Lahaina, 2:48.07; 4. Nicole Cook, Spokane, 2:51.60; 5. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 2:54.28; 6. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 2:54.73; 7. Noelle Sheveland, Lahaina, 2:54.81; 8. Tally Daksla, Maui Swim Club, 3:04.42. 200 medley relay-1. Maui Swim Club A (Destiny Seegmiller, Tally Daksla, Lexie Castillo, Kyra Ong) 2:39.09, 2. Hawaii Swim Club A 2:45.13, 3. Maui Dolphins A 3:10.16.

13-14

50 breaststroke-1. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 36.88; 2. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 37.03; 3. Kylie Carter, Hawaii Swim Club, 38.55; 4. Hailey Bogar, Lahaina, 39.33; 5. Jacsen Donohue, Island Aquatics, 43.43; 6. Kylie Robinson, Kihei, 46.22; 7. Miriam Halverson, Maui Swim Club, 51.99. 50 freestyle-1. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 29.23; 2. Lexi Anderson, Lahaina, 30.24; 3. Madi Eiting, Kihei, 30.75; 4. Kylie Carter, Hawaii Swim Club, 31.47; 5. Jacsen Donohue, Island Aquatics, 32.45; 6. Jessica Baker, Island Aquatics, 32.84; 7. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 33.02; 8. Kylie Robinson, Kihei, 33.51. 100 butterfly-1. Lexi Anderson, Lahaina, 1:06.76; 2. Jasmine O’Brien, Hawaii Swim Club, 1:12.94; 3. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 1:13.85; 4. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 1:15.87; 5. Hailey Bogar, Lahaina, 1:19.57; 6. Madi Eiting, Kihei, 1:24.20; 7. Olivia Bozich, Lahaina, 1:25.80; 8. Olivia Augustine, Kihei, 1:26.02. 100 freestyle-1. Lexi Anderson, Lahaina, 1:07.05; 2. Kylie Carter, Hawaii Swim Club, 1:09.50; 3. Jacsen Donohue, Island Aquatics, 1:10.81; 4. Hailey Bogar, Lahaina, 1:12.67; 5. Jessica Baker, Island Aquatics, 1:14.47; 6. Olivia Bozich, Lahaina, 1:15.37; 7. Olivia Augustine, Kihei, 1:18.04; 8. Kylie Robinson, Kihei, 1:18.49. 200 backstroke-1. Lexi Anderson, Lahaina, 2:36.83; 2. Jasmine O’Brien, Hawaii Swim Club, 2:38.68; 3. Jessica Baker, Island Aquatics, 2:55.10; 4. Olivia Bozich, Lahaina, 2:55.38; 5. Madi Eiting, Kihei, 3:05.40; 6. Jacsen Donohue, Island Aquatics, 3:11.54; 7. Olivia Augustine, Kihei, 3:19.70; 8. Kylie Robinson, Kihei, 3:24.64. 200 breaststroke-1. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 2:51.79; 2. Kylie Carter, Hawaii Swim Club, 3:07.92; 3. Olivia Bozich, Lahaina, 3:21.84; 4. Jessica Baker, Island Aquatics, 3:29.53; 5. Olivia Augustine, Kihei, 3:40.16. 200 medley relay-1. Hawaii Swim Club A (Jordynn Brown, Kylie Carter, Kamille Pellettieri, Jasmine O’Brien) 2:19.03. 800 freestyle-1. Jasmine O’Brien, Hawaii Swim Club, 9:37.82; 2. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 10:31.18; 3. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 11:02.61; 4. Madi Eiting, Kihei, 11:56.90.

15-16

50 freestyle-1. Kaimi Matsumoto, Maui Swim Club, 29.18; 2. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 31.31; 3. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 31.79. 100 butterfly-1. Kysha Altura, Hawaii Swim Club, 1:06.44; 2. Kaimi Matsumoto, Maui Swim Club, 1:14.08; 3. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 1:15.94; 4. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:18.87. 100 freestyle-1. Kaimi Matsumoto, Maui Swim Club, 1:04.18; 2. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 1:04.84; 3. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 1:07.40; 4. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:10.92. 200 backstroke-1. Kysha Altura, Hawaii Swim Club, 2:35.79; 2. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 2:39.19; 3. Kaimi Matsumoto, Maui Swim Club, 2:41.94. 800 freestyle-1. Kysha Altura, Hawaii Swim Club, 9:52.41; 2. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 11:18.35. 1,500 freestyle-1. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 19:46.32.

Open

200 medley relay-1. Hawaii Swim Club A (Kysha Altura, Katelen Orquia, Paige Nagahama, Lauryn Gillis) 2:17.55, 2. Lahaina Swim Club A 2:27.54, 3. Maui Swim Club A 2:36.80.

Mixed

10 and under

200 medley relay-1. Kihei Swim Club Maui A (Luke Adams, Hayden Baldwin, Calvin Augustine, Jessica Davis) 4:40.62.

11-12

200 medley relay-1. Maui Dolphins A (Afton Page, Ryan Wise, T.J. Barrett, Mikahala Mokiao) 2:44.51.

13-14

200 medley relay-1. Kihei Swim Club Maui A (Kian Leonard, Liam Gillis, Olivia Augustine, Madi Eiting) 2:29.58, 2. Island Aquatics A 2:32.44.

Open

200 medley relay-1. Island Aquatics A (Maria King, Tiago Shoup-Banega, Keanna Campbell, Ciana Cooper) 2:29.58, 2. Hawaii Swim Club A 2:32.44.

*****

BASEBALL

LITTLE LEAGUE MINOR (9-10) DIVISION STATE TOURNAMENT

Sunday’s Results

At Eddie Tam Complex

Aiea 14, Waipio 8

Central East Maui 14, West Side Hawaii 0, 5 innings

*****

Golf

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Pukalani Country Club

Low net-Jo Maldonado 71, Sheila Gomes 72, Perry Lee 72, Sonny Morreira 73.

Closest to the pin-Nos. 3, 16: Jo Maldonado. No. 8: Rob Lee. No. 14: Sonny Morreira.

MAUI WOMEN’S AJA GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

Low net-Bonnie Okamura, 65

Four-person team play-Kathy Oura, Juanita Nagata, Vicki Nagata, Myriam Takamatsu 154; J.J. Pomroy, Mia Hew, Pam Harima, Kathy Ohta 155.

Closest to the pin-No. 2: Kathy Ohta.

*****

Bowling

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Daijobu’s 45, Elaine’s 41, Ijiwaru’s 39, Doug’s 39, Tomodachi’s 38, Pauline’s 38, Marge’s 37, Kim Chee’s 37, Higa’s 35, 950 11.

High series (handicap)-Robyn Kim 712, Dewaine Higa 677, Darryl Munetake 670, Narciso Baylosis 652, Kelly Kaoni 651, Troy Yo-koyama 647, Allyson Higa 647, Cindy Watanabe 635, Chad Nagata 633, Dwayn Kim 632, Ricky Komatsu 622, Paul Sakugawa 622, Rodney Carillo 615, Ronald Kimura 614, Malia Keanini-Higa 614, Sharky Ikeda 605.

High game (scratch)-Dewaine Higa 267-201, Troy Yokoyama 233, Rodney Carillo 228, Ronald Kimura 226, Ricky Komatsu 224, Robyn Kim 223, Dwayn Kim 214, Sharky Ikeda 205, Kelly Kaoni 202, Cindy Watanabe 200.

Valley Isle Scoreboard

CYCLING

CYCLE TO THE?SUN

Saturday’s Results

Paia to Haleakala summit

Male

18 and under-1. Shaye Thorup 4:46:36.17.

19-29-1. Jeffrey Terebey 3:02:15.05, 2. Travis Keeney 3:05:31.41, 3. Brett Zimmerman 3:29:29.86, 4. Alex Hemke 3:39:26.16, 5. Miroslav Skaryd 3:42:51.08, 6. Steve Nguyen 4:22:28.08, 7. Michael Dougherty 4:25:55.24, 8. Grant Demesillo 4:29:31.93, 9. Coby Vardy 4:46:53.17, 10. Kaulana Saltiban 5:20:08.66, 11. Matthew Cowsert 5:44:50.03.

30-39-1. Rick Beach 2:58:28.54, 2. Benjamin Williams 2:59:45.91, 3. Nick Lynem 3:12:24.03, 4. Rammy David 3:16:42.86, 5. Patrick Zahn 3:20:58.83, 6. Ravosh Samari 3:21:28.86, 7. Scotty Smith 3:23:15.02, 8. William Lezzer 3:23:49.22, 9. Joseph Kennedy 3:31:17.00, 10. Jason Nakayama 3:31:54.50, 11. Kalani Pascual 3:44:49.75, 12. Matt Dawley 3:47:03.56, 13. Anwar Gorham 3:58:17.74, 14. Anthony Tintelnot 4:08:05.01, 15. Clayton Wilson 4:10:06.18, 16. Leandro Infantino 4:31:49.29, 17. David Puente Jr. 4:32:12.57, 18. Brett Seyler 4:33:39.44, 19. Jared Holm 4:40:15.95, 20. Gilbert Tabbay 4:49:28.31, 21. Jeffrey Tulabot 4:58:03.90, 22. Collen Kelton 5:13:28.51, 23. Gerardo Marquez 5:19:15.69, 24. Addy Thongsonlone 5:32:46.26, 25. Anthony Laglia 5:44:07.20, 26. Sau Hsu 6:42:23.17, 27. David Flores 6:42:33.81, 28. Michael Soo 7:04:01.66.

40-49-1. Nate Llerandi 3:00:19.34, 2. Jason Jablonski 3:06:26.06, 3. Phill Mai 3:09:03.08, 4. Allister Knox 3:09:50.85, 5. Aaron Sundberg 3:20:17.95, 6. Dave Smith 3:21:06.48, 7. Richard Sarles 3:23:41.20, 8. Rudy Becker 3:24:06.43, 9. Todd Malefyt 3:31:56.73, 10. Mark Brandt 3:33:04.62, 11. Peter Martin 3:40:18.95, 12. Armando Espinoza 3:45:11.53, 13. Gavin Barker 3:46:18.73, 14. Robb Herrick 3:51:03.62, 15. Todd Borke 3:55:43.91, 16. Matt Burton 3:58:12.39, 17. Peter Loeb 4:01:30.20, 18. John Digiovanni 4:02:09.08, 19. Michael Moule 4:03:45.71, 20. Brent Poley 4:06:11.17, 21. Michael Gaffey 4:09:04.47, 22. Chet Myers 4:09:17.47, 23. Anthony Blazevic 4:12:32.44, 24. Dave Slagle 4:16:20.26, 25. Cecil Ordoneo 4:21:30.64, 26. Alexander Sijalbo 4:22:13.99, 27. David Noble 4:24:09.65, 28. B.J. Talaro 4:25:03.74, 29. Gavin Chow 4:35:49.93, 30. Steve Novy 4:38:48.38, 31. Christopher Houghtling 4:41:38.27, 32. Duane Hennion 4:48:25.34, 33. Jeffrey Fong 4:51:52.73, 34. Elmer Ramos 4:52:12.86, 35. Daniel Shafron 5:02:42.92, 36. Alan McCorkle 5:05:13.56, 37. Jay-R Ramos 5:11:46.24, 38. Philip Campos 5:14:52.65, 39. Derek Marich 5:27:34.04, 40. Joe Fike 5:28:48.80, 41. Freddie Viloria 5:30:04.90, 42. Brian Cox 5:36:23.43, 43. Larry Paet 5:45:30.86, 44. Willson Villalba 5:45:36.33, 45. Kim Morishita 5:46:30.20, 46. William Wright 5:47:28.50, 47. Nad Cacal 5:54:36.15, 48. Mike Mendelman 6:11:28.53, 49. Greg Easton 6:21:45.33, 50. Joe Parks 6:26:17.34.

50-59-1. Ray Brust 3:07:17.27, 2. Mark Edwards 3:20:36.58, 3. West Kurihara 3:34:25.46, 4. David Ezzy 3:35:27.21, 5. Brian Schmidt 3:35:28.13, 6. Richard Hoehler 3:37:23.61, 7. Brian Goldthwaite 3:37:56.58, 8. Brad Solomon 3:43:22.77, 9. Gabriel Lopera 3:44:45.15, 10. Ed Price 3:48:38.63, 11. Carl Brooks 3:55:57.52, 12. Cliff Rigsbee 3:55:57.52, 13. Brian Uline 3:57:26.19, 14. Lance Ellinghausen 3:57:29.05, 15. Greg Wolf 4:07:33.45, 16. Sam Vicerra 4:07:57.48, 17. Jeff Sisco 4:14:13.61, 18. Daryl Smith 4:15:33.46, 19. Steve Turnbull 4:17:34.90, 20. Joseph McMaster 4:17:44.83, 21. Alejandro Rossini 4:19:18.30, 22. Tim Kramer 4:20:47.31, 23. Dennis Brown 4:26:09.22, 24. John Hearne 4:27:02.36, 25. Robb Baur 4:35:41.66, 26. Paul Escobar 4:40:17.22, 27. Mitchell Massey 4:44:01.62, 28. Andy Boyd 4:50:34.30, 29. Kerry Nolan 4:51:39.10, 30. James Begelman 4:54:53.96, 31. Dan Keaton 5:06:15.57, 32. Tito Cendana 5:30:04.76, 33. Terrence Smith 5:34:35.26, 34. Cris Guiterrez 5:39:43.64, 35. Sean Grady 5:42:28.43, 36. Don Yamauchi 5:44:07.30, 37. Brad Foster 6:06:09.79, 38. Rob Ramos 6:27:13.47, 39. Christopher Rounds 7:04:01.01.

60-69-1. Alan Zaffiro 4:04:36.58, 2. Wojciech Szymanski 4:04:36.98, 3. Scott Henrich 4:19:04.90, 4. Chris Johnson 4:38:27.70, 5. Buddy Lauer 4:39:44.12, 6. Wayne Burki 5:01:03.29, 7. Fernando Rabara 5:05:52.09, 8. Steve Layne 5:25:19.76, 9. Roy Kanemitsu 6:25:13.10, 10. William Freddie Linterman 6:37:16.21.

70 and over-1. Mike Gibbons 4:55:51.17, 2. Barry Masuda 4:56:34.93, 3. Jon Boas 5:01:02.22.

* * *

Female

19-29-1. Tara Kurihara 4:18:09.96, 2. Emma Sherer 4:35:37.66.

30-39-1. Jennifer Real 4:22:43.61, 2. Bessie Tran 4:58:10.38, 3. Rebecca Morley 5:00:21.11, 4. Wisa Miller 5:21:53.82, 5. Jade Wong 5:22:51.02, 6. Jen Bezrutczyk 5:44:05.20.

40-49-1. Patricia Pacheco 4:11:49.38, 2. Katy Ortiz 4:23:56.46, 3. Jo Cinter 4:37:38.98, 4. Leigh Ferra 4:45:41.17, 5. Heidi Hutchinson 4:51:09.57, 6. Donella Ashby 6:31:48.90.

50-59-1. Karen Embrey 3:32:39.02, 2. Sue Stokes 3:48:08.38, 3. Elizabeth Edmonds 4:41:12.71, 4. Jennifer Morgenstern 6:32:04.44.

60-69-1. Lisabeth Layne 5:25:19.56.

* * *

Relay

Open-1. Maui Cyclery 3:28:35.54, 2 Team Cyclingbecause 4:08:20.40, 3. Maui Power House Gym 4:22:07.56, 4. Otsuka Cycling 5:08:49.97, 5. Orlando Scheffes 7:05:00.66.

_______________

BASEBALL

LITTLE LEAGUE MINOR (9-10) DIVISION STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Eddie Tam Complex

Central East Maui 9, Aiea 3

Waipio 6, Kailua 5

_______________

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Friday’s and Saturday’s Results

At Kula

11-1. Sofia Connor and Tilesa Ebana, 2. J.J. Aschoff and Lahela Pond, 3. Keala Giblin and Michael Giblin, 4. Zsyla Honda and Isabella McFrazier, 5. Giulia Quinsaat and Aureana Ebana.

14-1. Kai Carbajal and Ozzy Marriott, 2. Jesse Coralle and Mileina Sniffen, 3. Victoria Martins and Kai’ea Kalahiki, 4. Aden Heitz and Brahma Heitz, 5. Ella Connor and Maddy Sylvester, 6. Koa Anderson and Kala’i Anderson, 7. A.J. Aschoff and K.J. Aschoff, 8. J.J. Aschoff and Sofia Connor, 9. Laci Dueck and Rachel Bergson, 10. Ava Buzianis and Maia Buzianis, 11. Lance Buzianis and K.C. Buzianis.

18 girls-1. Amy Ozee and Phoebe Fickbohm, 2. Kiana Correa and Sevilla Leuteneker, 3t. Caroline Kinney and Nicole Fatheree, 3t. Mileina Sniffen and Jesse Coralle, 5. Cassidy Otto and Danielle Bergson, 6. Jordynn Omura and Megan Dorheim.

18 open-1. Danielle Brown and Hunter Marrs, 2. Amy Ozee and Hinano Long, 3. Pono Murray and Bryan Tabujara, 4. Ethan Preseaux and Kai Preseaux, 5. Kaden Moore and Antonio Mason, 6. Kiana Hyman and Kiana Correa, 7. John Kirton and Montana Disegna.

Adult open-1. Josh Sutherland and Colton Cowell, 2. Hunter Marrs and Tomas Dreibelbis, 3t. Rocky Delyon and Hunter Marrs, 3t. Karsten Lee and Eric Pounder, 5t. Amy Ozee and Jeramia McMullen, 5t. Sam Uline and Lane Hindenberg.

Valley Isle Scoreboard

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Unrespectables 45 1/2, Mix Plate 40, Hui Pa’ani 36, Da Hui 36, Da Kru 36, Palaka 35, Strike Force 32 1/2, No Ka Oi 27, MmmGood 16.

High series (handicap)-Corey Gushikuma 740, Fred Calhau III 670, Robert Davis 667, Steve Fujita 662, Zachary Kekona 659, John Joao 656, Celine Belanger 634, Wesley Apo 633, Joseph Aviles Jr. 623, David Calhau Jr. 615, Ashley Kobayashi 613, Roland Caniaveral 609, Marc Kim Jr. 605, Chad Watanabe 604, Peggy Aviles 600, Frederick Brittain 600.

High games (scratch)-Corey Gushikuma 265-244-222, Robert Davis 245-213, Fred Calhau III 241-200, Chad Watanabe 241, Zachary Kekona 227-225, Marc Kim Jr. 224-200, David Calhau Jr. 219, Wesley Apo 212, Joseph Aviles Jr. 211, Roland Caniaveral 209-202, Steve Fujita 208, John Joao 203, Ricky Komatsu 201.

Valley Isle Scoreboard

Baseball

Little League District III Junior Division Tournament

Monday’s Result At Maehara Stadium

Kihei 7, West Maui 1

Golf

MAXXX Golf

Saturday’s Results At Wailea Golf Course

Low net-Overall: Tyler Armijo 67. Front: Richard Armijo 33, Tyler Armijo, 33. Back: Tyler Armijo 34.

Closest to the pin-No. 3: Larry Karinen. No. 8: Tyler Armijo. No. 11: Dave Ward. No. 16: Ross Scott.

Skins-Dave Ward, Tyler Armijo, R. Armijo, Larry Karinen, Bob Johnston.

Kaanapali Beach Golf Club

Saturday’s Results At Wailea Golf Course

A flight-George Reinhardt 65, Dennis Sasai 69.

B flight-Darryl Munetake 66, Raymond Kaho’okele 68.

C flight-Joyce Zaragosa 71, Valerie Wright 78.

Closest to the pin-No. 3: Johnny Ferea. No. 8: George Reinhardt. No. 11: Dwayn Kim. No. 16: Wanda Bakmaz.

Fewest putts-Darryl Munetake 27.

Waiehu Women’s Golf Club

Sunday’s Results At Waiehu Municipal Golf Course

Low net (x-June ace)-Joan Davis 68,

x-Moon Nakano 69, Juanita Nagata 71, Ernette Asato 74, Laurel Shelton 74.

Closest to the pin-No. 2: Ernette Asato.

Fewest putts-Overall: Joan Davis 27. Font: Joan Davis 13. Back: Joan Davis 14, Ernette Asato 14.

Softball

Maui Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Po’okela 25, Guavas 6

Da Mix Breeds 10, Guavas 9

Po’okela 18, Da Mix Breeds 2

Gomes Trucking 4, Toros 3

At War Memorial Little League Field No. 2

Maui Raiders 11, Kolohe 10

Dragons 20, Pono Seniors 4

Paninis 16, Oloz 15

Ka Newa 19, Monarchs 2

Valley Isle Scoreboard

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Saturday’s Results

At Kula

11-1. Luca Connor and Noah Arcas, 2. Keala Giblin and Michael Giblin, 3. Sofia Connor and J.J. Aschoff, 4. Aubrey Blanchette and Isabella McFrazier, 5. Aureana Ebana and Tilesa Ebana, 6. Giulia Quinsaat and Zsyla Honda, 7. Raine Blanchette and Maile Freeman.

14-1. Mileina Sniffen and Jesse Coralle, 2. Victoria Martins and Kala’i Anderson, 3t. Ozzy Marriott and Koa Anderson, 3t. Jonah Saribay and Kai’ea Kalahiki, 5. Aden Heitz and Kai Carbajal, 6. Kai Sunshine and Aina Sunshine, 7. Izabelle Palmore and Lillian Palmore, 8. Keala Giblin and Amaya Genovia, 9. Brahma Heitz and Tia Devereux, 10. A.J. Aschoff and Jade Davis, 11. Chasey Ko’omoa-Sidney and Brianna Jay, 12. Ava Buzianis and K.C. Buzianis, 13. Sofia Connor and J.J. Aschoff, 14. K.J. Aschoff and Tai Beck, 15. Maia Buzianis and Lance Buzianis.

18-1. Reilley Marrs and Emily Anderson, 2. Bailey Anderson and Amy Ozee, 3. Austin Peters and Noah Vierra, 4. Kiana Vandaele and Chandler Cowell, 5. Kiana Correa and Montana Disegna.

_______________

BASEBALL

DISTRICT III LITTLE LEAGUE TOURNAMENTS

Saturday’s Results

At Maehara Stadium

Junior (13-14) Division

West Maui 9, Kihei 2

Molokai 7, Upcountry 5

* * *

Senior (15-16) Division

Central East Maui 9, Molokai 3

Upcountry 12, Molokai 2, 5 innings

_______________

SOCCER

MAUI NO KA OI TOURNAMENT

At Eddie Tam Complex

Saturday’s Results

Girls

Under-8

Championship

Maui United 3, Maui Girls 2

Sportsmanship Award-Maui Girls

Under-9/Under-10

Semifinals

Maui United (U10) 3, Maui Crush 1

Maui Girls (U10) 6, Maui Girls (U09) 0

Championship

Maui Girls (U10) 3, Maui United (U10) 1

Sportsmanship Award-Excel (U10)

Under-12

Championship

Maui Cobras 2, Rush 1

Sportsmanship Award-Maui Girls

Under-15/Under-19

Championship

Crush 4, Excel 3

Sportsmanship Award-Pono

* * *

Boys

Under-8

Championship

Maui Cobras 3, Manuia 2

Sportsmanship Award-Manuia

Under-9/Under-10

Semifinals

Maui United (U10) 9, Excel 0

Maui Cobras 4, Maui United (U9) 1

Championship

Maui United (U10) 3, Maui Cobras 0

Sportsmanship Award-Excel (U10)

Under-12

Semifinals

FA Maui 4, Manuia (Pat) 1

Maui United 4, Excel 2

Championship

FA Maui 1, Maui United 0

Sportsmanship Award-Manuia (Kelly)

* * *

Coed

Under-14

Championship

Pookela 6, Kupaa 4

Sportsmanship Award-Excel

Valley Isle Scoreboard

SOCCER

MAUI NO KA OI TOURNAMENT

At Eddie Tam Complex

Friday’s Results

Girls

Under-9/Under-10

Maui Crush 4, Manuia 2

Maui Girls (U10) 9, Excel 0

MUSC 9, Maui Girls (U09) 0

Under-12

Maui Cobras 5, Maui Girls 1

Maui Cobras 5, Rush 0 4:30 PM

Boys

Under-9/Under-10

MUSC (U10) 1, Maui Cobras (U09) 0

MUSC (U09) 3, Excel (U10) 1

Under-12

FA Maui 7, Excel 0

Manuia (Pat) 5, Manuia (Kelly) 0

FA Maui 6, MUSC 1

Excel 8, Manuia (Kelly) 0 4:30 PM

Coed

Under-8

Maui Cobras (Boys) 10, MUSC 1

Manuia (Boys) 3, Maui Girls 0

Maui Cobras (Boys) 11, Maui Crush 2

Under-14

Kupa’a 10, Excel 1

Pookela 3, Maui Girls 1

_______________

BOWLING

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Daijobu’s 42, Elaine’s 40, Ijiwaru’s 38, Doug’s 38, Pauline’s 36, Higa’s 35, Marge’s 35, Tomodachi’s 34, Kim Chee’s 34, 950 8.

High series (handicap)-Kevin Tanaka 691, LouAnn Higa 679, Jeremy Chang 664, Aaron Takahashi 657, Rodney Carillo 657, Kelly Kaoni 655, Narciso Baylosis 651, Darryl Munetake 637, Mike Ishikawa 636, Earl Suzuki 636, Ricky Komatsu 631, Mike Suyama 631, Scott Miyashiro 630, Gito Suzuki 620, Kyle Iwaishi 613, Kathy Ibara 612, Paul Sakugawa 611, George Toyama 607, Vanessa Baylosis 603, Chad Nagata 601.

High game (scratch)-Kevin Tanaka 246-221, Jeremy Chang 236-204, Rodney Carillo 227-203, Ricky Komatsu 225, Mike Ishikawa 221, Dewaine Higa 201, Chad Nagata 200.

# # #

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Unrespectables 41.5, Da Hui 36, Mix Plate 36, Hui Pa’ani 34, Da Kru 33, Palaka 33, Strike Force 28.5, No Ka Oi 26, MmmGood 16.

High series (handicap)-Sharky Ikeda 689, David Calhau Jr. 668, Judd Sato Jr. 630, Corey Gushikuma 627, James Enriques 624, John Souza Sr. 624, Mitch Peroff 619, Malia Keanini-Higa 616, Davy Gallarde 613, Marc Kim Jr. 611, Cedric Luna 611, Ricky Komatsu 610, Walfredo Saltiban 606, Fred Calhau III 605, Brad Taguiped 601, Peggy Aviles 601.

High games (scratch)-Sharky Ikeda 263-249, David Calhau Jr. 258, Fred Calhau III 230, Marc Kim Jr. 225, Ricky Komatsu 222-201, Judd Sato Jr. 213, Corey Gushikuma 213-212, Raymond Jackson 212, John Souza Sr. 212-202, Chad Watanabe 207, Dewaine Higa 206.

_______________

GOLF

MAUI HAWAIIAN GIRLS CLUB

Saturday’s Results

At Waiehu Municipal Golf Course

A flight-Kealoha Asato 68, U’i Nishikawa 69, Na’u Feiki 74, Haunani Kauhaapo 74.

B flight-Lehua Okamura 69, Paaki Peleholani 70, Malia Hokoana 72.

C flight-Namaka Nakagawa 67, Ulu Lau 70, Loke Wright 74.

Valley Isle Scoreboard

Maui No Ka Oi Tournament

At Eddie Tam Complex

Wednesday’s Late Result

Girls

Under 15/Under 19

Excel 97 1, Pono 1, tie

Thursday’s Results

Coed

Under-8

Maui Girls 7, Maui Crush 0

Manuia 8, Maui United 0

Maui Cobras (Boys) 10, Maui Girls 0

Manuia (Boys) 11, Maui Crush 0

Under-14

Pookela 4, Kupa’a 3

Maui Girls 8, Excel 0

Girls

Under-9/Under-10

Maui United (U10) 2, Maui Crush (U10) 2

Maui Girls (U9) 5, Excel 2

Maui Girls (U10) 8, Manuia 0

Under-12

Maui Girls 0, Maui Cobras 0

Rush 1, Maui Girls 0

Under-15/Under-19

Crush 7, Pono 2

Boys

Under-9/Under-10

Maui Cobras (U9) 5, Excel (U10) 0

Maui United (U10) 4, Maui United (U9) 1

Under-12

Excel 2, Manuia (Pat) 0

FA Maui 13, Manuia (Kelly) 0

Maui United 5, Manuia (Pat) 1

Valley Isle Scoreboard

Maui No Ka Oi Tournament

Wednesday’s Early Results At Eddie Tam Complex

Girls

Under-9 and under-10

Maui United (U10) 8, Excel (U10) 0

Manuia (U10) 4, Maui Girls (U09) 3

Maui Girls (U10) 2, Maui Crush (U10) 0

Under-12

Rush 3, Maui Girls 1

Maui Cobras 4, Rush 0

Boys

Under-9 and under-10

Maui United (U09) 1, Maui Cobras (U09) 1, tie

Maui United (U10) 6 ,Excel (U10) 0

Under-12

Maui United 4, Excel 1

FA Maui 3, Manuia (Pat) 0

Maui United 6, Manuia (Kelly) 1

Coed

Under-8

Maui United 11, Maui Crush 0

Maui Cobras (Boys) 3, Manuia (Boys) 3

Maui United 3, Maui Girls 1

Under-14

Pookela 8, Excel 1

Kupa’a 4, Maui Girls 2

Valley Isle Scoreboard

Baseball

Hawaii state Little League District 3

9-10 Tournament

Tuesday’s Result At Kalama Park

Central East Maui 15, Lanai 0

Golf

RKGC Tournament

Saturday’s Results At Kaanapali Kai Course

Flight A-Joel Navarro 63, Norm Kaufman 63, Patti O’Reilly 68, Patrick Kelly 69, Gary Weiss 69.

Flight B-Cindy Catugal 61, Jack Muegge 67, Mathew Dauenhauer 67.

Flight C-Robert Jacques 68, Thawat Metharonarath 69, Allen Shaw 70.

Valley Isle Scoreboard

Baseball

Hawaii state Little League District 3

9-10 Tournament

Monday’s Result At Kalama Park

Molokai 7, Central 2

Golf

RGC Golf Club

Sunday’s Results At Kaanapali Kai Course

Net-Victor Inouye 69, Gerry Caliva 70, Wayne Edrada 72, James Palafox 74, Val Ogata 75, Glenn Ono 75, Mark Shimamura 75.

Low gross-Mark Shimamura 75.

Par 3s-Nos. 3, 6: Wayne Edrada, No. 12: Mark Shimamura, No. 14: Allen Shaw.

Skins-Glenn Ono 2, Wayne Edrada, Casey Ching, Val Ogata, Ron Ishikawa, Mark Shimamura, Aaron Rego.

RGC Open winners-Victor Inouye, Gerry Caliva, James Palafox.

Maxxx Golf Group

Saturday’s Results At Kahili Golf Course

Low net-Front: L. Karinen 36; Back: B. Johnston, R. Scott 40. Overall: B. Johnston 78.

KP’s-Nos. 8, 16: J. Cocker.

Valley Isle Scoreboard

Softball

Maui Invitational

At Central Maui Regional Sports Complex, Keopuolani Park and Kahului School

Friday’s Results

Pool play

10 and under

Cheetah Girls 11, WaiSide 2

Aiea Warriors 7, Pacific Pride 4

Lady Knights 3, Kupaa 2

Hoonou 10, Hanapepe Supah Starz 0

Imua Softball 11, Pookela 0

Aiea Warriors 5, WaiSide 0

Cheetah Girls 12, Pacific Pride 1

Pookela 5, Kupaa 4

Lady Knights 6, Hoonou 1

Imua Softball 15, Hanapepe Supah Starz 0

12 and under

808 K-Town Girls 1, Lihue Dragonflyz10

Lady Knights 13, Kupaa 1

Aiea Warriors 8, WaiSide 0

808 K-Town Girls 9, Hawaiian Heat 0

Kalena 8, Lady Knights 0

Hawaiian Hawks 7, Hawaii Titans 6

Lihue Dragonflyz 4, Hawaiian Heat 2

WaiSide 5, Kalena 1

Waimea Thunder 5, Strikers 0

Waimea Thunder 5, Aiea Warriors 4

Hawaii Titans 14, Kupaa 1

Hawaiian Hawks 14, Strikers 4

14 and under

Hawaii Titans 14, Pono 0

Hawaii Titans 8, Hawaii Pearls Maui 0

Strikers 10, Pono 1

Maui Titans 7, Hawaii Pearls Maui 2

Strikers 3, Maui Titans 2

Saturday’s Results

Bracket play

10 and under

Pacific Pride 6, WaiSide 5

Kupaa 10, Hanapepe Supah Starz 0

Aiea Warriors 11, Hoonou 4

Imua Softball 11, Pacific Pride 3

Cheetah Girls 8, Kupaa 2

Lady Knights 10, Pookela 2

Hoonou 7, Hanapepe Supah Starz 2

WaiSide 5, Pookela 1

Hoonou 7, Pacific Pride 5

WaiSide 10, Kupaa 0

Imua Softball 5, Aiea Warriors 0

Cheetah Girls 8, Lady Knights 2

12 and under

Lihue Dragonflyz 5, WaiSide 2

Kalena 8, Kupaa 1

Hawaii Titans 7, Strikers 3

Lady Knights 16, Hawaiian Heat 3

Lihue Dragonflyz 7, 808 K-Town Girls 6

Kalena 10, Aiea Warriors 6

Hawaiian Hawks 9, Hawaii Titans 5

Waimea Thunder 16, Lady Knights 4

808 K-Town Girls 6, Strikers 5

Aiea Warriors 9, Hawaiian Heat 0

Hawaii Titans 8, WaiSide 2

Lady Knights 12, Kupaa 2

Kalena 9, Lihue Dragonflyz 0

Waimea Thunder 6, Hawaiian Hawks 0

808 K-Town Girls 11, Aiea Warriors 7

Hawaii Titans 10, Lady Knights 9

Hawaiian Hawks 7, 808 K-Town Girls 6

14 and under

Hawaii Pearls Maui 11, Pono 0

Maui Titans 10, Strikers 6

Hawaii Titans 10, Hawaii Pearls Maui 0

Strikers 8, Pono 3

Strikers 4, Hawaii Pearls Maui 2

Sunday’s Results

Bracket play

10 and under

Lady Knights 7, Hoonou 5

Aiea Warriors 2, WaiSide 1

Aiea Warriors 5, Lady Knights 1

Imua Softball 3, Cheetah Girls 1

Aiea Warriors 7, Cheetah Girls 6

Championship-Imua Softball 5, Aiea Warriors 0

12 and under

Hawaii Titans 8, Lihue Dragonflyz 1

Kalena 5, Waimea Thunder 4

Hawaii Titans 4, Hawaiian Hawks 3

Waimea Thunder 4, Hawaii Titans 3

Waimea Thunder 7, Kalena 6

Championship-Waimea Thunder 3, Kalena 0

14 and under

Hawaii Titans 6, Maui Titans 0

Strikers 3, Maui Titans 2

Championship-Hawaii Titans 1, Strikers 0

Baseball

District III Little League Minor (9-10) Division Tournament

Sunday’s Results At Kalama Park

Lanai 5, Upcountry 3

Kihei 22, West Maui 19

Multisport

Maui Triathlon

Sunday’s Results

Starting and ending at Makena Beach

750 meter swim-20 kilometer bicycle-5 kilometer run-total

Female

Overall-1. Kelsi Campos 11:28-41:49-21:44-1:16:50, 2. Becca Johnston 15:24-42:18-23:05-1:23:02, 3. Alison Simmons 12:24-47:07-22:02-1:25:03.

20-24-1. Savannah Liaina 15:53-55:37-35:18-1:50:46.

25-29-1. Lindsay Goldthorpe 15:21-53:28-25:31-1:38:48, 2. Heather Causey 14:35-1:02:41-34:38-1:57:37.

30-34-1. Lynsey Caponesmith 14:07-46:22-26:05-1:29:15, 2. Lindsey Dennis 11:22-53:26-25:23-1:34:33, 3. Jennifer Buck 14:57-47:45-29:53-1:35:03, 4. Sarah Feenstra 17:10-51:44-24:28-1:37:41, 5. Malia Ho 14:48-55:05-27:40-1:42:09, 6. Michelle Murphy 16:11-54:12-27:37-1:42:54, 7. Molly Palmer 18:11-54:58-25:45-1:43:22, 8. Julia Chang 12:54-56:21-30:53-1:45:04.

35-39-1. Suzanne Conlon 14:12-45:59-27:22-1:30:17, 2. Larissa Treese 18:05-52:41-26:09-1:41:02, 3. Linda Nguyen 17:07-52:53-29:14-1:44:09, 4. Sherrie Austin 16:19-51:30-33:23-1:45:15, 5. Eunice Allen 17:10-1:01:16-31:28-1:54:43, 6. Jennifer Hoke 16:06-1:08:20-46:31-2:15:59, 7. Jessica Jones 22:59-1:09:53-33:17-2:20:23.

40-44-1. Jennifer Evans-Wong 15:00-49:39-23:41-1:31:49, 2. Lindy Shapiro 14:51-52:44-21:31-1:33:33, 3. Tia Brainard 14:58-53:15-33:08-1:45:15, 4. Amity Mason 19:50-1:06:37-37:27-2:11:13.

45-49-1. Dana Naylor 16:49-46:50-22:05-1:29:20, 2. Sarah I. Martinez 15:59-50:20-24:21-1:35:27, 3. Keri Mehling 15:15-48:58-28:35-1:36:32, 4. Michele Howell 18:27-59:39-29:27-1:51:13, 5. Michele Golberg 14:21-55:29-35:47-1:51:35, 6. Rachelle Primeaux 18:11-58:07-34:56-1:55:12, 7. Candace Stahl 23:38-1:00:32-28:47-1:58:55.

50-54-1. Vanessa Ince 14:02-44:09-24:29-1:25:27, 2. Monique Jutila 14:05-43:50-26:29-1:27:12, 3. Kimberly Mufalli 14:50-47:18-27:13-1:32:05, 4. Susan Gianlorenzo 16:21-51:55-34:30-1:47:15, 5. Linda Arnold 18:46-55:49-30:39-1:50:21, 6. Juliana Massenburg 15:50-1:03:30-30:20-1:54:52, 7. Cathy Fitzpatrick 16:32-1:00:59-32:02-1:55:12, 8. Marny Hall Moriyasu 23:34-59:29-28:22-1:58:46.

Male

Overall-1. Ravosh Samari 16:11-35:56-21:10-1:15:59, 2. Flavio Alves 14:11-41:11-20:19-1:18:33, 3. John H. Matthews 12:02-42:36-21:55-1:18:58.

20-24-1. Micah Allen Dela Cruz 17:33-46:56-19:39-1:27:17.

30-34-1. Mitchell Wendorff 12:57-42:42-22:16-1:21:14, 2. Ryan Smith 14:06-44:01-23:34-1:24:18, 3. Cesar Garcia 12:49-45:22-24:24-1:25:36, 4. Lance Broussard 14:33-47:53-24:16-1:30:29, 5. Seth Brink 14:28-45:23-26:37-1:30:37, 6. Marcus Figgeroa 14:15-49:49-25:18-1:32:52.

35-39-1. Aaron Ming 14:32-44:25-24:06-1:26:47, 2. Frank Violi Jr. 12:54-48:47-26:03-1:32:57, 3. Keoki Santos 13:08-49:12-28:54-1:34:09, 4. Dave Myers 23:33-48:39-23:59-1:40:16, 5. Jean-Paul Gallant 19:47-1:00:21-31:16-1:57:16.

40-44-1. Jay Ellis 16:19-43:14-19:13-1:23:29, 2. Edde Kanai 16:06-44:54-22:25-1:26:12.

45-49-1. Stephen Yacktman 12:13-42:40-22:35-1:20:09, 2. Todd Meadows 15:48-42:16-21:20-1:21:49, 3. Scott Drexler 12:36-46:45-22:57-1:25:39, 4. Ron Fosnock 15:19-47:48-22:17-1:27:38, 5. Jeffrey Grimes 17:15-49:23-25:45-1:39:39, 6. James Ealer 21:01-53:08-24:46-1:42:34, 7. James Herbaugh 22:37-1:03:47-33:14-2:05:27, 8. Brian Couch 22:51-1:06:36-37:25-2:14:13, 9. Robert Cabrera 26:00-1:09:49-33:18-2:23:23.

50-54-1. Chip Peila 12:15-44:59-21:05-1:21:28, 2. Scott Metcalfe 14:30-48:06-24:45-1:30:51, 3. Bram Denhaan 11:13-53:01-23:50-1:31:12.

55-59-1. Mauri Galvez 18:43-45:13-23:21-1:32:41.

60-64-1. Tom Guerin 15:23-40:59-22:26-1:21:25, 2. John Dugan 15:45-53:08-27:10-1:40:29, 3. Ian Walker 16:35-49:55-30:19-1:40:44.

70-74-1. Greg Walter 16:51-52:51-40:59-1:57:03.

Swimming

Maui Age-Group Swimming Association

Saturday’s Results At Sakamoto Pool

Male

10 and under

50 backstroke-1. Makohia Hong, Maui Swim Club, 48.40; 2. Noah Richard, Lahaina Swim Club, 49.46; 3. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 49.70; 4. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 50.59; 5. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 52.55; 6. Jack Stewart, Maui Dolphins, 1:01.59; 7. Kai Pelletteiri, Hawaii Swim Club, 1:06.01; 8. Toben Mallo, Maui Swim Club, 1:23.05. 50 breaststroke-1. L.T. Stancil, Lahaina Swim Club, 43.00; 2. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 52.45; 3. Makohia Hong, Maui Swim Club, 54.01; 4. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 57.38. 50 breaststroke-1. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 57.54; 2. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 1:00.14; 3. Jack Stewart, Maui Dolphins, 1:07.34. 50 butterfly-1. Carter Bozich, Lahaina Swim Club, 38.49; 2. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 49.82; 3. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 51.25; 4. Kai Jeffery, Lahaina Swim Club, 51.83; 5. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 52.60; 6. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 53.50. 50 butterfly-1. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 53.35. 50 freestyle-1. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 38.93; 2. Noah Richard, Lahaina Swim Club, 40.48; 3. DeeJay Seegmiller Jr., Maui Swim Club, 41.56; 4. Jai Galicinao, Maui Dolphins, 42.46; 5. Makohia Hong, Maui Swim Club, 42.69; 6. L.J. Almiron, Maui Swim Club, 42.99; 7. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 43.25; 8. Kai Jeffery, Lahaina Swim Club, 44.51. 100 backstroke-1. Carter Bozich, Lahaina Swim Club, 1:28.66; 2. L.T. Stancil, Lahaina Swim Club, 1:35.69; 3. Reese Williams, Maui Dolphins, 1:44.17; 4. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 1:54.67. 100 freestyle-1. L.T. Stancil, Lahaina Swim Club, 1:16.12; 2. Carter Bozich, Lahaina Swim Club, 1:16.30; 3. Reese Williams, Maui Dolphins, 1:26.88; 4. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 1:29.76; 5. Niji Wada, Hawaii Swim Club, 1:29.81; 6. Dezmond Seegmiller, Maui Swim Club, 1:33.39; 7. Noah Richard, Lahaina Swim Club, 1:33.41; 8. Makohia Hong, Maui Swim Club, 1:35.25. 200 freestyle relay-1. Lahaina Swim Club A (L.T. Stancil, Noah Richard, Kai Jeffery, Carter Bozich) 2:41.36, 2. Maui Swim Club A 2:49.74. 200 individual medley-1. L.T. Stancil, Lahaina Swim Club, 3:04.93; 2. Carter Bozich, Lahaina Swim Club, 3:07.26; 3. Andrew Alonso, Maui Swim Club, 3:44.64.

11-12

50 breaststroke-1. Sean Cerizo, Maui Swim Club, 37.21; 2. Jaden Yip, Lahaina Swim Club, 37.35; 3. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 37.50; 4. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 38.64; 5. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 40.16; 6. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 1:00.86; 7. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 1:00.95; 8. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 1:03.06. 50 butterfly-1. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 31.59; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 31.67; 3. Jaden Yip, Lahaina Swim Club, 32.85; 4. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 37.25; 5. Carlos Flores, Maui Swim Club, 47.37; 6. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 56.51; 7. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 59.30; 8. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 1:02.84. 100 backstroke-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 1:11.18; 2. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 1:18.54; 3. Sean Cerizo, Maui Swim Club, 1:20.78; 4. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 1:21.28; 5. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 1:24.77; 6. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 1:54.02; 7. Carlos Flores, Maui Swim Club, 1:59.51; 8. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 2:02.93. 100 freestyle-1. Sean Cerizo, Maui Swim Club, 1:03.31; 2. Jaden Yip, Lahaina Swim Club, 1:04.13; 3. Aaren Orquia, Hawaii Swim Club, 1:08.70; 4. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 1:11.47; 5. Talan Mortejo, Maui Swim Club, 1:42.50; 6. Jacen Mallo, Maui Swim Club, 1:48.06; 7. Macallan Padon, Maui Swim Club, 1:48.64; 8. Jaiden Mallo, Maui Swim Club, 2:02.21. 200 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Patrick Garduque, Jacen Mallo, Carlos Flores, Sean Cerizo) 2:28.48. 200 individual medley-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 2:37.07; 2. Sean Cerizo, Maui Swim Club, 2:38.78; 3. Patrick Garduque, Maui Swim Club, 2:40.99; 4. T.J. Barrett, Maui Dolphins, 2:59.73. 400 freestyle-1. Carl McNabb, Hawaii Swim Club, 5:06.07. 400 individual medley-1. Jaden Yip, Lahaina Swim Club, 5:26.74.

13-14

50 backstroke-1. Nolan Brown, Lahaina Swim Club, 41.36. 100 backstroke-1. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 1:16.71; 2. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 1:29.59. 100 breaststroke-1. Slater Fleck, Lahaina Swim Club, 1:20.49; 2. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 1:32.48; 3. Nolan Brown, Lahaina Swim Club, 1:55.83. 200 freestyle-1. Slater Fleck, Lahaina Swim Club, 2:13.95; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 2:20.64; 3. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 2:54.06; 4. Nolan Brown, Lahaina Swim Club, 3:00.31. 200 individual medley-1. Slater Fleck, Lahaina Swim Club, 2:32.87; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 2:40.30; 3. Kyler Castillo, Maui Swim Club, 3:08.51; 4. Nolan Brown, Lahaina Swim Club, 3:24.32. 400 individual medley-1. Slater Fleck, Lahaina Swim Club, 5:24.46; 2. Kobe Lilio, Hawaii Swim Club, 5:44.33.

15-16

100 backstroke-1. Josh Ooka, Hawaii Swim Club, 1:17.39; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:24.31. 100 breaststroke-1. Austin DeCambra, Hawaii Swim Club, 1:22.54; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 1:35.67. 200 freestyle-1. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 2:33.87; 2. Josh Ooka, Hawaii Swim Club, 2:34.14. 200 individual medley-1. Austin DeCambra, Hawaii Swim Club, 2:40.68; 2. Caleb Halverson, Maui Swim Club, 2:48.97; 3. Josh Ooka, Hawaii Swim Club, 2:49.75.

17-18

100 backstroke-1. Brendan Otani, Maui Swim Club, 1:19.79; 2. Joshua Schwartzlow, Lahaina Swim Club, 1:22.85. 100 breaststroke-1. Joshua Schwartzlow, Lahaina Swim Club, 1:27.33; 2. Brendan Otani, Maui Swim Club, 1:34.34. 200 freestyle-1. Brendan Otani, Maui Swim Club, 2:28.95. 200 individual medley-1. Brendan Otani, Maui Swim Club, 2:48.07.

19 and over

200 butterfly-1. Jimbo Short, Hawaii Swim Club, 2:43.04. 200 freestyle-1. Jimbo Short, Hawaii Swim Club, 2:13.58; 2. Kevin Drake, 59 Maui Dolphins, 2:26.07.

Open

200 freestyle relay-1. Hawaii Swimming Club Maui A (Carl McNabb, Kobe Lilio, Aaren Orquia, Josh Ooka) 1:59.43, 2. Maui Swim Club A 2:17.31, 3. Maui Dolphins A 2:50.57.

Female

10 and under

50 backstroke-1. Charie Salacup, Maui Swim Club, 45.10; 2. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 49.24; 3. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 49.86; 4. Ava Castillo, Maui Swim Club, 51.17; 5. Brinlee Page, Maui Dolphins, 53.73; 6. Lily Barrett, Maui Dolphins, 54.14; 7. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 54.95; 8. Isabelle Perchard, Lahaina Swim Club, 58.92. 50 breaststroke-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 42.71; 2. Charie Salacup, Maui Swim Club, 44.13; 3. Tulip Hori, Maui Swim Club, 47.97; 4. Ava Castillo, Maui Swim Club, 48.49; 5. Helena Colletta, Maui Dolphins, 51.53; 6. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 53.25; 7. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 53.29; 8. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 55.82. 50 breaststroke-1. Lily Barrett, Maui Dolphins, 57.65; 2. Brinlee Page, Maui Dolphins, 59.04; 3. Joli Fong, Maui Dolphins, 59.31; 4. Isabelle Perchard, Lahaina Swim Club, 1:00.63. 50 butterfly-1. Helena Colletta, Maui Dolphins, 39.44; 2. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 45.85; 3. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 46.59; 4. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 46.65; 5. Charie Salacup, Maui Swim Club, 47.30; 6. Ava Castillo, Maui Swim Club, 51.14. 50 butterfly-1. Lily Barrett, Maui Dolphins, 47.93; 2. Brinlee Page, Maui Dolphins, 51.50; 3. Kaylie Lopes, Maui Swim Club, 55.73; 4. Lila Brown, Lahaina Swim Club, 1:01.03; 5. Darsee Seegmiller, Maui Swim Club, 1:12.48. 50 freestyle-1. Sophia Mortejo, Maui Swim Club, 37.04; 2. Kaysa Ong, Maui Swim Club, 40.55; 3. Ava Castillo, Maui Swim Club, 43.45; 4. Anna Corpuz, Maui Swim Club, 45.20; 5. Isabelle Perchard, Lahaina Swim Club, 52.26; 6. Kaylie Lopes, Maui Swim Club, 54.94; 7. Lila Brown, Lahaina Swim Club, 55.15; 8. Darsee Seegmiller, Maui Swim Club, 58.44. 100 backstroke-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 1:22.79; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 1:31.13; 3. Helena Colletta, Maui Dolphins, 1:32.87; 4. Joli Fong, Maui Dolphins, 1:46.43; 5. Kaylie Lopes, Maui Swim Club, 1:53.58. 100 freestyle-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 1:14.10; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 1:14.39; 3. Helena Colletta, Maui Dolphins, 1:24.23; 4. Brinlee Page, Maui Dolphins, 1:27.68; 5. Charie Salacup, Maui Swim Club, 1:28.94; 6. Joli Fong, Maui Dolphins, 1:33.96; 7. Lily Barrett, Maui Dolphins, 1:36.01; 8. Isabelle Perchard, Lahaina Swim Club, 2:02.86. 200 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Tulip Hori, Charie Salacup, Kaysa Ong, Karissa Ginoza) 2:28.06, 2. Maui Dolphins A 2:44.54, 3. Maui Swim Club B 3:06.97. 200 individual medley-1. Karissa Ginoza, Maui Swim Club, 3:00.24; 2. Tulip Hori, Maui Swim Club, 3:04.49; 3. Joli Fong, Maui Dolphins, 3:43.61.

11-12

50 breaststroke-1. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 40.65; 2. Noelle Sheveland, Lahaina Swim Club, 42.36; 3. Afton Page, Maui Dolphins, 43.42; 4. Tally Daksla, Maui Swim Club, 44.12; 5. Angelina Rakestraw, Lahaina Swim Club, 44.66; 6. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 45.32; 7. Kyra Ong, Maui Swim Club, 50.48; 8. Mei Welch-Bernasek, Maui Dolphins, 51.36. 50 butterfly-1. Hanani Dona, SwimMAC North Carolina, 32.21; 2. Afton Page, Maui Dolphins, 34.35; 3. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 34.76; 4. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 37.55; 5. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 38.16; 6. Kaitlyn Otani-Hernandez, Maui Swim Club, 38.45; 7. Jayden Hall, Warrior, 39.37; 8. Tally Daksla, Maui Swim Club, 40.20. 100 backstroke-1. Hanani Dona, SwimMAC North Carolina, 1:13.54; 2. Afton Page, Maui Dolphins, 1:19.99; 3. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 1:21.80; 4. Angelina Rakestraw, Lahaina Swim Club, 1:31.03; 5. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 1:31.10; 6. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 1:31.99; 7. Noelle Sheveland, Lahaina Swim Club, 1:33.40; 8. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 1:33.47. 100 freestyle-1. Hanani Dona, SwimMAC North Carolina, 1:05.93; 2. Mari Yamamoto, Hawaii Swim Club, 1:10.95; 3. Afton Page, Maui Dolphins, 1:12.11; 4. Mei Welch-Bernasek, Maui Dolphins, 1:15.40; 5. Destiny Seegmiller, Maui Swim Club, 1:17.86; 6. Angelina Rakestraw, Lahaina Swim Club, 1:18.04; 7. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 1:19.49; 8. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 1:19.51. 200 freestyle relay-1. Maui Swim Club A (Kaitlyn Otani-Hernandez, Tally Daksla, Lexie Castillo, Destiny Seegmiller) 2:25.88, 2. Maui Dolphins A 2:33.28. 200 individual medley-1. Hanani Dona, SwimMAC North Carolina, 2:45.68; 2. Angelina Rakestraw, Lahaina Swim Club, 3:09.98; 3. Lexie Castillo, Maui Swim Club, 3:11.77; 4. Noelle Sheveland, Lahaina Swim Club, 3:14.30; 5. Anna Halverson, Maui Swim Club, 4:00.17. 400 freestyle-1. Mei Welch-Bernasek, Maui Dolphins, 5:35.79.

13-14

50 backstroke-1. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 38.57; 2. Hailey Bogar, Lahaina Swim Club, 38.82. 100 backstroke-1. Lexi Anderson, Lahaina Swim Club, 1:12.53; 2. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 1:19.41; 3. Olivia Bozich, Lahaina Swim Club, 1:25.96. 100 breaststroke-1. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 1:19.20; 2. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 1:23.31; 3. Hailey Bogar, Lahaina Swim Club, 1:27.68; 4. Lexi Anderson, Lahaina Swim Club, 1:30.93; 5. Isabella Omura, Lahaina Swim Club, 1:36.54; 6. Olivia Bozich, Lahaina Swim Club, 1:39.49. 200 butterfly-1. Lexi Anderson, Lahaina Swim Club, 2:32.39. 200 freestyle relay-1. Lahaina Swim Club A (Lexi Anderson, Hailey Bogar, Isabella Omura, Olivia Bozich) 2:10.55. 200 freestyle-1. Lexi Anderson, Lahaina Swim Club, 2:21.39; 2. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 2:26.78; 3. Isabella Omura, Lahaina Swim Club, 2:27.21; 4. Olivia Bozich, Lahaina Swim Club, 2:43.53. 200 individual medley-1. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 2:40.38; 2. Kamille Pellettieri, Hawaii Swim Club, 2:46.51; 3. Isabella Omura, Lahaina Swim Club, 2:52.45; 4. Hailey Bogar, Lahaina Swim Club, 2:52.48; 5. Mikaila Daksla, Maui Swim Club, 2:53.49; 6. Olivia Bozich, Lahaina Swim Club, 2:57.24. 400 individual medley-1. Jordynn Brown, Hawaii Swim Club, 5:44.29; 2. Hailey Bogar, Lahaina Swim Club, 6:00.72.

15-16

50 backstroke-1. Eva Olson, Lahaina Swim Club, 41.07. 100 backstroke-1. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 1:15.51; 2. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:19.33; 3. Caroline Short, Hawaii Swim Club, 1:21.91. 100 breaststroke-1. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 1:23.27; 2. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 1:29.22; 3. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 1:30.61; 4. Eva Olson, Lahaina Swim Club, 1:39.06. 200 butterfly-1. Caroline Short, Hawaii Swim Club, 2:48.93. 200 freestyle-1. Caroline Short, Hawaii Swim Club, 2:21.82; 2. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 2:27.48; 3. Katelen Orquia, Hawaii Swim Club, 2:30.96; 4. Eva Olson, Lahaina Swim Club, 2:32.70. 200 individual medley-1. Lauryn Gillis, Hawaii Swim Club, 2:39.16; 2. Paige Nagahama, Hawaii Swim Club, 2:48.24; 3. Eva Olson, Lahaina Swim Club, 3:06.33.

Open

200 freestyle relay-1. Hawaii Swimming Club Maui A (Caroline Short, Katelen Orquia, Kamille Pellettieri, Jordynn Brown) 2:04.34.

Golf

Pukalani Terrace Golf Club

Saturday’s Results At Pukalani Country Club

Overall low net-Jo Maldonado 65, Sheila Gomes 72, Perry Lee 72.

A flight low net-Front: Jo Maldonado 32.5. Back: Jo Maldonado 32.5.

B flight low net-Front: Perry Lee 36. Back: Perry Lee 36.

B flight low net-Front: Sonny Morreira 35.5. Back: Sheila Gomes 34.5.

Closest to the pin-Nos. 3, 8, 14, 16: Sheila Gomes.

Bowling

AJA Bowling League

Tuesday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Daijobu’s 38, Doug’s 38, Elaine’s 36, Pauline’s 36, Ijiwaru’s 34, Kim Chee’s 34, Marge’s 34, Higa’s 32, Tomodachi’s 30, 950 8.

High series (handicap)-Miles Takabayashi 695, Jay Nashiwa 686, Jeremy Chang 671, Brooke Higa 658, Mike Ishikawa 651, Rodney Carillo 646, Allyson Higa 643, Scott Miyashiro 642, Kathy Ibara 640, Malia Keanini-Higa 639, Steve Fujita 637, Kelly Kaoni 637, Darryl Munetake 634, Lori Carillo 634, Ron Kimura 631, Paul Takayama 629, Dewaine Higa 624, LouAnn Higa 622, Roy Kawachi 615, Mabel Otani-Ono 611, George Toyama 610, Nadine Suyama 608, Narciso Baylosis 603, Les Okamura 602, Nancy Sasada 602, Chad Nagata 601, Mike Suyama 600.

High games (scratch)-Miles Takabayashi 225, Chad Nagata 225, Dewaine Higa 225, Brooke Higa 222, Roy Kawachi 218, Ron Kimura 214-203, Malia Keanini-Higa 209, Jay Nashiwa 208, Jeremy Chang 205-204, Steven Narasaki 202.

Valley Isle Scoreboard

MULTISPORT

MAUI TRIATHLON 5K POLICE CHASE AND KIDS TRI

Saturday’s Results

At Makena Beach

Triathlon

Male

Kids (50-meter swim, 2 kilometer bicycle, 1-kilometer run; only total times listed)-1. Jack Leone 20:43, 2. Ryder Leone 25:43.

Youth (100-meter swim, 3-kilometer bicycle, 1-kilometer run; only total times listed)-1. Byron Ellis 19:16, 2. Hezekiah Hoke 22:22, 3. Keizhawn Hurlan Daquis 28:48.

11-12 (400-meter swim-10-kilometer bicycle-2.5-kilometer run-total)-1. Brendan Myers 11:43-23:24-25:29-1:03:53, 2. Aiden Brown 10:50-32:17-20:21-1:06:35, 3. Quin-cey Augustine 7:09-32:57-27:49-1:10:26.

13-15 (400-meter swim-10-kilometer bicycle-2.5-kilometer run-total)-1. Thomas Hine 7:25-18:12-26:32-53:34, 2. Liam Gillis 6:56-22:39-23:10-54:59, 3. Kai Payne 9:07-25:20-16:46-54:59, 4. Kian Leonard 6:51-24:22-21:44-55:00, 5. Avery Kibby 10:44-23:09-22:43-59:35, 6. Jerone Samari 15:48-27:35-29:42-1:17:02, 7. Jacob Chmeleck 13:01-36:19-33:30-1:27:09.

* * *

Female

Kids (50-meter swim, 2 kilometer bicycle, 1-kilometer run; only total time listed)-1. Lauren Myers 17:14.

Youth (50-meter swim, 2 kilometer bicycle, 1-kilometer run; only total time listed)-1. Lauren Brown 26:08.

11-12 (400-meter swim-10-kilometer bicycle-2.5-kilometer run-total)-1. Ellison Shapiro 11:19-35:01-23:32-1:13:44, 2. Jordan Howell 13:06-42:44-31:31-1:33:05.

13-15 (400-meter swim-10-kilometer bicycle-2.5-kilometer run-total)-1. Phoebe Hoke 13:57-34:00-31:56-1:24:56.

# # #

5K

Male-1. Matt Holton 16:05, 2. Peter Schofield 20:56, 3. Mark Lorenzo 23:05, 4. Andy Daignault 24:52, 5. Jashar Day 32:34, 6. Dave Thomas 36:52.

Female-1. Julia Thomas Atkins 21:56, 2. Nicole Myers 24:47, 3. Kip Payne 24:54, 4. Kelly Thomas 26:20, 5. Debra Liverman 26:48, 6. Alice Thomas 27:03, 7. Ethan Peterson 28:32, 8. Brenda Brest 29:30, 9. Riley Day 32:34, 10. Meilissa Wright 34:05, 11. Jaimee Figgeroa 40:17, 12. Carol Schurmann 42:09, 13. Kathy Daignault 48:07.

_______________

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Saturday’s Results

At Kula

11-1. Tai Whittenberg and Michael Giblin, 2. Sofia Connor and J.J. Ashoff, 3. K.C. Buzianis and Keala Giblin, 4. Lahela Pond and Kamakani Chong-Enos, 5. Tilesa Ebana and Aureana Ebana, 6. Noah Arcas and Isabella McFrazier, 7. Maile Freeland and Giulia Quinsaat.

14-1. Kai’ea Kalahiki and Kala’i Anderson, 2. Ella Connor and Mileina Sniffen, 3t. Luca Connor and Brahma Heitz, 3t. Hannah Castillon and Abby Castillon, 5. Kai Sunshine and Aina Sunshine, 6. Jonah Saribay and Maddy Sylvester, 7. Dyllyn Kahalehau and Kaulu Mokia, 8. J.J. Aschoff and Sofia Connor, 9t. Lacy Dueck and Rachel Bergson, 9t. Isabelle Palmore and Ramona Borchers, 11. Tai Beck and Sophia Castillon, 12. Tia Devereux and Chasey Ko’omoa-Sidney.

18-1. Reilley Marrs and Hinano Clarke, 2. Sevilla Leuteneker and Johnny Kirton, 3. Avari Akeo and Colton Cowell, 4. C.J. Ozee and Kaden Moore, 5. Amy Ozee and Ella Connor, 6. Tessa Johnson and Montana DiSegna, 7. Kiana Hyman and Kiana Correa, 8. Erika Pilotin and Emma Pilotin, 9. Danielle Bergson and Nicole Fatheree, 10. Luca Connor and Brahma Heitz, 11. Gabe Arcas and Aden Heitz.

Valley Isle Scoreboard

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Unrespectables 40.5, Da Hui 35, Mix Plate 33, Da Kru 32, Hui Pa’ani 31, Palaka 30, Strike Force 25.5, No Ka Oi 25, MmmGood 16.

High series (handicap)-John Souza Sr. 684, Corey Gushikuma 664, Dewaine Higa 659, James Enrique 644, George Toyama 640, Joseph Aviles Jr. 640, Judd Sato Jr. 635, Clyde Imai 634, Frederick Brittain 634, Paul Kaauwai 629, Robert Davis 626, Peggy Aviles 625, Marc Kim Sr. 618, Becky Espiritu 616, Cedric Luna 607, Mitch Peroff 607, Fred Clahau III 605, Raymond Jackson 604, Kevin Tanaka 603, Phyllis Kobatashi 603.

High games (scratch)-Corey Gushikuma 247-214, Roland Caniaveral 245, John Souza 233-221, Dewaine Higa 231, Joseph Aviles 223, Kevin Tankaka 218, Fred Calhau III 215, Marc Kim Jr. 215, Gary Collins Jr. 213, Frederick Brittain 212, Herbert Kahalekai 211, George Toyama 201, Raymond Jackson 201, Robert Davis 201-201-200.

_______________

GOLF

MAUI COUNTRY CLUB WOMEN’S ACE

Thursday’s Results

At Maui Country Club

Low net-Kapsoo Dyer 71, Mia Hew 71, Mae Karimoto 73.

Low gross-Lisa Judge 79.

Fewest putts-Dot Tam Ho 30

Closest to the pin-No. 7: Lisa Judge. No. 16: Mia Hew.

Valley Isle Scoreboard

Sailing Canoes

Hawaiian Sailing Canoe Association

Friday’s Results

Kahului to Kaanapali

Traditional Class-1. Maui Jim (Donny Jones, Kauai); 2. Olukai (Marvin Otsuji, Kauai); 3. Kaanapali Beach Hotel (Ray Glauser, Maui); 4. Kona Brew (Kala’i Miller, Oahu); 5. Hui Nalu (Jamie Brown, Oahu); 6. Mike Kincaid, Oahu.

Unlimited Class-1. Hulakai (Jun Balanga, Hawaii)

Sunday’s Results

Kaanapali to Kauanakai

Traditional Class-1. Maui Jim (Donny Jones, Kauai) 2:43; 2. Olukai (Noe Sawyer, Kauai) 2:46; 3. Kaanapali Beach Hotel (Ray Glauser, Maui) 2:50; 4. Kona Brew (Kala’i Miller, Oahu) 2:52; 5. Hui Nalu (Jamie Brown, Oahu) 2:52:45; 6. La’amaomao (Matt Buckman, Oahu) 2:54; 7. Hawaiian Paddle Sports (Derrick Esibill, Maui) 3:00; 8. Uncle Mike (Oahu) 3:04; 9. Molokai Canoe Club (Molokai) 3:07.

Unlimited Class-1. Hulakai (Jun Balanga, Hawaii) 2:51.

Bowling

Aloha Friday League

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Brian’s 52, Lee’s 51, Kanale’s 50.5, Fred B’s 45, Rose’s 42, Rich’s 39, Wes’s 37.5.

High series (handicap)-Kanale Kahalekai 630, Rudy Butihi 620, Wesley Apo 613.

High game (scratch)-Wesley Apo 245, Kanale Kahalekai 214.

MBC Holo Doubles League

Sunday’s Results At Maui Bowling Center

Standings-Malia/Dewaine 15, Ipo/Odell 11, Kathy/Toy 9, Becky/Mark 9, Celine/Jr 9, Carmen/Brian 9, Karen/Ben 8, Donna/Ricky 5.5, Tani/Kimo 4.5, Francine/Eugene 0.

High series (handicap)-Becky Espiritu 628, George Toyama 625, Kathy Shimada 615, Odell Marino 608, Mark Paguirigan 607.

High game (scratch)-Dewaine Higa 207, Becky Espiritu 200.

Golf

RGC Golf Club

Sunday’s Results At Kahili Golf Course

Net winners-Neal Nitta 67, Gerry Caliva 69, Vince Tesoro 70, Wayne Edrada 71, Victor Inouye 72, Miles Suzuki 72.

Par 3 winners-Nos. 6, 8: Neal Nitta; No. 13: Vince Tesoro.

Skin winners-Vince Tesoro 3, Mike Suyama, Mark Shimamura, Gerry Caliva, Neal Nitta,Ron Ishikawa.

Valley Isle Scoreboard

Golf

Maui Hawaiian Men

Saturday’s Results At Waiehu Municipal Golf Course

Low net-Masa Kaui 61, Scotty Deponte 65, Wayne Peelua 67.

Low gross-Scotty Deponte 68.

Closest to the pin-No. 2: Peter Escobar. Nos. 5, 8: Scotty Deponte. No. 16: Joe Kanahuna.

Pukalani Ladies Club

Sunday’s Results At Pukalani Country Club

Low net-Adele Sumida 71, Yuri Masuda 72.

June ace-Jae Thompson 72.

Fewest putts-A flight: Jo Maldonado 29.

B flight: Yuri Masuda 29.

Closest to the pin-No. 3: Jae Thompson. No. 8: Candy Tom. No. 14: Sheila Gomes. No. 16: Patti Brown-Hofmann.

Maui FIL-AM Golf Club

Sunday’s Results At The Dunes at Maui Lani

A flight-Vince Tesoro 70, Perry Yadao 72, Rowell Prieto 72, Randy Balmores 72.

B flight-Bill Ruidas 68, Simeon Facuri 70, Paul Facuri 70, Kalani Vierra 72.

A flight closest to the pin-No. 3: Baye Balmores. No. 6: Vince Tesoro. No.8: Perry Yadao. No. 9: Perry Yadao.

B flight closest to the pin-No. 3: Simeon Facuri. No. 6: Kalani Vierra. No. 9: Paul Facuri.

Softball

Maui Senior Softball League

Sunday’s Results At War Memorial Little League Field No. 1

Gomes Trucking 14, Da Mix Breeds 13

Guavas 10, Gomes Trucking 0

Toros 16, Monarchs 5

Po’okela 21, Ka Newa 9

At War Memorial Little League Field No. 2

Maui Raiders 14, Pono Seniors 2

Kolohe 10, Paninis 9

Dragons 12, Oloz 7

Valley Isle Scoreboard

Running

Kahakuloa Half Marathon

Saturday’s Results

Fleming Beach to Kahakuloa

Female-1. Lisa Kerrick 1:45:24.05, 2. Lisa Maciel 1:50:43.96, 3. Carmen Lambert 1:52:53.49, 4. Jennifer Zesati 1:53:37.92, 5. Leigh Galarita 1:56:35.30, 6. Ali Levering 1:57:07.42, 7. Becca Johnston 1:57:52.61, 8. Kelly Hardin 1:59:00.01, 9. Shelly Snyder 1:59:39.53, 10. Jennifer Potter 2:03:13.77, 11. Jennifer Stransky 2:04:12.18, 12. DeDe DiBiase 2:04:37.68, 13. Eli Durel 2:04:38.39, 14. Kris Roney 2:09:45.49, 15. Chelsea Trimper 2:09:56.43, 16. Megan Doran 2:10:05.33, 17. Laura Berthold 2:11:01.01, 18. Kip Payne 2:11:46.08, 19. Pamela Elkind 2:12:00.64, 20. Carrie Moore 2:13:08.22, 21. Celia Heron 2:13:50.08, 22. Aimee Youngblood 2:13:53.79, 23. Jennifer Rodriguez 2:15:39.88, 24. Susan Dils 2:16:07.68, 25. Laurel Sunde 2:16:30.98, 26. Kimberly Kosky 2:16:59.59, 27. Becca Greenland 2:17:15.07, 28. Heather Sluss 2:17:28.40, 29. Karen Harmer 2:17:33.08, 30. Kathy McKim 2:19:10.25, 31. Susan Wheeler 2:19:22.29, 32. Michelle Parker 2:19:31.97, 33. Cyndi Walter 2:19:50.53, 34. Betty Kempa 2:20:55.29, 35. Heather Johnson 2:21:04.97, 36. Sherry Mahoney 2:21:20.76, 37. Ann Cobain 2:21:43.41, 38. Kristen Gilchrist 2:22:23.41, 39. Mary Livingston 2:22:52.31, 40. Chloe Royer 2:22:55.78, 41. Emily Kumm 2:29:27.06, 42. Kristine Ren 2:31:52.43, 43. Theresa Poehlman 2:33:21.62, 44. Sarakate Laverty 2:33:49.13, 45. Meghan Muniak 2:39:59.42, 46. Cassie Henson 2:40:11.50, 47. Wiebke Neberich 2:41:45.50, 48. Vickie Matyi 2:42:03.21, 49. Nancy MacKenzie 2:44:55.81, 50. Stacey O’Neal 2:46:29.44, 51. Rhonda Harris 2:50:01.67, 52. Jeanine Jones 2:55:05.06, 53. Tia Hockenberry 2:59:57.80, 54. Rowena Estayo 3:00:22.27, 55. Shelly Kelnhofer 3:03:53.65, 56. Diane Lockard 3:07:18.72, 57. Caroline Clark 3:14:05.54, 58. Robin Silk 3:19:02.30, 59. Janinne Grimes 3:41:54.20, 60. Lindsay Owyang 3:41:54.47, 61. Alexis Loving 3:41:59.08, 62. Leilani Akamine 3:42:08.61, 63. Karen Eliason 3:42:14.48, 64. Regina La Cour 3:42:24.53, 65. Carla Vallee 3:42:54.29.

Male-1. Jay Ellis 1:37:10.93, 2. Jeremy Stoddart 1:37:16.73, 3. Sebastian Kwit 1:38:51.03, 4. Harry Higgins 1:38:51.73, 5. Tyler Cooper 1:39:52.92, 6. Wilson Ethington 1:41:26.37, 7. Charlie Griffin 1:42:31.78, 8. Rommel Tejero 1:42:54.15, 9. Chris Coffeen 1:43:33.95, 10. Morgan Gerdel 1:45:13.65, 11. Charles Vierra 1:45:17.30, 12. Justin Knowles 1:45:51.00, 13. Jacob Higa 1:46:40.38, 14. Xiushui Ren 1:47:47.59, 15. Sean Housman 1:48:08.98, 16. Mick Miles 1:50:13.92, 17. John Gorman 1:50:47.63, 18. Bo McKuin 1:51:29.08, 19. Martin Lambert 1:52:53.24, 20. David Peterson 1:53:12.33, 21. Paul Newitt 1:54:20.96, 22. David Sunde 1:55:44.82, 23. Matthew Cowell 1:56:40.52, 24. Mark Foullong 1:57:16.61, 25. Scott Petrick 1:58:21.86, 26. Chris Arkeveld 1:58:57.33, 27. Heath Payne 1:59:00.17, 28. Bill Laws 1:59:04.61, 29. Clinton Burdick 1:59:58.50, 30. Juan Ceniceros 2:00:24.13, 31. Michael Trahan 2:00:30.50, 32. Jonathan Nagle 2:00:53.88, 33. Ryan Fiene 2:01:04.59, 34. Karl Higa 2:01:11.57, 35. Rhett Ferguson 2:01:27.13, 36. Owen langer 2:02:20.61, 37. Jonas Kloepper 2:02:26.12, 38. Alex Hoffmann 2:04:05.48, 39. Bjorn Sunde 2:04:57.68, 40. Kevin Snelgrove 2:06:02.64, 41. Chris Betts 2:06:08.06, 42. Greg Gifford 2:06:26.95, 43. Warren Taylor 2:08:32.49, 44. Marv Stapleton 2:08:45.25, 45. Aaron Plattner 2:09:05.47, 46. Paul Danaher 2:10:05.74, 47. Michael Mochizuki 2:10:32.20, 48. Neil Wilcox 2:16:11.14, 49. David Peterson 2:16:17.50, 50. Eli Nygren 2:16:35.13, 51. Alan Kosky 2:16:59.52, 52. Davin Wada 2:18:44.30, 53. Ron Anderson 2:19:03.97, 54. Chris McManus 2:26:15.12, 55. Chris Henson 2:26:25.46, 56. Jon Mahoney 2:27:10.65, 57. Erik Youngblood 2:33:39.48, 58. Kai Payne 2:41:23.69, 59. Robert Connors 2:42:39.63, 60. Dustin O’Neal 2:46:29.45, 61. Timothy Harris 2:50:07.73, 62. Arthur Thomas 2:51:56.87, 63. Steven King 3:04:39.51, 64. Josh Bellew 3:11:36.90, 65. Scott Dempski 3:13:58.42.

Swimming

Maui Age-Group Swimming Association Novice Meet

Saturday’s Results At Upcountry Pool

Boys

6 and under

25 backstroke-1. Noah Colt, Maui Dolphins, 34.11. 25 freestyle-1. T.J. Tagupa, Hawaii Swim Club, 34.63.

7-8

25 backstroke-1. Dillon Swasy, Island Aquatics, 29.67; 2. Liam Roberts, Island Aquatics, 40.55. 25 breaststroke-1. Dillon Swasy, Island Aquatics, 32.64. 25 freestyle-1. Dillon Swasy, Island Aquatics, 21.22; 2. Jake Whitmer, Maui Dolphins, 34.04; 3. Liam Roberts, Island Aquatics, 37.47. 50 freestyle-1. Dillon Swasy, Island Aquatics, 52.53.

9-10

25 backstroke-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 28.95; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 31.55. 25 breaststroke-1. Makoa Page, Maui Dolphins, 23.55. 25 butterfly-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 27.96; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 38.20. 25 freestyle-1. Jack Stewart, Maui Dolphins, 20.91; 2. Jake Hackett, Maui Dolphins, 25.55. 50 backstroke-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 48.16; 2. Eli Wynne, Island Aquatics, 59.95. 50 breaststroke-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 52.73; 2. Jack Stewart, Maui Dolphins, 59.84. 50 butterfly-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 51.45. 50 freestyle-1. Makoa Page, Maui Dolphins, 43.80; 2. Eli Wynne, Island Aquatics, 49.77. 100 individual medley-1. Tiago Shoup-Banega, Island Aquatics, 1:44.46.

Girls

6 and under

25 backstroke-1. Kiana Lindsey, Island Aquatics, 26.34; 2. Olivia Colt, Maui Dolphins, 30.66; 3. Abigail Tamayose, Maui Dolphins, 45.43. 25 breaststroke-1. Olivia Colt, Maui Dolphins, 29.93; 2. Kiana Lindsey, Island Aquatics, 31.32. 25 freestyle-1. Emery Page, Maui Dolphins, 28.83; 2. Abigail Tamayose, Maui Dolphins, 37.04; 3. Oto Wada, Hawaii Swim Club, 55.26.

7-8

25 backstroke-1. Kelsie Tamayose, Maui Dolphins, 26.38; 2. Kalena Kenui, Maui Dolphins, 31.60. 25 breaststroke-1. Kelsie Tamayose, Maui Dolphins, 29.68. 25 butterfly-1. Kelsie Tamayose, Maui Dolphins, 33.93. 25 freestyle-1. Kelsie Tamayose, Maui Dolphins, 23.69; 2. Kalena Kenui, Maui Dolphins, 27.54; 3. Mahie Miyagawa, Hawaii Swim Club, 35.59. 50 freestyle-1. Olivia Colt, Maui Dolphins, 48.30; 2. Kiana Lindsey, Island Aquatics, 54.90.

9-10

50 backstroke-1. Joli Fong, Maui Dolphins, 44.76; 2. Ciana Cooper, Island Aquatics, 51.06. 50 breaststroke-1. Joli Fong, Maui Dolphins, 50.68; 2. Ciana Cooper, Island Aquatics, 51.21; 3. Brinlee Page, Maui Dolphins, 51.30. 50 butterfly-1. Joli Fong, Maui Dolphins, 45.02. 50 freestyle-1. Ciana Cooper, Island Aquatics, 38.10. 100 individual medley-1. Joli Fong, Maui Dolphins, 1:35.77; 2. Brinlee Page, Maui Dolphins, 1:38.06.

11-12

50 backstroke-1. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 37.92; 2. Kathryn O’Neill, Maui Dolphins, 44.36; 3. Amoi Rutherford Storm, Maui Dolphins, 46.96. 50 breaststroke-1. Kathryn O’Neill, Maui Dolphins, 47.28; 2. Amoi Rutherford Storm, Maui Dolphins, 52.85. 50 butterfly-1. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 40.44. 50 freestyle-1. Kathryn O’Neill, Maui Dolphins, 34.60; 2. Amoi Rutherford Storm, Maui Dolphins, 38.21. 100 individual medley-1. Kaydence Lilio, Hawaii Swim Club, 1:24.73; 2. Kathryn O’Neill, Maui Dolphins, 1:31.88; 3. Amoi Rutherford Storm, Maui Dolphins, 1:41.14.

Mixed

10 and under

100 medley relay-1. Maui Dolphins A (Jack Stewart, Makoa Page, Brinlee Page, Joli Fong) 1:25.10. 100 freestyle relay-1. Maui Dolphins A (Joli Fong, Makoa Page, Jack Stewart, Brinlee Page) 1:15.38, 2. Island Aquatics A 1:49.27.

Motor sports

Paradise Speedway Maui

Saturday’s Results At Puunene

Youth

Main event-1. Keoki DeCoite-Peters, 2. Talisha-Ann Nay.

Trophy dash-Keoki DeCoite-Peters.

Four-cylinder bomber

Main event-1. Bill Miles, 2. Marc Provonsha.

Trophy dash-Marc Provonsha.

Four-cylinder modified/truck

Main event-1. Zanden Lawson, 2. Mike Walter.

Trophy dash-Mike Walter.

Street stock

Main event-1. Gary Pescador, 2. Asela Nay.

Trophy dash-Gary Pescador.

Super street

Main event-1. Jonathan Perry.

Trophy dash-Tyrel Middleton.

Sprint car exhibition

Main event-1. Doug Fitch, 2. Tim Nay.

Trophy dash-Tim Nay.

Golf

MAXXX Golf Group

Saturday’s Results At Wailea Emerald Course

Low net-Overall: Bob Johnston 66. Front: Bob Johnston 30. Back: Tyler Armijo 35, Larry Karinen 35.

Closest to the pin-Nos. 3, 8, 13: Tyler Armijo. No. 16: Richard Armijo.

Skins-Bob Johnston 4, Tyler Armijo 3, Larry Karinen 2, Richard Armijo.

Valley Isle Scoreboard

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Saturday’s Results

At Kula

11-1. Tai Whittenberg and Michael Giblin, 2. Isabella Trumbo and Faith Paredes, 3. Tilesa Ebana and Darija Trumbo, 4. Andie Duff and K.C. Buzianis, 5. Lahela Pond and Isabella McFrazier, 6. Aureana Ebana and Maile Freeland, 7. Aubrey Blanchette and Raine Blanchette.

14-1. Jake Whittenberg and Jessie Coralle, 2. Luca Connor and Ella Connor, 3. Maddy Sylvester and Kai’ea Kalahiki, 4. Victoria Martins and Rayson Rivera, 5. Alex Zanolini and Liam Coralle, 6. Karissa Pond and Lahela Pond, 7. Morgan Bartlett and Tia Devereux, 8. Tai Beck and John Smith.

18s-1. Hunter Marrs and Reilley Marrs, 2. Austin Peters and Noah Vierra, 3. C.J. Ozee and Kaden Moore, 4. Ozzy Marriott and Noah Hamman, 5. Sevilla Leuteneker and Montana DiSegna, 6. John Kirton and Kiana Hyman, 7. Alex Zanolini and Hinano Clarke.

Adult-1. Josh Kulhavy-Sutherland and Colton Cowell, 2. Rocky Delyon and Eric Pounder, 3t. Brian Connor and Jeramia McMullen, 3. Noah Hamman and Jake Caracheo, 5. Alec Eib and Chris Hamman, 6. Nyck Yashiro and Amy Ozee, 7. Reilley Marrs and Hinano Clarke.

_______________

WATER SPORTS

MAUI JIM OCEANFEST

Saturday’s Winners

At Kaanapali Beach

Men

Swim-Jackson Maynard. Paddleboard-Jackson Maynard. SUP-Zane Schweitzer. OC-1-Travis Grant. Surfski-Jasper Mocke.

Women

Swim-Leane Darling. Paddleboard-Leane Darling. SUP-Karla Gilbert. OC-1-Chelsea Bizik. Surfski-Jennifer Kalmbach.

Valley Isle Scoreboard

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Unrespectable’s 36.5, Da Hui 32, Hui Pa’ani 31, Mix Plate 30, Palaka 29, Da Kru 28, Strike Force 24.5, No Ka Oi 22, MmmGood 15.

High series (handicap)-Ashley Kobayashi 689, Sharky Ikeda 661, Fred Calhau III 653, Marc Kim Jr. 649, Jared Kaholokula 641, Brad Taguiped 633, Gary Collins Jr. 633, Steve Fujita 629, Walfredo Saltiban 617, Malia Keanini-Higa 616, Paul Kaauwai 615, Wayne Kaauwai 613, Ricky Komatsu 604, Vanessa Kaauwai 602, Robert Favis 601, Wesley Apo 601.

High game (scratch)-Wesley Apo 221, Marc Kim Jr. 217-209-208, Brad Taguiped 215, Robert Davis 215, Fred Calhau III 213, Sharky Ikeda 211-202-200, Ashley Kobayashi 211, Gary Collins Jr. 205-203, Roland Caniaveral 205, Steve Fujita 201.

# # #

AJA BOWLING LEAGUE

Tuesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings-Elaine’s 36, Daijobu’s 35, Kim Chee’s 34, Doug’s 34, Pauline’s 34, Ijiwaru’s 30, Higa’s 30, Marge’s 30, Tomodachi’s 29, 950 8.

High series (handicap)-Steven Narasaki 749, Aaron Takahashi 747, Sharky Ikeda 710, Susan Ventura 693, Steve Fujita 672, Clyde Imai 666, Jay Nashiwa 657, Roy Kawachi 657, Karen Higa 657, Kevin Tanaka 650, Darryl Munetake 644, Ricky Komatsu 642, Rodney Carillo 633, George Toyama 631, Narciso Baylosis 628, Chad Nagata 623, Randy Nagamine 620, Allyson Higa 617, Malia Keanini-Higa 613, Lori Carillo 608, Mabel Otani-Ono 606, Aleka Carillo 605.

High game (scratch)-Sharky Ikeda 267, Kevin Tanaka 226-201, Steven Narasaki 225, Ricky Komatsu 224, Aaron Takahashi 223-210-200, Jay Nashiwa 217, Rodney Carillo 217, Roy Kawachi 215, Clyde Imai 213, Steve Fujita 212-201, Susan Ventura 211, Chad Nagata 206, Narciso Baylosis 203, Dwayn Kim 202, Karen Higa 201, Ron Kimura 200, Robyn Kim 200.

Valley Isle Scoreboard

Softball

MAUI SENIOR SOFTBALL LEAGUE

Sunday’s Results

At Keopuolani Park Field No. 1

Paninis 14, Dragons 9

Pono Seniors 14, Kolohe 12

At Keopuolani Park Field No. 3

Po’okela 17, Toros 5

Guavas 17, Toros 14

Gomes Trucking 13, Ka Newa 11

Da Mix Breeds 20, Monarchs 6

***

Golf

MAXX GOLF GROUP

Saturday’s Results

At Kaanapali Kai Course

Low net-Overall: Jeff Cocker 73. Front: Bob Johnston 38, Jeff Cocker, 38. Back: Jeff Cocker 35.

Closest to the pin-No. 3: Richard Armijo. Nos. 11, 14: Jeff Cocker.

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB

PRESIDENTS TOURNAMENT

Sunday’s Results

At Pukalani Country Club

Overall low net-Rob Lee 70-73-143

Second-round low net-Jo Maldonado 71, Rob Lee 73, Sheila Gomes 73, Ernie Ayala 74

Closest to the pin-No. 3: Sheila Gomes. No. 8: Ernie Ayala. No. 14 Perry Lee.