Valley Isle Scoreboard

Paddlers competing on the long course take off from the starting line at Hanakao‘o (Canoe) Beach Park in Lahaina during Sunday’s Merriman’s Paddling Race, the second event in the Maui Paddling Hui season. GEMMA ROSE photo

Paddling

Maui Paddling Hui Merriman’s Triangle Race

Sunday’s Results

Starting and ending at Hanakao’o (Canoe) Beach Park

Long Course (5.5 miles)

OC-1

Male

Elite–1. Ekolu Kalama 41:58, 2. Ryan Murphy 42:17, 3. Felipe Gomes 42:26, 4. Carter Evans 42:45, 5. Triston Kahookele-Santos 42:59.

39 and under–1. Cord Cuniberti 43:49, 2. Nalu Sampson 46:26, 3. Kapena Bugarin 46:28, 4. Sean Pierce 49:28, 5. Aaron Griffith 51:08, 6. Ryan Woolbright 54:32.

40-49–1. George Dagan 43:42, 2. Cameron Jacome 44:45, 3. Hideharu Yoshikawa 47:49, 4. Strider Kerrick 49:46.

50-59–1. Lee Ishikawa 45:09, 2. Eric Barto 46:03, 3. Van Fischer 52:23, 4. Edwin Maielua 54:27.

60 and over–1. Lou Dionese 47:55, 2. Tom Guerin 48:33, 3. Pia Aluli 49:56, 4. Bob Stewart 50:17, 5. Tom Bartlett 51:39, 6. Bruce McKinney 57:08.

Female

Elite–1. Cynthia Conrad 48:07, 2. Danielle Kuck 51:52, 3. Marjorie Kahookele-Pea 52:35.

39 and under–1. Lisa Fanning 54:13.

50-59–1. Marian Zajac 56:32.

OC-2

Male

Open–1. Kai Bartlett and Willy Pea 40:58, 2. Frank Zajac and Michael Cordi 42:08

Female

Open–1. Vanessa Weiss and Catherine Bellafiore 48:37, 2. Joy Steadman and Tanya Muhle 54:41.

Mixed

Open–1. Lee Moyers and Kristina Dougherty 44:09, 2. Chuck Santiago and Wanda Lu Maye 44:36, 3. Christine Donovan and Paul Donovan 44:39.

Surfski

Male

Elite–1. Michael Owens 39:49, 2. Bram Denhaan 42:04, 3. Richard Spork 42:42.

50-59–1. Eric Rohozinski 42:53, 2. John Cano 46:00, 3. Pedro Foronda 53:30.

60 and over–1. Jack Breen 54:06.

Short Course (4.5 miles)

OC-1

Male

Novice–1. Caleb Marcus 34:13, 2. Gregg Okamoto 36:12, 3. Bob Fischer 37:44, 4. Jeremiah Allen 41:40.

18-59–1. Kona Maielua 33:25, 2. Justin Ney 35:13, 3. Matt Daniells 36:04:2.

60 and over–1. Bill Menish 37:01, 2. Barry Chang 37:10, 3. Bob Getzen 40:24

Female

Novice–1. Ashley Ooley 38:39, 2. Honora Kalama 39:01, 3. Sarah Fletcher 39:38, 4. Natalie Marcus 39:51, 5. Katie Bacon 40:28, 6. Rebecca Woolbright 42:53, 7. Pamela Elkind 45:51.

18-59–1. Genevieve Ruvald 38:32, 2. Suzi Tucker 39:56.

60 and over–1. Jeanette Kaauamo 39:28, 2. Meryl Cohen 42:00, 3. Denise Guerin 42:08.

OC-2

Male

Junior–1. Kele Pacheco and R.J. Helgeson 34:32.

Open–1. Ryan Incerpi and Zoltan Milaskey 33:54.

Female

Junior–1. Makanahele Emmsley and Chevelle Pacheco 38:42.

Open–1. Hope Anita Anderson and Deb Pearsall 38:25, 2. Iris Mountcastle and Emilou Alves 39:33.

Mixed

Open–1. Jim Kohler and Jane Kohler 35:19, 2. Susan Ramos and Michael Eilers 35:23.

Surfski

Male

Open–1. Jack Dyson 38:35.

Female

Open –1. Michelle Lussier 35:54.

SUP

Male

Unlimited–1. Armadillo Armadillo 42:39, 2. Jeffrey Oltman 46:53.

Stock–1. Cesar Garcia 44:58, 2. Scott Fleck 49:20, 3. Frank Violi 1:00:18.

Prone

Male

Open–1. Kevin McMenomy 1:04:41.

Soccer

MIL Standings

GIRLS

DIVISION I

–                            W    L    T    Pts

x-Baldwin                11    0    1    34

y-Kamehameha Maui    8    3    1    25

King Kekaulike            6    2    4    22

Maui High                6    4    1    19

Lahainaluna                2    10    0    6

DIVISION II

–                            W    L    T    Pts

x-Seabury Hall            4    6    1    13

St. Anthony                0    12    0    0

x-won league championship;

y-clinched state tournament berth

Monday’s Result

Seabury Hall at Maui High, ccd.

End of regular season

BOYS

DIVISION I

–                            W    L    T    Pts

King Kekaulike            8    2    0    24

Baldwin                    7    0    2    23

Lahainaluna                6    2    2    20

Kamehameha Maui    5    3    2    17

Maui High                2    7    1    7

DIVISION II

–                            W    L    T    Pts

x-Seabury Hall            2    6    1    7

St. Anthony                0    10    0    0

x-clinched league championship

Today’s Matches

St. Anthony at Maui High, 4 p.m.

Baldwin at King Kekaulike, 7 p.m.

Bowling

AJA Bowling League

Tuesday’s Results At Maui Bowling Center

Standings–Daijobu’s 31 1⁄2, Ijiwaru’s 28, Tomodachi’s 27 1⁄2, Kim Chee’s 26, Pauline’s 26, Killers 25, Higa’s 24, Lucky Shooters 23, Marge’s 23, 950 6.

High series (handicap)–Kevin Suzuki 712, Jared Hedani 688, Miles Takabayashi 681, LouAnn Higa 669, Mike Ishikawa 669, Kathy Ibara 667, Allyson Higa 645, Chad Nagata 644, Dwayn Kim 641, Ronald Kimura 635, Earl Suzuki 633, Kevin Tanaka 627, Douglas Carillo 620, Jeremy Chang 617, Rodney Higa 615, Narciso Baylosis 610, Aaron Takahashi 609, Steve Harada 608, Danny Yamamura 606, Sharon Hedani 605, Michael Suyama 605, Karen Higa 604, Scott Miyashiro 604.

High games (scratch)–Ronald Kimura 234-222, Kevin Suzuki 234-221-209, Chad Nagata 233, Aaron Takahashi 215-211, Miles Takabayashi 213-204, Earl Suzuki 212-201, Mike Ishikawa 209-201, Jeremy Chang 208-201, Kevin Tanaka 206-203, Rodney Carillo 204, Dwayn Kim 204, Steve Harada 200.

Golf

RGC Golf Club

Sunday’s Results At Kahili Golf Course

Low net–Victor Inouye 68, Vince Tesoro 68, Mark Shimamura 69, James Palafox 70, Allen Shaw 72.

Closest to the pin–No. 6: Gerry Caliva. No. 8: Mark Shimamura. No. 13: Mark Shimamura. No. 16: Glenn Okuda.

Low gross–Mark Shimamura 72.

Skins–Vince Tesoro, Mark Shimamura, Jeff Mahoney, Glenn Ono, Allen Shaw, Victor Inouye.

Awards

Golfer of the year–Gerry Caliva.

Club champion–Gordon Guerrero.

Grand Slam champion–Casey Ching.

Tournament of Champions winner–Vince Tesoro.

Baseball

AJA Baseball

Sunday’s Result At Maehara Stadium

Happy Hour 9, Asashi’s 2

Asashi’s        101    000    0–2    5    3

Happy Hour    011    052    x–9    10    2

Dean Kawamura and Thad Shishido. Glenn Barcoma, Ikaika Lau Hee (4) and Logan Kanamu. 2B–Happy Hour: Logan Kanamu.

Leading hitters–Happy Hour: Kanamu 3-3, 3 RBI. Santos 2-4, run.

COMMENTS