Valley Isle Scoreboard

Runners in the Valley to the Sea 10-kilometer and 5-kilometer races take off from the starting line at the Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary on Saturday. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

Runners in the Valley to the Sea 10-kilometer and 5-kilometer races take off from the starting line at the Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary on Saturday. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

RUNNING

VALLEY TO THE SEA RUNS

Saturday’s Results

Starting and ending at Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine Sanctuary

Half-Marathon

Eric Monda of Colorado arrives at the finish line to take second place in the 10K. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

Eric Monda of Colorado arrives at the finish line to take second place in the 10K. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

Female

18-39–1. Ginna Reid 1:23:43.5, 2. Melissa Moschetto 1:24:47.4, 3. Brianna Kauk 1:37:49.4, 4. Kate Dickey 1:44:50.8, 5. Anna Svensson 1:45:13.5, 6. Shannon Elmendorf 1:47:51.8, 7. Abby Astrup 1:48:46.1, 8. Kate Astrup 1:50:00.8, 9. Emily Moorhead 1:52:46.9, 10. Naomi Mark 1:54:13.0, 11. Marissa Spinks 1:54:59.5, 12. Kristen Giombi 1:55:18.7, 13. Alison Teoh 1:58:11.4, 14. Alexandria Rawlyck 2:04:14.6, 15. Kimberley Leach 2:04:59.7, 16. Kira Chung 2:06:53.2, 17. Gillian Carey 2:08:30.7, 18. Donna Ibuyan 2:08:35.9, 19. Laurel Safranek 2:08:37.0, 20. Ginifer Nania 2:08:53.8, 21. Catherine Dorr 2:09:34.4, 22. Courtney Heuerman 2:09:40.6, 23. Heather Heath 2:09:49.7, 24. Victoria Abbott 2:10:24.8, 25. Laura Edger 2:14:35.9, 26. Ro Casem 2:14:59.7, 27. Louise Lieu 2:15:22.0, 28. Sara Bhonsale 2:17:21.1, 29. Laura Levy 2:18:50.5, 30. Jywel Almirante 2:18:51.4, 31. Susan Whitty 2:19:28.8, 32. Stacie Daoust Burch 2:20:20.7, 33. Irina Constantinescu 2:20:48.0, 34. Jessica Hirschlein 2:23:30.5, 35. Elaine Kilpatrick 2:24:55.8, 36. Erin Searcy 2:25:43.5, 37. Lixia Tang 2:30:15.8, 38. Jennifer McKinney 2:33:41.6, 39. Amanda Gray 2:33:54.8, 40. Kristi Ota 2:38:10.2, 41. Lindsay Bigney 2:38:30.8, 42. Sara Armbrecht 2:38:47.7, 43. Amy Stoddart 2:41:43.8, 44. Sarah Ching 2:46:08.8, 45. Meridyth Hollingshead 2:49:33.0, 46. Karina Contreras 2:57:34.6, 47. Jacqueline Auna 2:58:35.5, 48. Constance Yonashiro 2:58:36.5, 49. Lindsley Swanson 3:00:11.2, 50. Laura Scott 3:07:58.0.

40-49–1. Mel Aitken 1:22:18.6, 2. Paige Howat 1:41:13.0, 3. Sara Augustine 1:46:20.0, 4. Becca Johnston 1:47:01.3, 5. Cathy O’Donohue 1:51:57.7, 6. Michelle Avitia 1:54:14.1, 7. Sarah Martinez 1:54:42.9, 8. Jennifer Schiltz 1:56:43.2, 9. Christine Murphy Hernandez 2:02:44.8, 10. Marit Irene Von Tetzchner 2:02:47.8, 11. Katina Soares 2:03:04.3, 12. Sherlyn Rawson 2:03:35.0, 13. Ivana Havrilova 2:04:30.4, 14. Mona Ganung 2:05:31.7, 15. Cameron Smith 2:06:46.0, 16. Vivian Delos Reyes 2:12:01.9, 17. Sherry Tuma 2:14:23.8, 18. Deana Grinnell 2:15:17.5, 19. Marysol Negro Beltran 2:18:15.7, 20. Dana Moses 2:19:44.2, 21. Toni Mingo 2:20:13.2, 22. Renee Rose-Frievalt 2:20:17.8, 23. Marla Kaufman 2:22:22.8, 24. Melanie Ollila 2:23:23.8, 25. Missy Klembara 2:31:18.0, 26. Cindy Price 2:33:25.6, 27. Sasha Nosecchi 2:33:27.0, 28. Traceee Rose 2:33:56.4, 29. Zoe Forman 2:33:56.9, 30. Barbara Owens 2:34:42.1, 31. Linnea Lewis 2:34:52.2, 32. Shannon Tessier 2:35:12.5, 33. Jenni Thompson 2:35:57.1, 34. Melyssa Balderas Sosa 2:41:07.5, 35. Suzanne Clarke 3:01:42.3, 36. Leigh Arevalo 3:05:51.3.

50-59–1. Natalie Marleau 1:46:07.4, 2. Beth Astrup 1:51:11.9, 3. Patsy Correlli 1:55:50.2, 4. Carole Ann Higa 1:57:01.7, 5. Christine Olszanski 1:57:07.2, 6. Catherine Sayers 2:02:19.7, 7. Susan Dils 2:03:43.7, 8. Lorelynn Marrs 2:05:08.9, 9. Julie Daehn 2:13:18.6, 10. Katherine Wech 2:14:57.3, 11. Mary Mitchell 2:19:09.5, 12. Gwen Gallagher 2:20:43.9, 13. Danica Levajac 2:23:48.4, 14. Caye Moberg 2:29:15.0, 15. April McPheeters 2:31:54.3, 16. Diane Gillis 2:33:37.6, 17. Mary Goodwin-Kaiser 2:37:13.4, 18. Karen Fugate 2:44:41.8, 19. Yany Lynne 2:46:21.8, 20. Bonita Houseworth 3:05:55.8, 21. Susan Andersonjones 3:06:45.4, 22. Jan Scott 3:07:57.0, 23. Lori Grospitz 3:08:52.8.

60-69–1. Michelle Carr 1:54:45.9, 2. Becky Summey 2:11:45.8, 3. Laura Miller 2:15:38.3, 4. Shelly Cooper 2:19:45.6, 5. Maria Camacho 2:24:04.2, 6. Elda Caraco 2:38:35.8, 7. Dawn Chock 3:04:00.3.

Trisha Becque of Arizona heads to a fourth-place finish in the female 40-49 division in the 10K. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

Trisha Becque of Arizona heads to a fourth-place finish in the female 40-49 division in the 10K. The Maui News / BRAD SHERMAN photo

70 and over–1. Karen Ostlund 2:58:35.6.

Male

18-39–1. Dustin Mitchell 1:15:41.2, 2. David Underhill 1:23:48.1, 3. Ethan Smith 1:29:14.4, 4. Gregory Miller 1:31:47.6, 5. Kenneth Beseski II 1:32:47.0, 6. Halsey Richartz 1:33:26.4, 7. Mick Bakker 1:34:44.2, 8. Alexandre Trudel 1:39:58.3, 9. Clinton Burdick 1:40:00.6, 10. Chris Galea 1:42:09.0, 11. Sam Lareau 1:43:45.3, 12. Ryan Gardner 1:44:27.6, 13. Nick Brown 1:46:50.5, 14. Craig Pohl 1:49:03.0, 15. Alastair Kilpatrick 1:49:24.7, 16. Heath Payne 1:53:09.8, 17. Fraser Rawlyck 1:54:04.0, 18. Anthony Giombi 1:55:18.1, 19. William McKee 1:57:49.4, 20. Lyndon Haskey 1:59:08.5, 21. Jon Gaunt 1:59:25.2, 22. Matthew Pechey 2:01:54.2, 23. Wiliiam Leach 2:04:59.4, 24. Dan Phelps 2:11:42.7, 25. Carlos Oyola 2:11:50.0, 26. Mark Alexander 2:15:23.9, 27. Anthony Friscia 2:17:38.9, 28. A.J. Bouvin 2:19:01.2, 29. Marc Takamori 2:20:47.9, 30. Gavin Schwan 2:23:31.3, 31. Ronald Fukushima 2:28:39.3, 32. Michael Stefano 2:35:05.3, 33. Kevin Gray 2:35:58.5, 34. Benjamin Edger 2:38:19.6.

40-49–1. Jay Ellis 1:24:45.1, 2. Kelly Vogt 1:29:59.8, 3. Rommel Tejero 1:33:33.1, 4. Chris Coffeen 1:34:01.3, 5. Baiers Heeren 1:36:22.0, 6. David Knight 1:38:49.5, 7. Kirk Jones 1:41:33.8, 8. Chris Ross 1:54:07.1, 9. Russ Mitchell 1:58:36.3, 10. Eric Meier 1:58:38.0, 11. Drew Billingsley 2:00:42.1, 12. Charles Smith 2:12:20.0, 13. Kelly Burch 2:20:20.2, 14. Mike Carson 2:22:02.2, 15. Reynante Agbayani 2:40:07.8, 16. Chip Remmert 2:51:50.8.

50-59–1. John McEwan 1:29:59.4, 2. Gene Summey 1:37:51.1, 3. Les Rich 1:48:11.6, 4. Andre Duperret 1:49:55.8, 5. Daniel Safranek 1:49:56.5, 6. Steve Aitken 1:50:12.1, 7. Scott Logue 1:55:34.2, 8. Michael Higa 1:57:24.9, 9. Jeremy Sayers 2:02:18.9, 10. Ed Naranjo 2:03:39.2, 11. Steve Pechey 2:10:46.7, 12. Chris Bouvin 2:10:54.6, 13. Bert Santiago 2:19:21.5, 14. Bob Frievalt 2:20:16.9, 15. John Smith 2:21:32.5, 16. Michael Reis 2:26:01.9, 17. Eugene Hainer 2:29:49.8, 18. Rick Rose 2:33:55.3, 19. Tom Kaiser 2:37:13.6, 20. James Brashear 2:44:40.3, 21. David Ruckle 3:00:09.7.

60-69–1. Mo Bundon 1:49:41.6, 2. Robert Hallett 1:54:13.9, 3. James Gallagher 2:05:12.1, 4. Bruce Nelson 2:07:45.1, 5. Galen Wiger 2:09:31.3, 6. David Frost 2:14:26.3, 7. Jim Underhill 2:28:18.0, 8. Jere Yates 2:30:37.0, 9. David Maahs 2:38:52.1, 10. Gary Wente 3:09:00.9.

70 and over–1. Woody Paylor 1:57:32.1, 2. Jesse Smalls 2:23:01.1,

10K

Female

17 and under–1. Jamie Logue 1:13:17.6, 2. Gabriella Vogt 1:15:54.8.

18-39–1. Vilma Campiot 51:41.7, 2. Evelyn Almogela 55:56.0, 3. Gemma Campiot 55:56.4, 4. Katie Gigante 59:04.3, 5. Rachael Underhill 1:01:27.0, 6. Gina Thomason 1:03:00.4, 7. Heather Eden 1:03:10.0, 8. Bethany Henry-Herman 1:06:41.4, 9. Jenny Correlli 1:06:42.6, 10. Holly Deschenes 1:09:25.3, 11. Cassie Hull 1:13:43.7, 12. Cassie Jacinto 1:20:31.7, 13. Katelyn Ritter 1:24:58.6, 14. Haley Bouvin 1:57:54.3.

40-49–1. Ileana Paul 47:05.4, 2. Juanita Fersovich 47:40.2, 3. Edyta Zylak 49:36.6,

4. Trisha Becque 53:52.3, 5. Kimberly Howell 1:04:58.6, 6. Sandra Vogt 1:15:53.6, 7. Jacquie Griffiths 1:17:47.5, 8. Karen Logue 1:21:36.2, 9. Pauline Manz 1:23:58.4, 10. Anthea Schmidt 1:35:40.2, 11. Susan Bouvin 1:50:41.2.

50-59–1. Patricia Burroughs 58:47.8, 2. Lori Suriano 59:55.0, 3. Debbie Graham 1:07:29.8, 4. Susan Rutherford 1:10:41.6, 5. Linda Arman 1:24:53.5, 6. Tamra Brown 1:30:10.3.

60-69–1. Sharon Van Riper 1:02:47.4.

70 and over–1. Carolyn Ward 1:12:29.0.

Male

17 and under–1. Caden Sconfienza 50:06.9, 2. Byron Ellis 1:07:18.3.

18-39–1. Chris Aronson 38:43.9, 2. Eric Monda 39:27.7, 3. Robert Lynch 46:55.4, 4. David Lynch 47:02.9, 5. Aaron Deschenes 47:12.0, 6. Barry Reese 49:29.4, 7. Steven Harris 50:03.3, 8. Austin Lau 51:00.5, 9. Dane Dudoit 51:25.5, 10. Arnulfo Campiot 1:01:46.7, 11. Mike Thomason 1:03:01.2, 12. Tanner Brown 1:57:53.4, 13. Trent Brown 1:57:55.0.

40-49–1. Darren Schlepp 51:03.5, 2. Kjell Wooding 57:46.1, 3. Brandon Arnds 58:18.1, 4. Lance Freiev 1:03:09.9, 5. Joe Lander 1:04:30.6, 6. Casey Chamberlain 1:04:55.8, 7. Roy Manongsong 1:13:49.2.

50-59–1. Kevin Holland 40:58.6, 2. Milan Sreckovic 44:18.4, 3. Mike Saffle 46:06.0, 4. Todd Wegner 54:56.2, 5. Edward Cannon 57:59.8, 6. Randy Gigante 59:06.7, 7. Mark Klaschka 1:11:50.9, 8. David Brown 1:30:13.9, 9. Mike Kass 1:35:39.5.

60-69–1. Clarence Fune 55:03.5, 2. Phil Chastain 58:36.6, 3. Rick Kaitz 59:53.6, 4. Jesse Arman 1:06:46.6, 5. Joseph Blackburn 1:09:37.2, 6. John Plitt 1:53:08.0.

70 and over–1. Scott Wooding 57:46.9,

5K

Female

17 and under–1. Madelyn Skjeveland 23:31.7, 2. Madeline Pederson 24:16.8, 3. Kayla Ratte 26:06.0, 4. Grayce Skjeveland 30:23.0, 5. Nora Arnds 33:40.6, 6. Abigail Zepeda 49:24.5, 7. Hunter Andersonjones 54:56.9.

18-39–1. Kathryn Severance 21:52.9, 2. Skyler Green 23:45.7, 3. Kelly Hagen 24:22.6, 4. Jenny Rose 24:27.7, 5. Tatiana Stevenson-Afonina 25:55.6, 6. Emma Monda 26:03.9, 7. Ashley Nishijo-Tells 26:44.0, 8. Emily Skjeveland 28:58.5, 9. Jessica Coburn 29:43.8, 10. Jacqueline Duperret 29:54.5, 11. Sharla Aronson 30:04.1, 12. Jenina Manuel 31:19.7, 13. Jamie McNeely 31:25.9, 14. Elisa Douglas 31:49.6, 15. Alexandra Chavez 32:22.2, 16. Kari Gilbertson 32:22.7, 17. Leslie Calandra 35:27.6, 18. Heiomy Beltran-Negron 36:43.5, 19. Zuzana Drakul 36:59.4, 20. Ann Bakker 40:25.5, 21. Lindsay Moyes 41:47.6, 22. Nichole Worrel 41:56.6, 23. Katherine Underhill 48:46.1, 24. Kari Gilbertson 49:27.0, 25. Kimberly Zepeda 49:48.8.

40-49–1. Rye Palen 19:43.1, 2. Bethany Gray 28:33.3, 3. Nikki Drakul 32:29.4, 4. Jessica Gerdel 32:55.1, 5. Lori Watson 33:23.1, 6. Fiona Crellin 34:30.6, 7. Nadia Moharib 34:48.9, 8. Laini Gray 35:28.3, 9. Vivianne Vanderpool 35:58.2, 10. Ingrid Arnds 39:26.1, 11. Christina Guerrero 43:02.0, 12. Michele Andrews 45:52.1, 13. Tera Delaney 54:20.5, 14. Katherine Andersonjones 55:19.0, 15. Martha Kennedy-Kluth 57:45.9.

50-59–1. Norma Wilkie 26:59.1, 2. Kuniko Pyle 27:12.0, 3. Lila Lawrence 31:33.6, 4. Sheila Sheffield 31:58.3, 5. Lisa Rich 32:38.4, 6. Debra Lundberg 33:54.1, 7. Josette Dudoit 34:14.7, 8. Nancy Newcommon 34:15.2, 9. Lanice Lewis 37:06.5, 10. Sam Leishman 40:03.1, 11. Ranada Pritchard 41:45.8, 12. Anita Gonzales 43:27.5, 13. Amy Leach 46:18.1, 14. Laura Underhill 48:47.6, 15. Robin Wyatt 55:19.3.

60-69–1. Maureen Clemente 34:50.3, 2. Nancy Ruffner 35:00.1, 3. Eva Gillis 35:57.4, 4. Marcia Mikula 36:08.7, 5. Margaret Elliott 44:25.1, 6. Kathy Baker 46:52.4, 7. Linda Gilbertson 50:40.8, 8. Lynn Hartz 53:08.4.

70 and over–1. Marjorie Dunlap 38:23.8, 2. Arlene Bidwell 1:07:36.2.

Male

17 and under–1. Aidan Coburn 19:39.5, 2. Jonathan Merchant 19:54.1, 3. Daniel Jones 24:35.4, 4. Ty Clemens 24:59.1, 5. Benjamin Wegner 25:33.3, 6. Jake Andersonjones 26:47.9, 7. Max Drakul 29:58.2, 8. Luca Calandra 32:26.6, 9. Anthony Calandra 32:36.9, 10. Quinton Teel 32:42.5.

18-39–1. Timothy Severance 18:55.4, 2. Philip Myers 20:59.0, 3. Morgan Gerdel 21:12.7, 4. Brandon Hagen 24:34.7, 5. Sal Calandra 32:36.6, 6. Johnathon Dunn 41:57.6.

40-49–1. Mike Ratte 23:21.8, 2. Rick Watson 30:27.3, 3. Jovan Drakul 33:39.8, 4. George Beltran 36:44.1, 5. Bojan Drakul 1:25:27.5.

50-59–1. Ronnie Williamson 24:39.7, 2. Mark Lyons 30:02.3, 3. Jerry Leishman 40:02.2, 4. Steve Hagen 41:23.2, 5. Tim Leach 46:17.6.

60-69–1. Scott Hoskinson 26:45.8, 2. Will Gray 28:32.5, 3. Gordon Mikula 31:19.1, 4. Michael Clemente 34:53.1, 5. Albert Lewis 37:05.3, 6. Keith Underhill 41:11.1, 7. Jack Hartz 53:08.7.

SOFTBALL

MAUI SENIOR LEAGUE

Sunday’s Results At War Memorial Little League

Fields 1 and 2

Da Mix Breeds 15, Ka Newa 9

Oloz 15, Paninis 13

Guavas 15, Toros 11

Dragons 9, Kolohe 8

Maui Raiders 12, Maui Six-0 5

Gomes Trucking 13, Maui Raiders 5

Po’okela 13, Gomes Trucking 11

Monarchs 17, Pono Seniors 5

GOLF

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB DIRECTORS TOURNAMENT

Saturday’s Final Round At Pukalani Country Club

Overall–Dick Gregg 141.

Second round–Sheila Gomes 69, Lynn Gregg 71, Dick Gregg 73, Ernie Ayala 74.

Closest to the pin–No. 3: Sheila Gomes. Nos. 8, 16: Chris Lopez. No. 14: Rob Lee.

BOWLING

ALOHA FRIDAY LEAGUE

Friday’s Results At Maui Bowling Center

Standings–Lee’s 62-1⁄2, Fred’s 62-1⁄2, Wesley’s 60-1⁄2, Celine’s 60, Rudy’s 58, Rich’s 55, Brian’s 53-1⁄2.

High series (handicap)–Frederick Calhau Jr. 638, Lee Kuhaulua 605, Brian De Ponte 604.

High game (scratch)–Wesley Apo 206.

COMMENTS