Valley Isle Scoreboard

Maui Paddling Hui competitors in the Nick’s Fishmarket Championship Race leave the starting line Saturday. 
• DEREN ASH photo

Maui Paddling Hui competitors in the Nick’s Fishmarket Championship Race leave the starting line Saturday. • DEREN ASH photo

Paddling

MAUI PADDLING HUI NICK’S FISHMARKET CHAMPIONSHIP RACE

Saturday’s Results

Long Course

Maliko Bay to Kahului Harbor (9.5 miles)

Female

OC-1

Elite–1. Emili Janchevis 1:08:51, 2. Kathy Shipman 1:08:52, 3. Fiona van Ammers 1:10:21.

Junior–1. Haley Kalama 1:19:37.

39 and under–1. Danielle Kuck 1:14:12, 2. Cynthia Conrad 1:14:16, 3. Analise Farmer 1:26:46, 4. Genevieve Ruvald 1:38:10.

40-49–1. Marjorie Kahookele-Pea 1:18:00, 2. Shawna McLaughlin 1:23:12.

50-59–1. Teresa Felgate 1:13:19, 2. Marian Zajac 1:19:03, 3. Catherine Bellafiore 1:26:01, 4. Fabienne Mateo 1:33:46.

60 and over–1. Jeanette Kaauamo 1:21:24.

OC-2

Open–1. Michelle Cerizo and Chilli-Rae Soon 1:18:25.

Male

OC-1

Elite–1. Kai Bartlett 58:16, 2. Kingi Gilbert 59:50, 3. Mael Carey 59:51, 4. Ryan Murphy 1:00:26, 5. Triston Kahookele-Santos 1:00:39.

39 and under–1. Kekoa Cramer 1:01:05, 2. Kapena Bugarin 1:03:18, 3. Jonas Arcikauskas 1:06:31, 4. R.J. Whener 1:06:49, 5. Sean Pierce 1:07:04, 6. Isaac Bancaco 1:08:10, 7. Justin Ney 1:13:53, 8. Jonah Baisa 1:14:05, 9. Stephen Cutillo 1:17:15, 10. Ryan Woolbright 1:17:39, 11. Johann Meya 1:19:30.

40-49–1. Ekolu Kalama 1:01:09, 2. Tyson Kubo 1:01:28, 3. Chris Dunn 1:04:06, 4. Pedro Gapero 1:04:21, 5. Cameron Jacome 1:06:13, 6. Keith Keahi 1:08:43, 7. Hideharu Yoshikawa 1:14:22, 8. Mark Soon 1:16:01.

50-59–1. Steve Cole 1:03:54, 2. Kawika Williams 1:04:00, 3. Frank Zajac 1:05:35, 4. Lee Ishikawa 1:06:30, 5. Eric Barto 1:07:30, 6. Kevin Sarich 1:07:32, 7. John Otto Regondgo 1:08:43, 8. Reggie Balidoy 1:09:30, 9. Joe Mateo 1:10:40, 10. Matt Daniells 1:11:42, 11. Michael Cordi 1:11:59, 12. Ray Glauser 1:12:04, 13. Dennis Blevins 1:12:27, 14. Vincent Robinson 1:12:31, 15. Joe Spillman 1:12:52, 16. Darryl Slate 1:12:53, 17. Ron Johnston 1:13:18, 18. Robin Bolos 1:13:37, 19. Van Fischer 1:14:50, 20. Neil Murphy 1:25:57.

60 and over–1. Lex Raas 1:05:06, 2. Pia Aluli 1:09:22, 3. Barry Chang 1:10:17, 4. Lou Dionese 1:10:46, 5. Bruce McKinney 1:16:52, 6. Pete Martin 1:17:42, 7. Jim Kohler 1:17:42, 8. Jerry Jameson 1:21:10, 9. Bob Getzen 1:23:59, 10. Kim Dolezsar 1:26:50.

OC-2

Open–1. John McCandless and Lauren Lopaka White 1:02:23, 2. Ryan O’Mara and Strider Kerrick 1:06:58.

Surfski

Elite–1. Michael Owens 59:14, 2. Eric Rohozinski 1:03:00, 3. Chuck Santiago 1:06:06.

50-59–1. Pedro Foronda 1:33:48.

SUP

Unlimited–1. Jeremy Riggs 1:04:38, 2. Jeffrey Oltman 1:27:16, 3. Svar Hartman 1:30:45, 4. Armadillo Armadillo 2:00:21.

Stock–1. John Schlossberg 2:04:16.

Mixed

OC-2

Open–1. Lee Moyers and Kristina Dougherty 1:02:41, 2. Lisa Eggers and Hunter Eggers 1:07:25, 3. Samantha Emsley and Nalu Sampson 1:08:25, 4. Paul Donovan and Christine Donovan 1:08:42, 5. Raul Pacheco and Julie Shoup 1:17:10, 6. Susan Ramos and Michael Eilers 1:20:06, 7. Kelekolio Pacheco and Chevelle Pacheco 1:23:47.

Short Course

Three laps in Kahului Harbor (4 miles)

Female

OC-1

Junior–1. Tania Pea 1:07:41.

Novice–1. Natalie Marcus 49:48, 2. Rebecca Woolbright 49:52.

18-59–1. Wanda LuMaye 44:15.

60 and over–1. Meryl Cohen 58:27.

OC-2

Open–1. Deanna Salse and Denise Guerin 46:25, 2. Emilou Alves and Tanya Raymond 46:47.

Male

OC-1

Novice–1. Caleb Marcus 39:25, 2. Steve Bunce 44:17, 3. Jeremiah Allen 48:37.

18-59–1. Ronnie Johnston 41:32, 2. Patrick Mannion 48:29.

60 and over–1. Chris Overall 47:54.

OC-2

Open–1. Blake Wilmes and Jeremy Wilmes 57:42.

Surfski

Open–1. Kenneth Moore 43:33.

Mixed

OC-2

Open–1. HopeAnita Anderson and Stanford Lanias 40:42, 2. Chanda Kiley and Jeff-Switch Roberts 42:48.

***

Wrestling

MAUI STYLE HANA TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Parley Kanakaole Gym

Team scores–1. 808 Wrestling 88, 2. Maui Tiger Style 79, 3. Upcountry Wrestling 67, 4. Lahaina Roughnecks 64, 5. Kihei Maulers 53, 6. Napili Surfriders 42, 7. Maui Sports Conditioning 42, 8. Hana Takedown Club 41.

Individual Results

Menehune

Girls

40–1. Poppy Fromal, Napili; 2. Aliyah Nitta, 808; 3. Kolonahe Pelekane, Upcountry.

Boys

37–1. Caleb Pico, Roughnecks; 2. Elias Kaholoaa, Upcountry; 3. Zaer Gorospe, Kihei. 39–1. Liam Hirouji, Roughnecks; 2. Kamaehu Fernandez, Kihei; 3. Wyatt Nolan, Upcountry. 42–1. Rayden Ursua, 808; 2. Micah Diaz, Kihei; 3. Treysen Moepono-Duldulao, 808. 43–1. Treven Cabanilla, Roughnecks; 2. Aukai Walsh, 808; 3. Bryson Kuailani, Kihei. 44–1. Benny Constantino, Maui Tiger Style; 2. Kameo Rozet, Upcountry; 3. Titan Los Banos, Upcountry. 47–1. Sasha Williams, Roughnecks; 2. Zaila Eharis-Kaina, Upcountry; 3. Stylin Ranis, 808. 53–1. Jirah Sinenci, Hana; 2. Sage Kramer, Upcountry; 3. Brody Malott, Maui Tiger Style. 54–1. Drake Nakooka, Hana; 2. Mana Sumanjit, Napili; 3. Taimane Grove, 808. 58–1. Adrian Moreen, Kihei; 2. Likeke Palakiko, 808; 3. Micah Thompson, Napili. 62–1. Kini Kaiwi, Hana; 2. Kaimani Manibog, Kihei; 3. Hayden Kealoha, Kihei.

Bantam

Girls

45–1. Kiyarah Inaba, Upcountry; 2. Janaiah Pagatpatan, Upcountry; 3. Jayna Montalvo, Kihei. 58–1. Mahealani Vares, Maui Tiger Style; 2. Marianna Piimana-Beck, Hana; 3. Kaelyn-Jo Maielua-Gamit, Roughnecks. 67–1. Sanairee Hasegawa, 808; 2. Shantelle Kaiwi, Hana; 3. Hailey George, Napili. 79–1. Maddie-Mae Sinenci, Hana; 2. Clover Williams, Roughnecks; 3. Azure Loft, Napili.

Boys

42–1. Elijah Domingo, 808; 2. Keaka Forsberg, Maui Tiger Style; 3. Kaikea Platt, Maui Tiger Style. 48–1. Micah Labuanan, Maui Sports Conditioning; 2. Braxton Nunes, Kihei; 3. Nahinu Pimental, Kihei. 53–Justice Gonsalves, Napili; 2. Brylan Nunes, Kihei; 3. Haweo Gonzales, Roughnecks. 56–1. Urijah Benz, Maui Sports Conditioning; 2. Kamealoha Lanoza-Uyeda, Napili; 3. Javan Avilla, Kihei. 58–1. Lawakua Atay, 808; 2. Maui Lind, Hana; 3. Kendol Kahoalii, Upcountry. 60–1. Nixin Los Banos, 808; 2. Madden Gravesen, Kihei; 3. Naihe Akoi, Hana. 61–1. Cooper Raboy, 808; 2. Aeson Gorspe, Kihei; 3. Coen Perreira, Maui Tiger Style. 80–1. Kaikea Hueo, Upcountry; 2. Moae Miranda, Upcountry; 3. Elijah Takahama, 808.

Intermediate

Girls

62–1. Madisyn Andrion, Maui Tiger Style; 2. Safirah Ladore, Roughnecks; 3. Emma Chapin, Napili. 64–1. Peyton Hoopii-Martin, Kihei; 2. Keyna Mociun, Kihei; 3. Mia Pinedo, Roughnecks. 75–1. Kaylee Schnitzer, Kihei; 2. Lae Nakooka, Hana; 3. Niara Bal, Maui Sports Conditioning. 86–1. Jahlia Miguel, Maui Tiger Style; 2. Teata Grove, 808; 3. Chylee Tacang, Kihei. 92–1. Bella Williams; 2. Shyla Valdez, Maui Tiger Style; 3. Kawena Cabanting, Upcountry.

Boys

58–1. Makaiokini Rivera, Upcountry; 2. Buddy Toulouse, Hana; 3. Zizeah Ornong-Pagatpagan, Upcountry. 63–1. Lawaia Atay, 808; 2. Tanner George, Napili; 3. Waepua Kaholoaa, Upcountry. 67–1. Matthew Andrion, Maui Tiger Style; 2. Tony Passetti, Kihei; 3. Rocky Nolan, Upcountry. 71–1. Keanu Lanoza, Maui Sports Conditioning; 2. Kalani Yotoke, Upcountry; 3. Elias Estrella, Upcountry. 78–1. Mikah Labuanan, Maui Sports Conditioning; 2. Enoka Balinbin, Napili; 3. Jayvon Torres-Leeber, Maui Tiger Style. 95–1. Hunter Nolan, Upcountry; 2. Brayden Valenica, Roughnecks; 3. Edward Pali, Maui Tiger Style. 104–1. Aiden Wong, 808; 2. Leighton Naeole, Upcountry; 3. Niuhi Howard, Upcountry. 114–1. Zayden Cabral, Maui Tiger Style; 2. Kaeo Furtado, Napili; 3. Koalii Williams, Kihei.

Novice

Girls

69–1. Nicole Fernandez, Maui Tiger Style; 2. Kailah Caballero, Roughnecks; 3. Haakea Hueo, Upcountry. 93–1. Briseis Obregon, Upcountry; 2. Kyari Dusenberry, Napili; 3. Lila Sansone, Hana. 107–1. Kalia Lanoza, Maui Sports Conditioning; 2. Teani Medeiros-Maielua, Roughnecks; 3. Ailani Mociun, Kihei. 148–1. Crystin-Dior Treu, Roughnecks; 2. Kaimilani Kamai, Upcountry.

Boys

71–1. Malachi Caranco, 808; 2. Landon Los Banos, 808; 3. Brayden Nunes, Kihei. 77–1. Hakaru Nitahara, Maui Sports Conditioning; 2. Ikaika Gonzales, Roughnecks; 3. Jayden Torres-Leeber, Maui Tiger Style. 83–1. Frank Bonacorsi, Maui Sports Conditioning; 2. Robert Young, 808; 3. Ikaika Cabrera, Napili. 87–1. Nai Hasegawa, 808; 2. Ihu Rodriuges, 808; 3. Jayse Koyama, Roughnecks. 93–1. Noah Vida, Maui Tiger Style; 2. Noa Gordon, Roughnecks; 3. Jay-Lee Abreu-Drazkowski, Napili. 110–1. Keaka Kami, Maui Sports Conditioning; 2. Teva Loft, Napili; 3. Kahikili Rivera, Upcountry.

Schoolboy

Girls

112–1. Renele Andrion, Maui Tiger Style; 2. Alicia Frank, Napili; 3. Kylie Ferreira, Upcountry. 129–1. Tyeisha Takamori, Maui Tiger Style; 2. Sierra Perryman, Maui Tiger Style; 3. Jaki Kuaana, Napili. 155–1. Fayannie Rosario, Roughnecks; 2. Kacey Pua, Maui Tiger Style; 3. Wailkela Cabrera, Napili.

Boys

91–1. Toby Ravida, Maui Tiger Style; 2. Kivah Caballero, Roughnecks; 3. Jermiah Beck, Hana. 109–1. Kaulana Armitage, 808; 2. Keanu Kamai, Upcountry; 3. Kenny Nakamura, Maui Sports Conditioning. 120–1. Gage Karstan, 808; 2. Nainoa Flores, 808; 3. Arron Sumabat, Maui Tiger Style. 216–1. Aaron Hue Sing, Maui Tiger Style; 2. Mason Hightower, Hana; 3. Bronson Davis, Roughnecks.

***

Bowling

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Unrespectables 41-1/2, Hui Pa’ani 39-1/2, No Ka Oi 34-1/2, Strike Force 33, Da Kru 30-1/2, All Good 29, Pac Auto 28-1/2, Da Hui 22-1/2, Da Hui II 22.

High series (handicap)–Gary Collins Jr. 734, Jason Nagata 699, John Souza Sr. 689, Corey Gushikuma 678, John Souza Jr. 665, Roland Caniaveral 658, Kristen Kaeo-Souza 648, Robert Davis 626, Frederick Brittain 619, Raymond Jackson 616, Tony Gaoiran 615, Marc Kim Sr. 606, Marc Kim Jr. 604, Phyllis Kobayashi 604, John Yamamoto 601.

High games (scratch)–Gary Gollins Jr. 289-214, John Souza Sr. 244, Corey Gushikuma 237-224, Chad Watanabe 236-212, Roland Caniaveral 233-207, Robert Davis 225, Marc Kim Jr. 224-201, Chaz Cabero 213, Scot Gushikuma 202, James Herbstman 201, John Souza Jr. 200.

***

SOFTBALL

MAUI SENIOR LEAGUE

Sunday’s Results

At War Memorial Little League Fields 1 and 2

Dragons 18, Oloz 3

Paninis 17, Maui Six-0 11

Ka Newa 21, Maui Six-0 2

Gomes Trucking 20, Pono Seniors 0

Po’okela, 14, Toros 9

Monarchs 19, Kolohe 7

Da Mix Breeds 12, Guavas 11

Maui Raiders 21, Paninis 2

COMMENTS