Valley Isle Scoreboard
MIL SOFTBALL
MIL STANDINGS
DIVISION I
W L Pct GB
Lahainaluna 7 1 .875 —
Maui High 7 2 .778 1⁄2
Baldwin 5 4 .556 2 1⁄2
King Kekaulike 3 6 .333 4 1⁄2
KS Maui 0 9 .000 7 1⁄2
DIVISION II
W L Pct GB
Molokai 2 0 1.000 —
Lanai 2 0 1.000 —
Seabury Hall 1 3 .000 2
Hana 1 3 .000 2
Saturday’s Results
Maui High 20, Kamehameha Maui 3
Seabury Hall 17, Hana 7
Wednesday’s Games
King Kekaulike at Maui High, 4 p.m.
Baldwin at Lahainaluna, 6 p.m.
Friday’s Games
Molokai at Lanai, 4 p.m.
King Kekaulike vs. Kamehameha Maui at Patsy Mink Field, 4 p.m.
_______________
MIL TRACK AND FIELD
MIL JUNIOR VARSITY CHAMPIONSHIPS
Friday’s Results
At Yamamoto Track & Field Facility
Girls
Team scores–1. Lahainaluna 120.2, 2. Baldwin 87.6, 3. Kamehameha Maui 85.6, 4. Seabury Hall 58.6, 5. Kihei Charter 42, 6. Maui High 38, 7. King Kekaulike 28, 8. Maui Preparatory Academy 8.
Individual champions
100–Nanea Estrella, Lahainaluna, 13.20. 200–Nanea Estrella, Lahainaluna, 27.89. 400–Nanea Estrella, Lahainaluna, 1:03.94. 800–Kallalei Ryden, Seabury Hall, 2:45.97. 1,500–Kallalei Ryden, Seabury Hall, 5:26.73. 3,000–Kallalei Ryden, Seabury Hall, 11:29.81. 100 hurdles–Jaime-Lee Ruda, Baldwin, 18.78. 300 hurdles–Jayden Viloria, Baldwin, 53.29. 400 relay–Kamehameha Maui A (Faith Bonacorsi, Kamalei Nemoto, Sofia Salvatierra, Kiana Over) 55.84. 1,600 relay–Seabury Hall A (Sophia Horovitz, Meika Dunnill, Ameera Waterford, Kallalei Ryden) 4:43.15. High jump–Sofia Salvatierra, Kamehameha Maui, 4-4. Pole vault–Sami Saribay, Lahainaluna, 7-0. Long jump–Kiana Over, Kamehameha Maui, 15-51⁄2. Triple jump–Sienna Bigelow, Seabury Hall, 29-1Shot put–Isabelle Collier, Baldwin, 26-5. Discus–Erikah Dowells, Maui High, 78-0.
Boys
Team scores–1. Baldwin 157, 2. Maui High 118, 3. Lahainaluna 91.50, 4. King Kekaulike 50, 5. Kamehameha Maui 31.50, 6. Seabury Hall 16, 7. St. Anthony 10, 8. Kihei Charter 8.
Individual champions
100–Jacob Madariaga, Maui High, 11.68. 200–Tristan Andre, St. Anthony, 24.19. 400–Kiva Herrera, King Kekaulike, 53.64. 800–Rev Decoite-Chu, Maui High, 2:12.73. 1,500–Rev Decoite-Chu, Maui High, 4:39.44. 3,000–Kanai O’Connor, King Kekaulike, 10:18.07. 110 hurdles–Tyler Dachi, Baldwin, 16.67. 300 hurdles–Michael Rebolledo, Baldwin, 44.21. 400 relay–Maui High A (Dylan Cupchoy, Mitchell Hirose, Jacob Madariaga, Brayden Fontanilla) 46.62. 1,600 relay–Baldwin A (Michael Rebolledo, Elliot Tom, Keev Kutsunai, Tyler Adachi) 3:44.12. High jump–Nathaniel Cremer, Baldwin, 5-6. Pole vault–Matthew Ideoka, Baldwin, 9-0. Long jump–Christian Reinhardt, Baldwin, 19-2. Triple jump–Tyler Adachi, Baldwin, 39-0. Shot put–Apakasi Felemi, Lahainaluna, 37-8. Discus–Apakasi Felemi, Lahainaluna, 110-5.