Valley Isle Scoreboard
Wrestling
MAUI STYLE 808 WRESTLING
TOURNAMENT
Saturday’s Results
At War Memorial Gym
Team standings–Roughnecks 168, 808 Wrestling 126, Tigers 116, Upcountry 106, Kihei 78, Napili 76, MSC 54, Hana 35, Lanai 28, Molokai 6, Red Raiders 5.
Menehune
33 pounds–1. Alijah Ornong-Pagatapatan, Upcountry; 2. Damian Nava, Roughnecks; 3. Emmalei Akima Roughnecks. 36–1. Caleb Pico, Roughnecks; 2. Aliyah Nitta, 808; 3. Kawena Au, Upcountry. 38–1. Liam Hirouji, Roughnecks; 2. Siena Nakata, Napili; 3. Wyatt Nolan, Upcountry. 39–1. Kingsley Vaughan, 808; 2. Drestyn Hasegawa-Sims, 808; 3. Kolonahe Pelekane, Upcountry. 40–1. Rayden Ursua, 808; 2. Caleb Okano, Roughnecks; 3. Treysen Moepono-Duldulao, 808. 41–1. Aukai Walsh, 808; 2. Makuakai Ranis, Lanai; 3. Kayson Maielua, Roughnecks. 43–1. Treven Cabanilla, Roughnecks; 2. Jack Dillon, Tigers; 3. Kaikane Duarte. 45–1. Aliiloa Basquez; 2. Titan Los Banos, 808; 3. Bryson Kuailani. 45–1. Kameo Rozet, Upcountry; 2. Zaila Eharis-Kaina, Upcountry; 3. Sairus Vida, 808. 48–1. Makakoa Campos, Kihei; 2. Stylin Ranis 808; 3. Isabella Cabanilla-Okano, Roughnecks. 50–1. Brody Malott, Tigers; 2. Moikea Hu`eu, Upcountry; 3. Kauipono Armitage, 808. 54–1. Drake Nakooka, Hana; 2. Taimane Mata`afa-Grove; 3. Auli`I Tihada, Napili. 55–1. Kaimana “Mana” Sumanjit, Napili; 2. Adrian Moreen; 3. Jirah Sinenci, Hana. 59–1. Blaze Burkett, Lanai; 2. Likeke Palakiko, 808; 3. Nolan Redaus, Roughnecks. 62–1. Kini Kaiwi, Hana; 2. Hayden Kealoha, Kihei.
Bantam (Girls)
39–1. Cami Yasutake, Roughnecks; 2. Janaiah Pagatpatan, Upcountry; 3. Hazelynn Manuel, Napili. 51–1. Mahinahina Basques, Roughnecks; 2. Kiyarah Inaba, Upcountry; 3. Marianna Piimauna-Beck, Hana. 62–1. Sanairee Hasegawa, 808; 2. Mahelani Vares, Tigers; 3. Kaelyn-Jo Maielua-Gamit, Roughnecks. 72–1. Clover Williams, Roughnecks; 2. Shantelle Kaiwi, Hana; 3. Hailey George, Napili.
Bantam (Boys)
40–1. Elijah Domingo, 808; 2. Keaka Forsberg, Roughnecks; 3. Nalu Robinson, Roughnecks. 44–1. Irie Lassen, 808; 2. Nolan Hashimura-Agmata, Roughnecks; 3. Akamu Flores, 808. 46–Kapono Starwood, Upcountry; 2. Nelson Saribay, Tigers; 3. Puuwaiokekoa Nahooikaika, Roughnecks. 48–1. Micah Labuanan, MSC; 2. Kain Smith, Hana; 3. Nahinu Pimentel, Kihei. 50–1. Micah Nava, Roughnecks; 2. Haweo Gonzales, Roughnecks; 3. Kekai Sahagun, Upcountry. 52–1. Justice Gonsalves, Napili; 2. Kanoa Nakata, Napili; 3. Brylan Nunes, Kihei. 55–1. Urijah Benz, MSC; 2. Javan Avilla, Kihei; 3. Caleb Seki, 808. 56–Kendol Kahoalii, Upcountry; 2. Kamealoha Lanoz-Uyeda, Napili. 58–1. Maui Lind, Hana; 2. Wayden Sibayan, Red Raiders; 3. Lance Dias, Kihei. 59–1. Lawakua Atay, 808; 2. Madden Gravesen, Kihei; 3. Kaimi Hadley, Hana; 63–1. Nixin Los Banos, 808; 2. Aeson Gorospe, Kihei; 3. Copper Raboy, 808. 64–1. Kobe Cunanan, Napili; 2. Isaiah Felicilda, Upcountry; 3. Ian Avilla, Kihei. 77–1. Moa`e Miranda, Upcountry; 2. Kaikea Hu`eu, Red Raiders; 3. Kaapuni Aarona, Upcountry. 88–1. Kanoa Kuailani, 808; 2. Maddie-Mae Sinenci, Hana; 3. Elijah Takahama, Kihei.
Intermediate (Girls)
57–1. Piikea Joy, Tigers; 2. Safirah Ladore, Roughnecks; 3. Alia Montalvo. 63–1. Madisyn Andrion, Tigers; 2. Mia Pinedo, Roughnecks; 3. Elena Beauchamp-Estrella, Tigers. 64–1. Keyna Mociun, Kihei; 2. Peyton Hoopii-Martin, Kihei; 3. Alexis Hayase, Roughnecks. 73–1. Kaylee Schnitzer, Kihei; 2. Niara Bal, MSC; 3. Siana Boaz-Vasquez. 79–1. Chylee Tacang, Kihei; 2. La’e Nakooka, Hana; 3. Chaela Gantala, Tigers. 85–1. Bella Williams, Roughnecks; 2. Jahlia Miguel, Tigers; 3. Teata Mata`afa-Grove. 91–1. Shyla Valdez, Tigers; 2. J-lah Sinenci, Hana; 3. Kawena Canbanting, Upcountry.
Intermediate (Boys)
58–1. Kingsly Badua, Roughnecks; 2. Buddy Toulouse, Hana; 3. Aizeah Ornong-Pagatpatan, Upcountry. 60–1. Lawaia Atay, 808; 2. Cy Yasutake, Roughnecks; 3. Talan Scida, 808. 62–1. Kailikea Mccabe, Roughnecks; 2. Tanner George, Napili; 3. Jovesen Jackson, Lanai. 65–1. Chase Yasutake, Roughnecks; 2. Rev Baptista, Lanai; 3. Colton Nolasco, 808. 68–1. Matthew Andrion, Tigers; 2. Nathanial Koga, Upcountry; 3. Rocky Nolan, Upcountry. 70–1. Elias Estrella, Upcountry; 2. Rohn Patry, Napili; 3. Kalani Yokote, Upcountry. 72–1. Keanu Lanoza, MSC; 2. Kalae Robinson, Roughnecks; 3. Jayvon Torres-Leeber, Tigers. 78–1. Kia`I Chong, Upcountry; 2. Noah Redaus, Roughnecks; 3. Ronin Raboy, 808. 86–1. Zedekaiah Campbell, Upcountry; 2. Brayden Valencia, Roughecks; 3. Jerome Peredo, Napili; 98–1. Hunter Nolan, Upcountry; 2. Hano Wong, 808; 3. Edward Pali, Tigers. 113–1. Zayden Cabral, Tigers; 2. Leighton Naeole, Upcountry; 3. Koalii Mahoe Williams, Kihei.
Novice (Girls)
68–1. Kayce Dudoit, Napili; 2. Shayne-Tory Kahele, 808; 3. Kailah Caballero, Roughnecks. 90–1. Kyari Dusenberrry, Napili; 2. Kamoana Easley, Tigers; 3. Miza Clifft, Napili. 93–1. Briseis Obregon, Upcountry; 2. Kamryn Boaque, Roughnecks; 3. Shansi Boaz-Vasquez, Red Raiders. 97–1. Kalia Lanoza, MSC; 2. Teani Medeiros-Maielua, Roughnecks; 3. Kiana Claydon, Napili. 121–1. Destiny Labuanan, MSC; 2. Hoohu Church, Napili. 148–1. Crystin-Dior Treu, Roughnecks; 2. Kaimilani Kamai, Upcountry.
Novice (Boys)
67–1. Diesel Del Rosario, Lanai; 2. Jona Dudoit, Molokai; 3. Malachi Carranco, 808. 74–1. Mikah Labuanan, MSC; 2. Landon Los Banos, 808; 3. Brayden Nunes, Kihei. 76–1. Hakaru Nitahara, MSC; 2. Rezen Pagan, Upcountry; 3. Ikaika Gonzales, Roughnecks. 79–1. Ryder Baptista, Lanai; 2. Jayden Torres-Leeber, Tigers; 3. Marcus Marinas, Tigers. 82–1. Robert Young, 808; 2. Frank Bonacorsi, MSC; 3. Slayder King-Fernandez, 808. 85–1. Na`i Hasegawa, 808; 2. Emanuele “Manu” Collins, Napili; 3. Jayse Koyama, Roughnecks. 88–1. Keoni Ihu-Rodrigues, 808; 2. Julian Hernandez, Kihei; 3. Matai Howard, Napili. 92–1. Noah Vida, Tigers; 2. Leland Hayase, Roughnecks; 3. Jay-Lee Abreu-Drazkowski, Napili. 94–1. Kauiki Ho`opai, 808; 2. Kahikili Rivera, Upcountry; 3. Noa Gordan, Roughnecks. 97–1. Latin Silva, Tigers; 2. Keaka Kamai; 3. Sosaia Ma, Roughnecks. 100–1. Rockie Chong, Tigers; 2. Kalino Corpuz, Tigers; 3. Christian Prones, Roughnecks. 113–1. Jaehden Alvarado, 808; 2. Teva Loft, Napili; 3. Ailani Mociun, Kihei. 121–1. Oscar Williams, Roughnecks; 2. Lincoln-John Kaulana Tihada, Roughnecks; 3. Kawika Kaili, Roughnecks. 135–1. Nathaniel Redaus, Roughnecks; 2. Treyvin Ilustrisimo, 808; 3. Devon Liederman, Napili.
Schoolboy (Girls)
128–1. Tyeisha Takamori, Tigers; 2. Sierra Perryman, Tigers; 3. Jaki Kua`ana, Napili. 109–1. Kylie Ferreira, Upcountry; 2. Nalani Kirkman, Roughnecks; 3. Michaela Vasquez, Upcountry. 118–1. Lydia “Leilei” Dudoit, Napili; 2. Renele Andrion, Tigers; 3. Kaleila Rodrigues-Kenolio, Roughnecks. 139–1. Mikala Basques, Roughnecks; 2. Kacey Pua, Tigers; 3. Ruth Jones, Tigers. 163–1. Waileka Cabrera, Napili; 2. Leila-Ann Tialavea.
Schoolboy (Boys)
77–1. Jeremiah Beck, Hana; 2. Kai Claydon, Napili; 3. Landon Hawkes, Upcountry. 89–1. Kivah Caballero, Roughnecks; 2. Jaeden Dumlao-Ranis, Lanai; 3. Asa Howard, Napili. 95–1. Toby Ravida, Tigers; 2. Keanu Kamai, Upcountry; 3. Mathias Collins, Napili. 104–1. Gabriel Valdez, Tigers; 2. Jeyden Laborte, Roughnecks; 3. Trever Fernandez, Tigers. 111–1. Cael Yasutake, Roughnecks; 2. Kaulana Armitage, 808; 3. Aaron Sumabat, Tigers. 115–1. Nainoa Flores, 808; 2. Jasen Sugiyama, Lanai; 3. Travis Quitevis, Upcountry. 124–1. Kahilihiwa Joy, Tigers; 2. Aiden Atto, Roughnecks; 3. Seth Delos Reyes, Kihei. 155–1. Buddy Corpuz, Tigers; 2. Fayannie Rosario, Roughnecks; 3. Keawe Keahi, Roughnecks. 214–1. Aaron Hue Sing, Tigers; 2. Mason Hightower, Hana; 3. Valerie Rosa-Perez, Kihei.
High School
133–1. Ikua Tihada, Napili; 2. Zeff Dudoit, Napili. 142–1. Kawehi Gilcoat, Napili; 2. Kainalu Estrella, Upcountry; 3. Fatty Dudoit, Napili.
***
Bowling
ALOHA FRIDAY LEAGUE
Friday’s Results
At Maui Bowling Center
Standings–Lee’s 69, Celine’s 66, Fred’s 65.5, Wesley’s 64.5, Rudy’s 60.5, Rich’s 60, Brian’s 58.5.
High series (handicap)–Frederick Calhau Jr. 664, Ipo Calhau 652, Antoinette Brittain 641, Sandy Keanini 636, Ben Cariaga 630.
High game (scratch)–Wesley Apo 202.
MBC HOLO DOUBLES LEAGUE
Sunday’s Results
At Maui Bowling Center
Standings–Carmen/Brian 28.5, Celine/Jr 24, Donna/Ricky 22, Kathy/Toy 21, Malia/Dewaine 21, Ipo/Odell 205, Tina/Eugene 20, Karen/Ben 19, Francine/Silas 14, Cindy/Chad 10.
High series (handicap)–Cindy Torres 630.
****
Golf
RGC GOLF CLUB
Sunday’s Results
At Maui Nui Golf Club
Net–Mike Suyama 69, Glenn Ono 71, James Palafox 72, Wayne Edrada 73, Clyde Imai 73, Wayne Omura 73.
Low gross–Glenn Ono, Mark Shimamura 79.
Par 3s–No. 3: Ed Tesoro; No. 7: Gerry Caliva; No. 12: Glenn Ono; No. 14: Miles Suzuki.
Skins–Gerry Caliva, Ed Tesoro, Wayne Omura, Ron Ishikawa, Victor Inouye, Vince Tesoro, Miles Suzuki.
ROYAL KAANAPALI GOLF CLUB
Sunday’s Results
Flight A–1. Trent Timmons 73, 2. Hugh O’Reilly 74, 3. Rick Smith 75, 4. Richard Webster 76.
Flight B–1. Gary Weiss 68, 2. Gary Brown 70, 3. Tom Williams 71, 4. Bunt Burkhalter 71.
Flight C–1. Mike Pendergast 69, 2. Thawat Metharonarath 72, 3. Elaine Weiss Gallant 74, 4. Mickey Beutick 75.
Flight D–1. Lory Kaufman 67, 2. Mimi Orr 69, 3. Lenny Balter 74, 4. Richard Wong 77.
Flight E–1. Joyce Hasler 66, 2. Carol McKinney 70, 3. Mischelle Beekman 78, 4. John Blanchard 78.