Valley Isle Scoreboard

Dave Smith of Kula approaches the Cycle to the Sun finish line at the Haleakala summit Saturday on the way to placing sixth in the men’s 40-49 division. -- The Maui News / CHRIS SUGIDONO photo

CYCLING

CYCLE TO THE SUN

Saturday’s Results

Paia to Haleakala summit

Men

Excel’s Gabi Kanoa passes next to Rush Maui’s Makena Sumbicay during the second half of Rush’s 6-2 win in a Maui No Ka Oi Tournament under-19 semifinal at Eddie Tam Field in Makawao. Pono went on to defeat Rush 2-0 in the title match. -- The Maui News / CHRIS SUGIDONO photo

19-29–1. Justin Prior 2:52:25.40, 2. Carl Nethercutt 3:11:38.94, 3. Robert Allen 3:27:21.49, 4. Peter Vlad 3:28:46.02, 5. Graeme Murray 3:41:50.66, 6. Kaulana Saltiban 4:43:01.29, 7. Aron Beierschmitt 5:14:53.85, 8. Coby Vardy 5:21:10.12.

30-39–1. Benjamin Williams 2:59:51.93, 2. Alan Eriksson 3:01:38.11, 3. Rick Beach 3:02:03.69, 4. James Korth 3:02:46.33, 5. Scotty Smith 3:20:26.42, 6. Joe Kennedy 3:35:43.54, 7. Michael Britton 3:38:17.32, 8. Jason Nakayama 3:43:32.58, 9. William Lezzer 3:53:01.20, 10. Collen Kelton 3:58:15.65, 11. David Higginson 3:59:27.47, 12. Will Mather 4:00:58.10, 13. Jonathan Laurion 4:05:08.83, 14. Michael Leung 4:10:29.81, 15. Sam Lareau 4:13:46.57, 16. William Jordan 4:17:53.88, 17. Scott Malefyt 4:18:47.33, 18. Nick Bourns 4:19:23.08, 19. Brett Seyler 4:31:55.85, 20. Evan Doherty 4:32:59.59, 21. Nathan Danner 4:51:37.82, 22. Marcel Yang 4:53:34.98, 23. Billy Pierce 5:05:51.44, 24. Bernard Doria 5:49:46.25, 25. Mark Lonneman 6:31:05.63, 26. Ryan Cockroft 6:34:01.89.

40-49–1. Hanns Detlefsen 2:46:17.73, 2. Jason Smith 2:59:31.26, 3. Joe Sullivan 3:04:20.62, 4. George Herriott 3:05:22.29, 5. Alf Imperato 3:06:11.90, 6. Dave Smith 3:07:31.31, 7. Forrest Treadwell 3:12:37.99, 8. Nick Lynem 3:14:32.55, 9. Ravosh Samari 3:18:54.38, 10. Aaron Pilling 3:21:29.43, 11. Justin Leighton 3:22:03.90, 12. Douglas Ritenour 3:26:07.82, 13. Dmitri Keating 3:28:58.71, 14. Michael Gaffey 3:29:03.71, 15. Richard Sarles 3:31:59.82, 16. Rudy Becker 3:32:47.94, 17. Scott Logan 3:36:45.39, 18. Butch Keahiolalo 3:39:31.91, 19. Todd Malefyt 3:42:24.11, 20. Lou Ortiz 3:43:34.18, 21. Paul Logan 3:44:01.94, 22. Brian Gokey 3:48:09.00, 23. Hilary Perchard 3:50:02.26, 24. Gavin Barker 3:58:54.85, 25. John Panela 4:01:28.57, 26. Scott Kearl 4:10:00.09, 27. David Hsu 4:15:32.45, 28. Sean Bacon 4:15:34.77, 29. Steve Novy 4:15:47.42, 30. Elliot Leboe 4:17:15.91, 31. Cecil Ordono 4:18:34.73, 32. Keith Stebbins 4:19:20.80, 33. B.J. Talaro 4:20:24.20, 34. Jake Buckner 4:26:34.40, 35. Christopher Houghtling 4:32:44.23, 36. Thilo Guntzel 4:35:27.10, 37. Elmer Ramos 4:36:21.80, 38. Kim Morishita 4:38:25.88, 39. Shuji Hinokio 4:39:06.17, 40. Michael Paley 4:39:50.89, 41. David Meriwether 4:53:41.26, 42. Mark Hiebert 4:54:40.19, 43. Philip Campos 4:55:30.36, 44. Gernot Holl 4:58:32.24, 45. Andrew Wylie 5:01:16.77, 46. Richard Piepho 5:07:56.68, 47. Jimmy Orden 5:16:41.98, 48. James Chalmers 5:18:51.24, 49. Jeffrey Tulabot 5:21:26.54, 50. Wilson Villalba 5:26:36.48, 51. Larry Paet 5:32:40.19, 52. Kristopher Cooke 6:08:24.47, 53. Amador Sadang Jr. 6:36:53.91.

50-59–1. Ray Brust 2:58:52.54, 2. Brian Schmidt 3:32:15.61, 3. Todd Marohnic 3:36:47.30, 4. Bruce Burks 3:37:37.31, 5. Ed Price 3:38:47.90, 6. West Kurihara 3:41:54.54, 7. David Ezzy 3:49:18.42, 8. Greg Wolf 3:51:35.21, 9. Sam Vicerra 3:59:50.72, 10. Carl Brooks 4:01:28.05, 11. Rick Ferrell 4:05:59.46, 12. Alexander Sijalbo 4:06:07.37, 13. Erik Scheller 4:07:20.99, 14. Paul Escobar 4:13:46.98, 15. Steve Iverson 4:15:04.73, 16. John Cotter 4:15:28.98, 17. John Hearne 4:19:32.73, 18. Henry Eby 4:25:27.06, 19. Tom Hodges 4:25:38.14, 20. Lance Ellinghausen 4:29:27.62, 21. Kevin Rasmussen 4:38:31.47, 22. Blake Hill 4:39:04.62, 23. Frank Heinze 4:41:27.33, 24. Dan Keaton 4:42:08.16, 25. Jim Kelly 4:42:17.24, 26. Garrett Evert 4:43:17.74, 27. Leslie McElhaney 4:43:32.31, 28. Keith Vanderzanden 4:46:38.00, 29. Chris Bucher 4:54:13.43, 30. Gene Farrell 4:56:44.82, 31. Kevin Brown 4:57:39.33, 32. Craig Albright 5:18:58.09, 33. Martin Howard 5:21:46.16, 34. Cris Gutierrez 5:26:03.87, 35. Carlos Rosa 5:27:49.20, 36. Tito Cendana 5:32:40.13, 37. Koudou Fukuda 5:40:55.35, 38. Nico Garcia 5:41:38.50, 39. Craig Davidson 5:43:19.92, 40. Hans Lammer 5:43:33.31, 41. Mark Grantor 5:52:06.19, 42. Daniel Carbonel 6:02:42.88, 43. Michael Reilly 6:36:07.95, 44. Raymond Restow 7:03:24.76.

60-69–1. Jeff Soulier 3:07:48.94, 2. Paul Zarubin 3:55:20.29, 3. Wayne Burki 3:58:21.02, 4. Vic Deornelas 4:19:14.22, 5. Buddy Lauer 4:19:22.76, 6. Wojciech Szymanski 4:24:25.60, 7. Chester Tamashiro 4:41:12.03, 8. Steven Wagner 4:47:21.17, 9. Chris Johnson 4:49:54.74, 10. Thomas Cassidy 4:50:41.12, 11. Ricardo Molinar 5:01:36.70, 12. Fernando Rabara 5:05:31.72, 13. Mark Hamilton 5:19:43.75, 14. Steve Layne 5:33:44.58, 15. Peter Callas 5:35:48.98, 16. Mike Agustin 5:40:23.96, 17. David Flewell-Smith 5:44:11.96, 18. Robert Murray 5:44:36.60, 19. Steve Lotsofsky 6:06:53.79, 20. Gary Hurst 6:31:40.44, 21. Mark Wagner 6:41:02.68.

Manuia’s Nico Santin (left) is marked by Maui United’s Sage Ryden in the first half of an under-10 semifinal. Maui United won 7-1, then beat Na Hoa O Puna for the division championship. -- The Maui News / CHRIS SUGIDONO photo

70 and over–1. Jerry Welch 4:46:09.85, 2. Mike Gibbons 5:19:43.62, 3. Bill Cockroft 5:32:30.91, 4. Given Goo 7:18:24.76.

Women

19-29–1. Moriah Patashnik 3:55:34.57, 2. Tara Kurihara 4:14:42.65, 3. Caroline Okocha 4:54:36.29.

30-39–1. Amanda Felder 3:39:19.06, 2. Nikki Moreno 3:56:49.34, 3. Caroline Casey 4:10:52.40, 4. Julie English 4:19:34.81, 5. Bessie Tran 4:21:42.64, 6. Briana Frank 4:35:46.27, 7. Amy Clark 4:49:36.42, 8. Wisa Miller 5:08:55.13, 9. Erin Tamashiro 6:01:18.73, 10. Lisa Gallant 6:36:24.79.

40-49–1. Shantelle Pierce 4:01:11.46, 2. Rachel Cantor 4:55:30.16, 3. Lyda Liu 5:02:21.07.

Maui United’s Rex Riecke (right) is congratulated by Landon Mukai (left) and Maika Warner after a first-half goal. -- The Maui News / CHRIS SUGIDONO photo

50-59–1. Tawnie McDonald 3:43:04.03, 2. Sue Stokes 3:53:04.98, 3. Tina Logan 3:54:06.85, 4. Rana Kennedy 4:05:14.93, 5. Vanessa Ince 4:29:04.08, 6. Pamella Stuart 4:29:23.50, 7. Beverly Lemaster 4:32:30.47, 8. Jo Cinter 4:33:23.26, 9. Michelle Nightengale 4:37:27.14, 10. Cathy Berry 5:00:15.07, 11. Heidi Hutchinson 5:17:39.05.

60-69–1. Elizabeth Benishin 4:23:10.78, 2. Suzi Evans 4:28:40.25, 3. Cathy Fritchen 4:43:37.56, 4. Lisabeth Layne 5:33:44.39, 5. Karen Grady 6:07:29.00.

Coed

Relay–1. Age Before Youth 3:00:43.35, 2. Fluid Motion Maui 3:59:02.10, 3. Maui Mountaineers 3:59:40.79, 4. IT&B 4:15:50.23, 5. Team Alexis 4:15:52.74.

_______________

Ezekiel Macanas pitches for Upcountry in the second inning of a 14-7 win over Lanai in a Hawaii State Little League District III Minors (9-10) Division tournament elimination game at War Memorial Complex in Wailuku. Upcountry will face Molokai today. -- The Maui News / BRAD SHERMAN photo

SOCCER

MAUI NO KA OI TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Eddie Tam Complex

U-10 Girls

Tia Devereux dives for a ball as Aina Frazier looks on during the Aloha Volleyball tournament that took place Thursday and Friday in Kula. Devereux and Frazier finished second to Luca Connor and Sofia Connor in the 14-and-under division. -- AMY OZEE photo

Semifinals

Ohana Grown 6, Rush 0

MUSC (07) 2, Maui Girls (07) 0

Championship

Ohana Grown 3, MUSC (07) 1

Under-10 Boys

Semifinals

MUSC (07) 7, Manuia 1

Na Hoa O Puna 4, Maui Cobras 2

Championship

MUSC (07) 8, Na Hoa O Puna 2

Under-12 Boys

Semifinals

MUSC 3, FA Maui 1

Manuia 3, Maui Cobras 0

Championship

MUSC 8, Manuia 0

Under-14 Boys

Semifinal

Rush 7, Excel 1

Championship

FA Maui 5, Rush 0

Under-19 Girls

Semifinal

Rush 6, Excel 2

Championship

Pono 2, Rush 0

_______________

BEACH VOLLEYBALL

ALOHA VOLLEYBALL

Thursday’s and Friday’s Results

At Kula

11 and under–1. Hayden Phelps and Michael Giblin, 2. Collin Phelps and Aubrey Blanchette, 3. Emily Coflin and Jamie Nees, 4. Christina Naish and Keala Giblin, 5. Malia Kubinski and Kalil Kubinski, 6. Carly Genovia and Alex Frampton, 7. Giulia Quinsaat and Henry Devereux, 8. Maile Freeland and Malie Vickers, 9. Lupe Ika and Avalon Enyeart.

14 and under–1. Luca Connor and Sofia Connor, 2. Tia Devereux and Aina Frazier, 3. Noe Aguera and Kaya Mullen, 4. Amaya Genovia and Keala Giblin, 5. Eva Egger and Skylar Conley, 6. Katherine O’Neill and Tiana Hansen.

Boys 18–1. Ian Martins and Noah Rohozinski, 2. Kainalu Kubo and Hanalei Alapa’i, 3. Noah Garcia and Kai Frazier, 4. Noah Bigelow and Kaiea Kalahiki.

Girls 18–1. Chandler Cowell and Erika Preseault, 2. Victoria Martins and Jesse Coralle, 3. Eva Egger and Jordynn Omura.

_______________

BASEBALL

HAWAII STATE LITTLE LEAGUE

DISTRICT III TOURNAMENTS

Saturday’s Results

At Maehara Stadium

MINORS (9-10) DIVISION

CENTRAL EAST MAUI 12, MOLOKAI 0

4 INNINGS

Molokai 000 0–0

Central East Maui 471 x–12

Kailen Poepoe-Jhason, Kynan Carriaga-Abafo (2) and Carriaga-Abafo, Kolby Dudoit (2), Nakoa Orlando (2). Jaren Pascual, Blaiz Fernandez (4) and Madex Sebastian. 2B–Central East Maui: Nakoa Kehalehau, Kamahao Akima, Duke Akima.

Leading hitters–Central East Maui: Isaac Imamura 2-3, 2 runs; Kehalehau 2-3, 2 runs, RBI; K. Akima 2-2, 3 runs, RBI; D. Akima 2-2, run, RBI; Kaedyn Miyako 2-3, 2 runs, 3 RBIs.

MAUI UPCOUNTRY 14, LANAI 7, 4 INNINGS

Lanai 020 5–7

Maui Upcountry 466 X–17

Joemar Baltero, Iokepa Koanui (2), Jaidon Vidad (4) and Reggie Adams. Ezekiel Macanas, Isaiah Mike (3), Cade Yamada (4), Jaren Merritt (4) and Kaina Cua. 2B–Maui Upcountry: Ethan Morita 2.

Leading hitters–Maui Upcountry: Morita 2-2, 2 runs, 4 RBIs; Tyler Kintaro 1-1, 2 runs.

COMMENTS