Valley Isle Scoreboard

Runners take off in the boys 1,500 meters Saturday at the Satoki Yamamoto Invitational at Yamamoto Track & Field Facility. King Kekaulike High School’s Griffin Hardy won in 4 minutes, 29.07 seconds. The Maui News / CHRIS SUGIDONO photo

Track and Field

SATOKI YAMAMOTO INVITATIONAL

Saturday’s Finals

At Yamamoto Track & Field Facility

Girls

100 meters–1. Isabella Dillon, King Kekaulike, 12.97; 2. Katarina Hokulan Panoke, Kamehameha Maui, 13.22; 3. Mindy Kimura, Baldwin, 13.40; 4. Kiana Over, Kamehameha Maui, 13.45; 5. Olivia Solar-Miller, Maui High, 13.68; 6. Erica Pilotin, Seabury Hall, 13.81; 7. Kaleigh Trice, Kihei Charter, 14.03; 8. Kallalei Ryden, Seabury Hall, 14.15.

200–1. Isabella Dillon, King Kekaulike, 27.04; 2. Maile Dougherty, Seabury Hall, 27.50; 3. Katarina Hokulan Panoke, Kamehameha Maui, 27.82; 4. Kiana Over, Kamehameha Maui, 27.97; 5. Isabella Theobald, Lahainaluna, 28.13; 6. Mindy Kimura, Baldwin, 29.10; 7. Serena Yuen, Maui High, 29.14; 8. Kaleigh Trice, Kihei Charter, 29.49.

400–1. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 1:01.39; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 1:03.12; 3. Isabella Theobald, Lahainaluna, 1:05.11; 4. Precious Rayray, Baldwin, 1:14.12; 5. Cara Coad, Kihei Charter, 1:17.66.

800–1. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:27.80; 2. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 2:30.18; 3. Kalea Acevedo, Lahainaluna, 2:36.44; 4. Kristi Echiverri, Maui High, 2:41.12; 5. Skyler Sands, King Kekaulike, 2:44.49; 6. Lily Gavagan, Kamehameha Maui, 2:48.03; 7. Julia Knowles, Baldwin, 2:49.10; 8. Caroline Slate, Seabury Hall, 3:04.47.

1,500–1. Kallalei Ryden, Seabury Hall, 5:14.81; 2. Darby Mulligan, Seabury Hall, 5:16.09; 3. Julia Knowles, Baldwin, 5:38.79; 4. Skyler Sands, King Kekaulike, 5:42.61; 5. Cecilia Buckingham, King Kekaulike, 5:47.93; 6. Elizabeth Thibaudeau, Seabury Hall, 5:49.50; 7. Olivia Bozich, Maui Prep, 5:49.67.

3,000–1. Veronica Winham, Seabury Hall, 11:29.96; 2. Darby Mulligan, Seabury Hall, 11:40.88; 3. Kallalei Ryden, Seabury Hall, 11:44.71; 4. Anjel Delacruz, St Anthony, 13:37.52; 5. Trinity Fox, Maui High, 13:47.25; 6. Macaleigh Hendricks, Kihei Charter, 14:04.33; 7. Rochelle Balala, Maui High, 14:27.05; 8. Kasey Toulze, Lahainaluna, 14:54.29; 9. Araeli Prado-Rodriguez, Baldwin, 15:17.17; 10. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 15:38.12.

100 hurdles–1. Mia Daly, King Kekaulike, 17.30; 2. Erika Preseault, Seabury Hall, 17.82; 3. Jayden Viloria, Baldwin, 18.03; 4. Erin Kobashigawa, Baldwin, 19.65; 5. Kyler Smith, Maui High, 19.73; 6. Bella Lallo, Seabury Hall, 20.21; 7. Krystel Jacinto, King Kekaulike, 20.60; 8. Kasey Decambra, King Kekaulike, 20.78.

300 hurdles–1. Mia Daly, King Kekaulike, 49.94; 2. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 50.84; 3. Erika Preseault, Seabury Hall, 50.88; 4. Erin Taketa, Baldwin, 54.15; 5. Bella Lallo, Seabury Hall, 55.66; 6. Alyson Panglao, King Kekaulike, 57.41; 7. Krystel Jacinto, King Kekaulike, 58.82

400 relay–1. Maui High ‘A’ (Serena Yuen, Nida Bergoust, Kristi Echiverri, Olivia Solar-Miller) 54.10, 2. Seabury Hall ‘A’ 56.01, 3. King Kekaulike ‘A’ 56.51, 4. Baldwin ‘A’ 58.94.

1,600 relay–1. Seabury Hall ‘A’ (Erika Preseault, Darby Mulligan, Chloe Gangnath, Veronica Winham) 4:23.67, 2. King Kekaulike ‘A’ 4:31.68, 3. Maui High ‘A’ 4:38.35, 4. Lahainaluna ‘A’ 4:38.51, 5. Baldwin ‘A’ 5:00.76.

High jump–1. Charlie Abreu, King Kekaulike, 5-0; 2. Keely Logan, Kamehameha Maui, J5-0; 3. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 4-8; 4. Alisha Dingman, Kihei Charter, 4-6; 5. Precious Rayray, Baldwin, 4-2; 6. Sydney Snyder, Maui Prep, J4-2; 7. Hunter Balberdi, Baldwin, J4-2; 7. Kristi Echiverri, Maui High, J4-2; 9. Siranny Lopez, Lahainaluna, J4-2; 10. Nalani Kirkman, Lahainaluna, 4-0.

Pole vault–1. Sofia Salvatierra, Kamehameha Maui, 8-6; 2. Alexis Asato, Baldwin, 7-6; 3. Lily Gavagan, Kamehameha Maui, 6-6.

Long jump–1. Kiana Over, Kamehameha Maui, 16-1; 2. Isabella Theobald, Lahainaluna, 15-3; 3. Erica Pilotin, Seabury Hall, 15-2; 4. Danielle Bridge, Kamehameha Maui, 15-1; 5. Malie Meanor, Kamehameha Maui, J15-1; 6. Cortney Inamasu, Maui High, 13-9.50; 7. Charlie Abreu, King Kekaulike, 13-8.25; 8. Jackie Agorilla, Baldwin, 13-0.50.

Triple jump–1. Maile Dougherty, Seabury Hall, 34-5; 2. Isabella Theobald, Lahainaluna, 30-7; 3. Bella Lallo, Seabury Hall, 30-5; 4. Erica Pilotin, Seabury Hall, 30-4.50; 5. Jackie Agorilla, Baldwin, 29-9; 6. Inez Garcia, Kamehameha Maui, 28-11; 7. Charlie Abreu, King Kekaulike, 28-9; 8. Cortney Inamasu, Maui High, 28-8.

Shot put–1. Taysia Pimentel, Seabury Hall, 34-5; 2. Saje Pedroza-Kanemitsu, Kamehameha Maui, 33-9.50; 3. Jaedyn Miguel, Maui High, 30-6.50; 4. Kiana Maghanoy, Maui High, 28-9.75; 5. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 28-3.25; 6. Delissa Rano, Kamehameha Maui, 27-8.25; 7. Liinoe Andrade-Santana, Baldwin, 25-9.50; 8. Kaliia Phillips, Baldwin, 22-1.

Discus throw–1. Taysia Pimentel, Seabury Hall, 95-2; 2. Melekatoanga Tupou, Maui High, 90-1; 3. Saje Pedroza-Kanemitsu, Kamehameha Maui, 81-1; 4. Kela Kauhaahaa, Kamehameha Maui, 77-9; 5. Lexi Justus, Kihei Charter, 69-5; 6. Liinoe Andrade-Santana, Baldwin, 67-4; 7. Teisa Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 65-3; 8. Kiana Maghanoy, Maui High, 0.50.

Boys

100–1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 11.00; 2. Brayden Reys-Sojot, Baldwin, 11.23; 3. Darrian Cremer, Baldwin, 11.48; 4. Jacob Madariaga, Maui High, 11.67; 5. Kai Preseault, Seabury Hall, 12.02; 6. Trystan Ah Yat, Kamehameha Maui, 12.08; 7. Jason Geffe, Maui High, 12.09; 8. Brayden Fontanilla, Maui High, 12.34.

200–1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 22.14; 2. Brayden Reys-Sojot, Baldwin, 23.02; 3. Sam Prevost, Eric Hamber, 23.05; 4. Darrian Cremer, Baldwin, 23.09; 5. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 24.34; 6. Ryan Danovich, Maui High, 24.36; 7. Arik Mendoza, King Kekaulike, 24.51; 8. Jason Geffe, Maui High, 24.54.

400–1. Sam Prevost, Eric Hamber, 51.98; 2. Elliot Tom, Baldwin, 53.06; 3. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 53.69; 4. Ryan Danovich, Maui High, 53.98; 5. Nathaniel Cremer, Baldwin, 54.20; 6. Joshua Tanicala, King Kekaulike, 55.54; 7. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 57.09; 8. Daniel Kapua, Kamehameha Maui, 57.25.

800–1. Kolbe Fontanilla, Baldwin, 2:06.28; 2. Kawika Fernandez, Maui High, 2:08.77; 3. Rylie Shields, Maui High, 2:10.19; 4. Damon Wakefield, Maui Prep, 2:12.69; 5. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 2:16.99; 6. Laa Ponce, Baldwin, 2:29.22.

1,500–1. Griffin Hardy, King Kekaulike, 4:29.07; 2. Damon Wakefield, Maui Prep, 4:29.83; 3. Hunter Shields, Maui High, 4:30.13; 4. Dinesh Nathukumar, Maui High, 4:35.98; 5. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 4:37.58; 6. Adolfo Cruz-Garcia, Lahainaluna, 4:49.77; 7. Gian Santiensanio, Kihei Charter, 4:49.78; 8. Ansel Newman, King Kekaulike, 4:51.71.

3,000–1. Connor Kong, Maui High, 9:49.06; 2. Adam Hakola, Maui High, 9:51.39; 3. Hunter Shields, Maui High, 10:14.60; 4. Eden MacKinnon, King Kekaulike, 10:34.27; 5. Adolfo Cruz-Garcia, Lahainaluna, 11:26.50; 6. Tysen Marquez, Baldwin, 11:27.86; 7. Griffin Hardy, King Kekaulike, 11:28.41; 8. Pohaku Kepler, Kihei Charter, 11:28.66; 9. Laa Ponce, Baldwin, 11:40.86; 10. Jacob Black, Baldwin, 11:43.98; 11. Johann Flores, Lahainaluna, 11:49.08; 12. Daniel Tongson, St Anthony, 12:00.43; 13. Riley Satovich, Kihei Charter, 12:09.59; 14. Regidor Kawika, King Kekaulike, 13:04.85.

110 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 15.43; 2. Michael Rebolledo, Baldwin, 16.59; 3. Mike Simon, Maui High, 21.41.

300 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 40.54; 2. Michael Rebolledo, Baldwin, 43.52; 3. Hadriel Vasquez-Abarca, King Kekaulike, 49.75; 4. Mike Simon, Maui High, 52.08.

400 relay–1. Baldwin ‘A’ (Rohel Ruiz, Joshua Romero, Brayden Reys-Sojot, Darrian Cremer) 44.22, 2. Maui High ‘A’ 45.53.

1,600 relay–1. Baldwin ‘A’ (Nathaniel Cremer, Kolbe Fontanilla, Elliot Tom, Michael Rebolledo) 3:35.08, 2. Maui High ‘A’ 3:35.97, 3. Kamehameha Maui ‘A’ 3:42.94, 4. Seabury Hall ‘A’ 3:50.25, 5. King Kekaulike ‘A’ 3:50.44.

High jump–1. Shawn Silva, Baldwin, 6-2; 2. Isaiah Tanner, Lahainaluna, 6-0; 3. Nathaniel Cremer, Baldwin, 5-8; 4. Joshua Romero, Baldwin, J5-8; 5. Caleb Sylva, King Kekaulike, J5-8; 6. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 5-6; 7. Isaiah Richards, Maui High, 5-4.

Pole vault–1. Edward Omine, Baldwin, 13-0; 2. Shawn Silva, Baldwin, 12-6; 3. John Williamson, Kamehameha Maui, 11-0; 4. Hunter Worth, Kamehameha Maui, 9-6; 5. John Viado, Kamehameha Maui, J9-6; 6. Nikolas Acain-Licata, Maui High, 8-0; 7. Jeice Paranada, Baldwin, 7-6.

Long jump–1. Isaiah Tanner, Lahainaluna, 22-0; 2. Darrian Cremer, Baldwin, 21-1.50; 3. Michael Rebolledo, Baldwin, 20-8; 4. Rohel Ruiz, Baldwin, 20-4.25; 5. kaimana Gerard, Kamehameha Maui, 20-1.25; 6. Jacob Madariaga, Maui High, 19-11.50; 7. Kaihulali Casco, Lahainaluna, 19-9.50; 8. CJ Hamasaki, Kamehameha Maui, 18-4.50.

Triple jump–1. Christian Reinhardt, Baldwin, 39-8.50; 2. Elijah Ragudo, Lahainaluna, 39-7; 3. Kainoakeola Sanchez, Kamehameha Maui, 38-3.50; 4. Angelo Deloso-Flocco, Baldwin, 37-9.50; 5. Francis Cendana, Baldwin, 37-0; 6. Nick Liwanag, Lahainaluna, 36-1.

Shot put–1. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 52-5; 2. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 43-0.50; 3. Benjamin Tokanang, Baldwin, 41-5.75; 4. Francisco Xavier Ponce, Maui High, 41-5.50; 5. Apakasi Felemi, Lahainaluna, 39-0; 6. Malachi Semo, Baldwin, 38-10.25; 7. Atu Falekaono, Maui High, 38-10.

Discus throw–1. Apakasi Felemi, Lahainaluna, 129-7; 2. Allen Purdy, Kamehameha Maui, 117-6; 3. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 117-3; 4. Kialoa Rano, Kamehameha Maui, 105-5; 5. Francisco Xavier Ponce, Maui High, 104-2; 6. Anstin Duarte, Baldwin, 102-9; 7. Christopher Wintermeyer, Lahainaluna, 95-8; 8. Caleb Perreira, King Kekaulike, 95-5.

Swimming

MAGSA 12 AND UNDER SCY SWIM MEET

Saturday’s Results

At Kihei Aquatic Center

Girls

6 and under

25-yard freestyle–1. Amalia Starmer, Island, 22.79; 2. Hanna Ruluked, Island, 23.02; 3. Mailah Cuomo, Island, 26.47; 4. Gabby Chua, Maui, 30.25; 5. River Garguilo, Maui, 31.94.

25 breaststroke–1. Amalia Starmer, Island, 34.17; 2. Hanna Ruluked, Island, 40.79.

25 backstroke–1. Hanna Ruluked, Island, 27.32; 2. Amalia Starmer, Island, 27.57; 3. Mailah Cuomo, Island, 28.27; 4. Estelle Baxter, Island, 28.48; 5. River Garguilo, Maui, 32.50.

25 butterfly–1. Amalia Starmer, Island, 33.71.

7-8

25 freestyle–1. Emery Page, Maui Dolphins, 21.19; 2. Eva Starmer, Island, 22.81; 3. Jessica Rosado, Island, 23.41; 4. Po Eyre, Maui Dolphins, 28.21; 5. Malie Zane, HSC, 42.29.

25 breaststroke–1. Po Eyre, Maui Dolphins, 32.47; 2. Eva Starmer, Island, 33.77.

25 backstroke–1. Emery Page, Maui Dolphins, 26.97; 2. Eva Starmer, Island, 27.66; 3. Jessica Rosado, Island, 29.94; 4. Po Eyre, Maui Dolphins, 31.92; 5. Malie Zane, HSC, 42.63.

25 butterfly–1. Jessica Rosado, Island, 29.77; 2. Emery Page, Maui Dolphins, 30.27; 3. Po Eyre, Maui Dolphins, 33.57; 4. Oto Wada, HSC, 37.90; 5. Eva Starmer, Island, 38.32.

8 and under

100 freestyle–1. Aliesha Almiron, Maui, 1:25.96; 2. Shaylee Wilhelm, Maui Dolphins, 2:27.40.

50 breaststroke–1. Aliesha Almiron, Maui, 50.78; 2. Oto Wada, HSC, 1:21.06.

50 backstroke–1. Aliesha Almiron, Maui, 44.06; 2. Ava Cuomo, Island, 54.99; 3. Oto Wada, HSC, 1:11.91.

50 freestyle–1. Ava Cuomo, Island, 50.40; 2. Shaylee Wilhelm, Maui Dolphins, 1:03.84; 3. Oto Wada, HSC, 1:11.02.

9-10

25 freestyle–1. Macie Madaus, Maui Dolphins, 21.21; 2. Olivia McClure, HSC, 23.96; 3. Evie Dwyer, Island, 25.39; 4. Maia West, Island, 32.84.

100 freestyle–1. Chloe Cuomo, Island, 1:19.92; 2. Lila Sloan, Maui, 1:38.66.

25 breaststroke–1. Riley George, HSC, 30.66; 2. Maia West, Island, 42.02.

50 breaststroke–1. Emma Lee, Island, 42.72; 2. Lisa Ruluked, Island, 43.76; 3. Aika Swanson, HSC, 43.97; 4. Chloe Cuomo, Island, 44.15; 5. Lila Sloan, Maui, 53.75.

25 backstroke–1. Macie Madaus, Maui Dolphins, 21.80; 2. Evie Dwyer, Island, 28.73; 3. Olivia McClure, HSC, 35.75; 4. Maia West, Island, 42.98.

25 butterfly–1. Parker Kibbee, Maui Dolphins, 25.96.

50 butterfly–1. Aika Swanson, HSC, 35.52; 2. Lisa Ruluked, Island, 42.79; 3. Lila Sloan, Maui, 55.08; 4. Maria Rosado, Island, 55.51.

100 breaststroke–1. Talia Sloan, Maui, 1:57.34.

50 backstroke–1. Aika Swanson, HSC, 38.41; 2. Maria Rosado, Island, 44.61; 3. Luci Balmaceda, Maui Dolphins, 46.26; 4. Riley George, HSC, 51.50; 5. Talia Sloan, Maui, 53.84.

50 freestyle–1. Lisa Ruluked, Island, 34.33; 2. Chloe Cuomo, Island, 35.14; 3. Maria Rosado, Island, 37.10; 4. Luci Balmaceda, Maui Dolphins, 41.03; 5. Talia Sloan, Maui, 44.34.

10 and under

100 IM–1. Emma Lee, Island, 1:19.84; 2. Aika Swanson, HSC, 1:20.53; 3. Lisa Ruluked, Island, 1:28.91; 4. Chloe Cuomo, Island, 1:33.07; 5. Talia Sloan, Maui, 1:46.91.

200 IM–1. Emma Lee, Island, 2:53.06.

10-12

200 breaststroke–1. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 3:10.71.

200 backstroke–1. Joli Fong, Maui Dolphins, 2:32.78; 2. Kylee Takeda, Island, 2:45.33.

11-12

100 freestyle–1. Joli Fong, Maui Dolphins, 1:01.61; 2. Kailani Ibanez, Island, 1:19.39; 3. Caitlyn Antonio, Maui, 1:22.31; 4. Lala Vila, Maui, 1:29.94; 5. Kaylee Rupert, Maui, 1:35.16.

50 breaststroke–1. Kylee Takeda, Island, 41.27; 2. Emely Rosado, Island, 51.03; 3. Ava Vila, Maui, 58.49; 4. Elsie Eyre, Maui Dolphins, 1:00.32; 5. Samantha English, HSC, 1:01.27.

100 backstroke–1. Kaysa Ong, Maui, 1:17.55; 2. Anna Corpuz, Maui, 1:26.18; 3. Kaylie Lopes, Maui, 1:30.21.

200 freestyle–1. Kaysa Ong, Maui, 2:24.13; 2. Anna Corpuz, Maui, 2:40.39; 3. Kaylie Lopes, Maui, 3:04.41.

100 IM–1. Kylee Takeda, Island, 1:16.80; 2. Emma Davis, Island, 1:19.15; 3. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 1:22.82; 4. Caitlyn Antonio, Maui, 1:31.97; 5. Kaylie Lopes, Maui, 1:34.37.

50 butterfly–1. Joli Fong, Maui Dolphins, 31.49; 2. Emma Davis, Island, 32.91; 3. Anna Corpuz, Maui, 34.13; 4. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 38.52; 5. Emely Rosado, Island, 42.16.

100 breaststroke–1. Kaysa Ong, Maui, 1:24.63; 2. Kylee Takeda, Island, 1:30.83; 3. Kaylie Lopes, Maui, 1:38.25; 4. Caitlyn Antonio, Maui, 1:41.09; 5. Kaylee Rupert, Maui, 1:56.39.

50 backstroke–1. Emma Davis, Island, 38.19; 2. Kailani Ibanez, Island, 40.28; 3. Caitlyn Antonio, Maui, 42.83; 4. Emely Rosado, Island, 42.96; 5. Lala Vila, Maui, 48.33.

50 freestyle–1. Nicole Riemenschneider, Maui Dolphins, 31.58; 2. Emma Davis, Island, 32.04; 3. Kailani Ibanez, Island, 34.04; 4. Emely Rosado, Island, 35.65; 5. Danay Contreras, Maui, 46.58.

100 butterfly–1. Joli Fong, Maui Dolphins, 1:12.12.

200 IM–1. Kaysa Ong, Maui, 2:40.70; 2. Anna Corpuz, Maui, 2:57.99.

Boys

6 and under

25 freestyle–1. Taj Swanson, HSC, 28.05; 2. Nick Almiron, Maui, 35.31; 3. Noah Braga, Island, 40.88; 4. Matrix Prest, Island, 46.07; 5. Dylan De Aguiar, Island, 47.08.

25 backstroke–1. Taj Swanson, HSC, 37.47; 2. Nick Almiron, Maui, 42.62; 3. Noah Braga, Island, 50.10; 4. Dylan De Aguiar, Island, 52.42; 5. Matrix Prest, Island, 54.14.

7-8

25 freestyle–1. Noa Ka’a’a, Maui Dolphins, 21.20; 2. Noah Benander, Maui Dolphins, 21.21; 3. Jake Whitmer, Maui Dolphins, 21.30; 4. Ignacio Mendoza, Island, 21.48.

25 breaststroke–1. Noa Ka’a’a, Maui Dolphins, 26.73; 2. Noah Benander, Maui Dolphins, 34.69; 3. Jake Whitmer, Maui Dolphins, 36.53.

25 backstroke–1. Noa Ka’a’a, Maui Dolphins, 25.07; 2. Jake Whitmer, Maui Dolphins, 26.97; 3. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 27.10; 4. Noah Benander, Maui Dolphins, 27.88; 5. Ignacio Mendoza, Island, 29.68.

8 and under

100 freestyle–1. Ryan Ong, Maui, 1:11.83; 2. Luke Adams, Island, 1:32.71; 3. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 1:39.74.

50 breaststroke–1. Ryan Ong, Maui, 45.50; 2. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 51.50; 3. Luke Adams, Island, 57.93.

100 breaststroke–1. Ryan Ong, Maui, 1:38.16; 2. Kiele Barrett, Maui Dolphins, 1:57.77.

50 backstroke–1. Luke Adams, Island, 53.01.

50 freestyle–1. Luke Adams, Island, 44.57; 2. Jake Whitmer, Maui Dolphins, 51.97.

9-10

25 freestyle–1. Dave Pacson, Maui, 23.60; 2. Marlo Ligot, Maui, 25.51; 3. Shayden Wilhelm, Maui Dolphins, 29.84.

25 breaststroke–1. Dave Pacson, Maui, 30.56.

50 breaststroke–1. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 54.15; 2. Pou Garguilo, Maui, 54.62.

25 backstroke–1. Marlo Ligot, Maui, 26.35; 2. Dave Pacson, Maui, 29.25; 3. Shayden Wilhelm, Maui Dolphins, 38.34.

100 backstroke–1. Makoa Page, Maui Dolphins, 1:41.19; 2. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 1:44.99.

25 butterfly–1. Dave Pacson, Maui, 39.86.

50 butterfly–1. Makohia Hong, Maui, 38.49; 2. Makoa Page, Maui Dolphins, 52.65; 3. Pou Garguilo, Maui, 56.19.

100 breaststroke–1. LJ Almiron, Maui, 1:31.54; 2. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 1:51.64.

50 backstroke–1. Pou Garguilo, Maui, 51.61.

50 freestyle–1. Pou Garguilo, Maui, 44.97.

100 butterfly–1. Makohia Hong, Maui, 1:33.60.

10 and under

200 IM–1. Beck Riemenschneider, Maui Dolphins, 3:50.66.

10-12

200 breaststroke–1. Makoa Page, Maui Dolphins, 3:17.61.

11-12

50 breaststroke–1. Ethan Williams, BYST, 40.16; 2. Niji Wada, HSC, 41.23; 3. Kamake’e Zane, HSC, 47.75; 4. Brandon Torricer, Maui, 51.88; 5. Toben Mallo, Maui, 56.65.

200 freestyle–1. Niji Wada, HSC, 2:20.50.

100 IM–1. Ethan Williams, BYST, 1:16.32; 2. Niji Wada, HSC, 1:16.77; 3. Toben Mallo, Maui, 2:05.17.

100 breaststroke–1. Ethan Williams, BYST, 1:30.27.

50 backstroke–1. Brandon Torricer, Maui, 49.09; 2. Toben Mallo, Maui, 1:01.16.

50 freestyle–1. Kamake’e Zane, HSC, 38.62; 2. Brandon Torricer, Maui, 42.24; 3. Toben Mallo, Maui, 51.32.

200 IM–1. Niji Wada, HSC, 2:42.79

Mixed

10 and under

100 freestyle relay–1. Maui Dolphins ‘B’ (Parker Kibbee, Beck Riemenschneider, Emery Page, Makoa Page) 1:20.41, 2. HSC ‘A’ 1:22.74, 3. Maui Dolphins 1:23.13, 4. Maui ‘B’ 1:29.64, 5. Island Aquatics ‘A’ 1:42.97.

200 freestyle relay–1. Maui ‘A’ (LJ Almiron, Ryan Ong, Pou Garguilo, Makohia Hong) 2:22.31.

12 and under

200 freestyle relay–1. Maui ‘A’ (Anna Corpuz, Caitlyn Antonio, Kaylie Lopes, Kaysa Ong) 2:17.78, 2. Maui ‘B’ 2:51.44, 3. Maui Dolphins ‘A’ 2:59.20.

SPECIAL OLYMPICS

Weinberg Neighbor Island

Regional Swim Meet

Saturday’s Results

At Kihei Aquatic Center

Girls

15-yard freestyle flotation–1. Antonia Antonia, Maui, 45.86.

15 freestyle assisted–1. Antonia Antonia, Maui, 53.01.

200 breaststroke–1. Nikilani Rojas, Maui, 6:35.53.

100 backstroke–1. Aimee Bellard, Maui, 2:46.68; 2. Taralynn Fukushima, Maui, 2:59.95; 3. Nikilani Rojas, Maui, 3:31.57.

50 freestyle–1. Juliet Warren, Maui, 1:19.04; 2. Stephanie Lomeli, Maui, 1:36.66; 3. Rachel Barrett, Maui, 3:12.69.

100 IM–1. Fae Torres, Maui, 3:19.99.

100 breaststroke–1. Jamey Burkett, Maui, 2:41.37.

50 backstroke–1. Juliet Warren, Maui, 1:42.45; 2. Rachel Barrett, Maui, 2:55.09.

100 freestyle–1. Taralynn Fukushima, Maui, 2:21.05; 2. Aimee Bellard, Maui, 2:38.58; 3. Casey Gamiao, Maui, 2:57.32; 4. Jamey Burkett, Maui, 2:59.20; 5. Stephanie Lomeli, Maui, 3:26.88.

50 breaststroke–1. Casey Gamiao, Maui, 1:59.05.

200 freestyle–1. Fae Torres, Maui, 6:12.20.

Boys

25 freestyle–1. Thor Fleischauer, Lanai, 1:02.13; 2. Cameron Chin, Lanai, 1:03.15.

100 backstroke–1. Ryan Behn, Maui, 2:44.46; 2. Chris Paul, Maui, 3:23.84.

25 breaststroke–1. Cameron Chin, Lanai, 1:08.73.

50 freestyle–1. Christian Teixiera, Maui, 1:05.35; 2. Kahinau Solomon, Maui, 1:26.74.

50 backstroke–1. Christian Teixiera, Maui, 1:34.50.

100 freestyle–1. Ryan Behn, Maui, 2:12.82; 2. Chris Paul, Maui, 2:45.56; 3. Kahinau Solomon, Maui, 3:20.21.

25 backstroke–1. Cameron Chin, Lanai, 1:18.06; 2. Thor Fleischauer, Lanai, 2:21.43.

Mixed

100 medley relay–1. Maui Dolphins ‘A’ (Ryan Behn, Jamey Burkett, Aimee Bellard, Taralynn Fukushima) 2:20.55.

200 freestyle relay–1. Maui Dolphins ‘A’ (Nikilani Rojas, Kahinau Solomon, Christopher Paul, Christian Teixiera) 5:20.18, 2. Maui Dolphins ‘B’ 6:08.21.

200 medley relay–1. Maui Dolphins ‘A’ (Ryan Behn, Jamey Burkett, Aimee Bellard, Taralynn Fukushima) 6:10.52.

100 freestyle relay–1. Maui Dolphins ‘A’ (Chewy Dellesandro, John Drenk) 2:36.46, 2. Maui Dolphins ‘B’ 3:20.09.

Softball

MAUI SENIOR SOFTBALL

Sunday’s Results

At War Memorial Little League fields

Gomes Trucking 16, Paninis 4

Bases Loaded 18, Toros 10

Maui Six-0 16, Guavas 13

Ka Newa 13, Maui Raiders 8

Dragons 19, Pono Seniors 12

Da Mix Breeds 6, Kolohe 1

Monarchs 16, Oloz 8­

COMMENTS