Valley Isle Scoreboard

GOLF

RGC GOLF CLUB

Sunday’s Results

At Kahili Golf Course

Low gross–Mark Shimamura 75.

Net–Gary Barut 70, Wayne Omura 70, Victor Inouye 74, Mark Shimamura 75, Ron Ishikawa 76, Neal Nitta 76.

Par 3s–No. 3: Neal Nitta; No. 8: Glenn Ono; Nos. 13, 16: Mark Shimamura.

# # #

PUKALANI TERRACE GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Pukalani Country Club

Ace of the month–1. Jo Maldonado 69, 2. Rob Lee 71, 3. Ernie Ayala 73.

A flight–Jo Maldonado 34-35.

B flight–Rob Lee 35-35.5.

C flight–Chris Lopez 38-36.

Closest to the pin–No. 3: Perry Lee; No. 8: Sheila Gomes; No. 14: Jo Maldonado.

_______________

BOWLING

ALOHA FRIDAY BOWLING LEAGUE

April 6 Results

At Maui Bowling Center

Standings–Francine’s 23, Celine’s 23, Cindy’s 23, Lee’s 22, Ipo’s 20, Fred’s 20, Rich’s 17, Wesley’s 12.

High series (handicap)–Brian DePonte 628, Wesley Apo 621, Lee Kuhaulua 608.

High game (scratch)–Lee Kuhaulua 212.

# # #

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Unrespectable’s 92, Pac Auto 73.5, No Ka Oi 71.5, Da Hui II 63, Strike Force 56, All Good 48.

High series (handicap)–Frederick Brittain 635, Marc Kim Jr. 614.

High game (scratch)–Kevin Tanaka 221, Marc Kim Jr. 220, Ricky Komatsu 217, Bobby Davis 210, Dewaine Higa 209, Chris Hagin 206, Sharky Ikeda 204.

_______________

TRACK AND FIELD

MIL JV CHAMPIONSHIPS

Friday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

TOP 3

Girls

100 meters–1. Isabella Dillon, King Kekaulike, 12.59; 2. Katarina Hokulani Panoke, Kamehameha Maui, 12.84; 3. Olivia Solar-Miller, Maui High, 12.92.

200–1. Isabella Dillon, King Kekaulike, 26.49; 2. Katarina Hokulani Panoke, Kamehameha Maui, 27.00; 3. Olivia Solar-Miller, Maui High, 27.03.

400–1. Elly Swartz, Seabury Hall, 1:05.61; 2. Cecilia Buckingham, King Kekaulike, 1:07.02; 3. Maile Crowe, King Kekaulike, 1:07.83.

800–1. Julia Knowles, Baldwin, 2:42.71; 2. Elizabeth Thibaudeau, Seabury Hall, 2:47.23; 3. Nadia Toscano, King Kekaulike, 2:49.86.

1,500–1. Julia Knowles, Baldwin, 5:34.98; 2. Olivia Bozich, Maui Prep, 5:49.62; 3. Anjel Delacruz, St. Anthony, 5:52.07.

3,000–1. Lily Mcleod, Seabury Hall, 13:02.76; 2. Julia Knowles, Baldwin, 13:09.53; 3. Anjel Delacruz, St. Anthony, 13:15.01.

100 hurdles–1. Erin Taketa, Baldwin, 18.42; 2. Erin Kobashigawa, Baldwin, 18.56; 3. Kyler Smith, Maui High, 19.67.

300 hurdles–1. Erin Taketa, Baldwin, 53.88; 2. Kami Echiverri, Maui High, 54.54; 3. Nalani Kirkman, Lahainaluna, 56.58.

400 relay–1. Kamehameha Maui ‘A’ (Danielle Bridge, Teija Tuitele, Katarina Hokulani Panoke, Malie Meanor) 54.01, 2. Maui High ‘A’ 54.44, 3. Baldwin ‘A’ 56.09.

1,600 relay–1. Maui ‘A’ (Kami Echiverri, Kyler Smith, Rochelle Balala, Ana Fernandez) 4:39.56, 2. King Kekaulike ‘A’ 4:48.52, 3. Seabury Hall ‘A’ 4:56.29.

High jump–1. Sydney Snyder, Maui Prep, 4-8; 2. Chiarra Clark, Lahainaluna, 4-6; 3. Hunter Balberdi, Baldwin, 4-4.

Pole vault–1. Teija Tuitele, Kamehameha Maui, 8-6; 2. Alexis Asato, Baldwin, J8-6; 3. Sofia Salvatierra, Kamehameha Maui, 7-6.

Long jump–1. Keala Ching, Kamehameha Maui, 14-11; 2. Malie Meanor, Kamehameha Maui, 14-6; 3. Nyssa Manlapao, Kihei Charter, 13-11.50.

Triple jump–1. Sienna Bigelow, Seabury Hall, 31-5; 2. Danielle Bridge, Kamehameha Maui, 30-8; 3. Keala Ching, Kamehameha Maui, 30-0.

Shot put–1. Kiana Maghanoy, Maui High, 28-11.75; 2. Makamae Nalejeha, Kamehameha Maui, 26-7; 3. Lexi Justus, Kihei Charter, 23-4.50.

Discus throw–1. Kiana Maghanoy, Maui High, 97-7; 2. Makamae Nalejeha, Kamehameha Maui, 73-8; 3. Lexi Justus, Kihei Charter, 68-4.

Boys

100–1. Ryan Danovich, Maui High, 11.62; 2. William Yudis, King Kekaulike, 11.63; 3. Kai Preseault, Seabury Hall, 11.80.

200–1. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 23.47; 2. Ryan Danovich, Maui High, 23.56; 3. Jason Geffe, Maui High, 24.00.

400–1. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 53.78; 2. Ryan Danovich, Maui High, 53.96; 3. William Yudis, King Kekaulike, 55.08

800–1. Damon Wakefield, Maui Prep, 2:08.01; 2. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 2:08.64; 3. Hunter Shields, Maui High, 2:13.89.

1,500–1. Hunter Shields, Maui High, 4:23.71; 2. Damon Wakefield, Maui Prep, 4:25.51; 3. Ansel Newman, King Kekaulike, 4:30.20.

3,000–1. Connor Kong, Maui High, 9:58.50; 2. Damon Wakefield, Maui Prep, 10:01.15; 3. Hunter Shields, Maui High, 10:13.23.

110 hurdles–1. Evan Reed, Baldwin, 16.75; 2. Devon Sa-Chisolm, Lahainaluna, 16.83; 3. Ralph Cacayorin, Maui High, 17.06.

300 hurdles–1. Evan Reed, Baldwin, 44.74; 2. Devon Sa-Chisolm, Lahainaluna, 44.85; 3. Ralph Cacayorin Maui High, 47.79.

400 relay–1. Maui High ‘A’ (Jeremy Peros, Jason Geffe, Edwin Randy Estabillo, Isaiah Richards) 46.95, 2. Baldwin ‘A’ 54.76.

1,600 relay–1. Kamehameha Maui ‘A’ (Cruz Braun, Zachary Genobia, Duke Kapua, Keanu Rindlisbacher) 3:51.57, 2. Seabury Hall ‘A’ 3:54.30, 3. Maui High ‘A’ 3:58.42.

High jump–1. Isaiah Richards, Maui High, 5-6; 2. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 5-4; 3. Eros Villalba, Baldwin, 5-2.

Pole vault–1. Matthew Kaimiola, Kamehameha Maui, 11-6; 3. Jeice Paranada, Baldwin, 9-6; 6. Kahiauikapono Wong, Baldwin, J10-0

Long jump–1. William Yudis, King Kekaulike, 20-3; 2. CJ Hamasaki, Kamehameha Maui, 18-8; 3. Laakea Asuega-Stark, Baldwin, 18-5.50.

Triple jump–1. Francis Cendana, Baldwin, 37-9; 2. Mark Berzabal, Maui High, 35-6; 3. Dreyson Mahi, Kamehameha Maui, 35-0.

Shot put–1. Benjamin Tokanang, Baldwin, 42-8; 2. Jayd Kalehuawehe-Cabebe, Baldwin, 37-9.75; 3. Kalelepono Hoopai, Kamehameha Maui, 37-0.75.

Discus throw–1. Akulia Kolomatangi, Akulia, Baldwin, 119-2; 2. Kialoa Rano, Kialoa, Kamehameha Maui, 111-7; 3. Kalelepono Hoopai, Kamehameha Maui, 103-8.

COMMENTS