Valley Isle Scoreboard

Veronica Winham gets the baton to anchor Seabury Hall’s winning 1,600-meter relay team Saturday night in the Victorino Ohana Invitational at Yamamoto Track & Field Facility. Winham also won the girls 800, 1,500 and 3,000. -- The Maui News / MATTHEW THAYER photo

TRACK AND FIELD

VICTORINO OHANA INVITATIONAL

Friday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

Girls

100 meters–1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 12.43; 2. Isabella Dillon, King Kekaulike, 12.69; 3. Katarina Hokulani Panoke, Kamehameha Maui, 12.92; 4. Olivia Solar-Miller, Maui High, 13.00; 5. Mindy Kimura, Baldwin, 13.37; 6. Kiana Over, Kamehameha Maui, 13.39; 7. Ameera Waterford, Seabury Hall, 13.47; 8. Kiralynn Francisco-Pu, King Kekaulike, 13.56.

200–1. Alyssa Mae Antolin, Maui High, 25.49; 2. Isabella Dillon, King Kekaulike, 26.51; 3. Nanea Estrella, Lahainaluna, 27.58; 4. Maile Dougherty, Seabury Hall, 27.90; 5. Kiana Over, Kamehameha Maui, 28.44; 6. Kiralynn Francisco-Pu, King Kekaulike, 28.45; 7. Mindy Kimura, Baldwin, 29.03; 8. Kaleigh Trice, Kihei Charter, 29.27.

400–1. Maile Dougherty, Seabury Hall, 1:01.32; 2. Nanea Estrella, Lahainaluna, 1:01.47; 3. Teani Arakawa, King Kekaulike, 1:04.43; 4. Mikaela Bega, Kamehameha Maui, 1:07.03; 5. Darby Mulligan, Seabury Hall, 1:07.90; 6. Elly Swartz, Seabury Hall, 1:08.10; 7. Maile Crowe, King Kekaulike, 1:09.25; 8. Serena Yuen, Maui High, 1:10.42.

800–1. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:23.71; 2. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 2:26.19; 3. Skyler Sands, King Kekaulike, 2:36.08; 4. Kristi Echiverri, Maui High, 2:39.47; 5. Julia Knowles, Baldwin, 2:47.11; 6. Anjel Delacruz, St. Anthony, 2:53.45; 7. Olivia Bozich, Maui Prep, 3:02.24.

1,500–1. Veronica Winham, Seabury Hall, 4:57.87; 2. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 5:01.63; 3. Kallalei Ryden, Seabury Hall, 5:14.12; 4. Julia Knowles, Baldwin, 5:37.58; 5. Olivia Bozich, Maui Prep, 5:56.16; 6. Anjel Delacruz, St. Anthony, 6:01.54; 7. Trinity Fox, Maui High, 6:16.83; 8. Macaleigh Hendricks, Kihei Charter, 6:19.43; 9. Amy Joy Schmitt, Baldwin, 6:25.12; 10. Kaleimaile Eldredge, Baldwin, 6:59.48.

3,000–1. Veronica Winham, Seabury Hall, 11:04.67; 2. Kallalei Ryden, Seabury Hall, 11:18.66; 3. Darby Mulligan, Seabury Hall, 11:22.87; 4. Kalea Acevedo, Lahainaluna, 11:49.62; 5. Anjel Delacruz, St. Anthony, 13:30.80; 6. Trinity Fox, Maui High, 13:57.70; 7. Macaleigh Hendricks, Kihei Charter, 16:13.14.

100 hurdles–1. Ameera Waterford, Seabury Hall, 16.37; t2. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 17.17; t2. Mia Daly, King Kekaulike, 17.17; 4. Erika Preseault, Seabury Hall, 17.36; 5. Kami Echiverri, Maui High, 18.73; 6. Bella Lallo, Seabury Hall, 18.78; 7. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 19.39; 8. Erin Taketa, Baldwin, 24.44.

300 hurdles–1. Erika Preseault, Seabury Hall, 49.44; 2. Mia Daly, King Kekaulike, 49.96; 3. Ameera Waterford, Seabury Hall, 51.02; 4. Faith Bonacorsi, Kamehameha Maui, 51.20; 5. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 52.02; 6. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 52.72; 7. Bella Lallo, Seabury Hall, 54.08; 8. Nalani Kirkman, Lahainaluna, 57.98.

400 relay–1. Lahainaluna ‘A’ (Kalea Acevedo, Chiarra Clark, Nanea Estrella, Isabella Theobald) 52.88, 2. Baldwin ‘A’ 52.90, 3. Maui High ‘A’ 53.10, 4. King Kekaulike ‘A’ 53.31, 5. Seabury Hall ‘A’ 55.15

1,600 relay–1. Seabury Hall ‘A’ (Erika Preseault, Chloe Gangnath, Kallalei Ryden, Veronica Winham) 4:17.97, 2. King Kekaulike ‘A’ 4:26.18, 3. Kamehameha Maui ‘A’ 4:30.55, 4. Maui High ‘A’ 4:41.42.

High jump–1. Keely Logan, Kamehameha Maui, 5-0; 2. Hunter Balberdi, Baldwin, 4-8; 3. Sydney Snyder, Maui Prep, 4-6; 4. Alisha Dingman, Kihei Charter, J4-6; t5. Precious Rayray, Baldwin, 4-4; t5. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 4-4; 7. Siranny Lopez, Lahainaluna, J4-0; t8. Sienna Bigelow, Seabury Hall, 4-0; t8. Chiarra Clark, Lahainaluna, 4-0.

Pole vault–1. Tianna Powell, Baldwin, 11-0; t2. Lily Gavagan, Kamehameha Maui, 8-6; t2. Alexis Asato, Baldwin, 8-6; 4. Teija Tuitele, King Kekaulike, 8-0; 5. Erin Mukai, Baldwin, 7-6; t6. Alayna Evans, Kamehameha Maui, 7-0; t6. Jennea Nagura, King Kekaulike, 7-0.

Long jump–1. Kiana Over, Kamehameha Maui, 16-7.75; 2. Sascia Campos-Ewaliko, Baldwin, 16-6.75; 3. Sela Panuve, Baldwin, 16-1; 4. Keely Logan, Kamehameha Maui, 16-0.75; 5. Erica Pilotin, Seabury Hall, 15-7.50; 6. Malie Meanor, Kamehameha Maui, 15-6.75; 7. Maile Dougherty, Seabury Hall, 15-6.50; 8. Nanea Estrella, Lahainaluna, 15-3.50.

Triple jump–1. Sela Panuve, Baldwin, 35-0.50; 2. Maile Dougherty, Seabury Hall, 35-0; 3. Sascia Campos-Ewaliko, Baldwin, 33-5.50; 4. Danielle Bridge, Kamehameha Maui, 32-9; 5. Sienna Bigelow, Seabury Hall, 31-8; 6. Isabella Theobald, Lahainaluna, 31-2; 7. Cortney Inamasu, Maui High, 31-1; 8. Charlie Abreu, King Kekaulike, 30-5.

Shot put–1. Taysia Pimentel, Seabury Hall, 36-3; 2. Saje Pedroza-Kanemitsu, Kamehameha Maui, 31-2.75; 3. Kiana Maghanoy, Maui High, J31-2.75; 4. Jaedyn Miguel, Maui High, 30-11.75; 5. Erikah Dowells, Maui High, 29-2.50; 6. Delissa Rano, Kamehameha Maui, 28-11; 7. Makamae Nalejeha, Kamehameha Maui, 27-7.25; 8. Shannon Carpio, Baldwin, J27-7.25.

Discus throw–1. Melekatoanga Tupou, Maui High, 97-6; 2. Taysia Pimentel, Seabury Hall, 97-4; 3. Erikah Dowells, Maui High, 97-2; 4. Delissa Rano, Kamehameha Maui, 93-5; 5. Kiana Maghanoy, Maui High, 90-8; 6. Lexi Justus, Kihei Charter, 86-4; 7. Jaslynne Kanoeau, Lahainaluna, 84-6; 8. Shannon Carpio, Baldwin, 81-2.

Boys

100–1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 10.82; 2. Darrian Cremer, Baldwin, 11.12; 3. Noah Payne, Seabury Hall, J11.12; 4. Brayden Reys-Sojot, Baldwin, 11.13; 5. Jacob Madariaga, Maui High, 11.45; 6. Spencer Keanini, Kamehameha Maui, 11.66; 7. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 11.85.

200–1. Isaiah Payne, Seabury Hall, 22.06; 2. Darrian Cremer, Baldwin, 22.50; 3. Brayden Reys-Sojot, Baldwin, 23.26; 4. Michael Rebolledo, Baldwin, 23.80; 5. William Yudis, King Kekaulike, 24.16; 6. Spencer Keanini, Kamehameha Maui, 24.17; 7. Tyer Baldonado-Kaleiopu, Kamehameha Maui, 24.34; 8. Andrew Lawson, Kihei Charter, 24.36.

400–1. Elliot Tom, Baldwin, 53.61; 2. Micah Womack, King Kekaulike, 54.20; 3. Nathaniel Cremer, Baldwin, 54.80; 4. Joshua Tanicala, King Kekaulike, 56.37; 5. Kai Preseault, Seabury Hall, 56.42; 6. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 57.50; 7. Kanai O’Connor, King Kekaulike, 57.89.

800–1. Damon Wakefield, Maui Prep, 2:05.24; 2. Nicholas Stevenson, King Kekaulike, 2:05.71; 3. Rylie Shields, Maui High, 2:07.45; 4. Kawika Fernandez, Maui High, 2:07.52; 5. Kolbe Fontanilla, Baldwin, 2:11.60; 6. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 2:18.55; 7. Alex Hamamura, Baldwin, 2:19.59; 8. Gian Santiensanio, Kihei Charter, 2:19.80.

1,500–1. Eden MacKinnon, King Kekaulike, 4:23.73; 2. Griffin Hardy, King Kekaulike, 4:26.38; 3. Jeremy Rivera, King Kekaulike, 4:26.78; 4. Adam Hakola, Maui High, 4:29.35; 5. Hunter Shields, Maui High, 4:31.80; 6. Jonathan Merchant, Seabury Hall, 4:34.07; 7. Dinesh Nathukumar, Maui High, 4:37.69; 8. Adolfo Cruz-Garcia, Lahainaluna, 4:57.13.

3,000–1. Ansel Newman, King Kekaulike, 9:46.17; 2. Connor Kong, Maui High, 9:46.44; 3. Adam Hakola, Maui High, 9:52.99; 4. Dinesh Nathukumar, Maui High, 10:27.53; 5. Joseph Musto, King Kekaulike, 10:37.88; 6. Gian Santiensanio, Kihei Charter, 10:59.14; 7. Laa Ponce, Baldwin, 11:09.13; 8. Alex Hamamura, Baldwin, 11:09.40; 9. Johann Flores, Lahainaluna, 11:39.95; 10. Pohaku Kepler, Kihei Charter, 11:41.01; 11. Sean Cerizo, St. Anthony, 11:46.09; 12. Jacob Black, Baldwin, 11:51.72; 13. Riley Satovich, Kihei Charter, 11:53.26; 14. Daniel Tongson, St. Anthony, 12:12.75.

110 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 14.58; 2. Tyler Adachi, Baldwin, 15.83; 3. Bishop Wickes, Baldwin, 16.38; 4. Kaimana Sabatini, Maui High, 19.01; 5. Hadriel Vasquez-Abarca, King Kekaulike, 19.11; 6. Riley Johnson, Maui High, 19.12; 7. Isaiah Henderson, King Kekaulike, 21.96.

300 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 39.67; 2. Bishop Wickes, Baldwin, 43.51; 3. Tristan Aplanalp, Baldwin, 45.93; 4. Ralph Cacayorin, Maui High, 46.99; 5. Kaimana Sabatini, Maui High, 47.78; 6. Duke Kapua, Kamehameha Maui, 48.50; 7. Riley Johnson, Maui High, 48.55; 8. Hadriel Vasquez-Abarca, King Kekaulike, 48.80.

400 relay–1. Baldwin ‘A’ (Joshua Romero, Darrian Cremer, Brayden Reys-Sojot, Rey Cadiz) 44.15, 2. Maui High ‘A’ 45.40, 3. Kamehameha Maui ‘A’ 46.28, 4. King Kekaulike ‘A’ 48.67.

1,600 relay–1. Baldwin ‘A’ (Michael Rebolledo, Nathaniel Cremer, Elliot Tom, Rey Cadiz) 3:34.98, 2. Maui High ‘A’ 3:37.27, 3. King Kekaulike ‘A’ 3:38.95, 4. Kamehameha Maui ‘A’ 3:42.89, 5. Kihei Charter ‘A’ 3:46.78.

High jump–1. Nathaniel Cremer, Baldwin, 5-6; 2. Isaiah Richards, Maui High, J5-6; t3. Joshua Romero, Baldwin, 5-4; t3. Cruz Braun, Kamehameha Maui, 5-4; 5. Kaimana Gerard, Kamehameha Maui, J5-4.

Pole vault–1. Edward Omine, Baldwin, 14-4; 2. John Williamson, Kamehameha Maui, 12-6; 3. Matthew Ideoka, Baldwin, 12-0; 4. John Viado, Kamehameha Maui, 11-6; 5. Hunter Worth, Kamehameha Maui, J11-6.

Long jump–1. Michael Rebolledo, Baldwin, 21-5; 2. Darrian Cremer, Baldwin, 20-6.50; 3. Joshua Romero, Baldwin, J20-6.50; 4. William Yudis, King Kekaulike, 20-5; 5. CJ Hamasaki, Kamehameha Maui, 19-5.50; 6. Kaimana Gerard, Kamehameha Maui, 19-0; 7. Arik Mendoza, King Kekaulike, 18-10; 8. Jake Ahrsback, Maui High, 18-6.50.

Triple jump–1. Nathaniel Cremer, Baldwin, 40-8; 2. Christian Reinhardt, Baldwin, 40-6; 3. Bishop Wickes, Baldwin, 39-4; 4. Ebi Cuello, Maui High, 37-1; 5. Kainoakeola Sanchez, Kamehameha Maui, 36-8; 6. Dreyson Mahi, Kamehameha Maui, 36-1; 7. Mark Berzabal, Maui High, 34-10; 8. Jaeden Magbual, Maui High, 34-9.

Shot put–1. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 47-9; 2. Allen Purdy, Kamehameha Maui, 45-3; 3. Jason Kaya, Baldwin, 44-5.50; 4. Apakasi Felemi, Lahainaluna, 44-4.50; 5. Samiu Oto, Baldwin, 42-7; 6. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 42-4.50; 7. Francisco Xavier Ponce, Maui High, 42-4; 8. Sylvester Sonognini, Maui High, 40-10.75.

Discus throw–1. Micah Au-Haupu, Kamehameha Maui, 145-7; 2. Apakasi Felemi, Lahainaluna, 142-5; 3. Koa Evalu-Robinson, Lahainaluna, 134-9; 4. Akulia Kolomatangi, Baldwin, 121-10; 5. Jason Kaya, Baldwin, 117-4; 6. Henry Kahiamoe, Baldwin, 116-0; 7. Allen Purdy, Kamehameha Maui, J116-0; 8. Kialoa Rano, Kamehameha Maui, 114-1.

# # #

EAST MAUI ELEMENTARY TRACK MEET

April 14 Results

At Kamehameha Maui

Girls

3rd Grade

30 meters–1. Kaya Wood, Carden, 5.90; 2. Sasha Wittenburg, Carden, 6.30.

60–1. Kaya Wood, Carden, 11.17; 2. Sasha Wittenberg, Carden, 11.50.

4th Grade

30, Heat 1–1. Archer Fabrao, Kamehameha Maui, 5.08; 2. Pohai Roback, Kamehameha Maui, 5.55; 3. Charlotte Atkins, Carden, 5.61; 4. Ali Smith, Carden, 5.80.

30, Heat 2–1. Elizabeth Newman, Carden, 5.86; 2. Sierra Nicol, Carden, 6.30; 3. Maya Chamdi, Carden, 6.36; 4. Delaney Mrozek, Carden, 7.08.

60, Heat 1–1. Archer Fabrao, Kamehameha Maui, 10.02; 2. Pohai Roback, Kamehameha Maui, 10.55; 3. Charlotte Atkins, Carden, 10.68; 4. Ali Smith, Carden, 11.83.

60, Heat 2–1. Sierra Nicol, Carden, 10.99; 2. Elizabeth Newman, Carden, 11.05; 3. Maya Chamdi, Carden, 11.92; 4. Delaney Mrozek, Carden, 12.58.

5th Grade

30–1. Juliette Smith, Montessori, 5.11; 2. Elizabeth Miranda, Carden, 5.20; 3. Kate Flannagan, Montessori, 5.26; 4. Lehua Salomon, Carden, 5.36; 5. Christina Naish, Carden, 5.68.

60–1. Juliette Smith, Montessori, 9.64; 2. Kate Flannagan, Montessori, 10.11; 3. Lehua Salomon, Carden, 10.42; 4. Christina Naish, Carden, 10.46; 5. Elizabeth Miranda, Carden, 11.14.

All Grades

Standing broad jump–1. Juliette Smith, Montessori, 6-8; t2. Christina Naish, Carden, 5-7; t2. Pohai Roback, Kamehameha Maui, 5-7; t4. Elizabeth Miranda, Carden, 5-4; t4. Sasha Wittenburg, Carden, 5-4.

Softball throw–1. Archer Fabrao, Kamehameha Maui, 105-0; 2. Elizabeth Miranda, Carden, 63-0; 3. Pohai Roback, Kamehameha Maui, 57-0.

Boys

3rd Grade

30–1. Sonny Karlen, Kamehameha Maui, 5.14; 2. Diego Leary, Carden, 6.17.

60–1. Sonny Karlen, Kamehameha Maui, 9.74; 2. Diego Leary, Carden, 12.27.

All Grades

Standing broad jump–1. Liam Corral, Carden, 6-3; 2. Sonny Karlen, Kamehameha Maui, 5-11; 3. Diego Leary, Carden, 4-4.

Softball throw–1. Sonny Karlen, Kamehameha Maui, 97-6.

_______________

BOWLING

HAWAIIAN INVITATIONAL LEAGUE

Sunday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Piha Pilikia 32, Team Foxxx 29, Shoots, Get Chance! 22, Red’s 20, Kra Z 15.

High series (handicap)–Heinz Klehr 665, Steve Harada 607, Kalei Houpo 600.

High game (scratch)–Heinz Klehr 249, Frederick Brittain 206, Kalei Houpo 203.

_______________

GOLF

MAUI COUNTRY CLUB WOMEN’S ACE DAY

Thursday’s Results

1. Ann Bradley (ace) 68, 2. Gwen Kauhaapo 70, 3. Roselle Armitage 72.

Low gross–Mia Hew 82.

Low putts–Carolyn Sharp 30.

COMMENTS