Valley Isle Scoreboard

Kaulike Rice ropes a steer in double mugging Saturday at the Makawao Rodeo. The Maui News / MATTHEW THAYER photos

Rodeo

MAKAWAO RODEO

Thursday-Sunday Results

At Oskie Rice Arena

Po’o Wai U–Kaena Poouahi.

Caysie Ann Medeiros presents brother C.J. his junior barrels champion’s belt buckle Sunday. It was a big weekend for Caysie Ann, who served as Makawao Rodeo Queen and also won All-Around Cowgirl honors.

Dally Team Roping–Kainoa Kamakana and Wes Goodrich.

Wahine Steer Undecorating–Lehiwa Apo.

Wahine Barrel Racing–Lehiwa Apo.

Century Team Roping–Peter Chiang and Donny Pooauhi.

Steer Wrestling–Ty Kauai.

Brad Apo (left) and Anthony Schifone compete in double mugging Saturday.

Double Mugging–Rory Souza and Jaymes McGregor.

Wahine Breakaway–Caysie Ann Medeiros.

Mixed Dally Team Roping–Lacy Songer and Levi Broll.

Junor Bull Riding–Buzzy Augustiro.

Bull Riding–Ty Kauai.

Junior Barrel Racing–C.J. Medeiros.

Keiki Barrel Racing–Kaapuni Aarona.

Sheep Riding–Kingston Abbey.

Tie Down Roping–J.P. Garcia.

High School Girls Goat Tying–Anuhea Awai-Dickson.

Junior Girls Goat Tying–Kalena Kehano.

All Around Cowgirl–Caysie Ann Medeiros.

All Around Cowboy–Sale Sproat.

Benji Rollins Winner–Lehiwa Apo.

Softball

MAUI SENIOR SOFTBALL

Sunday’s Results

At War Memorial Little League fields

Monarchs 16, Oloz 3

Kolohe 16, Paninis 4

Pono Seniors 16, Kolohe 7

Dragons 13, Pono Seniors 12

Bases Loaded 17, Ka Newa 9

Maui Six-0 15, Raiders 9

Guavas 21, Maui Raiders 5

Guavas 19, Toros 10

Da Mix Breeds 17, Gomes Trucking 11

Bowling

ALOHA FRIDAY BOWLING LEAGUE

Friday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Celine’s 55.5, Cindy’s 51.5, Ipo’s 50.5, Lee’s 49, Fred’s 43, Francine’s 38, Rich’s 32.5, Wesley’s 32.

High series (handicap)–Cindy Torres 631, Brian DePonte 616.

MBC HOLO DOUBLES LEAGUE

Sunday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Carmen/Brian 21, Karen/Ben 21, Cindy/Toy 20, Celine/Jr 17.5, Drucilla/Bob 15, Tani/Harvey 13, Francine/Ken 10.5, Ipo/Odell 10, Donna/Ricky 10.

High series (handicap)–Celine Belanger 643, Carmen Ragudo 609, Harvey Santana 607.

Golf

MAUI HAWAIIAN MEN GOLF CLUB

Saturday’s Results

At Maui Nui Golf Club

Low gross–Bishop Kahalehau 74.

Low net–A flight: Bishop Kahalehau 65, Sam Kaaihui 67, Joe Kanahuna 68. B flight: Brian Abac 61, Mikiala Mahony 67, Kalei Houpo 69.

Closest to the pin–No. 3: Terry Gomes; No. 7: Bishop Kahalehau; No. 12, 14: Kyeton Little; No. 17: Timmy Akina.

Swimming

MAGSA SUMMER FUN MEET

Saturday’s Results

At Pukalani

Boys

8 and under

25 backstroke–1. Reyn Yamashiro, HSC, 22.29; 2. Noah Colt, MDSC, 24.87; 3. Tyler Wada, HSC, 26.35; 4. Taj Swanson, HSC, 29.01; 5. Syrus Vafaie, MDSC, 31.17; 6. Aaron Mahoe, HSC, 32.33; 7. Brody Lynch, IA, 38.35; 8. Callum McLaughlin, IA, 49.49.

50 backstroke–1. Keane Cooper, IA, 47.50; 2. Zeke Chang, IA, 51.30; 3. Ignacio Mendoza, IA, 1:00.53.

25 butterfly–1. Noah Colt, MDSC, 26.68; 2. Syrus Vafaie, MDSC, 27.01; 3. Ignacio Mendoza, IA, 27.71; 4. Zeke Chang, IA, 27.95; 5. Tyler Wada, HSC, 29.69.

50 butterfly–1. Reyn Yamashiro, HSC, 47.50; 2. Keane Cooper, IA, 1:00.62.

25 breaststroke–1. Noah Colt, MDSC, 25.56.

50 breaststroke–1. Syrus Vafaie, MDSC, 54.12; 2. Tyler Wada, HSC, 58.93; 3. Keane Cooper, IA, 1:02.38; 4. Ignacio Mendoza, IA, 1:03.98.

25 freestyle–1. Aaron Mahoe, HSC, 22.29; 2. Noah Colt, MDSC, 22.57; 3. Quinn Sardine, MDSC, 22.86; 4. Taj Swanson, HSC, 26.93; 5. Brody Lynch, IA, 30.69; 6. Blake Murphy, HSC, 38.02; 7. Callum McLaughlin, IA, 40.31; 8. Leone Shin, HSC, 46.00.

50 freestyle–1. Reyn Yamashiro, HSC, 40.24; 2. Zeke Chang, IA, 43.61; 3. Keane Cooper, IA, 44.37; 4. Ignacio Mendoza, IA, 47.94; 5. Tyler Wada, HSC, 57.67; 6. Syrus Vafaie, MDSC, 57.73.

100 freestyle relay–1. Hawaii Swimming Club Maui ‘A’ (Blake Murphy, Leone Shin, Aaron Mahoe, Tyler Wada) 2:15.78.

9-10

50 backstroke–1. Joseph Skinder, IA, 39.26; 2. Kai Pelletierri, HSC, 47.12; 3. Ryan Bernd, MDSC, 1:03.52; 4. Maitreya Akin, MDSC, 1:11.13; 5. Shayden Wilhelm, MDSC, 1:15.09; 6. LJ Shin, HSC, 1:16.38.

50 butterfly–1. Joseph Skinder, IA, 38.22; 2. Kai Pelletierri, HSC, 48.12.

50 breaststroke–1. Joseph Skinder, IA, 43.30.

50 freestyle–1. Kai Pelletierri, HSC, 36.56; 2. Francis Salvador, IA, 46.43; 3. Anthony Sardine, MDSC, 51.86; 4. Maitreya Akin, MDSC, 56.32; 5. Ryan Bernd, MDSC, 1:01.12; 6. Shayden Wilhelm, MDSC, 1:03.09; 7. LJ Shin, HSC, 1:05.36.

10 and under

100 IM–1. Joseph Skinder, IA, 1:22.25; 2. Syrus Vafaie, MDSC, 2:12.32.

11-12

50 backstroke–1. Kamake’e Zane, HSC, 42.91.

100 breaststroke–1. Kamake’e Zane, HSC, 1:38.92.

200 freestyle–1. Kamake’e Zane, HSC, 3:02.48.

100 backstroke–1. Kamake’e Zane, HSC, 1:39.92.

Girls

8 and under

25 backstroke–1. Mailah Cuomo, IA, 27.21; 2. Hanna Ruluked, IA, 28.00; 3. Estelle Baxter, IA, 28.44; 4. Viola Stevens, MDSC, 29.78; 5. Kanani Russell, MDSC, 38.15; 6. Mele Peterson, MDSC, 38.24.

50 backstroke–1. Bella Molina, IA, 45.57; 2. Ava Cuomo, IA, 48.13; 3. Nene Ruluked, IA, 48.32; 4. Tiare Ibanez, IA, 51.11; 5. Isabel Gaggero, IA, 52.36; 6. Eva Starmer, IA, 54.61; 7. Amalia Starmer, IA, 1:00.38; 8. Oto Wada, HSC, 1:05.36.

25 butterfly–1. Amalia Starmer, IA, 29.40; 2. Hanna Ruluked, IA, 29.85; 3. Mailah Cuomo, IA, 31.60; 4. Eva Starmer, IA, 32.90.

50 butterfly–1. Nene Ruluked, IA, 55.15; 2. Ava Cuomo, IA, 55.68; 3. Bella Molina, IA, 56.08; 4. Zoe Mochizuki, HSC, 58.60; 5. Isabel Gaggero, IA, 1:01.43.

100 medley relay–1. Island Aquatics ‘A’ (Isabel Gaggero, Nene Ruluked, Ava Cuomo, Bella Molina) 1:25.07.

25 breaststroke–1. Mele Peterson, MDSC, 33.88; 2. Hanna Ruluked, IA, 37.29.

50 breaststroke–1. Nene Ruluked, IA, 53.46; 2. Bella Molina, IA, 54.60; 3. Isabel Gaggero, IA, 1:02.94; 4. Ava Cuomo, IA, 1:03.11; 5. Tiare Ibanez, IA, 1:05.08; 6. Amalia Starmer, IA, 1:06.84; 7. Eva Starmer, IA, 1:07.58; 8. Oto Wada, HSC, 1:21.90.

25 freestyle–1. Mailah Cuomo, IA, 23.50; 2. Hanna Ruluked, IA, 25.19; 3. Mele Peterson, MDSC, 27.91; 4. Viola Stevens, MDSC, 28.54; 5. Kanani Russell, MDSC, 29.04; 6. Estelle Baxter, IA, 30.84; 7. Mia George, HSC, 35.38.

50 freestyle–1. Bella Molina, IA, 42.46; 2. Nene Ruluked, IA, 43.31; 3. Ava Cuomo, IA, 45.09; 4. Tiare Ibanez, IA, 49.67; 5. Amalia Starmer, IA, 49.79; 6. Zoe Mochizuki, HSC, 50.67.

100 freestyle relay–1. Island Aquatics ‘A’ (Estelle Baxter, Mailah Cuomo, Eva Starmer, Amalia Starmer) 1:40.78.

9-10

50 backstroke–1. Luci Balmaceda, MDSC, 47.52; 2. Lilinoe Peterson, MDSC, 48.04; 3. Olivia Colt, MDSC, 48.89; 4. Riley George, HSC, 50.29.

50 butterfly–1. Riley George, HSC, 1:04.52.

100 breaststroke–1. Luci Balmaceda, MDSC, 1:44.32.

50 breaststroke–1. Chloe Cuomo, IA, 43.09; 2. Lilinoe Peterson, MDSC, 48.98; 3. Olivia Colt, MDSC, 51.35; 4. Riley George, HSC, 58.68.

100 freestyle–1. Chloe Cuomo, IA, 1:16.47.

50 freestyle–1. Lilinoe Peterson, MDSC, 38.63; 2. Luci Balmaceda, MDSC, 40.57; 3. Olivia Colt, MDSC, 41.92; 4. Riley George, HSC, 44.01.

100 backstroke–1. Chloe Cuomo, IA, 1:31.94.

200 IM–1. Chloe Cuomo, IA, 3:11.59.

10 and under

200 medley relay–1. Maui Dolphins Swim Club ‘A’ (Shayden Wilhelm, Luci Balmaceda, Olivia Colt, Maitreya Akin) 4:06.27.

100 IM–1. Luci Balmaceda, MDSC, 1:44.79; 2. Isabel Gaggero, IA, 1:58.01; 3. Ava Cuomo, IA, 1:59.36; 4. Riley George, HSC, 2:04.53; 5. Tiare Ibanez, IA, 2:05.05; 6. Eva Starmer, IA, 2:11.54; 7. Amalia Starmer, IA, 2:15.51.

200 freestyle relay–1. Hawaii Swimming Club Maui ‘A’ (Mia George, Oto Wada, Zoe Mochizuki, Riley George) 3:52.23.

11-12

50 backstroke–1. Nicole Riemenschneider, MDSC, 38.28; 2. Macie Madaus, MDSC, 47.77; 3. Shaylee Wilhelm, MDSC, 1:10.40.

100 butterfly–1. Anna-Marie Skinder, IA, 1:20.71.

50 butterfly–1. Abigail Skinder, IA, 34.66; 2. Nicole Riemenschneider, MDSC, 35.93; 3. Lisa Ruluked, IA, 36.98.

100 breaststroke–1. Anna-Marie Skinder, IA, 1:23.27; 2. Nicole Riemenschneider, MDSC, 1:27.45; 3. Abigail Skinder, IA, 1:36.49.

50 breaststroke–1. Shaylee Wilhelm, MDSC, 1:04.76.

100 freestyle–1. Anna-Marie Skinder, IA, 1:08.10; 2. Abigail Skinder, IA, 1:08.25; 3. Lisa Ruluked, IA, 1:16.83.

50 freestyle–1. Nicole Riemenschneider, MDSC, 31.14; 2. Macie Madaus, MDSC, 39.92; 3. Shaylee Wilhelm, MDSC, 59.04.

100 backstroke–1. Anna-Marie Skinder, IA, 1:19.41; 2. Abigail Skinder, IA, 1:20.38.

100 IM–1. Nicole Riemenschneider, MDSC, 1:19.88; 2. Macie Madaus, MDSC, 2:02.33.

200 IM–1. Anna-Marie Skinder, IA, 2:47.84; 2. Abigail Skinder, IA, 3:00.39.

12 and under

200 medley relay–1. Island Aquatics ‘A’ (Abigail Skinder, Lisa Ruluked, Anna-Marie Skinder, Chloe Cuomo) 2:28.84, 2. Maui Dolphins Swim Club ‘A’ 3:13.58.

200 freestyle relay–1. Island Aquatics ‘A’ (Lisa Ruluked, Anna-Marie Skinder, Chloe Cuomo, Abigail Skinder) 2:13.54, 2. Maui Dolphins Swim Club ‘A’ 2:53.58.

13-14

100 breaststroke–1. Eli Kahn, FDST, 1:28.74; 2. Lyn Chen, MDSC, 1:34.77; 3. Yasmina Vafaie, MDSC, 1:36.64.

100 freestyle–1. Eli Kahn, FDST, 1:03.05; 2. Lyn Chen, MDSC, 1:07.74; 3. Yasmina Vafaie, MDSC, 1:08.55.

100 backstroke–1. Eli Kahn, FDST, 1:12.27; 2. Yasmina Vafaie, MDSC, 1:20.75; 3. Lyn Chen, MDSC, 1:21.78.

200 IM–1. Lyn Chen, MDSC, 2:52.78; 2. Yasmina Vafaie, MDSC, 3:06.03.

Mixed

8 and under

100 freestyle relay–1. Island Aquatics ‘A’ (Isabel Gaggero, Ignacio Mendoza, Keane Cooper, Bella Molina) 1:22.70, 2. Island Aquatics ‘B’ 1:43.42.

10 and under

200 freestyle relay–1. Maui Dolphins Swim Club ‘A’ (Luci Balmaceda, Noah Colt, Shayden Wilhelm, Syrus Vafaie) 3:39.52, 2. Maui Dolphins Swim Club ‘A’ 4:23.51.

COMMENTS