Valley Isle Scoreboard

Baldwin High School’s Jamie Celis (bottom) attempts a sumi gaeshi against Kamehameha Maui’s Kevin Kahoohano­hano at MIL judo meet No. 3 Saturday at Baldwin. -- The Maui News / MATTHEW THAYER photo

JUDO

MIL MEET NO. 3

Saturday’s Results

At Baldwin

Girls

The Bears’ Makalii Sequeira wins by ippon over teammate Chandler Tumaneng. -- The Maui News / MATTHEW THAYER photo

98 pounds–1. Jillian Ikehara, Kamehameha Maui; 2. Teani Kaluhikaua, Kamehameha Maui; 3. Jamilyn Higa, Kamehameha Maui.

109–1. Pearl Bachiller, Kamehameha Maui; 2. Savannah Alueta, Kamehameha Maui; 3. Sean Sakamoto, Kamehameha Maui.

115–1. Zyra Mendoza, Maui High; 2. Erica Moreno, Maui High.

122–1. Lilia Carden, King Kekaulike; 2. Nanea Ah You, Kamehameha Maui.

129–1. Sarah Fusato, King Kekaulike; 2. Kaiya Baisa, Kamehameha Maui; 3. Lala Nardi, Baldwin.

Seabury Hall’s Noah Payne crosses the finish line to win the boys 100 meters at the Victorino Ohana Invitational on Friday at Yamamoto Track & Field Facility. Payne set a meet record with his time of 10.75 seconds. -- The Maui News / MATTHEW THAYER photo

139–1. Ashlee Palimoo, Kamehameha Maui; 2. Azure Quitevis, Maui High; 3. Tahan Valdez, Kamehameha Maui.

154–1. Chris Ann Alejo, Maui High; 2. Hailey Chun, Maui High.

172–1. Zeriyah Kaina, Kamehameha Maui.

Boys

108–1. Justen Patague, Maui High; 2. Maurice Vitcovich, Kamehameha Maui; 3. Benden Hanada, Kamehameha Maui.

121–1. Race Takahashi, Maui High; 2. Kobie Pagan, Maui High; 3. Luke Perreira, King Kekaulike.

132–1. Aukai Vista, Kamehameha Maui; 2. Gabriel Valdez, Baldwin; 3. Kamaha’o Kang, Kamehameha Maui.

145–t1. Jamie Celis, Baldwin; t1. Marc Domingo, Baldwin; t1. Aden Johnson, King Kekaulike.

161–1. Makia Lorenzo, Kamehameha Maui; 2. Makalii Sequeira, Baldwin; 3. Justin Mina, Maui High.

178–1. Connor Fernandez-Hale Wald; 2. Brycen Hanada, Kamehameha Maui; 3. Louis Cambra, Maui High.

198–1. Johnaven Akahi-Miguel, King Kekaulike.

220–1. Cobby Carino, Baldwin.

285–1. Aaron Hue Sing, Baldwin.

_______________

TRACK AND FIELD

VICTORINO OHANA INVITATIONAL

Friday’s Results

At Yamamoto Track & Field Facility

(x-meet record)

Girls

100 meters–1. Isabella Dillon, King Kekaulike, 12.89; 2. Madisun Goueytes, Kamehameha Maui, 12.99; 3. Kyra Cambra, Baldwin, 13.15; 4. Mckenzie Ventura, Kamehameha Maui, 13.27; 5. Keeya Bicoy, Molokai, 13.34; 6. Maile Crowe, King Kekaulike, 13.46; 7. Kiana Over, Kamehameha Maui, 13.57; 8. Sophia Horovitz, Seabury Hall, 13.63.

200–1. Ameera Waterford, Seabury Hall, 26.67; 2. Kyra Cambra, Baldwin, 26.77; 3. Anne Wong, Sacred Hearts, 27.25; 4. Keeya Bicoy, Molokai, 27.77; 5. Elly Swartz, Seabury Hall, 28.14; 6. Meleani Sjostrand, Kamehameha Maui, 28.21; 7. Madisun Goueytes, Kamehameha Maui, 28.22; 8. Maria Domingo, Sacred Hearts, 28.60.

400–1. Madee Dougherty, Seabury Hall, 1:01.71; 2. Elly Swartz, Seabury Hall, 1:02.77; 3. Meleani Sjostrand, Kamehameha Maui, 1:03.32; 4. Isabella Theobald, Lahainaluna, 1:03.70; 5. Meeya Dugied, Seabury Hall, 1:06.63; 6. Serena Yuen, Maui High, 1:07.61; 7. Shay Bonilla, Sacred Hearts, 1:07.81; 8. Natalie Dziuban, King Kekaulike, 1:08.30.

800–1. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 2:22.27; 2. Kalea Acevedo, Lahainaluna, 2:33.88; 3. Madee Dougherty, Seabury Hall, 2:38.04; 4. Emma Premeaux, Sacred Hearts, 2:38.92; 5. Alisia Silva, Seabury Hall, 2:39.27; 6. Kelsey Hendricks, Kihei Charter, 2:45.00; 7. Therize Millare, Maui High, 2:45.96.

1,500–1. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 4:54.00; 2. Kaylee Volner, Seabury Hall, 5:13.74; 3. Drayton Ruppenthal, Maui High, 5:22.07; 4. Sarah Pease, King Kekaulike, 5:35.28; 5. Julia Knowles, Baldwin, 5:37.98; 6. Anjel Delacruz, St. Anthony, 5:43.66; 7. Lily Mcleod, Seabury Hall, 5:43.82; 8. Olivia Bozich, Maui Prep, 5:46.72.

3,000–1. Chloe Gangnath, Seabury Hall, 10:59.28; 2. Kaylee Volner, Seabury Hall, 10:59.92; 3. Austin Ruppenthal, Maui High, 11:58.30; 4. Sarah Pease, King Kekaulike, 12:27.18; 5. Lily Mcleod, Seabury Hall, 12:43.84; 6. Olivia Bozich, Maui Prep, 13:08.97; 7. Deena Kiyabu, Baldwin, 13:14.29; 8. Audrey Barth, Kihei Charter, 13:33.18; 9. Amy Joy Schmitt, Baldwin, 13:34.34; 10. Anela Maier, Baldwin, 13:38.64; 11. Trinity Fox, Maui High, 13:53.10.

100 hurdles–1. Sela Panuve, Baldwin, 15.58; 2. Ameera Waterford, Seabury Hall, 15.70; 3. Anne Wong, Sacred Hearts, 15.94; 4. Jayden Viloria, Baldwin, 17.00; 5. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 17.48; 6. Kami Echiverri, Maui High, 17.75; 7. Kalia Murray, Kamehameha Maui, 17.99; 8. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, 18.13.

300 hurdles–1. Anne Wong, Sacred Hearts, 46.41-x; 2. Ameera Waterford, Seabury Hall, 46.79; 3. Gracie Marchesi, Lahainaluna, 47.45; 4. Maile Dougherty, Seabury Hall, 48.03; 5. Sofia Stupplebeen, Kamehameha Maui, 51.31; 6. Kami Echiverri, Maui High, 51.61; 7. Kalia Murray, Kamehameha Maui, 53.12; 8. Chloe Toma, Baldwin, 54.15.

400 relay–1. Seabury Hall ‘A’ (Elly Swartz, Maile Dougherty, Sienna Bigelow, Sophia Horovitz) 52.79; 2. King Kekaulike ‘A’ 52.86; 3. Maui High ‘A’ 53.50; 4. Baldwin ‘A’ 55.43.

1,600 relay–1. Seabury Hall ‘A’ (Maile Dougherty, Ameera Waterford, Madee Dougherty, Chloe Gangnath) 4:18.66; 2. Maui High ‘A’ 4:31.33; 3. Lahainaluna ‘A’ 4:34.17; 4. Kamehameha Maui ‘A’ 4:35.76; 5. King Kekaulike ‘A’ 4:36.16; 6. Kihei Charter ‘A’ 4:41.12; 7. Baldwin ‘A’ 4:41.60.

High jump–1. Sela Panuve, Baldwin, 5-1; 2. Keely Logan, Kamehameha Maui, 4-11; 3. Sienna Bigelow, Seabury Hall, 4-9; 4. Alisha Dingman, Kihei Charter, J4-9; 5. Maddy Cochran-Welch, King Kekaulike, 4-7; 5. Charlie Abreu, King Kekaulike, 4-7; 6. Hunter Balberdi, Baldwin, J4-7; 7. Kealia Sjostrand, Kamehameha Maui, J4-5; 8. Jaime-Lee Aruda, Baldwin, J4-3; 9. Ke’ala Ching, Kamehameha Maui, J4-1.

Pole vault–1. Tianna Powell, Baldwin, 11-3; 2. Alexis Asato, Baldwin, 10-3; 3. Teija Tuitele, Kamehameha Maui, 9-9; 4. Erin Mukai, Baldwin, 8-3; 5. Alayna Evans, Kamehameha Maui, J8-3; 6. Kalia Franco, Kamehameha Maui, J8-3.

Long jump–1. Sela Panuve, Baldwin, 17-0.75; 2. Kiana Over, Kamehameha Maui, 16-7.50; 3. Madee Dougherty, Seabury Hall, 15-7.50; 4. Sophia Horovitz, Seabury Hall, 15-7; 5. Isabella Dillon, King Kekaulike, 15-4.50; 6. Keely Logan, Kamehameha Maui, 15-1.25; 7. Ke’ala Ching, Kamehameha Maui, 15-0; 8. Charlie Abreu, King Kekaulike, 14-4.

Triple jump–1. Sela Panuve, Baldwin, 36-11; 2. Maile Dougherty, Seabury Hall, 36-0.50; 3. Sienna Bigelow, Seabury Hall, 33-8; 4. Kiana Over, Kamehameha Maui, 33-7; 5. Sophia Horovitz, Seabury Hall, 33-4; 6. Sade Mizusawa, Sacred Hearts, 32-1; 7. Danielle Bridge, Kamehameha Maui, 32-0; 8. Kealia Sjostrand, Kamehameha Maui, J32-0.

Shot put–1. Kiana Maghanoy, Maui High, 33-8.50; 2. Maila Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, 31-11; 3. Keeya Bicoy, Molokai, 30-9; 4. Ajah Rajvong, Kihei Charter, 28-7.25; 5. Kelsey-lee Bicoy-Juario, Molokai, 28-4.75; 6. Janvier Bentley-Smith, Molokai, 27-10.50; 7. Mikiala Sniffen, Kamehameha Maui, 27-8.25; 8. Heather Pease, King Kekaulike, 27-1.

Discus throw–1. Kiana Maghanoy, Maui High, 101-2; 2. Heather Pease, King Kekaulike, 90-2; 3. Erikah Dowells, Maui High, 89-4; 4. Alexa Justus, Kihei Charter, 89-2; 5. Maila Kauvaka-Vaaimamao, Maui High, J89-2; 6. Pueo Akina-Sumarnap, Molokai, 83-4; 7. Kalila Phillips, Baldwin, 78-6; 8. Rachel Gilbert, Seabury Hall, 73-11.

Boys

100–1. Noah Payne, Seabury Hall, 10.75-x; 2. Michael Rebolledo, Baldwin, 11.21; 3. Bishop Wickes, Baldwin, 11.28; 4. Tristan Andre, Maui High, 11.51; 5. Kelvyn Saito, Baldwin, 11.54; 6. Christian Alejo, Maui High, 11.57; 7. William Yudis, King Kekaulike, J11.57; 8. Colton Luke, Kamehameha Maui, 11.60.

200–1. Noah Payne, Seabury Hall, 22.14; 2. Michael Rebolledo, Baldwin, 23.00; 3. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 23.50; 4. William Yudis, King Kekaulike, 23.63; 5. Tristan Andre, Maui High, 23.71; 6. Jason Geffe, Maui High, 23.81; 7. Jayden Del Castillo, Baldwin, 23.97; 8. Colton Luke, Kamehameha Maui, 24.62.

400–1. Elliot Tom, Baldwin, 51.88; 2. Kamalu Segundo, Kamehameha Maui, 52.69; 3. Ryan Danovich, Maui High, 54.04; 4. Shane Behn, Kihei Charter, 54.31; 5. Louie Smith, Seabury Hall, 54.35; 6. Francis Cendana, Baldwin, J54.35; 7. Zachary Genobia, Kamehameha Maui, 55.56; 8. Caleb Sylva, King Kekaulike, 55.85.

800–1. Damon Wakefield, Maui High, 2:02.06; 2. Kiva Herrera, King Kekaulike, 2:02.80; 3. Rylie Shields, Maui High, 2:05.32; 4. Griffin Hardy, King Kekaulike, 2:07.08; 5. Ka’eo Keomaka, Seabury Hall, 2:07.63; 6. Alex Hamamura, Baldwin, 2:07.79; 7. Gabe Frampton, Seabury Hall, 2:08.40; 8. Adam Hakola, Maui High, 2:10.49.

1,500–1. Hunter Shields, Maui High, 4:12.96; 2. Damon Wakefield, Maui High, 4:17.53; 3. Griffin Hardy, King Kekaulike, 4:22.73; 4. Adam Hakola, Maui High, 4:24.51; 5. Marcus Kamakaiwi, King Kekaulike, 4:27.96; 6. Ansel Newman, King Kekaulike, 4:35.09; 7. Sean Cerizo, St. Anthony, 5:06.05; 8. Johann Flores, Lahainaluna, 5:27.25.

3,000–1. Damon Wakefield, Maui High, 9:31.76; 2. Hunter Shields, Maui High, 9:37.66; 3. Marcus Kamakaiwi, King Kekaulike, 9:38.79; 4. Adam Hakola, Maui High, 9:40.86; 5. Gian Santiensanio, Kihei Charter, 9:56.42; 6. Ka’eo Keomaka, Seabury Hall, 9:58.29; 7. Sean Cerizo, St. Anthony, 11:12.21; 8. Patxi Loborde, King Kekaulike, 11:12.24; 9. Jayden Fontanilla, Baldwin, 11:17.20; 10. Jacob Black, Baldwin, 11:34.18; 11. Riley Satovich, Kihei Charter, 11:47.42; 12. Keanu Eldredge, Baldwin, 12:14.41; 13. Daniel Tongson, St. Anthony, 12:19.28.

110 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 14.44-x; 2. Tyler Adachi, Baldwin, 15.32; 3. Evan Reed, Baldwin, 15.51; 4. Mike Simon, Maui High, 19.63; 5. Isaiah Henderson, King Kekaulike, 22.74.

300 hurdles–1. Rey Cadiz, Baldwin, 40.51; 2. Tyler Adachi, Baldwin, 41.53; 3. Evan Reed, Baldwin, 42.68; 4. Ralph Cacayorin, Maui High, 43.99; 5. Duke Kapua, Kamehameha Maui, 44.36; 6. Mike Simon, Maui High, 46.18.

400 relay–1. Baldwin ‘A’ (Michael Rebolledo, Bishop Wickes, Nathanial Cremer, Rey Cadiz) 44.01; 2. Maui High ‘A’ 45.00; 3. Kamehameha Maui ‘A’ 45.02; 4. Lahainaluna ‘A’ 49.29.

1,600 relay–1. Baldwin ‘A’ (Elliot Tom, Francis Cendana, Alex Hamamura, Nathanial Cremer) 3:35.07; 2. Maui High ‘A’ 3:35.36; 3. Kamehameha Maui ‘A’ 3:40.06; 4. King Kekaulike ‘A’ 3:40.79.

High jump–1. Chazz Coppa, Baldwin, 6-0; 2. Kamalu Segundo, Kamehameha Maui, 5-9; 3. Ben Wagner, Baldwin, 5-7; 4. Dayven Tonu, Kamehameha Maui, J5-7; 5. Blare Silva-Viela, Lahainaluna, J5-7; 6. Chenoa Porter, Kihei Charter, 5-5; 7. Kahiau Kaniho, Kamehameha Maui, 5-3; 8. Holden Ioanis, Baldwin, 5-1; 9. Mike Simon, Maui High, 4-11.

Pole vault–1. Matthew Ideoka, Baldwin, 13-0; 2. Trevor Tanaka, St. Anthony, 12-30; 3. Matthew Kaimiola, Kamehameha Maui, J12-3; 4. Garrett Smith, Kamehameha Maui, J12-3; 5. Gillian Ancheta, Baldwin, 11-3; 6. Engh Lucas, Baldwin, 10-3.

Long jump–1. Michael Rebolledo, Baldwin, 22-1.50; 2. Nathanial Cremer, Baldwin, 21-0.25; 3. William Yudis, King Kekaulike, 20-6; 4. Rey Cadiz, Baldwin, 20-3; 5. Chenoa Porter, Kihei Charter, 19-3; 6. Walker Herrmann, Lahainaluna, 19-2.25; 7. Nainoa Irish, Lahainaluna, 18-9.75; 8. CJ Hamasaki, Kamehameha Maui, 18-9.50.

Triple jump–1. Bishop Wickes, Baldwin, 43-10; 2. Tyler Adachi, Baldwin, 42-2; 3. Christian Reinhardt, Baldwin, 41-10; 4. CJ Hamasaki, Kamehameha Maui, 38-10; 5. Tiliti Adams, Kamehameha Maui, 38-9; 6. Damon Easley, Maui High, 36-3; 7. Dreyson Mahi, Kamehameha Maui, 36-2; 8. Jeremy Peros, Maui High, 35-1.

Shot put–1. Malachi Semo, Baldwin, 42-4.50; 2. Benjamin Tokanang, Baldwin, 38-0; 3. Isaiah Sahagon, Molokai, 36-6; 4. Michael Kalalau, Kamehameha Maui, 36-5; 5. Jorence Cabreros, Maui High, 36-1; 6. Kialoa Rano, Kamehameha Maui, 36-0; 7. Renzoje Mendoza, Maui High, 34-6; 8. Kody Izak, Kihei Charter, 33-10.

Discus throw–1. Akulia Kolomatangi, Baldwin, 124-10; 2. John Bacos, Baldwin, 113-6; 3. Henry Kahiamoe, Baldwin, 111-11; 4. Jorence Cabreros, Maui High, 103-11; 5. Kialoa Rano, Kamehameha Maui, 103-10; 6. Isaiah Sahagon, Molokai, 101-8; 7. Kody Izak, Kihei Charter, 95-1; 8. Tiger Hundley, Kamehameha Maui, 88-4.

_______________

BOWLING

VALLEY ISLE BOWLING LEAGUE

Wednesday’s Results

At Maui Bowling Center

Standings–Strike Force 20, Toy’s 17, Unrespectable’s 16.5, Kupono Bowlers 15.5, All Good 12, Da Hui II 11, Hammaz 3, Don’t Give a Split 0.

High series (handicap)–John Souza Sr. 643, Eulogio Cabero 637, Jason Nagata 629, Wayne Kaauwai 627, Rodrigo Villa 626, Anela Brittain 621, Jaylene Nagata 619, George Toyama 608, Roland Caniaveral 605, Mitch Peroff 603.

High game (scratch)–Robert Davis 245, John Souza Sr. 235-222, Roland Caniaveral 218, Fred Calhau III 210, Dewaine Higa 204, Eulogio Cabero 204.

COMMENTS